اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دو سر موتور چی بذارم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دو سر موتور چی بذارم

سلام به همه.
    من دارم یه پروژه ای رو کار می کنم که به نویز خیلی حساسه=کنترل دور موتور وایرلس.
    یعنی با ماژول های مخابراتی و میکرو این کار رو انجام میدم , بعد از کلی مکافات تونستم دیتا خودو رو به صورت فرمان قطع و وصل ارسال کنم ... در گیرنده برای تست از LED استفاده کردم و جواب داد به محض گذاشتن موتور و درایورش(L293D) فقط اولین فرمان رو از فرستنده دریافت میکنه و بعد به دلیل نویز موتور , روی اولین فرمان قفل میکنه یعنی دیگه نه میگیره و نه عمل میکنه. خوب این طبیعیه ....حالا بدلیل بار سلفی یا..... این ایجاد میشه اما من نتونستم این ایراد رو برطرف کنم خازن دو سر موتور گذاشتم(100nf) (عدسی ) اما جواب نداد بین + و- خازن الکترولیت 1000uf گذاشتم جواب نداد. اینارو شنیده بودم اما مقادیر و نوع خازن هارو نمیدونم درست بوده یانه..اصلان این راه حلشه یا نه؟ :?: :roll: :x
    دیود (هرزگرد) هم که خود L293 داره. چیکار کنم؟
    نمیدونم وقتی موتور روشن میشه شاید جریان کم میاره و باعث قفل میشه؟
    یا رگولاتورم صافی نداره چون خازنهاشو نبستم= اما این یکی راه حلش نیست چون اینو امتحان کردم جواب نداد
    من از شما میخام راهنماییم کنید لطفا .
    Ayhan

پاسخ : دو سر موتور چی بذارم

دوست عزیز اطلاعات رو به صورت رمز در چند مرحله بفرست وتعیین کن مثلا برای up کردن سرعت کد باینری b&00010001 رو بفرست تا نویز کم اثر شه.
    موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ‌اي.

دیدگاه

من شبیه همین مشکل رو با l298 داشتم وقتی موتور رو می آوردم تو مدار میکرو قاطی میکرد و بدون دستور من پایه هاش set و reset می شد بعد متوجه شدم مشکل از منبع تغذیه است(من از پاور کامپیوتر به عنوان منبع تغذیه استفاده می کردم )به جای پاور که ترانس گذاشتم مشکل حل شد . گفتم شاید شما هم از پاور کامپیوتر استفاده می کنین.
      [move]موفق باشی[/move]
      برای انسان های بزرگ،بن بستی وجود ندارد،چون بر این باورند که:
      یا راهی خواهم یافت ، یا راهی خواهم ساخت...

دیدگاه

باسلام
        ابتدا ماژول فرستنده و گیرنده را از مدار جدا کنید و مسیر ارسال فرمان و داده را با سیم برقرار کنید ،
        سپس فرمان را ارسال کنید، اگر موتور راه افتاد و اختلال ایجاد نشد ، مشخص می شود که نویز در ماژول اثر می گذارد و باید برای کاهش این اثرات ، تغییراتی انجام داد.
        اما اگر اختلال ایجاد شد ، اثرات بار موتوری در مدار میکرو می باشد ، که این حالت خیلی محتمل تر است.

اصولی که باید رعایت شوند:
        1- تغذیه مدار برای بار موتوری باید از تغذیه مدار میکرو مستقل باشد و بتواند جریان راه اندازی موتور را برای لحظات اولیه تامین کند ( مثلا تا 20 برابر جریان نامی موتور برای 0.1 ثانیه و 10 برابر جریان نامی برای 0.2 ثانیه و 5 برابر جریان نامی برای 0.5 ثانیه )
        2- مسیر فلوی میدان مغناطیسی ایجاد شده ناشی از جریان موتور در اطراف سیمهای رابط تغذیه موتور و رله ها و نشتی بدنه موتور ، باید از مدارات میکرو دور باشند و در صورت امکان شیلد شوند.
        3- ورودی های امپدانس بالای میکرویی باید پول پ یا پول داون شوند ، با مقاومت کم، مانند ده کیلو اهم.
        4- تغذیه میکرو با نویز فیلتر تجهیز شود و از خازنهای کافی در سر آی سی ها استفاده شود و خازنهای الکترولیت کافی در قبل و بعد از رگولاتور استفاده شود.
        5- تایمر واچ داگ میکرو فعال شود.
        6- ....

با سپاس

گشتی در لاله زار
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X