اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اموزش میکروکنترلر AVR به زبان ساده(Basic)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اموزش میکروکنترلر AVR به زبان ساده(Basic)

سلام . برای اونایی که تا حالا با میکرو کار نکردن کمی مشکله که بعضی از مفاهیم رو یاد بگیرن برای همین من اشنایی مقدماتی با avr به زبان ساده در اوردم .راستش دیگه از این ساده تر به ذهنم نرسید . دوستانی که تمایل به یادگیری avr دارن باید بدونن که باید با میانی دیجیتال اشنایی داشته باشند حداقل اینکه با گیت های منطقی اشنایی داشته باشین برای اشنایی با دیجیتال کتاب مبانی دیجیتال هنرستان یا کتاب طراحی دیجیتال نوشته موریس مانو خوبه. نوشته زیر مقدمه ای بر اشنایی با میکرو هست که گفتگوی بین دو دوست رو نشون میده که دارن درباره میکرو avr صحبت می کنن امیدوارم که مفید باشه.
    قسمت اول
    1- سلام خوبی
    2- سلام خوبم تو خوبی
    1- اره خوبم . چکار می کنی کم پیدایی
    2- اره یک چند وقتیه دارم پروژه دانشگاه رو انجام می دم
    1- چی هست این پروژت
    2- هیچی ساخت یک دور سنج موتور با میکروکنترلرAVR
    1- چی میکروکنترلرavr ؟؟؟؟ میکرو کنترلر دیگه چیه
    2- میکروکنترلر رو اگه بخام به زبون ساده بهت بگم یک کنترل کننده هستش که تقریبا هر چی ازش بخای برایت انجام میده
    1- پس بگو یک رباته
    2- نه منظورم هر کاری نبود ببین مثل یک کامپیوتر که بهش فرمان میدی اون هم انجام میده البته از نظر ظاهری که نگاهش کنی یک ایسی 40 پایه هستش
    1- چی؟؟؟؟؟ مگه میشه یک کامپیوتر به اندازه یک ایسی چهل پایه باشه
    2- نه خود کامپیوتر منظورم از کامپیوتر اینه که بهش فرمان می دی اونم انجام میده
    1- بازم نفهمیدم بیشتر توضیح بده اصلا به چه دردی میخوره
    2- بزار بیشتر برات توضیح بدم این یک ایسی هستش که ما به وسیله کامپیوتر برنامه نویسی می کنیم بعد برنامه رو می ریزیم توی میکرو . کاربردش هم خیلی زیاده مثلا باهاش می تونی ساعت . فرکانس متر. قفل رمز درست کنی
    1- یکم بیشتر درباه خود میکرو توضیح بده
    2- این میکرویی که بهت میگم یک خانواده هستش که انواع مختلفی داره که تشکیل شده از سه گروه 1-tiny 2-90s 3-mega
    1- خوب فرق این سه گروه باهم چیه مثلا tiny با 90s یا با mega چه فرقی دارن
    2- فرفشون توی امکاناتی که دارن هستش و همین فرق باعث شده که قیمت هاشونم باهم فرق کنه
    1- منظورت از امکاناتشون چیه
    2- ببین بزار بیشتر برات درباره خود میکرو توضیح بدم . از امکاناتی که این میکرو ها دارن میشه به تایمر – کانتر- تولید موج pwm – حافظه ای که اطلاعات رو توی خودش حفظ کنه – سرعت بالای انجام دستورات- I\O (یا همون ورودی خروجی خدمون) – مبدل انالوگ به دیجیتال adc – مقایسه کننده انالوگ و... . حالا که با امکاناتش اشنا شدی همینو بهت بگم که بعضی از میکرو ها توی امکاناتشون و توی مقدار حافضه با هم فرق دارن برای همین قیمتهاشونم باهم فرق میکنه
    1- خوب حالا کدوم از همه امکاناتش بیشتره
    2- نوع mega از همه امکاناتش بیشتر و از نظر مقدار حافضه هم از همه حافضه اش بیشتره بعد نوع 90s و در نهایت نوع tiny
    1- این همه امکانات همه توی یک ایسی پس حتما باید یک صد هزار تومنی قیمتش باشه
    2- نه اگه بهت بگم که بهترین نوع این میکرو که نوع mega هستش رو توی خود بازار ایران با سه هزار تومن می تونی بخری باورت نمی شه
    1- چی فط سه هزار تومن اون هم بهترین نوعش اخه چطور ممکنه این همه امکانات فقط سه هزارتومن اون هم بهترین نوعش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    2- خوب دیگه تکنولوژیه دیگه
    1- راستی گفتی یکی از امکاناتش حافضه هستش بگو ببینم اصلا این حافضه به چه دردی می خوره؟؟
    2- یادت میاد که بهت گفته بودم که باید به این میکرو فرمان بدیم
    1- اره
    2- خوب این فرمان ها رو ما با یک نرم افزار مینویسیم
    1- خوب چه ربطی داره به سوال من
    2- یکم صبر داشته باش . این برنامه ای که مانوشتیم توی این حالفضه قرار می گیره
    1- بیشتر توضیح بده
    2- حافضه میکرو avr دو تا هستش یکی حافضه بلند مدت که بهش می گن eeprom و دومی هستش حافضه کوتاه مدت که بهش می گن flash
    1- خوب فرقشون باهم چیه
    2- فرقشون در اینه که در حافظه کوتاه مدت با قطع تغذیه (ولتاژ) میکرو اطلاعات از بین می ره ولی در حافضه بلند مدت با قطع شدن تغذیه میکرو اطلاعات از بین نمیره
    1- اها فهمیدم . خوب یادم میاد بهم گفتی که هر کاری ازش بخایم برامون انجام میده چطوری باید بهش بگیم که فلان کار رو انجام بده ؟
    2- خوب بزار به صورت کلی بهت بگم که گیج نشی . ما برای کارهایی که از این میکرو می خایم باید بهش برنامه بدیم این برنامه توسط نرم افزار نوشته می شه
    1- چه نرم افزاری؟
    2- نرم افزارای مختلفی هستش که باهاش برای میکرو برنامه می نویسن برنامه هایی رو که من می شناسم bascom –codvision و ... هستش که من با bascom کار می کنم. خوب حالا بزار ادامه مطلب رو بگم . برنامه ای رو که ما می نویسیم زبان های مختلفی داره
    1- منظورت انگلیسی یا فارسی هستش
    2- نه بابا منظورم زبان های برنامه نویسی هستش که عبارتند از baisic-c –اسمبلی
    1- یعنی باید همه ای زبان های برنامه نویسی رو بلد باشیم
    2- نه بابا ناراحت نباش من خودم وقتی که می خاستم میکروکنترلر یاد بگیرم هیچ کدوم از این زبان ها رو یاد نداشتم . چقدر سوال می کنی منو از موضوع پرت کردی . هر کدوم از این زبان ها در یک نرم افزار خاص خودش نوشته می شه مثلا اگه دوست داشتی برنامه رو با زبان بیسیک بنویسی باید با نرم افزار baisic کار کنی اگه خاستی با زبان c برنامه بنویسی باید با نرم افزار codvision برنامه بنویسی . خوب حالا وقتی که برنامه رو نوشتی باید برنامه رو بریزی توی میکرو . حتما می خای بپرسی چطوری برنامه رو میریزن توی میکرو خوب بهت می گم با یک پروگرامر
    1- چی پروگرامر دیگه چیه؟
    2- نترس پروگرامر وسیله ای هستش که میکرو رو روی اون قرار میدی ویک سر دیگش وصل می شه به پرینتر کامپیوتر بعد که به کامپیوتر نصب شد از طریق نرم افزار فرمان ارسال برنامه به داخل میکرو رو میدی مثلا در نرم افزار بیسکام که بعدا مفصلا بهت توضیح میدم با زدن کلید F4 برنامه ریخته می شه داخل میکرو
    1- ببین من نفهمیدم نقش این پروگرامر این وسط چیه
    2- پروگرامر واسطه ای هست میان میکرو و کامپیوتر . خوب اخه مرد حسابی برنامه ای که تو برای میکرو نوشتی باید بره توی میکرو یا نه . پس از روی هوا هم که نمی شه برنامه رو فرستاد پس میان یک پروگرامر وصل می کنند به کامپیوتر و میکرو رو روی این پروگرامر قرار میدن بعد از توی کامپیوتر فرمان ارسال برنامه رو می دن
    1- ببین درست فهمیدم یا نه پروگرامر تنها نقشی که داره اینه که برنامه ای که ما توی کامپیوتر نوشیتم رو بریزه توی میکروکنترلر
    2- افرین
    1- بازم سوال دارم
    2- بگو
    1- این امکاناتی رو که گفتی میکرو داره چطوری می تونیم ازش استفاده کنیم
    2- این کار رو موقع برنامه نویسی بهش می گیم . مثلا می خایم از کانتر میکرو ( کانتر به معنی شمارنده ) استفاده کنیم . باید در اول برنامه بنویسیم که از کانتر می خا هیم استفاده کنیم . به این کار در اصتلاح می گویند config . البته بعدا درباره برناه نویسیش – نحوه کار با نرم افزار – اتصال سخت افزاری میکرو برای کامل توضیح می دم
    1- یک مثال می تونی بزنی که کاربرد این میکرو و امکاناتش چیه؟؟؟
    2- اره ولی قول بده که نترسی که برنامه شو بنویسم چون که بعدا درباره کل دستورات برنامه نویسی و نحوه کار با نرم افزار برات توضیح می دم
    1- باشه
    2- خوب گفتی یک مثال بزن منم یم مثال خیلی ساده میزنم . فرض کن که با دو تا میکروسوییچ می خایم یک led رو روشن خاموش کنیم . برای این کار اول باید برنامه توسط نرم افزار نوشته بشه که من در اینجا از زبان بیسیک برای نوشتن برنامه استفاده میکنم :
    $regfile = "8515DEF.DAT"
    $crystal = 8000000
    Config Porta = Output
    Config Pinb.0 = Input
    Config Pinb.1 = Input
    Config Debounce = 25
    Do
    Debounce Pinb.0 , 1 , Sett , Sub
    Debounce Pinb.0 , 1 , Resett , Sub
    Loop
    End

Sett:
    Set Porta.0
    Return
    Resett:
    Reset Porta.0
    Return

1- خوب درباره اینا توضیح بده
    2- صبر داشته باش اسیاب به نوبت گفتم که بعدا درباره تک تک دستورات و نحوه کار با نرم افزار برات توضیح می دم
    1- قول می دی
    2- قول می دم که تک تک دستورات رو با مثال زباد برات توضیح بدم
    1- خوب حالا من چکار کنم
    2- فعلا برو نرم افزار بیسکام (bascom) رو نصب کن تا بعد
    1- باشه پس فعلا تا بعد

پایان قسمت اشنایی با میکروکنترلر AVR
    ادامه مطلب تا فردا
    انجمن LABVIEW
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
    اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

پاسخ : اموزش میکروکنترلر AVR به زبان ساده

قسمت دوم اموزشی

1- سلام چطوری
    2- سلام ممنون تو چطوری
    1- قربانت اقا این avr چی بوده ما نمی دونستیما
    2- اره تازه کجاشودیدی بزار یکم راه بیفتی اونوقت می فهمی چی بوده
    1- یادم می یاد بهم قول داده بودی که بهم میکرو یاد بدی
    2- حتما به روی چشم . خوب حالا قرار بود از کجا شروع کنیم
    1- یک لحظه وایستا اول به چندتا از سوالایی که برام پیش اومده جواب بده بعد شروع کن به یاد دادن
    2- در خدمتم هر چی سوال داری بگو که منو یاد اون اولایی که می خاستم میکرو یاد بگیرم می ندازی
    1- سوال اول اینکه اصلا ما چرا از میکروکنترلر استفاده می کنیم اصلا چه مزیتی داره و کجاها ازش استفاده میشه؟
    2- خوب . همونطور که از اسمش پیداست میکرو کنترلر یعنی یک کنترل کننده . این کنترل کننده می تونه هر پدیده ای رو کنترل کنه فقط کافیه که بهش برنامه بدی ( تکنولوژی دیگه) کنترل دقیق پدیده هایی همچون دما. فشار. نور. فاصله. و... . و کاربرد ان در بیشتر زمینه های رباتیک . ماشین های هوشمند و صنعت هستش
    1- مثل plc ؟؟؟
    2- بله با این تفاوت که میکرو کنترلر از نظر حجم و قیمت زمین تا اسمان با plc فرق می کند مثلا قیمت یک plc حدود هفتاد هزارتومنه اون هم با امکانات حداقل و ابعاد زیاد ولی میکروکنترلر با همه امکانات با قیمت 3000 تومان که ابعاد بسیار کمی هم داره در بازار ایران به وفور پیدا میشه . البته این تفاوت هیچ وقت از ارزش plc کم نخواهد کرد زیرا plc فقط در صنعت کاربرد دارد و یک المان صنعتی می باشد نسبت به میکروکنترلر بیشتر در صنعت استفاده می شه.
    1- خوب یک سوال دیگه این میکروکنترلری که میگی سرعت اجرای فرمان هایی که باید اجرا کنه چقدر هستش
    2- بستگی به فرکانس کاری میکرو داره . معمولا سرعت انجام دستوراللعمل هایی که انجام می ده بین 8 تا 16 میلیون دستور العمل در ثانیه هستش
    1- چی درست شندیم 8 تا 16 میلیون فرمان اونم فقط توی یک ثانیه ؟؟؟
    2- اره درست شنیدی
    1- خوب این 8 تا 16 میلیون فرمان یا به قول خودت دستورالعمل سرعتش به چی بستگی داره
    2- مستفیما به فرکانش کاری میکرو بستگی داره
    1- اخرین سوال بعد برو سراغ ادامه مطالب اموزشی
    2- در خدمتم بگو
    1- این امکاناتی که گفتی بعضی از میکرو ها دارن بعضی ها هم ندارن باید از کجا متوجه بشیم خودت حتما همه رو حفظ کردی
    2- ( با خنده) نه عزیز این میکرو ها هر کدومشون دارای یک دیتا شیت هستند که اطلاعاتی درباره میکرویی که می خای باهاش کار کنی بهت میده . اطلاعاتی از قبیل . ولتاز کاری . فرکانس کاری . امکانات میکرو و...
    1- ok حالا برو سر اموزش
    2- خواهش می کنم به روی چشم . بزار یک سر فصل خیلی کلی برات بگم که چه چیزایی رو باید بهت بگم 1- اول باید با نرم افزار bascom اشنا بشی 2- و در اخر باید دستورات برنامه نویسی رو یاد بگیری

خوب اول می ریم سر نرم افزار bascom که خیلی ساده هستش . منم خیلی کلی برات نرم افزارو توضیح می دم بقیشو خودت یکم سیخ بزنی یاد می گیری
    1- باشه هر طور که صلاح می دونی
    2- اول بزار در باره این نرم افزار بیسکام (bascom) برات بگم . خوب من قبلا بهت گفتم کارهایی رو که ما از یک میکرو می خایم باید به صورت برنامه بهش بدیم . خوب حالا این برنامه رو باید با یک نرم افزاری نوشته بشه یا نه
    1- بله
    2- خوب این نرم افزار همین بود که بهت گفتم . ما به وسیله این نرم افزار خواسته هایی که از یک میکرو AVR داریم را به صورت برنامه نویسی اجرا می کنیم. خوب بهتره که زیاد طولش ندم و مستقیم برم سر نرم افزار. اول بزار یک مقدار از منو های کاری نرم bascom1.11.7.4 برات توضیح بدم
    File : اول روی گزینه file کلیل می کنی بعدش روی NEW کلیک می کنی . یک صفحه سفید باز میشه . این صفحه محیط برنامه نویسی هستش
    منوی EDIT که چیز مهمی نداره
    PROGRAM : با کلیک کردن روی این منو به اولین گزینه می رسیم که نوشته COMPILE . حتما با خودت می گی این COMPILE به چه دردی می خوره خوب الان من بهت می گم . گفتیم که ما در محیط برنامه نویسی برنامه مان را می نویسیم خوب ما بالخره باید بدانیم که این برنامه ای که نوشتیم دارای خطای نوشتاری هست یا نه خوب پس حالا فهمیدی به چه دردی می خوره .
    1- نگفتی چطوری از گزینه COMPILEآ‌ استفاده کنیم ؟؟
    2- شما بعد ای که برنامه رو نوشتی باید از منوی PROGRAM گزینه COMPILE رو انتخاب کنی سپس به طور اتومات برنامه شما چک می شه اگه خطایی بود زیر نرم افزار می نویسه اگه نبود که هیچی در ضمن شما این کار رو می تونی با کلید میانبر F7 هم انجام بدی
    SIMULATE : این گزینه یک شبیه ساز هستش و برنامه ای رو که شما نوشتی رو برات شبیه سازی می کنه می کنه که من هیچ ازش خوشم نمی یاد چون دارای خطا هستش و بهتره کم ازش استفاده کنی . این کار رو می تونی با کلید میانبر F2 انجام بدی
    SEND TO CHIP : شما بعد از این که برنامه رو توی محیط برنامه نویسی نوشتی و بعدش هم COMPILE کردی نیاز داری که برنامه رو بریزی داخلی میکرو این کار رو با کلیک روی گزینه SEND TO CHIP باید انجام بدی که خودش اتومات برنامه رو میریزه توی میکروکنترلر . این کار رو بازدن کلید F4 هم می تونی انجام بدی

منو TOOLS : این منو باشه بعدها برات توضیح میدم چون فعلا باهاش سروکار نداری

منوی OPTIONS: با کلیک روی این منو اولین گزینه ای که به چشم می خوره COMPILER هستش که مهمه بقیه هم باهاش سروکار نداشتم پس فکروتو مشغول بقیش نکن حرفه ای که شدی شاید بقیش برات کاربرد داشته باشه . خوب حالا این COMPILER رو که روش کلیک می کنی پنج گزینه دیگه ضاهر میشه . اولی نوشته CHIP : به معنی انتخاب میکرو هستش شما میکرویی رو که می خای ازش استفاده کنی رو توی ان قسمت انتخاب می کنی . گزینه بعدی OUTPUT هستش که باهاش کاری نداریم .گزینه بعدی COMMUNCIATION هستش وقتی روی این گزینه کلیک می کنی یک پنجره باز می شه شما باید در قسمت FERQUENCY مقدار فرکانس کاری میکروAVR رو بر حسب هرتز اینجا وارد کنی
    1- یک سوال از کجا بفهمم که فرکانس کاری میکرویی که ازش می خام استفاده کنم چنده ؟؟
    2- با خواندن دیتا شیت یا همان کاتالوگ خود مکرو کنترلر . گزینه بعدی 12C هستش که با اونم کاری نداریم . گزینه بعد LCD هستش
    1- حتما باید این گزینه رو هم بی خیال شیم
    2- برعکس گزینه LCD گزینه مهمی هستش . تو در این قسمت باید مشخص کنی که LCD باید به کدوم یکی از پایه های میکروکنترلر وصل بشه و اندازه LCD رو هم می تونی توی این قسمت مشخص کنی
    1- خوب بیشتر توضیح بده در باره این گزینه
    2- این گزینه باشه وعتی که LCD رو بهت توضیح دادم اونوقت این گزینه رو هم بهت یاد میدم
    1- این LCD خیلی مشکله ؟؟
    2- نه اتفاقا بسیار اسون و کار کردن باهاش بسیار لذت بخشه. راستی یک گزینه دیگه توی منویTOOLS هستش به نام PROGRAMMER . که مال اتخاب نوع پروگرامر هستش
    این هم از قسمت های مهم نرم افزار BSCOM
    اگه سوالی هست بگو
    1- ما چرا باید از گزینه COMPILE استفاده کنیم
    2- برای این که ببینیم برنامه ای رو که نوشتیم از لحاظ نوشتاری (لغت) مشکلی داره یا نه . اگه بعد از نوشتن برنامه COMPILE نکنی نرم افزار اجازه ریخت برنامه روی میکروکنترلر رو نمیده
    1- اها گرفتم چی می گی
    2- خوب حالا بریم سر اصل مطب که اشنایی با برنامه نویسی هستش که مهمترین بخشه پس خوب گوش کن
    1- ای به چشم
    2- پس بزار اول یک مقدمه ای بگم بعد . ببین برنامه ای رو که شما می خای برای میکروکنترلر توی محیط برنامه نویسی نرم افزار بنویسی به زبان های مختلف نوشته می شه و هر زبان برنامه نویسی نرم افزار مخصوص خودشو داره مثلا برای نوشتن برنامه به زبان بیسیک از نرم افزار BASCOM . برای نوشتن با زبان C از نرم افزار CODVISION استفاده می کنیم . که من بیسیک رو دوست دارم وبهت یاد می دم . چون زبان برنامه نویسی بسیار ساده ای هستش . خوب دیگه وقتشه بریم سر دستورات برنامه نویسی.
    دستور $REGFILE : اولین حرکتی که باید در محیط برنامه نویسی انجام بدی اینه که میکروکنترلری رو که می خای ازش استفاده کنی رو باید در محیط برنامه نویسی ذکر کنی مثلا تو یک میکرو کنترلر ATMEGA16 خریدی پس باید در محیط برنامه نویسی اینطور میکرو رو معرفی کنی
    $REGFILE = "M16DEF.DAT" برای ATMEGA16
    $REGFILE = "8535DEF.DAT" برای AT90S8535
    $REGFILE="AT12DEF.DAT" برای ATTINY12
    یک راه دیگه هم هست که میکرو رو از داخل تنظیمات خود نرم افزار معرفی می کنی
    1- چطوری . یعنی دیگه نمی خاد دستور $REGFILE رو بنویسیم
    2- نه لازم نیست . برای این کار به منوی OPTIONS نرم افزار مراجعه می کنی سپس گزینه COMPILR و بعد گزینه CHIP رو کلیک می کنی یک پنجره باز می شه که اول صفحه نوشته CHIP . که جلوش یک کادر هستش که میکرو رو اونجا انتخاب می کنی سپس OK می کنی
    1- پس همیشه در برنامه اولین کاری که باید بکنم اینه که میکروکنترلر رو معرفی کنم طبق روش بالا که گفتی نه ؟
    2- اره کاملا درسته
    دستور $CRYSTAL : دومین گامی که بعد از معرفی میکرو باید انجام بدی اینه که فرکانس کاری میکرو رو برای نرم افزار مشخص کنی که برای این کار از دستور $CRYSTAL استفاده میکنی مثلا فرض کن فرکانس میکروی MEGA16 تو 8 مگاهرتز هستش یعنی 8000000 هرتز که با این دستور فرکانس کاری رو معرفی می کنی البته به هرتز :
    $CRYSTAL = 8000000
    فرکانس کاری میکرو رو هم می تونی از داخل نرم افزار انتخاب کنی به این صورت که می روی داخل منوی OPTIONS سپس گزینه COMPILER سپس گزینه COMMUNICATION رو کلیک می کنی یک پنجره باز می شه در داخل این پنجره یک جایی نوشته FERQUENCY که جلوش شما باید فرکانس رو انتخاب کنی و بعد OK کنی
    END : در گام سوم پایان هر برنامه ای باید از دستور END استفاده کنی یعنی اتمام برنامه
    1- خوب بگو ببینم که گام چهارم چی هستش
    2- گام چهارمی وجود نداره خیط شدی . در واقع برنامه نویسی یعنی قسمت شیرین کار از اینجا شروع میشه. خوب حالا بهت توضیح میدم که برای نوشتن یک برنامه باید چکار کرد اولین چیزی رو که باید بهت یاد بدم متغییرها هستند . همونطور که از اسمش پیداست یعنی قابل تغییر هستش . انواع متغییر ها عبارتند از: 1- BIT 2- BYTE 3- WORD 4- INTEGER 5- LONG 6- SINGLE 7- STRING .
    BIT که یعنی 0 و 1
    BYTE تشکیل شده از هشت بیت و هر BYTE 0 تا 255 مقدار دارد
    WORD تشکیل شده از دو BYTE و هر WORD 0 تا 65535 مقدار دارد
    با بقیه متغییر ها هم فعلا کاری نداریم
    1- خوب درست کارش چی هست و کجا کاربرد داره
    2- بزار وقتی که یکم رفتیم جلوتر کم کم می فهمی خوب ادامه مطلب رو گوش کن
    دستور DIM : DIM به معنی معرفی اسم متغییر است که می تونه هر اسمی باشه مثلا : A یا B یا ALI یا TEMO حتی اسم خودت فقط برای اینه که متغییر رو یک نامی بهش بدی که با بقیه متغییرها قاطی نشه
    دستور AS : AS به معنی نوع متغییر هستش که باید یکی از انواع متغییر های BIT یا BYTE یا INTEGER باشه
    مثال: DIM A AS BYTE
    DIM B AS BIT
    DIM ALI AS BYTE
    DIM N AS SINGLE
    1- یک مثال مفهومی تر بزن
    2- باشه مثلا در DIM A AS BYTE . به این معنی که متغییری که نامش هست A از نوع بایت (BYTE) می باشد
    DIM ALI AS BIT . یعنی متغییری که نامش هست ALI از نوع بیت BIT می باشد .
    1- حالا فهمیدم
    2- بزار بریم جلوتر مثال روز برات روشن میشه که این دستورات کجا کاربرد داره
    در ضمن شما گاهی لازم است که به متغییر مقدار هم بدی که به ترتیب زیر عمل می کنی
    مثلا شما یک متغییر داری از نوع بایت
    DIM S AS BYTE
    که می تونی از 0 تا 255 بهش مقدار بدی به تریتیب زیر
    S = 1 یا S = 12 یا S = 0 یا S = 255 یا هر رقمی که از 0 تا 255 دوست داشتی البته اگه لازم بود
    دستور INCR : با نوشتن این دستو شما می توانید یک متغییر را افزایش بدی به مثال زیر توجه کن بهتر می فهمی
    DIM B AS BYTE
    B=0
    INCR B
    بزار از خط اول برات توضیح بدم برنامه ای که ما نوشتم رو میکرو میاد از خط اول شروع می کنه به خوندن خط اول یعنی ما یک متغیری داریم به نام B و از نوع BYTE
    خط دوم به متغییر B مقدار دادیم
    خط سوم دستور دادیم که متغیر B رو یک واحد افزایش بده وقتی که میکرو به خط سوم رسید و اونو خوند اگه متغییر ما بوده 0 الان میشه 1
    1- کاربردش چیه این دستور INCR
    2- کاربردش توی شمارنده هستش
    دستور DECR : این دستور برعکس دستور قبل هستش و یک واحد از متغییر ما کم می کنه
    مثال :
    DIM U AS BYTE
    U = 20
    DECR U
    خط اول یعنی ما یک متغییری داریم که اسمش هست U و از نوع بایت
    خط دوم به U مقدار دادیم
    خط سوم یک واحد از مقدار U کم کردیم
    بزار یک مثال کاربردی تر بزنم :
    $REGFILE = "M16DEF.DAT"
    $CRYSTAL = 8000000
    DIM K AS BYTE
    K = 100
    INCR K
    DECR K
    END
    خوب حال خوب گوش کن
    خط اول ما اومدیم نوع میکرو مونو مشخص کردیم که هست مگا16
    خط دوم فرکانس کاری میکرو رو مشخص کردم
    خط سوم گفتیم که ما یک معغییری داریم به نام K و از نوع بایت
    خط چهارم برای متغییر بایت یک مقدار دادیم
    خط پنجم دستور دادیم که یک واحد به متغییر K اضافه کن یعنی اگه 100 بوده الان می شه 101
    خط ششم دستور دادیم که یک واحد از متغییر K کم کن یعنی الان که هست 101 یک واحد که کم بشه میشه 100
    خط هفتم دستور پایان برنامه رو دادیم
    1- سوال دارم اگه مثلا در مثال بالا دستور INCR و یا DECR رو دو بار زیر هم بنویسیم چی می شه
    2- برای پاسخ به سوالت به یک مثال دیگه توجه کن

$REGFILE = "M16DEF.DAT"
    $CRYSTAL = 8000000
    DIM K AS BYTE
    K = 100
    INCR K
    DECR K
    DECR K
    DECR K
    INCR K
    END
    خوب حال خوب گوش کن
    خط اول ما اومدیم نوع میکرو مونو مشخص کردیم که هست مگا16
    خط دوم فرکانس کاری میکرو رو مشخص کردم
    خط سوم گفتیم که ما یک معغییری داریم به نام K و از نوع بایت
    خط چهارم برای متغییر بایت یک مقدار دادیم
    خط پنجم دستور دادیم که یک واحد به متغییر K اضافه کن یعنی اگه 100 بوده الان می شه 101
    خط ششم دستور دادیم که یک واحد از متغییر K کم کن یعنی الان که هست 101 یک واحد که کم بشه میشه 100
    خط هفتم دوباره دستور دادیم که یک واحد از متغییر K کم کن خوب متغییر K که الان هستش 100 میشه 99
    خط هشتم دوباره دستور دادیم که یک واحد از متغییر K کم کن خوب متغییر K که 99 بوده میشه الان 98
    1- فهمیدم بزار خط نهم و دهم رو خودم بگم ببینم یاد گرفتم یا نه
    خط نهم یعنی خط نهم دستور دادیم یک واحد به متغییر K اضاف بشه یعنی الان که K هستش 98 بعد از خونده شدن دستور خط نهم میشه 99 و خط دهم یعنی اتمام برنامه
    2- احسنت افرین داری راه میافتی ها
    1- دستور بعدی چیه
    2- دستور بعدی در مورد LCD هستش . بزار اول در مورد خود LCD برات بگم بعد دستوراتش رو با هم مرور می کنیم
    LCD ها انواع مختلفی دارند اولی گرافیکی – دومی کارکتری که من با کارکتری کار می کنم شبیه lcd ماشین حساب هستش که از نظر ابعاد هم باهم فرق دارن مثلا 16 در 1 – 16 در 2 – 16 در 4 – 40 در 4 و...
    1- خوب مثلا این شماره ها برای چیه مثلا همین 16 در 2
    2- عدد اول یعنی 16 به ما میگه که این lcd ما 16 ردیف ( افقی ) داره عدد دوم بعنی 2 به ما می گه این lcd دو ستون ( عممودی ) داره
    1- حالا گرفتم
    2- این lcd ها 14 پایه دارند که ما فقط از 9 پایه ان استفاده می کنیم که برای استفاده از ان و وصل ان به میکروکنترلر به ترتیب زیر عمل می کنیم
    پایه اول vss نام دارد که به زمین وصل میشه
    پایه دوم vdd هستش که به ولتاژ 5 ولت وصل میشه
    پایه سوم vee هستش که به زمین وصل میشه
    پایه چهارم rs هستش که به میکرو وصل می شه . بعدا بهت می گم به کجای میکرو وصل میشه
    پایه پنجم rw هستش که اونم به زمین وصل میشه
    پایه ششم E هستش که اونم به میکرو وصل می شه
    پایه های 7 8 9 10 که هیچی به جایی وصل نمیشن
    پایه 11 DB4 اسمش هست اونم به میکرو وصل میشه
    پایه 12 DB5 اسمش هست اونم به میکرو وصل میشه
    پایه 13 DB6 اسمش هست اونم به میکرو وصل میشه
    پایه 14 DB7 اسمش هست اونم به میکرو وصل میشه

1- یک سوال بعضی از پایه های بالا رو که معرفی کردی گفتی وصل میشه به LCD ولی نگفتی به کدوم پایه LCD باید وصل بشه
    2- بله نگفتم ولی اگر یکم صبر کنی بهت میگم . اگه یادت باشه وقتی که داشتم نرم افزار BASCOM رو برات توضیح می دادم گفتم که توی منوی OPTINS بعد COMPILER یک گزینه هست به نام LCD شما اونجا مشخص می کنی که پایه های میکروکنترلر به کدوم پایه LCD وصل بشه که باید به ترتیب زیر عمل کنی بعد از این که وارد گزینه LCD توی نرم افزار شدی یک پنجره باز میشه که سمت راست اون شش کادر هستش که شما باید اونجا مشخص کنی که LCD به کدوم پایه های میکرو وصل بشه . می دانیم که اکثر میکرو ها دارای چهار PORT هستند البته به غیر از خانواده TINY
    1- پورت چیه واز؟؟
    2- به هر هشت پایه میکرو یک پورت میگن که هر پورت باز خودش یک اسم داره مثلا ATMEGA32 دارای چهار پورت هستش به نام های A –B –C –D هر کدو از این پورت ها هشت پایه هستند
    1- از کجا بفهمیم که مثلا پورت A یا پورت C کجاست
    2- باز هم از روی دیتاشیت خود ایسی
    1- خوب ادامه بده
    2- هنگامی که شما می خای LCD رو به میکرو وصل کنی باید در گزینه LCD یک پورت رو به دلخاه انتخاب کنی
    1- فرقی نمیکنه که کدوم پورت باشه
    2- نه هر کدو از پورت ها که دوست داشته مثلا پورت A یا پورت D
    1- اها خوب ادامه بده
    2- مثلا حال کردی که LCD رو به پورت C وصل کنی برای این کار در نرم افزار وقتی که به قسمت LCD رفتی و یک پنجره باز شد در قسمت راست پنجره شش گزینه برای انتخاب وجود داره که باید به ترتیب زیر عمل کنی :
    اولین گزینه از بالا نوشته ENABLE که باید PORTC.5 رو انتخاب کنی
    دومین گزینه نوشته RS که باید PORTC.4 رو انتخاب کنی
    سومین گزینه نوشته DB7 که باید PORTC.3 رو انتخاب کنی
    چهارمین گزینه نوشته DB6 که باید PORTC.2 رو انتخاب کنی
    پنجمی گزینه نوشته DB5 که باید PORTC.1 رو انتخاب کنی
    ششمین گزینه نوشته DB4 که باید PORTC.0 رو انتخاب کنی
    حال فهمیدی کدوم پایه های میکرو به LCD وصل میشه
    1- اها پس سخت افزاری هم باید به ترتیبی که مثل بالا مشخص کردیم LCD رو به میکروکنترلر وصل کنیم
    2- کاملا درسته. شما مختاری که هر PORT که دوست داشتی رو به میکرو وصل کنی ولی باید هر پورتی که توی ذهنت در نظر داری رو توی نرم افزار مثل شکل بالا انتخاب کنی
    یک نکته دیگه اینکه در قسمت سمت چپ همین پنجره LCD یک گزینه هست به نام LCD TYPE که شما اونجا اندازه LCD تو مشخص می کنی مثلا یک LCD رفتی خریدی که اندازش هست 16در 2 توی این گزینه باید 16*2 رو انتخاب کنی بعدی OK رو بزنی . خوب حال بریم سر دستورات LCD :
    دستور CLS : این دستور کل LCD رو پاک و اماده نوشتن می کنه که همیشه باید قبل از دستور نوشت روی LCD این دستور نوشته بشه
    دستور LCD : خوب با این دستور شما می تونی یک عبارت رو روی LCD نمایش بدی مثلا یک عدد یا یک اسم یا یک کلمه یا یک متغییر . البته قبل این دستور باید حتما CLS نوشته بشه این مثال توجه کن
    $REGFILE = "M16DEF.DAT"
    $CRYSTAL = 8000000
    CLS
    LCD " ALI "
    END

دو خط اول رو که می دونی چی هستش .در خط سوم دستور پاک کردن LCD رو با دستور CLS دادیم در خط چهارم یعنی اینکه روی صفحه LCD بنویس ALI . البته به جای ALI هر چیز دیگه ای هم می شه نوشت از قبیل عدد . کلمه جمله
    مثل مثال زیر
    $REGFILE = "M16DEF.DAT"
    $CRYSTAL = 8000000
    CLS
    LCD " 999 "
    END
    مثل مثال قبل
    1- اها فهمیدم
    2- یادت میاد که بهت گفتم نرم افزار بیسکام یک جایی داره به نام شبیه ساز
    1- اره چطور مگه
    2- خوب تو می تونی اونجا این دستوراتی رو که امروز یادت دادم رو اونجا شبیه سازی کنی
    1- تو که گفتی از این شبیه سازش خوشت نمی یاد
    2- اره منظورم این بود که توی کار های بزرگ نمیشه ازش استفاده کرد ولی توی کارهای کوچیک میشه ازش استفاده کرد
    1- حالا چی کار می کنه این شبیه ساز نرم افزار
    2- برنامه ای رو که تو نوشتی برات شبیه سازی می کنه داخلش یک LCD هم داره برو حال کن
    1- چطوری ازش استفاده کنم
    2- بعد از این که تو برنامه رو نوشتی باید برنامتو از نظر نداشتن خطا چک کنی
    1- چطوری
    2- با زدن کلید F7 . بعد اگه برنامت اشکالی نداشت کلید F2 رو می زنی و وارد محیط شبیه ساز یا همون SIMULATOR میشی
    1- اینطوری گیج میشم یک مثال هم بزن
    2- باشه به روی چشم فرض کن که ما یکی از برنامه های بالا رو نوشتیم مثل برنامه زیر:
    $REGFILE = "M16DEF.DAT"
    $CRYSTAL = 8000000
    CLS
    LCD " ALI "
    END
    درضمن تنظیمات روهم مثل بالا که گفتم پایه های LCD رو توی نرم افزار انتخاب کن رو مثل بالا انتخاب می کنی
    بعد دکمه F7 رو بزن تا برنامه چک بشه
    بعد دکمه F2 رو بزن تا وارد محیط شبیه ساز بشی . توی محیط شبیه ساز خیلی دکمه هستش که من فقط چند تارو که کاربرد داره برات میگم
    دکمه اوال از بالا سمت چپ شبیه دکمه PLAY ویدو هست که اسمش هست RUN PROGRAM که برای اجرای برنامه شبیه ساز هستش
    دکمه بعدی که هچی دکمه بقلیش شبییه دکمه استپ ویدو هست که اسمش هست STOP PROGRAM که برای توقف شبیه سازی هستش
    چند تا دکمه اون طرفتر یک دکمه که داخلش یک مستطیل ابی رنگی هستش و روش نوشته LCD . این دکمه رو وقتی که میزنی یک LCD توشه
    خوب ادامه حالا که وارد محیط شبیه ساز شدی اول برای شبیه سازی مثال بالا دکمه LCD رو انتخاب می کنی بعد دکمه RUN PROGRAM رو میزنی باید یک ده پانزده ثانیه صبر می کنی تا روی LCD نوشته بشه ALI
    برای امروزدیگه بسه باشه بقیش برای یک فرصت دیگه فعلا بای

پایان قسمت دوم

انجمن LABVIEW

دیدگاه

قسمت سوم اموزشی

1- سلام
      2- سلام خوبی
      1- قربانت
      2- چه خبر اون چیزایی رو که بهت گفته بودم رو کار کردی مثال حل کردی ازش
      1- اره . کار کردم اونم از همش . اقا یک سوال اگه بخایم مقدار یک متغییر رو روی LCD نمایش بدیم باید چطوری عمل کنیم
      2- این که خیلی اسونه با چند تا مثال جواب سوالتو میدم
      مثال 1:
      $REGFILE = "M16DEF.DAT"
      $CRYSTAL = 8000000
      DIM A AS BYTE
      A = 3
      CLS
      LCD A
      END
      1- خوب تحلیلش کن
      2- باشه
      خط اول که معرفی میکرو هستش
      خط دوم فرکانس کاری میکرو هستش
      خط سوم ما یک متغییر را که نامش هست A و را از نوع بایت می باشد را تعریف کردیم
      خط چهارم به متغییر مقدار دادیم
      خط پنجم با دستور CLS ال سی دی را برای نوشتن جدید پاک کردیم
      خط ششم دستور دایم که مقداری را که به متغییر A داده ایم روی LCD نمایش داده شود
      خط هفتم با دستور END برنامه را به پایان رساندیم.
      1- اها یعنی به متغییر A هر مقداری که داده باشیم مثلا 1 یا 0 یا 1001 روی LCD نمایش داده می شود
      2- کاملا درسته واما مثال دوم: این دفعه می خایم دو تا متغییر رو یکی پس از دیگری روی LCD نمایش بدیم
      $REGFILE = "M16DEF.DAT"
      $CRYSTAL = 8000000
      DIM ALI AS BIT
      DIM IRAN AS BYTE
      ALI = 0
      IRAN = 224
      CLS
      LCD ALI
      CLS
      LCD IRAN
      END
      خط اول که معرفی خود میکرو
      خط دوم معرفی فرکانس کاری میکرو
      خط سوم اومدیم یک متغییر از نوع BIT که نامش است ALI رو معرفی کردیم
      خط چهارم هم اومدیم یک متغییر از نوع بایت که نامش هست IRAN رو معرفی کردیم
      خط پنجم به متغییر BIT که نامش بود ALI یک مقدار دادیم
      خط ششم هم مثل خط پنجم
      خط هفتم با دستور CLS ال سی دی را برای نوشتن اماده کردیم
      خط هشتم به میکرو دستور دادیم که مقدار متغییر ALI رو روی LCD نمایش بدهد
      خط نهم دوباره با دستور CLS ال سی دی رو برای نوشتن دوباره پاک کردیم
      خط دهم هم به میکرو دستور دادیم که مقدار متغییر IRAN رو روی ال سی دی نمایش بده
      و در خط اخر نیز با دستور END برنامه رو به اتمام رساندیم
      2- مثال اخر :
      $REGFILE = "M16DEF.DAT"
      $CRYSTAL = 8000000
      DIM G AS WORD
      G = 12
      CLS
      LCD G
      INCR G
      CLS
      LCD G
      END
      خط اول و دوم رو که دیگه تکراری شده که بخام توضیح بدم
      خط سوم هم تغریبا مثل قبل اومدیم یک متغییر که نامش هست G و از نوع WORD می باشد را برای میکرو تعریف کردیم
      خط چهارم به متغییر G یک مقدار دلخاه دادیم
      خط پنجم ال سی دی را با دستور CLS برای اماده شدن پاک کردیم
      خط ششم با دستور LCD G مقدار فعلی متغییر G را که هست 12 را روی LCD نمایش دادیم
      خط هفتم به متغییر G یک واحد اضافه کردیم یعنی شد 13
      خط هشتم با دستور CLS ال سی دی را برای نوشتن دوباره پاک کردیم
      خط نهم به میکرو دستور دادیم مقدار متغییر G را که الان به ان یک واحد اضافه شده است یعنی شده 13 رو روی ال سی دی نمایش بده
      خط دهم هم یعنی پایان برنامه
      1- همه این مثالایی رو که گفتی توی محیط شبیه سازی قابل اجراست
      2- اره قابل اجراست و میتونی اونجا همه این مثال های رو مشاهده کنی.
      خوب حال بریم سر مبحث بعدی
      1- دستورات LCD همینا بود
      2- نه هنوز چند تا دیگه هست که به موقش میگم
      1- خوب برو سر مبحث بعدی
      2- باشه . ببین گاهی وقتا لازم هستش که در بین برنامه هایی که داریم می نویسیم یک تاخیر ایجاد کنیم که این تاخیر می تونه یک ثاینه . ده ثانیه . یک میلی ثانیه . یک میکرو ثانیه یا هر تایمی که عشقت بود رو تاخیر ایجاد کنی
      1- همین جا وایستا که یک سوال دارم . این تاخیر به چه درد می خوره لطفا فقط یک مثال کاربردی هم بزن
      2- ببین مثالا شما می خای یک LED رو روشن کنی و می خای این LED بعد از مثلا ده ثانیه خاموش بشه خوب حالا ارزش این دستور باید حس کنی
      1- اها فهمیدم حالا ادامه بده
      2- تاخیراتی را که ما میتوانیم ایجاد کنیم بر حسب ثانیه- میلی ثانیه- میکرو ثانیه می باشد
      WAIT 1 تاخیر برای مدت زمان یک ثانیه
      WAITMS 1 تاخیر برای مدت زمان یک میلی ثانیه
      WAITUS 1 تاخیر برای مدت زمان یک میکرو ثانیه
      متاسفانه این مدت زمان های تاخیر زیاد هم دقیق نیستند مثلا شما دستور میدی که یک ثانیه تاخیر داشته باش میکرو میاد دوازده ثانیه تاخیر ایجاد میکنه
      1- خوب پس چاره چیه؟؟
      2- برای حل این مشکل شما باید از میلی ثانیه یا میکرو ثانیه بیشتر استفاده کنی مثال اگه می خای یک تاخیر یک ثایه ایجاد کنی باید بنویسی WAITMS 30 البته این یک مثال بود که اگه یکم با این دستورات ور بری همش دستت میاد
      خوب حالا بریم سر مثال ها
      مثال اول:
      $REGFILE = "M16DEF.DAT"
      $CRYSTAL = 8000000
      DIM A AS BYTE
      A = 112
      CLS
      LCD A
      INCR A
      WAITMS 500
      CLS
      LCD A
      END
      حالا تحلیل برنامه
      خط اول و دوم که خودت میدونی
      خط سوم هم که باید بدونی
      خط چهارم هم باز باید بدونی ولی می گم که دلت نشکنه در خط چهارم ما به متغییر A یک مقدار دادیم
      خط پنجم با دستور CLS ال سی دی را برای نوشتن و اماده شدن پاک کردیم
      خط ششم با دستور LCD A مقدار متغییر A را که هست 112 روی ال سی دی نمایش دادیم
      در خط هفتم با دستور INCR A یک واحد به متغییر A اضافه کردیم یعنی بود 112 حالا شد 113
      در خط هشتم با دستور WAITMS 500 یک تاخیر پانصد میلی ثانیه ای ایجاد کردیم یعنی اینکه برنامه فعلا هیمنجا متوقف است و بعد از 500 میلی ثانیه برنامه از خط بعدی خوانده می شود
      در خط نهم با دستور CLS ال سی دی را پاک کردیم
      در خط دهم مقدار جدید متغییر A را که الان هست 113 روی ال سی دی نمایش دادیم
      در خط اخر هم با دستور END برنامه رو پایان دادیم

$REGFILE = "M16DEF.DAT"
      $CRYSTAL = 8000000
      DIM S AS BYTE
      S = 112
      CLS
      LCD S
      INCR S
      WAITMS 500
      CLS
      WAITMS 100
      LCD S
      END

از خط اول تا خط هشتم
      خط نهم ال سی رو رو پاک کردیم
      خط دهم یک تاخیر در برنامه با مدت زمان 100 میلی ثانیه ایجاد کردیم و بعد از اینکه صد میلی ثانیه گذ شت برنامه از خط بعدی ادامه پیدا می کنه
      خط یازدهم دستور دادیم که مقدار جدید S را که 113 هستش رو روی ال سی دی نمایش بده
      خط اخر هم پایان برنامه
      1- اینم توی محیط شبیه ساز قابل اجراست
      2- بله حتما. موافقی که بریم سر مبحث بعدی
      1- اره بریم
      2- خوب حالا رسیدیم به قسمت های جون دارتر میکرو. اگه یادت باشه اون اوایل بهت گفته بودم که میکروکنترلر دارای یک سری امکانات هستش مثل تایمر – کانتر - مبدل انالوگ به دیجیتال همچنین گفتم که یکی از امکاناتش ورودی خروجی یا همون I/O هستش که کاربردای فراون داره . مثلا در ساده ترین حالت شما با استفاده از این امکان می تونی یک LED رو روشن یا خاموش یا هر دو حالت رو انجام بدی
      1- I/O چی هست
      2- I یعنی ورودی O هم یعنی خروجی البت هردو از نوع دیجیتال هستند
      1- ها فهمیدم . میشه یک مثال دیگه از کاربردش بزنی
      2- چراکه نه حتما. فرض کن می خای با یک میکرو سوییچ ( یک نوع کلید ) یک موتور رو روشن خاموش کنی و حتما باید با یک عدد میکروسوییچ یک بار که میزنی روشن و دفعه بعد که میزنی خاموش شود
      1- میکرو سوییچ همون شسی هستش ؟
      2- اره میکروسوییچ همون کلید زنگ در خونتون هستش
      2- در کل برای استفاده از امکانات میکروکنترلر باید از روش پیکره بندی استفاده شود که بهش می گن CONFIG یعنی شما با این کار به میکروکنترلر اعلام می کنی که می خاهم از فلان امکانات استفاده کنم . بزار اول یک سری دستورات رو لیست وار معرفی کنم بعد یکی یک اونها رو توضیح بدم
      PORT
      PIN
      SET
      RESET
      TOGGLE
      خوب حالا درباره هر کدوم توضیح میدم
      PORT به معنی خروجی هستش هر وقت که خاستی از میکرو یک خروجی بگیری از این دستور باید استفاده کنی . مثلا یک LED رو می خای روشن کنی یا هر چیز دیگه
      PIN به معنی ورودی هستش هر وقت که خاستی یه میکروکنترلر یک ورودی بدی بایداز این دستور استفاده کنی مثلا می خای یک کلید به ورودی وصل کنی البته این دستور PIN و PORT به تنهایی کاربرد ندارن که در ادامه میگم که باید چیکار کنی
      SET که همون یک دیجیتال خودمونه
      RESET که همون صفر دیجیتال خودمونه
      TOGGLE یعنی عکس حالت فعلی بعنی اگر قبلا یک بوده حالا صفر میشه اگه قبلا صفر بوده حالا یک میشه
      بزار قبل از اینکه توضیحاتمو کامل کنم یک سری اطلاعات درباره پایه های میکرو بدم . ببین هر میکرو بسته به نوعش یک تعداد پایه داره که از 8 پایش هست تا 40 پایه که هر هشت پایه رو یک پورت می نامند البته ربطی به اون پورتی که توی دستورات بهت گفتم نداره هر پورت رو که هشت پایه هستش رو با یک اسم نام گذاری می کنن که استاندارد هستش به نام های پورت A پورتB پورت C پورت D میکرو ها حداکثر چهار پورت ورودی خروجی دارن. در ضمن هر کدام از پورت ها می توانند ورودی یا خروجی باشند که بستگی به انتخاب برنامه نویس داره علامت پورت ها به ترتیب زیر هستش:
      A,0
      A.1
      A.2
      A.3
      A.4
      A.5
      A.6
      A.7
      برای پورت های B C و D هم مثل بالا هستش
      1- یک سوال . اگه بخاد حداکثر چهار پورت داشته باشه و هر پورت هم که هشتا پایه هستش پس در کل میشه 32 پایه پس چرا بعضی از میکرو ها 40 پایه هستند
      2- خوب 32 پایه هستش با به عبارتی چهار پورت بقیش مال VCC GND و... هستش
      1- اها فهمیدم ادامه بده
      2- خوب گفتیم که برای استفاده از امکانات میکرو باید انها را پیکره بندی کنیم یا به عبارتی CONFIG کنیم . حالا ما برای استفاده از ورودی خروجی میکروکنترلرI/O هم باید اونو پیکره بندی کنیم یعنی به میکرو اعلام کینم که اقا ما میخاهیم از فلان پایه تو به عنوان ورودی یا مثلا خروجی استفاده کنیم.
      اگه خاستیم از یک پورت به عنوان خروجی استفاده کنیم باید به ترتیب مثال زیر عمل کنیم:
      مثال : مثلا می خاهیم از پورت A به عنوان خروجی استفاده کنیم :
      CONFIG PORTA = OUTPUT
      حالا تحلیل این دستور. CONFIG که بهت گفتم یهنی چی PORTA یعنی می خواهیم از پورت A به عنوان خروجی استفاده کنیم به جای A از هر پورت دلخاه دیگه هم می تونیم استفاده کنیم . علا مت مساوی = رو که باید همیشه بزاری . عبارت OUTPUT هم یعنی خروجی
      اگه خاستیم از یک پورت به عنوان ورودی استفاده کنیم باید به ترتیب مثال زیر عمل کنیم :
      مثال : مثلا می خاهیم از پورت B به عنوان وردی استفاده کنیم
      CONFIG PINB.0 = INPUT
      حالا گوش فرا بده به تحلیل این دستور. CONFIG که گفتم قبلا. خوب PINB.0 یعنی ما می خاهیم از پایه B.0 به عنوان ورودی استفاده کنیم . = هم که هیچی همیشه باید بزاری. کلمه INPUT را وقتی میزاری که خاسته باشی از یک پایه به عنوان ورودی استفاده کنی
      3- خوب بزار یک مرور بکینم . اگر خاستیم که از یک پایه به عنوان ورودی استفاده کنیم از دستور
      CONFIG PINC.0 = INPUT استفاده کنیم که ما دراین مثال از پورت C.0 به عنوان ورودی استفاده کردیم نکته اینجاست که هر وقت که خاستی از یک پایه به عنوان ورودی استفاده کنی باید شماره پایه رو هم مثل همین مثال بالا که برای زدم استفاده کنی به جای PINB.0 هم می تونی مثال بزاری PINB.1 یا PINB.3 یا بزاری PINB.7 که بستگی داره به انتخاب تو
      اگر خاستیم که از یک پورت به عنوان خروجی استفاده کنیم از دستور زیر استفاده می کنیم باید از دستور زیر استفده کنی
      CONFIG PORT C = INPUT ما در این مثال به میکرو فهماندیم می خاهیم از پورت C تو به عنوان خروجی استفاده کنیم
      1- شما ره پایه رو نباید بنویسیم
      2- نه نباید بنویسیم بعدا ما بین برنامه مشخص می کنیم که کدام پایه باید خروجی بدهد
      بزار ادمه درس رو با یک مثال برات بگم فرض کن ما میخایم از پایه D.4 میکرو کنترلر یک خروجی بگیرم و یک LED رو روشن کنیم برای این کار از برنامه زیر استفاده می کنیم:
      $REGFILE = "M16DEF.DAT"
      $CRYSTAL = 8000000
      CONFIG PORTD = OUTPUT
      SET PORTD.4
      END
      خط اول ودوم که هیچ
      خط سوم ما اومدیم به میکرو اعلام کردیم که می خاهیم از پورت C تو به عنوان یک خروجی استفاده کنیم
      خط چهارم نوشتیم SET PORTD.4 ما بانوشتن کلمه SET این منظور را رساندیم که می خاهیم پورت D.4 یک شود . و همچنین جلوی SET نام پایه ای رو که باید یک شود یا به عبارتی دیگر SET شود رو هم اعلام کردیم
      در خط اخر هم با دستور END برنامه را به پایان رساندیم
      1- یعنی اگه یک LED رو به پایه D.4 میکروکنترلر وصل میکردیم LED روشن می شد
      2- اره روشن می شد
      مثال دوم: می خاهیم همان پورت D.4 را یک بار که روشن شد بعد از دو ثانیه خاموش شود
      $REGFILE = "M16DEF.DAT"
      $CRYSTAL = 8000000
      CONFIG PORTD = OUTPUT
      SET PORTD.4
      WAITMS 2000
      RESET PORTD.4
      END
      خط اول دوم که هیچ
      خط سوم هم اومدیم تعرف کردیم که از پایه D.4 می خاهیم به عنوان خروجی استفاده کنیم
      خط چهارم با دستور SET PORTD.4 پایه D.4 رو یک کردیم
      خط پنجم با دستور WAITMS 2000 این را رساندیم که می خاهیم 2000 میلی ثانه به عبارتی دو ثانیه در همین جا تاخیر ایجاد شود در طول این دو ثانیه PORTD.4 در همان حالت یک باقی می ماند. بعد از دو ثانیه برنامه از خط بعد ادامه پیدا می کند
      خط ششم با دستور RESET PORTD.4 به میکرو دستور دادیم که همان پایه D.4 را ریست کن یعنی صفر کن
      خط اخر هم که یعنی پایان برنامه. در این مثال اگر که ما یک LED به پایه D.4 وصل می کردیم LED برای بار اول با دستور SET روشن می شد و این روشن بودن با دستور WAITMS 2000 دو ثانیه به طول می انجامید و بعد از دو ثانیه با دستور RESET PORTD.4 LED خاموش می شد چون پایه را صفر کردیم.
      مثال سوم : فرض کن می خا هیم دو تا پایه رو هم زمان یک کنیم و بعد از دو ثانیه فقط یکی از انها را صفر کنیم .
      $REGFILE = "M16DEF.DAT"
      $CRYSTAL = 8000000
      CONFIG PORTC = OUTPUT
      SET PORTC.2
      SET PORTC.7
      WAITMS 2000
      RESET PORTC.7
      END
      خط اول و دوم که هیچ
      خط سوم هم که باید حتما یاد داشته باشی
      خط چهارم اومدیم فرمان دادیم که پایه C.2 را یک کن
      خط پنجم هم اومدیم فرمان دادیم که پایه C.7 رو یک کن
      خط ششم دو ثانیه تاخیر در برنامه ایجاد کردیم که در طول این مدت پایه های C.2 و C.7 در حالت یک است
      خط هفتم با دستور RESET PORTC.7 فقط پایه C.7 رو صفر کردیم. ولی پایه C.2 در همان حالت یک باقی مانده است
      خط اخر هم که هیچ
      مثال سوم : این مثال رو ببینم که می تونی تحلیل کنی
      $REGFILE = "M16DEF.DAT"
      $CRYSTAL = 8000000
      CONFIG PORTA = OUTPUT
      CONFIG PORTC = OUTPUT
      SET PORTA.1
      SET PORT C.0
      حالا خودت تحلیلش کن
      1- خط اول و دوم رو که بلدم
      خط سوم اومدیم به میکرو اعلام کردیم که می خاهیم از پوت A به عنوان خروجی استفاده کینم
      خط چهارم هم مثل خط سوم
      خط ششم دستور یک شدن پایه A.1 رو صادر کردیم
      خط هفتم هم دستور یک شدن پایه C.0 رو صادر کردیم
      خوب بود
      2- عالی بود
      1- حال ورودی رو برام توضیح بده
      2- ورودی باشه برای وقتی که چندتا از دستورات شرط و چندتا دستور دیگه رو گفتم برات میگم
      1- خوب حالا این صفر و یک شدن پایه ها رو میشه تو شبیه ساز نرم افزار تماشا کرد
      2- متاسفانه نه نمیشه
      1- پس باید چکار کنم
      2- دو راه داری اول اینکه بری یک میکرو بخری و خودت امتحان کنی دوم اینکه با استفاده از نرم افزار پروتوس اونو شبیه سازی کنی .
      1- خوب این پروتوس رو برام توضیح بده
      2- اینو دیگه خودت برو یاد بگیر توی انجمن های برق و الکترونیک ایرانی که تعدادشون هم زیاده به خوبی توضیح دادن
      1- باشه حالا چی رو می خای برام توضیح بدی
      2- فعلا تا همین جاشو داشته باش تا بعدا ادامشو برات توضیح بدم
      پایان قسمت سوم

تمرینات قسمت سوم:
      بنا به درخاست یکی از دوستان از این به بعد در پایان هر قسمت تمرینات مربوط به همان قسمت را می زارم و در قسمت بعدی جواب انها را می نویسم . دوستان سعی کنند خودشان تمرینات را جواب دهد و در قسمت بعدی پاسخ ان را ببینند تا اشکالات بر طرف شود.
      1- برنامه ای بنویسید که روی LCD نوشته شود MICRO
      2- برنامه ای بنویسید که ابتدا روی LCD نوشته شود AVR . و بعد از 30 میلی ثانیه تاخیر LCD پاک شود و دوباره روی ان نوشته شود ALI
      3- برنامه ای بنویسید که در ان پایه A.0 میکرو SET شود ( منظور PORTA.0 میباشد)
      4- برنامه ای بنویسید که در ان پایه A.1 یک بار SET شود و بعد از 50 میلی ثانیه تاخیر RESET شود
      5- برنامه ای بنویسید که در ان پایه های B.5 و D.7 میکرو یک بار هم زمان باهم SET شوند و بعد از 60 میلی ثانیه تاخیر RESET شوند.
      درضمن دوستان توجه داشته باشند اگر در جایی به اشکال برخوردید حتما سوال کنید . یک نکته اینکه SET و RESET وورودی خروجی های میکرو رو نمیشه تویه محیط شبیه ساز تماشا کرد و برای شبیه سازی بهتره از نرم افزار PROTEUS استفاده کنید خوشبختانه یک فایل اموزشی این نرم افزار رو با فرمت PDF و به زبان فارسی دارم که اگر تونستم اپلودش کنم براتون میزارم یا میتونید به لینک زیر مراجعه کنید .
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=135.0

انجمن LABVIEW

دیدگاه

قسمت چهارم :
        1- سلام خوبی
        2- سلام قربانت تو چطوری چکار می کنی با این میکروکنترلر
        1- منم خوبم . با این میکروکنترلر داریم حال می کنیم والا قبلا برای طراحی یک مدار ساده دیجیتال مجبور بودم چند روز روش کار کنم ولی حالا دیگه نه . بعدشم یک چیزو یادت رفته بود بگی
        2- چی؟؟
        1- از TOGGLE مثال نزدی
        2- باشه توی این درسی رو که امروز بهت میدم از این دستور هم استفاده می کنم که یاد بگیری . خوب شروع کنیم
        1- اره
        2- خوب قرار بود از کجا شروع کنیم
        1- قرار بود ورودی رو بهم بگی . گفته بود قبل از اینکه ورودی رو درس بدی باید چند تا دستور شرط و ... رو برام بگی
        2- اره این جلسه قبل از اینکه ورودی یا همون PIN رو بهت بگم باید . دستور حلقه – دستور پرش رو اول بگم بعد بریم سر ورودی . چون که این طوری بهتره
        1- حرفی نیست بریم
        2- خوب اول بریم سراغ حلقه . ببین به یک چیز توی برنامه های قبلی توجه کرده بودی
        1- نه چی ؟؟
        2- ما میومدیم یک برنامه رو می نوشتیم این برنامه هم یک کاری رو برامون انجام میداد و در نهایت برناه به END می رسید و برنامه کلا تمام می شد . و برای شروع مجدد مجبور بودیم برنامه رو دوباره اجرا کنیم . خوب حالا فرض کن ما یک برنامه ای رو میخایم که مثلا PORTB.0 رو هر 40 میلی ثانیه یک بار روشن و خاموش کنه و این کار ادامه داشته باشه یعنی اینکه 40 میلی ثانیه روشن باشه و 40 میلی ثانیه خاموش باشه . برای این کار باید از دستور استفاده کنیم که برنامه هیچ وقت به پایان نرسه که این دستور اسمش هست حلقه
        1- خوب حالا این حلقه چکار میکنه
        2- این حلقه باعث میشه برنامه توی این قسمت دور بزنه و هیچ وقت به END نرسه یعنی برنامه تمام نشه مگر اینکه ما یک شرط بزاریم که از حلقه بیرون بزاریم
        1- چه شرطی
        2- اونو تو قسمت دستور شرط برات می گم
        2- حلقله DO –LOOP
        برای گذاشتن حلقه DO رو اول می نویسیم و در خط های بعدی برنامه ای که باید در حلقه باشد رو می نویسیم و در نهایت LOOP رو می نویسیم
        1- من که چیزی نفهمیدم . یک مثال بزن
        همون مثالی رو که PORTB.0 باید SET و RESET بشه رو برات می نویسم . از این به بعد هم دیگه $REGFILE = "M16DEF.DAT"
        $CRYSTAL = 8000000 رو نمی نویسم خودت اونا رو نوشته فرض کن
        خوب حالا برنامه ای که گفتم:
        CONFIG PORTA = OUTPUT
        DO
        TOGGLE PORTA.0
        WAITMS 40
        LOOP
        END
        خوب حالا تحلیل برنامه :
        این برنامه هیچ گاه به END نمی رسد تا برنامه تمام شود
        خط اول رو که PORTA رو به عنوان خروجی پیکره بندی کردیم
        خط دوم DO را گذاشتیم
        خط سوم با نوشتن TOGGLE PORTA.0 این را رساندیم که PORTA.0 در هر حالتی از حالت ها صفر یا یک که بوده باید وضعیتش معکوس شود یعنی اگه صفر بوده حالا باید یک شود . اگر یک بوده حالا باید صفر شود
        خط چهارم هم اخر حلقه را گذاشتیم
        خط پنجم هم نوشتیم END البته برنامه هیچ گاه به خاطر این که ما یک حلقه گذاشتیم به END نمی رسد
        توجه کن که ما برنامه ای رو که می خاستیم رو داخل این حلقه گذاشتیم و برنامه داخل این حلقه دور میزند . بار اول برنامه TOGGLE PORTA.0 رو می خونه و پایه A.0 رو SET یا همون یک می کنه بعد 40 میلی ثانیه صبر می کنه و برنامه از خط بعد شروع می شه خط بعد LOOP هستش که میکرو با خوندن LOOP دوباره بر میگرده برنامه رو از خط پایینی DO شروع به خوندن می کنه یعنی دوباره همون TOGGLE PORTA.0 رو می خونه این بار چون پایه A.0 در حالت SET یا همون یک بوده این بار یاد بشه عکس همین حالت بشه یعنی RESET یا صفر میشه بعد 40 میلی ثانیه صبر میکنه و میکرو برنامه رو از خط بعدی میخونه بعنی دستور LOOP رو می خونه . با خوانده شدن دستور LOOP میکرو برنامه رو از خط زیری DO شروع به خوندن می کنه یعنی دوباره TOGGLE PORTA.0 رو می خونه این بار چون در حالت قبلی پایه A.0 در حالت صفر بوده این بار یک می شه برنامه به همین منوال ادامه داره و ادامه پیدا می کنه و هیچ وقت به پایان نمی رسه
        1- گرفتم چی می گی ولی اگه ممکنه یک مثال دیگه هم بزن
        2- باشه
        مثال دوم:
        CONFIG PORTB = OUTPUT
        DO
        SET PORTB.5
        WAITMS 60
        RESET PORTB.5
        WAITMS 60
        LOOP
        END
        خوب حالا بریم سر تحلیل برنامه:
        برنامه از خط اول شروع میشه و میکرو خط اول رو می خونه
        خط دوم که DO هستش که ابتدای حلقه ما هستش
        خط سوم SET PORTB.5 یعنی پایه B.5 یک بشه
        خط چهارم یک تاخیر در برنامه با مدت زمان 60 میلی ثانیه گذاشتم
        خط پنجم RESET PORTB.5 یعنی پایه B.5 صفر بشه
        خط ششم با گذاشتن دستور LOOP انتهای حلقه رو مشخص کردیم
        خط هفتم هم نوشتیم END که برنامه به خاط داشتن حلقه هیچ گاه به END نمی رسد
        برنامه به این صورت است که از خط اول شروع به خونده شدن توسط میکرو میشه و پیکره بندی رو می خونه . بعد میوفته توی حلقه و اولین عبارتی رو که می خونه SET PORTB.5 هستش که در این زمان میکرو پایه B.5 رو یک می کنه بعد توسط دستور WAITMS 60 حدود 60 میلی ثانیه تاخیر ایچاد می کنه بعد از سپری شدن این مدت زمان میکرو برنامه رو از خط بعدی شروع به خوندن می کنه یعنی RESET PORTB.5 که میکرو توسط این دستور پایه B.5 رو صفر می کنه بعد توسط دستور WAITMS 60 میکرو 60 میلی ثانیه در اجرای برنامه دوباره تاخیر ایجاد می کنه بعد از سپری شدن این مدت زمان میکرو برنامه رو از خط بعدی یعنی LOOP شروع به خوندن می کنه که با خوانده شدن LOOP برنامه می پره از خط بعدی DO یعنی SET PORTA.0 شروع میشه و دوباره پایه B.5 یک میشه و دوباره 60 میلی ثانیه تاخیر ایجاد میشه دو باره پایه B.5 صفر میشه و 60 میلی ثانیه تاخیر ایجاد میشه بعد دوباره به LOOP می رسه و دوباره میکرو میپره و برنامه رو از خط بعدی DO شروع به خوندن میکنه و الی بی نهایت این برنامه تکرار می شه
        1- عالی بود کامل گرفتم
        2- خدارو شکر. جهنم ضرر یک مثال دیگه هم میزنم که LCD هم توش باشه
        DO
        CLS
        LCD "AHMAD"
        WAITMS 50
        CLS
        LCD "MICRO"
        WAITMS 60
        LOOP
        END
        خوب حالا نوبت می رسه به تحلیل برنامه :
        برنامه از DO شروع میشه DO یعنی ابتدای حلقه . در خط بعد با دستور CLS ال سی دی پاک می شه و اماده نوشتن . در خط بعدی به میکرو دستور می دیم که عبارت AHMAD رو روی LCD نمایش بده . در خط بعد فرمان ایجاد تاخیر به مدت زمان 50 میلی ثانیه را می دهیم پس از سپری شدن این مدت زمان میکرو برنامه را از خط بعد می خواند . خط بعدی با دستور CLS صفحه LCD را پاک کردیم تا برای نوشتن دوباره اماده شود. در خط بعد فرمان دادیم که عبارت MICRO روی صفحه LCD نمایش داده شود. در خط بعد دستور دادیم که 60 میلی ثانیه تاخیر ایجاد شود که پس از سپری شدن این تاخیر برنامه از خط بعد اجرا می شود. به خط بعدی یعنی LOOP که می رسیم میکرو تا اینکه این دستور LOOP رو می بینه بی درنگ می پره میره برنامه رو از خط بعدی DO شروع می کنه به اجرا کردن . بعنی از خط CLS و همینطور ادامه می ده
        3- رو حساب رفاقت می خام یک مثال دیگه هم بزنم که حالشو ببری
        DIM G AS BYTE
        G = 0
        DO
        INCR G
        CLS
        LCD G
        WAITMS 50
        LOOP
        END
        خط اول رو که خودت می دونی یعنی اینکه ما یک متغییر داریم که اسمش هست G و از نوع بایت
        خط دوم به متغییر G مقدار دادیم
        خط سوم ابتدای حلقه را مشخص کردیم
        خط چهارم یک واحد به متغییر G اضافه کردیم
        خط پنجم با دستور CLS ال سی دی را برای نوشتن پاک کردیم
        خط ششم دستور دادیم که مقدار متغییر G روی LCD نمایش داده شود
        خط هفتم یک تاخیر 50 میلی ثانیه ای در برنامه ایجاد کردیم
        خط هشتم با دستور LOOP انتهای حلقه را مشخص کردیم
        خوب حالا تحلیل اصلی رو گوش کن :
        میکرو میاد برنامه رو از خط اول شروع می کنه به خوندن و می فهممه که یک متغییر از نوع بایت ایجاد شده . بعد خط دوم رو می خونه که نوشته مقدار این متغییر هست صفر . خط سوم ابتدای حلقه مشخص شده است . خط چهارم با دستور INCR G یک واحد به متغییر G اضافه کردیم یعنی اگه بوده صفر حالا که یک واحد بهش اضاف شده میشه 1 . خط بعدی با دستور CLS ال سی دی را پاک کردیم تا برای نوشتن حاضر شود . خط بعدی دستور دادیم که مقدار متغییر G که الان هست 1 روی LCD نمایش داده شود . خط بعدی با دستور WAITMS 50 دستور تاخیر به مدت 50 میلی ثانیه را صادر کردیم . خط بعدی هست LOOP که میکرو وقتی که به این دستور می رسه می پره میره و برنامه رو از خط زیری DO شروع می کنه به خوندن توجه کن که از خط بعدی DO شروع می کنه به خوندن نه اینکه از بالا . داریم به جای جالبش می رسیم . خوب حالا باید برنامه از خط بعدی DO خونده بشه خط بعد از DO نوشته چی نوشته INCR G خوب یعنی اینکه یک واحد به متغییر G اضافه بشه خوب حالا اخرین مقدار متغییر G بوده 1 ( به دلیل اینکه دفعه قبل با دستور INCR G یک واحد به ان اضاف کرده بودیم ) و حالا که دوباره دستور دادیم که یک واحد دیگر به متغییر G اضافه بشه اینبار میشه 2 . خط بعدی با دستور CLS ال سی دی را برای نوشتم دوباره پاک می کنیم . در خط بعدی با دستور LCD G مقدار متغییر G را روی ال سی دی نمایش می دهیم یعنی مقدار جدید که همان 2 است. خط بعدی دوباره یک تاخیر ایجاد می شود و پس از سپری شدن این مدت زمان برنامه از خط بعدی اجرا می شود . خط بعدی هست LOOP باز هم مثل دفعه قبل برنامه از خط زیری DO شروع می شه وروز از نو روزی از نوع همینطور به متغییر G یکسره اضافه می شه تا جایی که متغییر G برسه به 255 وقتی که به این مقدار رسید متغییر G پر می شود ( چون از نوع بایت است و با 255 پر می شود و با 256 سرریز می شود) . وقتی که این 255 برسه به 256 متغییر سر ریز میشه و دوباره از صفر شروع به شمردن می کنه . دیگه از این ساده تر نمی شد توضیح داد.
        1- اقا یک سوال
        2- بپرس
        1- توی مثالات به یک نکته توجه کردی
        2- نه چی
        1- مثال توی قسمتی که می خاستی توی یک حلقه مثال LCD رو بزنی نوشتی LCD "ALI" ولی وقتی که خاستی مقدار یک متغییر رو نشون بدی این نوشتی LCD G که مقدار متغییر G رو نشون بده حالا سوال اینجاست چرا ALI رو داخل " " گذاشتی ولی متغییر G رو داخل " " نزاشتی
        2- سوال خوبی بود . ببین هر وقت که خاستی یک متغییر رو نشون بدی لازم نیست که اونو داخل " " قرار بدی یعنی نباید داخل " " قرار بدی ولی هر وقت که خاستی یک عبارت رو روی ال سی دی نمایش بدی باید اونو داخل " " قرار بدی
        1- فهمیدم . این حلقه تموم شد
        2- اره
        1- پس اگه خاستیم از داخل این حلقه بیرون بیایم باید چکار کنیم
        2- اینو برات می گم وقتی که دستورات شرط رو گفتم
        خوب حالا رسیدیم به دستورات شرط
        1- چی هست این دستور شرط
        2- گاهی لازم است که اگر یک حالتی که برای ما مد نظر است اتفاق بیفته دستور شرط یک کاری رو مثلا یک پایه رو برامون یک می کنه
        1- ببین نفهمیدم دوباره بگو
        2- باشه برمیگردیم سر دو تامثال قبل که یک متغییر داخل یک حلقه بود و هر دفعه که دو ر می زد یک واحد به متغییر اضافه می شد . خوب اگه این کار ادامه پیدا کنه این متغییر هی پرو میشه با 255 و دوباره از صفر شروع می کنه دوباره پر می شه با 255 و دوباره از صفر شروع می کنه به اضافه شدن حالا ما حال کردیم که اگر این متغییر G به مثلا 22 رسید یک کاری رو برامون انجام بده حالا هر کاری رو که حال کردیم رو بره برامون انجام بده مثلا یک پورت رو بیاد برامونSET کنه یا اینکه بره رویه LCD یک چیزی بنویسه . که ما باید از دستور شرط استفاده کنیم . یک مثال ساده دیگه که می تونم برات بزنم اینه که مثلا بابای تو بهت می گه که اگر اخر سال معدل تو 20 شد برات دوچرخه می خرم . خوب بابات برای تو یک شرط گذاشته که اگر این شرط که 20 شدن معدل تو است اجرا بشه . دستور شرط که خریدن دوچرخه توسط بابات هست اجرا میشه . حالا فهمیدی
        1- بابا ما از کوچیکی داریم 20 می گیرم بابامون برامون هیچی نگرفته . ولی مطلبو خوب گرفتم
        2- عالیه. خوب بریم سر دستور شرط
        IF همان دستور شرط است
        THEN یعنی اگر شرط اجرا شود این THEN میاد برای ما یک کاری رو انجام می ده
        1- مثال برن
        2- همون مثال دوچرخه رو می زنم . خوب بابای فلانی بهش گفته که اگر معدلش 20 بشه یعنی شرط IF . .. براش یک دچرخه می خره یعنی یک کاری رو در قبال شرطی رو که گذاشته برای پسرش انجام می ده یعنی THEN
        1- اها گرفتم. از مثال های برنامه هم برام بگو
        2- باشه . بریم سر اون مثالی که متغییر G رو توی یک حلقه قرار داده بودیم حالا ما می خایم که اگر این متغییر G به 6 برسه بره و PORTA.0 رو SET کنه :
        CONFIG PORTA = OUTPUT
        DIM G AS BYTE
        G = 0
        DO
        INCR G
        CLS
        LCD G
        IF G = 6 THEN SET PORTA.0
        WAITMS 50
        LOOP
        END
        برنامه بالا رو که تا حدودی می دونی چیه چون قبلا توضیحشو دادم فقط می مونه خط هفتم که نوشته IF G = 6 THEN SET PORTA.0 ما در اینجا با گذاشتن شرط یعنی IF G = 6 شرط گذاشتیم که اگر متغییر G به عدد 6 رسید . ادامه نوشتیم THEN SET PORTA.0 بروی SET کن PORTA.0 . فهمیدی
        1- اره ولی مگه شرط بندی حروم نیست
        2- چرا حرومه . ولی باید مواظب باشی که شرط رو نبازی
        خوب رسیدیم به دستورات زیر برنامه ( GOTO - GOSUB )
        1- چی هستن این زیر برنامه ها
        2- با یک مثال برات توضیح می دم توی مثال قبل اگر دقت کرده باشی متغییر G وقتی که به عدد 6 می رسید می رفت و PORTA.0 رو SET می کرد و همینطوری به متغییر G اضافه می شد . حالا اگر که ما حال کردیم بعد از این که متغییر G به عدد 6 رسید بره همون کاره خودشو یعنی SET کردن PORTA.0 رو انجام بده ولی برنامه دیگه تموم بشه و دیگه شمارش نکنه یا به عبارتی به END برسه . خوب برای این کار باید از زیر برنامه استفاده کنیم به مثال زیر توجه کن :
        CONFIG PORTA = OUTPUT
        DIM G AS BYTE
        G = 0
        DO
        INCR G
        CLS
        LCD G
        IF G = 6 THEN GOTO AHMAD
        WAITMS 50
        LOOP
        AHMAD :
        SET PORTA.0
        END
        خوب حالا بریم تحلیل برنامه . برنامه رو که می دونی چجوریه منظورم معنی خط ها هستش البته به غیر از خط هشتم که نوشته
        IF G = 6 THEN GOTO AHMAD
        خوب این خط یعنی اینکه اگر متغییر G رسید به عدد 6 دستور شرط را اجرا کن که دستور شرط این است GOTO AHAD یعنی بپر برو به زیربرنامه ای که استش هست احمد . توجه کن که به جای اسم AHMAD هر اسم دیگه ای می تونی بزاری هر اسمی که حال کردی . بعد از اینکه متغییر G بع عدد 6 رسید دستور شرط اجرا می شود و میکروکنترلر برنامه را از خط بعدی زیربرنامه AHNAD می خواند یعنی خط SET PORTA.0 را می خونه و پورت A.0 رو ست می کنه بعد از این که ست کرد خط بعدی رو می خونه که نوشته END به محض اینکه این دستور END رو خوند برنامه متوقف می شه و به پایان می رسه .
        پس فهمیدی که زیر برنامه برای وقتی هستش که ما می خوایم یک دستور شرط رو اجرا کنیم
        به یک مثال دیگه توجه کن :
        CONFIG PORTA = OUTPUT
        DIM G AS BYTE
        METAL:
        G = 0
        RESET PORTA.0
        DO
        INCR G
        CLS
        LCD G
        IF G = 6 THEN GOTO AHMAD
        WAITMS 50
        LOOP
        AHMAD:
        SET PORTA.0
        WAITMS 50
        GOTO METAL
        END
        انجمن LABVIEW

دیدگاه

ادامه قسمت چهارم
          قبل از ادامه یک کمک از مدیران عزیز سایت می خاستم و اونم این که نمی دونم چرا جای حروف اشتباهی میخوره یک نگاه به مثال هایی که زدم بندازین :sad: جاهای دونقطه و مثلا $REGFILE اشتباه می خوره لطفا کمک کنیدممنون
          ادامه مطلب

خوب حالا تحلیل برنامه قبل . میکرو میاد برنامه رو از خط اول شرومیکنه به خوندن که خط اول مربوط به پیکره بندی PORTA به عنوان خروجی هستش . بعد میاد خط دوم رو می خونه که در این خط ما یک متغییر که اسمش هست G و از نوع بایت می باشد رو تعریف کرده ایم. خط سوم یک زیر برنامه هستش به نام METAL که فعلا بهش کار ندارم تا بعد در ضمن این نکته رو باید یادت باشه که هر وقت یک زیر برنامه رو می نویسی باید جلوش دو نقطه رو بزاری اینطوری METAL: . خط بعدی به متغییر یک مقدار دادیم که صفر است . خط بعدی نوشتیم RESET PORTA.0 که به این هم فعلا کار نداریم . خط بعدی DO هستش که ابتدای حلقه را مشخص می کنه . خط بعدی نوشته INCR G یعنی به مقدار متغییر G یک واحد اضاف کن یعنی صفر که بوده حالا که یک واحد اضاف بشه می شه یک . خط بعدی با دستور CLS ال سی دی را پاک کردیم تا برای نوشتن دوباره اماده شود . خط بعدی با فرمان LCD G این را رساندیم که مقدار متغییر G رو روی ال سی دی نمایش بده که الان باید عدد یک رو روی ال سی دی نمایش بده . در خط بعدی نوشتیم IF G = 6 THEN GOTO AHMAD یعنی اگر متغییر G ما به عدد 6 رسید برو دستور شرط رو که هست THEN GOTO AHMAD اجرا کن بعنی بپر برو توی زیر برنامه AHMAD البته وقتی دستور شرط اجرا میشه که متغییر G به عدد 6 برسه . خط بعدی یک تاخیر در برنامه با مدت زمان 50 میلی ثانیه را گذاشتیم که بعد از سپری شدن این مدت زمان برنامه از خط بعدی شروع می شه خوب تا این جا که متغییر ما عدد 1 هستش . بعد که میکرو میرسه به دستور LOOP دوباره دور می زنه و خط زیری DO رو می خونه که نوشته INCR G یعنی یک واحد به متغییر G اضافه کن خوب متغییر G الان هستش 1 بعد که به این دستور رسید این دفعه یک واحد بهش اضافه می شه و می شه دو . این عمل انقدر ادامه می یابد تا متغییر G برسه به عدد 6 . همین که به عدد 6 رسید از اونجایی که ما یک شرط با دستور
          IF G = 6 THEN GOTO AHMAD گذاشتیم یعنی اینکه وقتی متغییر G به عدد شش رسید یعنی IF G = 6 برو دستور شرط رو که هستش THEN GOTO AHMAD اجرا کن یعنی اینکه بپر برو توی زیر برنامه AHMAD خوب حالا میکرو میپره میره برنامه رو از خط زیری زیر برنامه AHMAD می خونه که نوشته SET PORTA.0 یعنی پایه A.0 رو یک کن . بعدش نوشته WAITMS 50 یعنی اینکه به مدت زمان 50 میلی ثانیه در برنامه تاخیر ایجاد کن که در طول این مدت PORTA.0 در وضعیت SET قرار دارد بعد از این که این مدت زمان سپری شد برنامه از خط بعدی اجرا می شه خط بعدی یعنی GOTO METAL یعنی اینکه بپر برو توی زیر برنامه METAL و میکرو هم همین کار رو می کنه و می پره می ره توی زیر برنامه METAL و برنامه از خط بعدی این زیر برنامه که هستش G = 0 ادامه پیدا می کنه این خط به این معنی هستش که متغییر G رو که بوده 6 حالا بیا صفرش کن . در خط بعدی یعنی RESET PORTA.0 یعنی اینکه پایه A.0 رو که ست کرده بودی حالا بیا ریستش کن یعنی صفر کن. خوب حالا هم متغییر G ما صفر هستش هم اینکه PORTA.0 ما صفر یا همون ریست هستش . بعد میکرو می یاد برنامه رو از خط بعدی شروع میکنه به خوندن که نوشته DO بعنی اول زیربرنامه . خط بعدی نوشته INCR G یعنی یک واحد به متغییر G ما که الان دوباره صفرش کردیم اضافه کن که بشه یک . دوباره روز از نو روزی از نو یعنی اینکه دوباره شروع می کنه به اضافه کردن متغییر تا دوباره برسه به 6 بعد که رسید به 6 دوباره بپره بره به زیر برنامه AHMAD اونجا باز PORTA.0 رو یک می کنه بعدش تاخیر ایجاد می کنه بعد با دستور GOTO METAL می پره میره به زیر برنامه METAL که در بالای برنامه هستش بعد دوباره متغییر رو که 6 هستش رو صفر می کنه به دنبالش PORTA.0 رو هم که یک بوده صفر می کنه باز دوباره...................................
          حالا رسیدیم به دستور GOSUB
          این دستور همان دستور GOTO هستش با این تفاوت که یک دستور دیگه همراهش هست به نام اقای RETURN که این RETURN رو هر جای برنامه که بنویسیم میکرو میاد برنامه رو از خط بعدی GOSUB شروع می کنه به خوندن . که دربارش وقتی که خواستم ورودی رو بهت درس بدم می گم .
          ورودی PIN :
          ورودی در میکرو کاربردای فراوونی داره مثلا در ساده ترین حالت می خای یک میکروسوییچ به میکروکنترلر وصل کنی که با هر بار زدن این میکروسوییچ یک LED روشن و خاموش بشه در مراحل پیشرفته هم مثلا در ساخت یک ربات کاربرد داره به این صورت که یک سنسور مادون قرمز بهش وصل بشه و مثلا به یک خط سیاه حساس باشه و از این طور کارا
          خوب بریم سر دستور ورودی . باز هم می خوام با یک مثال برات توضیح بدم
          فرض کن که می خایم با یک میکرو سوییچ که به میکرو وصل کردیم یک LED رو یک بار روشن و یک بار خاموش کنیم که برنامه به صورت زیر است و خیلی خیلی ساده :
          CONFIG PINB.0 = INPUT
          DIM A AS BYTE
          Ali:
          DO
          DEBOUNCE PINB.0 , 1 , SONY
          LOOP
          END
          SONY:
          INCR A
          CLS
          LCD A
          GOTO ALI
          خوب حالا وقت تحلیل برنامه هستش: درخط اول ما اومدیم با نوشتن دستور CONFIG PINB.0 = INPUT پایه B.0 رو به عنوان ورودی تعریف کردیم . در خط بعد یک متغییر از نوع بایت که اسمش رو گذاشتیم A تعریف کردیم . در خط بعدی یک زیر برنامه به نام ALI گذاشتیم که فعلا بهش کار نداریم و در ادامه توضیحش می دم. در خط بعدی با نوشتن DO ابتدای حلقه را مشخص کردیم . در خط بعدی نوشتیم که DEBOUNCE PINB.0 , 1 , SONY که هر وقت خاستی که یک ورودی رو تعریف کنی بهتره از این دستور استفاده کنی یا به عبارتی حتما استفاده کنی خوب حالا لابد از خودت می پرسی که این دستورات چی هست این دستور که همش باید توی یک خط نوشته بشن رو یکی یکی برات بازش می کنم DRBOUNCE رو همیشه وقتی که می خای یک ورودی رو تعریف کنی اولش باید بزاری و کاربردشم اینه که یک تاخیر خیلی خیلی کوچیک که به چشم هم نمیاد ایجاد می کنه و باعث می شه که پایه ورودی نویز نگیره یک بار دیگه دوباره می گم ما نوشتیم که DEBOUNCE PINB.0 یعنی پایه B.0 رو از نظر نویز محافضتش کن خوب این تا بعدش علامت , رو گذاشتیم تا جملات از هم تفکیک شوند که باید حتما علامت , رو بزاری در ادامه ما نوشتیم که 1 خوب حالا این 1 یعنی چی . این 1 یعنی اگر پایه B.0 یا یک 1 شد یا به عبارتی SET شد با میتونیم بگیم که یک نوع شرط است که در مقابل یک شدن پایه B.0 گذاشته ایم و جلوی این 1 دوباره علامت , گذاشتیم تا از جمله بعدیش تفکیک بشه . در جمله بعدیش نوشتیم SONY که این یعنی اینکه اقا اگر این پایه B.0 ما 1 شد بپر برو توی زیربرناه SONY که به جای اینSONY هر اسم دخواه دیگه ای هم می تونی بزاری . یک بار دیگه برات این جمله رو به صورت کلی توضیح می دم معنی این جمله دستوری این هستش که اگر PINB.0 ما 1 شد بپر برو توی زیربرنامه SONY و اگر صفر بود که هیچی . در خط بعدی نوشتیم LOOP که انتهای حلقه را با این کلمه مشخص کردیم . در خط بعدی نوشتیم END که برنامه هیچگاه به END نمی رسد . در خط بعدی نوشتیم SONY که SONY یک زیربرنامه است که می تونست هر اسم دیگه ای باشه . در خط بعدی نوشتیم INCR A که به معنی اضافه کردن یک واحد به متغییر A می باشد . در خط بعدی نوشتیم که CLS یعنی پاک کن کل صفحه ال سی دی رو تا برای نوشتن اماده بشه. در خط بعدی نوشتیم GOTO ALI یعنی بپر به زیربرنامه ALI .
          خوب حالا بریم سر طرز کار مدار : این مدار در واقع یک شمارنده هستش . طرز کارش هم اینطوریه که میکرو میاد سه خط اول رو می خونه بعد میره می یوفته توی حلقه DO - LOOP و اونجا داخل این حلقه هی دور میزنه تا کی تا وقتی که PINB.0 ما یک بشه یعنی شرطی که گذاشته ایم اجرا بشه که شرط ما این هستش که پایه B.0 یک بشه بعد از اینکه این شرط اجرا شد میکرو میاد دستور شرط رو اجرا می کنه دستور شرط کدومه همونی که بهت گفتم یعنی پرش به زیر برنامه SONY . ومیکرو که گوش به فرمان برنامه هست می پره می ره داخل زیر برنامه SONY و از خط بعدی زیر برنامه SONY که نوشته
          INCR A رو می خونه و طبق این دستور یک واحد به این متغییر A اضافه می کنه یعنی میکنش 1 . بعدش می یاد خط بعدی رو می خونه که نوشته CLS یعنی اینکه کل ال سی دی پاک بشه تا برای نوشتن حاضر بشه . در خط بعدی نوشتیم که
          LCD A به این معنی که مقدار متغییر A رو که هستش یک روی LCD نمایش بده . در خط بعدی نوشته GOTO ALI یعنی اینکه بپر برو توی زیر برنامه ALI و میکرو هم همین کار رو می کنه و می پره می ره اولین خط بعد از زیر برنامه ALI رو که نوشته DO رو می خونه و دوباره میوفته توی این حلقه و باز هم دوباره انقدر توی این حلقه هستش و توی این حلقه دور می زنه تا وقتی که دویاره PINB.0 یک بشه یا به عبارتی SET بشه اونوقت دوباره روز از نو روزی از نو و میپره دوباره توی زیربرنامه SONY و دستورات داخل این زیر برنامه رو دباره اجرا می کنه که در خط اول این زیر برنامه نوشته
          INCR A یعنی دوباره یک واحد به متغییر A اضافه کن و میکرو هم این کار رو میکنه و متغییر A که یک بوده الان میشه 2 بعد میاد دستور CLS رو می خونه که لازم به توضیح نیست . بعد می یا دستور LCD A رو می خونه که مقدار جدید این متغییر A رو که الان هستش 2 رو روی LCD نمایش می ده بعد میاد دستور GOTO ALI رو می خونه و می پره می ره توی زیر برنامه ALI دوباره میوفته توی حلقه و الی اخر . با استفاده از این برنامه می تونی یک شما رنده درست کنی که می تونه از عدد 0 تا 255 رو بشماره و اگر خاستی رنج شمارشش از 255 بیشتر باشه می تونی به جای BYTE توی برنامه بنویسی WORD . این برنامه در کارخونه هم کاربرد داره البته باکمی تغییرات کوچیک در برنامه و مثلا بایک سنسور می شه قطعات عبوری از روی خط تولید رو شمارش کرد.
          1- از نظر اتصالات سخت افزاریش هم توضیح بده برام
          2- این که خیلی ساده هستش کافیه تغذیه میکرو رو وصل کنی و با یک میکروسوییچ که یک سرش رفته باشه به VCC 5 ولت و سر دیگه میکروسوییچ هم رفته باشه به پایه B.0 و اتصالات ال سی دی این مدار رو کاملش کنی.
          1- جالب بود
          2- تو به این می گی جالب بزار یکم راه بیوفتی اونوقت این طور مدارا برات پیش پا افتاده هستش . وقتی که میتونی میکروکنترلر رو از طریق تلفن .SMS و اینترنت کنترلر کنی دیگه این مدارات در نظرت بچه بازی هستش
          1- چطوری از طریق اینایی که گفتی کنترل می کنن
          2- دیگه باید یکم اطلاعاتت در مورد پورتهای کامپیوتر و PC INTERFACES کامل باشه که بتونی از طریق مثلا اینترنت یک موتور رو کنترل کنی وگرنه برنامه نویسی میکرو که چیز نیست
          1- با این PC INTERFACES چه کار میتونی بکنی و اصلا چی هستش
          2- اندازه گیری و کنترل با استفاده از پورتهای استاندار تحت ویندوز رو می گن PC INTERFACES مثلا شما توی محیط نرم افزار ویرژال بیسیک یک برنامه ای می نویسی که اگر مثلا فلان دکمه کیبرد فشرده شد خروجی فلان پورت کامپیوتر رو یک کن که این خروجی ها از نظر استاندارد با استاندارد میکروکنترلر فرق دارند و باید از ای سی MAX232 استفاده کنی که از نظر استاندارد با هم مطابق شوند .
          1- علم چقدر پیشرفت کرده ها
          2- بله . بزار یک مثال دیگه هم بزنم ولی توضیحش رو خیلی خلاصه برات می گم
          CONFIG PORTA = OUTPUT
          CONFIG PINB.0 = INPUT
          DIM A AS BYTE
          Ali:
          DO
          DEBOUNCE PINB.0 , 1 , SONY
          LOOP
          END
          SONY:
          INCR A
          CLS
          LCD A
          TOGGLE PORTA
          GOTO ALI
          در برنامه بالا فقط یک چیز اضافه شده اونم دستور TOGGLE PORTA که با وجود این دستور هر وقت که میکرو به زیر برنامه SONY پرش می کنه علاوه براین که یک واحد به متغییر A اضافه می کنه و روی ال سی دی هم نمایش می ده موقعییت PORTA رو هم عوض می کنه یعنی اگر صفر باشه یک می شه و اگه یک باشه صفر می کنه و دفعه بعد که به این زیر برنامه رفت دوباره اگر صفر باشه یکش می کنه و اگه یک باشه صفرش می کنه بزار منظورمو ساده بگم اگر شما یک LED به پایه های A.0 تا A.7 وصل کنی به ازای هر بار زدن میکروسوییچ این LED ها یک بار روشن و باردیگه خاموش می شن.

برای امروز دیگه کافیه بقیش باشه برای جلسه بعدی

پایان قسمت چهارم
          ادامه دارد :
          انجمن LABVIEW

دیدگاه

قسمت پنجم

قسمت پنجم اموزشی

1- سلام خوبی
            2- سلام من خوبم تو چطوری چکار می کنی
            1- خوبم ولی یکم ناراحتم
            2- چرا
            1- بابا تمام این مثال هایی رو که گفته بودی توی نرم افزار BASCOM تست کردم همشون هم درست بود ولی چه فایده وقتی که نمی تونم توی محیط BASCOM شبیه سازیشون کنم
            2- خوب من که بهت گفته بودم که برو توی نرم افزار پروتوس تستش کن
            1- اره گفته بودی ولی من که یاد ندارم باهاش کار کنم
            2- خوب بهت یک لینک داده بودم که بری اونجا دربارش مطلب زیاده
            1- خوب درست ولی اگه توضیح بدی اونایی رو هم که از توی لینک گرفتم باهاش اطلاعاتم کامل می شه
            2- خیلی خوب چاره چیه ما که این همه گفتیم اموزش پروتوس هم می گیم دیگه چی ؟؟
            1- دمت گرم بابا خیلی حال دادی
            2- فقط یک چیزی رو از همین الان بگم من این نرم افزار پروتوس رو بهت می گم و از اونجایی که این نرم افزار بعضی وقتا EROR های بدی میده باید مشکلتو خودت حل کنی یا توی توی انجمن مشکلت رو بگی چون من فقط در حد کارکردن با این نرم افزار سرم میشه .
            1- باشه هر چی که تو بگی
            2- خوب پس این جلسه نحوه نصب و کارکردن با نرم افزار پروتوس ورژن 6 رو برات توضیح می دم
            قبل از اینکه نحوه نصب رو برات توضیح بدم بزار یک مقدار درباره کاربرد نرم افزار برات بگم . این نرم افزار پروتوس یک نوع شبیه ساز هستش که علاوه بر شبیه سازی قادره یک مدار رو انالیز کنه و همچنین امکان کشیدن پشت فیبر مدار چاپی رو هم میشه از امکاناتش شمرد . ما در اینجا فقط می خوایم از امکان شبیه سازیش استفاده کنیم پروتوس یک شبیه ساز بسیار قدرت مند هستش که شما می تونی هر مداری رو که می خای توش شبیه سازی کنی و نتیجه کارت رو ببینی . خود من هر وقت که می خام یک مداری رو درست کنم اول با پروتوس شبیه سازیش می کنم بعد از اینکه نتیجه گرفتم می روم و اونو روی برد پیاده می کنم . یکی از امکاناتی که نرم افزار پروتوس در اختیار ما قرار داده شبیه سازی مدارات میکروکنترل هستش و شما قبل از این که خاسته باشی مدارتو روی برد سوار کنی می تونی توی پروتوس شبیه سازیش کنی و بعد از اینکه نتیجه دلخواهت رو گرفتی اونو روی برد پیاده کنی . شما داخل این پروتوس هر قطعه ای رو که حتی تا حالا ندیدیش پیدا می کنی و باهاش کار کنی .
            خوب حالا بریم سر نصب نرم افزار پروتوس ورژن6 :
            برای نصب نرم افزار PROTEUS ابتدا با اجرا کردن SETUP یا INSTALL ان انرا نصب می کنیم بعد از اینکه نصب شد می ریم داخل پوشه CRACK که در داخل CD نرم افزارش هست . سه تا CRACK داخلش هست که هر سه تاشون شبیه ادمک هستند و هر سه تا رو باید کپی کنی و در داخل پوشه BIN بریزی یعنی PASTE کنی حالا این فایل BIN رو حتما از خود می پرسی که کجاست پوشه BIN همون جایی هستش که نرم افزار رو ریختی بعد از اینکه این کارا رو کردی نوبت می رسه به اجرا کردن خود CRACK هایی که ریختی که باید یکی یکی اونا رو اجرا کنی بعد از اینکه هر کدوم رو اجرا کردی یک کادر کوچیک باز می شه که سه گزینه داره اولی NEXT دومی RESTORE و سومی PATCH می باشد که بعد از باز شدن پنجره باید روی گزینه RESTORE یا PATCH که دقیقا یادم نیست کدومشون هست کلیک کنی که یک پنجره باز می شه داخل این پنجره جدید یک فایل هستش که باید اونو انتخاب کنی و هی NEXT رو بزنی تا وقتی که پغام بده CRACK SUCCESSFUL بعد از این که هرسه تا رو اجرا کردی نرم افزار اماده اجرا هستش .
            1- خوب تا اینجاش که راحت بود حالا برو سر توضیح خود نرم افزار
            2- باشه . خوب قصد من از اموزش این نرم افزار PROTUES فقط شبیه سازی خود میکروکنترلرAVR هستش .برای این که بتونی این کار رو بکنی پس از اینکه پروتوس رو باز کردی باید روی یک شکل که در بالای نرم افزار است کلیک کنی که این شکل شبیه یک OPAMP است و از سمت چپ اولین شکل هستش که اگر روی این شکل موس رو نگه داری نوشته COMPONENT . پس از این که روی این شکل کلیک کردی یکم پایین تر از این شکل دو تا گزینه پیدا میشه که اولیش هست P و دومیش هست L که تو باید روی P کلیک کنی تا کتابخانه قطعت ضاهر بشه که بالای پنجره این کتابخانه نوشته PICK DEVICES . خوب تو باید از داخل این پنجره قطعاتی رو که می خای انتخاب کنی مثلا اگر یک میکرو کنترلر AT90S8535 می خای باید ابتدا روی گزینه MICRO کلیک کنی تا لیست کل میکروکنترلر ها اعم از 8051-AVR-PIC رو برات نمایش بده که ما برای انتخاب میکروکنترلر AT90S8535 باید روی ان دوبار کلیک کنیم تا در کادر کناری سمت چپ نرم افزار ذخیره شود . اگر میکروسوییچ می خاستی در کادر بالایی همین پنجره گزینه ACTIVE رو انتخاب کنی که توش قصعاتی هستش که کاربرد زیادی دارند مثل باطری – موتورDC-LED- و همچنین میکروسوییچ . خوب برای این که میکروسوییچ خاستی بیاری باید روی BUTTON دو بار کلیک کنی تا اون هم در کادر سمت چپ نرم افزار ذخیره بشه منظورم از کادر سمت چپ نرم افزار کادی هستش که بالاش نوشته DEVICES و دقیقا زیر همون LوP که بهت گفتم قرار داره. در ضمن برای بزرگ نمایی صفحه نرم افزار باید از F6 و F7 استفاده کنی . یک نکته دیگه اون هم اینکه برای این که از VCC و GND نرم افزار استفاده کنی باید بری روی یک شکل دیگه که علامت دوتا پیکان هستش که مخالف جهت یکدیگردن و این شکل 7 تا شکل بعد از اون شکلی رو که گفتم شکل OPAMP هستش به سمت راست قرار داره که اگه روی این شکل با موس وایستی نوشته INTER-SHEET TERMINAL که بعد از کلیک روی این گزینه یک کادر در سمت چپ نرم افزار باز میشه که هم GND داره و هم VCC برای اینکه بتونی این دوتارو روی صفحه بیاری کافیه روش یک بار کلیک چپ کنی بعد بیای روی صفحه نرم افزار دو باره کلیک چپ کنی تا روی صفحه نرم افزار ضاهر یشه. برای دیگر قطعات هم باید همین کار رو بکنی یعنی قطعاتی رو که ذخیره کردی رو یک بار روش کلیک چپ کنی تا انتخاب بشه بعد بیای روی صفحه نرم افزار دوباره کلیک چپ کنی تا ضاهر بشه . برای پاک کردن قطعه از روی صفحه برنامه باید روی اون دوبار کلیک راست کنی . برای تنضیمات یک قطعه مثلا عوض کردن مقدار یک مقاومت یا یک باطری باید ابتدا یک بار روی اون کلیک راست کنی تا قطعه قرمز بشه بعد دوباره روش کلیک چپ کنی تا یک پنجره باز بشه و بتونی مقدار یا هر چیز دیگه شو عوض کنی ولی مواظب باش که یک وقت دوبار روی اون کلیک راست نکی چون قطعه پاک بشه و اگر یک مومقع این اشتباه رو کردی می تونی ctrl + z رو از روی صفحه کلید بزنی تا قطعه برگرده . برای این که جای یک قطعه رو روی صفحه عوض کنی باید ابتدا روی قطعه یک بار کلیک راست کنی تا انتخاب بشه بعد با کلیک چپ هر طرف که خاستی ببریش .
            بزار یک کار عملی انجام بدیم تا طرز راه اندازی یا شبیه سازی میکروکنترلر رو توی محیط برنامه یاد بگیری
            فرض کن که می خایم یک مدار ساده مثلا یک چشمک زن رو با AVR درست کنی که از این ساده تر دیگه وجود نداره این چشمک زن رو می خایم با هشت LED درست کنی که همه هم زمان با هم روشن خاموش می شن. برای این کار اول می یایم توی محیط پروتوس تا قطعات رو به هم وصل کنیم . خوب طبق همون روشی که گفته بودم قطعات رو می یاری میکروکنترلر رو از نوع AT90S8535 انتخاب می کنیم و همچنین اول میکرو کنترلر رو میاریم در ضمن اند این هشتا LED رو به ترتیب به پایه های A.0 تا A.7 وصل می کنیم و سر دیگر این LED ها رو به GND وصل کن GND رو هم همون طور که بهت یاد دادم بیار بعد برو روی توی منوی FILE و روی گزینه SAVE DESING AS کلیک کن و مسیری رو که برای SAVE کردن مدار ازت می خاد رو بده همون جایی که نرم افزار رو نصب کردی یعنی توی پوشه SAMPLE البته بهتره توی این پوشه قبلش یک پوشه جدید ایجاد کنی و مدارتو توی این پوشه جید SAVE کنی .
            1- من یک چیز رو نفهمیدم برنامه ای نمی خای براش بنویسی و برنامه رو چطوری می خای توش بریزی
            2- اگه یکم صبر کنی به اونجاشم می رسیم . خوب تا اینجا که قسمت سخت افزاری مدار رو انجام دادیم حالا باید برای این مدار یک برنامه هم بنویسیم که اونم خیلی راحته خوب BASCOM رو باز کن و یک صفحه جدید ایجاد کن و برنامه زیر رو بنویس :
            CONFIG PORTA = OUTPUT
            DO
            TOGGLE PORTA
            WAITMS 100
            LOOP
            برای انتخاب نوع میکروکنترلر همونطور که بهت یاد دادم برو از داخل خود BASCOM انتخابش کن و حتما AT90S8535 رو انتخاب کن و برای انتخاب فرکانس کاری هم بازم همونطوری که بهت یاد دادم از داخل خود نرم افزار انتخابش کن و بزارش روی 8000000 هرتز بعد که این تنظیمات رو انجام دادی و OK کردی بیا اول دکمه F7 رو بزن تا برنامه چک بشه تا خطا نداشته باشه وقتی که این دکمه F7 رو میزنی قبل از اینکه برنامه رو چک کنه ازت یک مسیر میخاد که برنامه رو کجا ذخیره کنه که شما باید دقیقا ادرس رو همون جایی بدی که مدارتو اونجا SAVE کردی خوب کار ما با BASCOM تمام شد و اگه حال کردی می تونی ببندیش و بری سر نرم افزار پروتوس . اول پروتوس رو باز کن بعد برو توی منوی FILE و گزینه
            LOAD DESING رو انتخاب کن تا یک پنجره باز بشه بعد از طریق این پنجره برو اون جایی که مدارتو SAVE کردی و مدارتو انتخاب کن تا روی صفحه بیاد . خوب گفتی که چطوری برنامه ای رو که نوشتیم می ریزیم توی میکروکنترلر خوب الان بهت می گم برای این کار باید روی میکروکنترلر یک بار کلیک راست کنی تا انتخاب بشه و به رنگ قرمز در بیاد بعد یک بار کلیک چپ می کنی تا یک پنجره باز بشه داخل این پنجره یک جایی نوشته PROGRAM FILE که جلوش یک کادر هستش و جلوی این کادر یک شکل زرد رنگ هستش که باید روی این شکل کلیک کنی تا دوباره یک کادر دیگه باز بشه . به وسیله این کادری که الان باز شد باید بری برنامه ای که نوشتی رو از اونجایی که SAVE قبلا کردی انتخاب کنی منظور فایلی هستش که با پسوند HEX هستش بعد که انتخاب کردی و OK رو زدی برنامه خودکار توی میکرو قرار می گیره بعد باید برای انتخاب فرکانس کاری میکرو باید در کادری که نوشته CLOCK FREQUENCY مقدار فرکانس میکرو رو بنویسی البته به مگا هرتز 8MHZ . خوب کار دیگه تموم شد OK رو می زنی تا پنجره بسته بشه بعد برای اجرای این مدار باید بری پایین صفحه و روی علامتی که شبیه PLAY ضبط هستش کلیک کنی که شبیه مثلث هستش و می بینی که هر هشتا LED دارن باهم دیگه هم زمان چشمک می زنن. در ضمن اگر برنامه EROR داد این دیگه تقصیر من نیست چون من به قلق نرم افزاره مسلط نیستم و باید بری توی این تاپیکی که بهت الان لینکشو می دم و مشکلتو اونجا مطرح کنی http://www.eca.ir/forum2/index.php/board,181.0.html
            موفق باشی.
            پایان قسمت پنجم
            انجمن LABVIEW

دیدگاه

قسمت ششم

این هم ادامه مطالب :smile:

قسمت ششم:
              1- سلام خوبی
              2- سلام قربانت تو چطوری
              1- خوبم . امروز چی می خای یادم بدی
              2- اول بگو که با این پروتوس مشکلی نداشتی
              1- این پروتوس اوایل eror میداد ولی رفتم مشکلم رو حل کردم
              2- خوبه . امروز می خام طرز اتصال صفحه کلید ماتریسی به میکروکنترلر همراه با برنامه اون بهت بگم
              1- صفحه کلید ماتریسی دیگه چیه
              2- همون صفحه کلیدی که ماشین حسابا و تلفن ها دارن
              1- اها ادامه بده
              2- این صفحه کلید ها از نظر سخت افزاری 8 تا پایه دارن که مستقیم وصل میشن به میکروکنترلر ویک پوت کامل رو اشغال می کنن
              1- منظورت از اینکه یک پورت کامل رو اشغال می کنن چیه ؟
              2- منظورم اینه که باید وصل بشن به هشتا از پایه های میکرو مثلا وصل بشن به پورت A یا پورت B یا هر پورتی فرقی نداره کدوم پورت ولی باید اگه می خای به پورت A وصل کنی باید فقط به پایه های پورت A وصل بشن نباید مثلا چندتا رو به پایه های A و چندتای دیگشو وصل کنی مثلا به پایه های پورت B .
              خوب بزار بهتر بهت بگم که باید چطوری وصلش کنی
              1- یک لحظه وایستا اصلا چرا ما باید کیبرد رو وصل کنیم به میکرو خوب کاربردشم بگو دیگه مارو گیج کردی
              2- باشه معزرت می خام . فرض کن که می خای یک ماشین حساب با میکروکنترلر درست کنی یا اینکه می خای اعداد 0 تا 15 رو روی LCD نمایش بدی . یا یکم پیشرفته تر می تونی یک قفل رمز الکترونیکی درست کنی
              1- حالا فهمیدم ادامه بده
              2- خوب می خاستم بهت بگم که چطوری کیبرد رو به میکرو وصل کنی . خوب این خیلی ساده است ابتدا یک پورتی که حال کردی کیبرد رو بهش وصل کنی رو در نظر می گیری خوب گفتم که کیبرد 8 تا پایه داره خوب میکرو هم هر پورتش 8 تا پایه داره مثلا می خای به پورت A وصل کنی . خوب برای این کار پایه اول کیبرد رو وصل می کنی به پایه A.0 پایه دوم رو وصل می کنی به پایه A.1 و الی اخر که باید پایه اخر یعنی پایه هشتم کیبرد رو وصل کنی به پایه A.7
              1- خوب این طرز اتصال شو فهمیدم برنام چطوری به میکرو بدیم
              2- عجله می کنی یا . خوب حالا می ریم سر برنامه . قبلش بگم که وصل کردن صفحه کلید به میکرو رو در اصطلاح بهش
              میگن اسکن صفحه کلید . اینو گفتم که یک موقع جایی شنیدی نگی این دیگه چه اصطلاحیه . خوب برنامه اتصال صفحه کلید ماتریسی به میکرو ساده هستش. طرز کار به این صورت هستش که ما اول یک متغییر رو از نوع بایت تعریف می کنیم بعد مقدار خونده شده از کیبرد رو می ریزیم توی این متغییر بعد با فرمان CLS و LCD اونو روی LCD نمایش می دیم به همین سادگی . خوب اول باید ما برای میکرو تعریف کنیم که اقا ما میخایم یک کیبرد ماتریسی به جنابعالی وصل کنیم تا طفلی بفهمه که این جسمی که بهش وصل شده چیه . یادت می یاد گفتم که برای استفاده از امکانات میکرو باید اونها رو پیکره بندی کنی یا به اصطلاح CONFIG کنی
              1- اره
              2- یادت میاد که برای استفاده از امکان ورودی خروجی میکرو از دستور CONFIG PORTA = OUTPUT برای خروجی و CONFIG PINA.0 = INPUT برای ورودی استفاده می کردیم
              1- بازم اره
              2- خوب یکی از امکانات میکروکنترلر AVR اینکه که می تونه کلید هایی رو که روی کیبرد فشرده میشه رو بخونه که چه عددی بوده و برای استفاده از این امکان هم مثل سایر امکانات دیگه باید از دستور CONFIG استفاده کنیم
              CONFIG KBD = PORTB
              با دستور بالا ما به میکرو فهماندیم که اقا ما می خایم یک کیبرد به شما متصل کنیم اون هم به پورت B . توجه کن که پورتی رو که جلوی علامتی مساوی می نویسی می تونه یکی از چهار پورت A یا B یا C ویا D باشه ولی هر پورتی رو که می نویسی کیبرد رو هم باید به همون وصل کنی .
              DIM A AS BYTE
              خوب ما یک متغییر تعریف کردیم که مقدار خونده شده از کیبرد رو بریزیم توی این متغییر
              1- منظورت از این که مقدار خونده شده از کیبرد رو می ریزیم توی متغییر چیه
              2- خوب ببین ما وقتی که کار برنامه نویسیمون تموم شد و مدار رو راه اندازی کردیم مثلا یک کلید رو از روی صفحه کلید فشار دادیم میکرو قادره مقدار عددی این کلید فشرده شده رو بخونه مثلا کلید شما ره یک رو فشار دادیم میکرو می فهمه که کلید شماره یک فشرده شده خوب این مقدار عددی باید در یک جا قرار بگیره و ما جایی بهتر از اینکه این مقدار عددی رو انتقال بدیم به یک متغییر گیر نیاوردیم . البته وقتی که مطلب کیبرد رو تموم کردم کامل می فهمی چی به چیه. بزار یک مثال بزنم . فرض کن که ما یک کیبرد داریم بایک میکروکنترلر و یک LCD می خایم این سه تا رو به هم وصل کنیم وهنگامی که یک کلید از روی صفحه کلید فشرده شد میکرو اونو بخونه و مقدار اون عدد رو روی LCD نمایش بده که برنامه به صورت زیر هستش :
              CONFIG KBD = PORTA
              DIM A AS BYTE
              MAIN:
              DO
              A = GETKBD( )
              IF A < 16 THEN GOTO MASHHAD
              LOOP
              END
              MASHHAD :
              CLS
              LCD A
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              GOTO MAIN
              کل برنامه همین هستش البته به غیر از معرفی میکرو و انتخاب فرکانس کاری که باید در اول برنامه نوشته بشن. خوب حالا بریم سر تحلیل برنامه.
              خط اول که ما پیکره بندی کیبرد رو مشخص کردیم که می خاهد به پورت A متصل بشه
              خط دوم ما یک متغییر تعریف کردیم که مقدار خوانده شده از کیبرد ریخته بشه یا به عبارتی انتقال داده بشه به داخل این متغییر
              خط سوم که یک زیر برنامه تعریف کردیم
              خط بعدی نوشتیم DO یعنی ابتدای حلقه
              خط بعد نوشتیم A = GETKBD ( ) با این دستور مقداری که میکروکنترلر از کیبرد می خونه میریزه توی متغییر A
              خط بعد نوشتیم IF A < 16 THEN GOSUB MASHHAD خوب با این دستور این شرط را گذاشتیم که اگر اعدادی کوچکتر از 16 رو خوندی بروی دستور شرط رو که پرش به زیر برنامه MASHHAD هستش رو اجرا کن خوب حالا ممکنه که از خودت بپرسی که چرا کوچکتر از 16 خوب الان بهت می گم چرا . ببین ما گفتیم که کیبرد ما 15 دکمه داره که اعدادی که داره یعنی 0 تا 15 که کلا می شه 16 کلید پس ما می تونیم اعداد 0 تا 15 رو روی باهاش نشون بدیم پس باید یک دستوری رو بنویسیم که اگر عددی کوچکتر از 16 رو خوند بره دستور شرط رو اجرا کنه.
              خط بعدی نشتیم LOOP که پایان حلقه هستش
              خط بعدی نوشتیم END که برنامه هیچ وقت به این END نمی رسه
              خط بعدی نوشتیم MASSHAD: که همان زیر برنامه MASSHAD هستش که هر اسم دیگه ای می تونیم براش بزاریم
              خط بعدی نوشتیم CLS که باید بدونی کارش چیه
              خط بعدی نوشتیم LCD A که با این دستور مقدار عددی که میکرو از کیبرد خونده و ریخته توی متغییر A رو می تونیم بخونیم امیدوارم که فهمیده باشه که چرا مقداری رو که میکرو می خونه باید بریزیم توی یک متغییر .فرض کن که ما کلیدی از کیبرد رو که روش نوشته 4 رو فشار می دیم میکرو میاد این مقدار رو میخونه و انتقالش می ده توی متغییر A بعد ما برای اینکه ببینیم کلیدی رو که فشردیم چه عددی بوده باید با دستور LCD A مقدار متغییر A رو روی LCD نمایش بدیم
              در خط های بعدی نوشتیم
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              GOTO MAIN
              که این دستورات هیچ توضیحی نداره و همیشه باید بنویسیش . این دستورات برای اینه که وقتی شما یک دکمه رو فشار می دی میکرو نیاد هی اون عدد رو روی LCD تند تند نمایش بده . این سه خط دستور طور کلی میاد یک حالتی رو در برنامه ایجاد می کنه که تا وقتی که ما دستمون رو از روی دکمه فشرده شده برنداشتیم عدد فیکس بمونه بعد وقتی که دستمون رو از روی کلید برداشتیم میاد خط بعدی رو می خونه
              خط اخر هم نوشتیم GOTO MAIN که با این دستور دوباره برمی گردیم توی حلقه اول و انقدر توی این حلقه می مومنه تا یک دکمه دیگه فشرده بشه و بره اونو بخونه به عبارتی روز از نو روزی از نو.
              1- کل برنامش همین بود
              2- اره اگه شک داری می تونی بری توی پروتوس امتحانش کنی
              1- این کیبرد کجای پروتوس هستش
              2- وقتی که کتابخانه نرم افزار رو باز کردی اول می ری تو قسمت ACTIVE بعد از اونجا میتونی یک کیبرد انتخاب کنی
              1- ممنون
              2- قربانت . بزار یک مثال کاربدی تر بزنم همین برنامه رو یکم پیشرفته ترش می کنیم مثلا می خایم هر وقت که دکمه شماره 3 رو فشار دادیم یک LED روشن بشه و هر وقت که دکمه شماره 12 رو فشار دادیم LED خاموش بشه . پس ما به طور دلخواه باید یک پورت رو مثلا پورت A رو برای اتصال کیبرد به میکرو در نظر بگیریم و یک پورت دیگه هم مثلا پورت B رو برای LED در نظر بگیریم البته ما از پورت B فقط یک پایه لازم داریم که مثلا می تونه B.0 باشه . LCD هم که حال می کنیم وصل بشه به پورت C . خوب برنامه ای که ما باید بنویسیم به شرح زیر است :
              CONFIG PORTB = OUTPUT
              CONFIG PORTA = KBD
              DIM A AS BYTE
              MAIN:
              DO
              A = GETKBD ( )
              IF A < 16 THEN GOTO SHOW1
              IF A = 3 THEN GOTO SHOW2
              IF A = 12 THEN GOTO SHOW3
              LOOP
              END
              SHOW1:
              CLS
              LCD A
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              GOTO MAIN
              SHOW2:
              SET PORTB.0
              CLS
              LCD A
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              GOTO MAIN
              SHOW3:
              RESET PORTB.0
              CLS
              LCD A
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              GOTO MAIN

خوب این هم یک برنامه کامل برای این مثالی که زدم فقط باید نوع میکرو و فرکانس کاری میکرو رو خودت بنویسی یا اینکه از داخل نرم افزار تنظیمشون کنی . خوب حالا بریم سر تحلیل برنامه:
              میکرو میاد از خط اول برنامه شروع می کنه به خوندن یعنی عبارت CONFIG PORTB = OUTPUT و می فهمه که ما یک خروجی رو پیکره بندی کردیم . بعد میاد خط دوم رو می خونه که نوشته CONFIG PORTA = KBD و می فهمه که قراره یک کیبرد بهش وصل بشه. بعد خط بعدی رو می خونه DIM A AS BYTE این یعنی اینکه ما یک متغییر تعریف کردیم برای همون که قبلا بهت گفتم که می خایم عددی رو که میکرو از کیبرد می خونه بریزه توی یک متغییر برای همون یک متغییر تعریف کردیم . خط بعدی یک زیر برنامه به اسم MAIN تعریف کردیم که می تونست هر اسم دخواه دیگه ای با شه کاربردش هم در ادامه بهت می گم که چرا گذاشتیمش. خط بعدی نوشتیم DO که با این کار ابتدای یک حلقه رو تعریف کردیم. خط بعد نوشتیم که A = GETKBD ( ) که این جمله کوچیک رو می تونم اینطوری ترجمه کنم که اقای میکرو هر دکمه ای رو که فشرده شد عدد او دکمه فشرده شده رو بریز توی این متغییر A . در خط های بعدی سه شرط گذاشتیم که شرط های ما همیشه باید در داخل حلقه DO –LOOP قرار بگیره
              1- چرا باید داخل حلقه قرار بگیره
              2- چون که یکسره میکرو بیاد این شرط ها رو چک کنه و اگر که شرطی اجرا شد بره دستور شرط رو اجرا کنه
              1- اها ادامه بده
              خوب گفتیم که ما داخل این حلقه سه تا شرط گذاشتیم . اولی شرط نوشتیم که IF A < 16 THEN GOTO SHOW1
              به این معنی که اگر A کوچکتر از 16 بود برو دستور شرط رو که بعد از THEN نوشتیم رو برو اجرا کن خوب حالا دستور شرط چیه اینه : GOTO SHOW1 یعنی اگر شرط مورد نظر اجرا شد بپر برو توی زیر برنامه SHOW1 حال توی زیر برنامه SHOW1 چیکار باید انجام بده رو بهش می رسیم که از این شرط برای خواندن عددی که دکمه متناظر با اون فشرده شده استفاده میشه.
              شرط دوم نوشتیم که IF A = 3 THEN GOTO SHOW2 که با این جمله این مطلب رو به میکرو فهموندیم که اگر خدای ناکرده دکمه شماره 3 فشرده شد برو دستور شرط رو که پرش به زیر برنامه SHOW2 هستش رو اجرا کن.
              شرط سومی که گذاشتیم اینه IF A = 12 THEN GOTO SHOW3 یعنی اگر دکمه شماره 12 فشرده شد برو دستور شرط رو که پرش به زیربرنامه SHOW3 هستش رو اجرا کن. بعد از این که شروط رو نوشتیم LOOP رو که پایان حلقه هستش رو گذاشتیم . در خط بعد نوشتیم END که برنامه ما هیچ وقت به این END نمیرسه و نباید هم برسه . در خط های بعدی سه تا زیر برنامه به نام های SHOW1 و SHOW2 و SHOW3 تعریف کردیم البته که در داخل این زیر برنامه ها چند تا دستور نوشتیم که توضیجات این زیر برنامه ها رو حین تحلیل دوم برنامه بهت می گم .
              تحلیل دوم برنامه : خوب فرض کن که برنامه رو نوشتیم و ریختیم توی میکروکنترلر حالا بهت می گم که می کرو با خوندن این دستورات چیکار می کنه یا به عبارتی دیگر چکار باید بکنه . در دو خط اول که ما یک پورت برای خروجی تعریف کردیم و یک پورت برای اتصال به کیبرد که میکرو این دو خط رو می خونه و می ره سر خط سوم در این خط یک متغییر تعریف کردیم که این خط رو هم می خونه و میره سر خط بعدی. خط بعدی زیر برنامه MAIN رو می خونه و می ره سرخط بعدی . خط بعدی که ما یک DO گذاشتیم و میکرو این رو هم می خونه و هم زمان که اینو خوند می فهمه که ابتدای یک حلقه رسیده و همونجا
              میوفته توی این حلقه و میکرو میاد کل چهار خط این حلقه رو می خونه
              1- منظورت از چهار خط داخل این حلقه همون خط اول + سه تا شرط بعدیشه
              2- اره عزیز . بعد که این چهار خط رو خوند میرسه به LOOP می فهمه که باید بره دوباره از خط زیر DO شروع کنه به خوندن بعد دوباره میاد این کار رو می کنه و بازدوباره اون چهار خط رو میخونه و بعدش دوباره می رسه به LOOP و دوباره می فهمه که باید بره برنامه رو از خط زیری DO شروع کنه به خوندن بعد دوباره این کار رو می کنه . به عبارت دیگه می تونم بهت بگم که داخل این حلقه یکسره دور می زنه
              1- خوب پس کی بیرون میاد
              2- اها این همون سوالی بود که الان می خواستم جوابشو بگم . وقتی بیرون میادش که یکی از دستورات شرط اجرا بشه فرقی هم نمی کنه که کدوم یکی از سه تا شرط باشه
              1- حالا شما فرض کن که شرط اولی اجرا شده خوب چه اتفاقی میوفته
              2- شرط اولی هستش IF A<16 THEN GOTO SHOW1 که مربوط به خوندن عدد دکمه ای است که روی کیبرد فشرده شده. اگر این شرط اجرا بشه دستور شرط هم اجرا می شه دستور شرط همون جمله بعد از THEN هستش که گفته بپر برو توی زیر برنامه SHOW1 و میکرو هم همین کار رو میکنه و میپره میره توی زیربرنامه SHOW1 و دستوراتی رو که داخل این زیربرنامه نوشتیم رو اجرا میکنه حالا توی زیر برنامه SHOW1 نوشتیم که:
              CLS
              LCD A
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              GOTO MAIN
              خط اول داخل زیربرنامه SHOW1 هستش CLS که میکرو با این دستور می ره و صفحه LCD رو پاک می کنه
              خط دوم نوشتیم LCD A یعنی این که مقدار متغییر A رو که عدد دکمه ای هست که فشردیم اونجا ریخته شده رو با این دستور میره روی LCD نمایش می ده حالا هر عددی که باشه فرقی نداره می ره و نشون می ده
              سه خط بعدی هم که قبلا برات توضح دادم که برای اینه که تا وقتی که دستمون رو از روی دکمه برنداشتیم همون عدد رو روی LCD نمایش بده
              خط بعدی نوشتیم GOTO MAIN که در اخر این زیر برنامه قرار داره به این معنی که بپر برو توی زیر برنامه MAIN و میکرو هم میره همین کار رو میکنه . بعد از پریدن توی زیربرناه MAIN میکرو میاد خط بعدیشو می خونه نوشته DO و باز دوباره میوفته توی حلقه و دوباره توی این حلقه دور می زنه تا یکی از شروط اجرا بشه . فرض کن که این دفعه شرط دوم اجرا بشه البته فرقی نمیکنه که کدوم شرط اجرا بشه خوب گفتیم که فرض رو بر این میزاریم که شرط دوم اجرا شده یعنی
              IF A = 3 THEN GOTO SHOW2 که ما با این دستور این شرط را گذاشته بودیم که اگر دکمه شماره 3 فشرده شد برو دسترو شرط رو اجرا کن که اگر این شرط اجرا بشه دستور شرط هم که پرش به زیربرنامه SHOW2 هستش هم اجرا میشه و میکرو هم همین کار رو می کنه و میاد میپره توی زیربرنامه SHOW2 و دستورات داخل این زیربرنامه رو اچرا می کنه که دستورات داخل این زیربرنامه به قرار زیر است :
              SHOW2:
              SET PORTB.0
              CLS
              LCD A
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              GOTO MAIN
              خط اول نوشتیم که SET PORTB.0 به این معنی که پایه B.0 رو یک کن
              خط بعدی نوشته شده CLS یعنی اینکه صفحه LCD رو پاک کن
              خط سوم نوشتیم که LCD A یعنی نشون بده مقدار متغییر A رو که باید عدد 3 رو نشون بده
              1- چرا 3
              2- چون که ما داخل اون حلقه شرط گذاشته بودیم که اگه دکمه شماره 3 فشرده شده بود بپر برو توی زیربرنامه SHOW2 خوب پس دکمه ای که فشرده شده شماره سه هستش دیگه پس باید حتما عدد 3 رو نشون بده
              1- اخر ما نفهمیدیم که این شرط بندی حلاله یا حرام
              2- تو این جور موارد حلاله . در سه خط بعدی نوشتیم :
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              که اینو بهت گفتم برای چیه . برای فیکس شدن عدد روی LCD تا موقعی که دستمون رو از روی دکمه برنداشتیم
              در خط بعدی هم نوشتیم GOTO MAIN که میکرو با خوندن این دستور می پره میره اولین خط بعد از این زیربرنامه که نوشته DO رو می خونه و می فهمه که ابتدای دردسر یعنی دور زدن توی این حلقه شروع شده
              1- خوب این LED کی خاموش می شه
              2- وقتی که شرط سوم یعنی فشرده شدن دکمه شماره 12 اجرا بشه که شرطی که براش گذاشتیم از این قراره
              IF A = 12 THEN GOTO SHOW3 این شرط رو میشه اینطوری ترجمه کرد که اگه دکمه شماره 12 ازروی کیبرد فشرده شد بپر برو توی زیربرنامه SHOW3 . حالا توی این زیربرنامه SHOW3 این دستورات هستش :
              SHOW3:
              RESET PORTB.0
              CLS
              LCD A
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              GOTO MAIN
              خط اول بعد از زیر برنامه نوشته شده RESET PORTB.0 به این معنی که پایه B.0 رو 0 کن و در اینجا اون LED که گفتیم خاموش میشه .
              خط بعدی نوشتیم CLS یعنی پاک کن صفحه ال سی دی رو
              خط بعدی LCD A هستش یعنی مقدار متغییر A رو نشون بده که باید مقدار 12 رو روی LCD نمایش بده
              سه خط بعدی هم از قرار زیر هستش :
              DO
              A = GETKBD ( )
              LOOP UNTIL A = 16
              که باید دیگه بدونی مال چی هستش
              خط اخر هم GOTO MAIN هستش که بعد از این که دستورات داخل زیربرنامه اجرا شد و میکرو به این خط رسید با خوندن این خط میپره میره توی زیربرنامه MAIN و میکرو هم
              1- بزار من بقشو بگم ببین یاد گرفتم یا نه
              2- بفرمایید
              1- بعد از این که پرید توی زیربرنامه MAIN اولین خط نوشته DO که دوباره میوفته توی این حلقه . بقیشو خودت بگو
              2- خوب بود معلومه که یاد گرفتی . بعد توی این حلقه اونقدر دور میزنه تا دوباره یک شرط دیگه از سه شرط اجرا بشه .
              این هم از تفسیر برنامه گمون نکنم که از این ساده تر بشه تفسیرش کرد.
              یک نکته ای که من باید بگم اینه که تو هر دستور شرطی رو می تونی توی این زیر برنامه ها قرار بدی مثلا بعد از این که PORTB.0 رو SET کرد یک پشبندش یعنی خط پایینیش بنویسیم که CLS
              LCD "AHMAD" که با اینکار میداد هم پایه B.0 رو SET میکنه و هم روی LCD یک چیزی می نویسیه و خیلی کارای دیگه ای هم می تونی بکنی که بستگی به خودت داره
              یک نکته دیگه اینه که گاهی وقتا لازم هستش که دکمه های صفحه کلید رو مثل ماشین حساب پیکره بندی کنی که باید از جدول LOOKUP استفاده کنی که من الان حضور ذهن ندارم که چطوری بودش یادم رفته باید مراجعه کنم استادم.
              درس بعدی استفاده از توابع ریاضی هستش که من همه اونا رو بهت نمی گم چون که کاربرد نداره
              علامت جمع + : به مثال زیر توجه کن
              DIM A AS BYTE
              A = 5 + 1
              CLS
              LCD A
              END
              این برنامه هیچ نیازی به توضیح ندارد چون همه چیزش شفاف هستش . فقط همینو بگم که در مثال بالا ما یک متغییر تعریف کردیم مقداری رو که به متغییر دادیم 5+1 هستش میکرو میاد با امکاناتی که داخل خودش داره این دو عدد رو باهم جمع می کنه و حاصل که عدد 6 هست رو هنگامی که ما دستور LCD A رو می خونه یعنی عدد 6 روی LCD نمایش میده . بزار یکم پیشرفته ترش کنیم
              CONFIG PORTB = OUTPUT
              DIM A AS BYTE
              A = 5+1
              IF A = 5 THEN SET PORTB.0
              IF A = 6 THEN SET PORTB.1
              IF A = 7 THEN SET PORTB
              END
              در برنامه بالا ما یک خروجی تعریف کردیم . بعد یک متغییر از نوع بایت تعریف به نام A تعریف کردیم بعد اومدیم برای مقدار دهی به متغییر A از جمع دوعدد استفاده کردیم بعنی مقدار متغییر A هست 5+1 . بعد اومدیم سه تا شرط و سه تا دستور شرط گذاشتیم اولین شرطی که گذاشتیم این بود که اگر مقدار متغییر A شد 5 برو و دستور شرط رو که هست SET PORTB.0 رو اجرا کن . شرط دوم اومدی گفتیم که اگه مقدار متغییر A شد 6 برو دستور شرط رو که هست SET PORTB.1 رو اجرا کن . شرط سوم گفتیم که اگه مقدار متغییر A شد 7 برو و دستور شرط رو که هست SET PORTB رو اجرا کن که یعنی یک کردن کل هشتا پایه پورت B .
              برای امروز دیگه کافیه بقیش باشه برای جلسه بعدی
              پایان قسمت ششم :smile:
              انجمن LABVIEW

دیدگاه

قسمت هفتم :
                1- سلام چطوری
                2- سلام ممنون چی کار می کنی
                1- قربانت هیچکار . امروز اومدم که بقیه میکرو رو بهم یاد بدی
                2- چشم . حالا کجا بودیم
                1- توی قسمت جمع و تفریق و ...
                2- اها یادم اومد جمع رو گفتم بقیش موند . باشه . عملیات بعدی تفریق هستش که بایک مثال بهت می گم که چطوری باید عمل کنی
                DIM G AS BYTE
                G = 6 – 2
                CLS
                LCD G
                END
                مثال بالا یک مثال خیلی ساده هستش . ما در خط اول یک متغییر تعریف کردیم به نام G در خط دوم بهش مقدار 6-2 رو دادیم که یعنی 4 . در خط بعدی با فرمان CLS ال سی دی را پاک کردیم تا اماده نوشتن بشه . در خط بعدی با فرمان LCD G از میکرو خواستیم تا مقدار متغییر G را روی LCD نمایش دهد که میکرو برای ما عدد 4 را نمایش می دهد یعنی حاصل عبارت 6-2 را نشان می دهد . در خط اخر هم با دستور END برنامه رو به پایان رسوندیم . این برنامه بالا رو اگه دوست داشتی می تونی با شبیه ساز خود BASCOM نگاه کنی .
                یک مثال دیگه:
                DIM L AS BYTE
                DIM N AS BYTE
                L = 12 - 3
                N = 2 – 2
                CLS
                LCD L
                WAITMS 100
                CLS
                LCD N
                END
                خوب توی برنامه بالا ما اومدیم دو تا متغییر به نام های N و L از نوع بایت تعریف کردیم . در خط سوم به متغییر L مقدار 12 – 3 دادیم . در خط بعدی به متغییرN مقدار 2-2 دادیم .در خط بعدی با فرمان CLS ال سی دی را پاک کردیم و در خط بعد با فرمان LCD L به میکرو دستور دایم که مقدار متغییر L را که هست 12 – 3 یعنی 9 رو نمایش بده و میکرو مقدار 9 را برای متغییر L نمایش میده . در خط بعد ما یک تاخیر در برنامه گذاشتیم . در خط بعدی با فرمان CLS ال سی دی را مجددا پاک کردیم و در خط بعدی با فرمان LCD N به میکرو دستور دادیم که مفدار متغییر N رو که هست 2-2 یعنی 0 رو به ما نشون بده که میکرو مقدار 0 رو روی LCD نمایش میده و در خط اخر هم برنامه به پایان می رسه.
                یک مثال دیگه هم رو حساب معرفت میزنم :
                DIM L AS BYTE
                DIM N AS BYTE
                DIM AHMAD AS BYTE
                L = 12 - 3
                N = 10 – 2
                AHMAD = L + N
                CLS
                LCD L
                WAITMS 100
                CLS
                LCD N
                WAITMS 100
                CLS
                LCD AHMAD
                END
                این برنامه رو خودت می دونی که چی به چیه ولی بازم خودم می گم . ببین ما سه تا متغییر تعریف کردیم هر سه تا هم از نوع بایت هستن به نام های L و N و AHMAD . به متغییر های L و N مقدار دادیم و به متغییر AHMAD مقداری که دادیم این بود که اقای میکروکنترلر حاصل متغییر های L و N رو با هم جمع کن و حاصل را مقدار متغییر AHMAD قرار بده خوب مقدار متغییر L هست 12 – 3 یعنی 9 و مقدار متغییر N هست 10 – 2 یعنی 8 . ما با دستور AHMAD = N + L این فرمان را دادیم که مقدار متغییر AHMAD هست 9 + 8 یعنی 17 .
                خوب بقیه دستورات هم به این شکل هستش فقط به جای علامت جمع و تفریق کافیه علامت های ضرب و تقسی رو بزاری که علامت تقسیم هستش /
                و علامت ضرب هستش *
                همینطور ایناها رو با هم جمع و تفرق و یا ضرب و تقسیم کن تا کامل دستت بیاد یا یک شرط بزار که مثال اگه مقدار عبارت
                4 – 1 شد عدد 3 برو فلان کار رو انجام بده یا خیلی کارای دیگه میتونی انجام بدی.
                1- خوب درس بعدی چیه ؟
                2- راستشو بخای من قبل از این که بخوام تایمر و کانتر رو بهت بگم باید یک سری از چیزهایی رو که قبلا نگفتم بهت بگم مثلا بعضی از دستورات مربوط به LCD رو نگفتم بعضی از دستورات پرش رو نگفتم که باید همون اول می گفتم
                1- خوب چرا همون اول نگفتی
                2- خوب ترسیدم که باهم قاطی کنی بلایی که سرخودم تو کلاس اومده .استاد میومد چند تا دستور شبیه به هم رو که همش یک کار رو انجام می داد باهم می گفت بقیه هم قاطی می کردن
                1- مثلا چی
                2- مثلا همین دستور GOTO که پرش به یک زیربرنامه هستش رو با دستور GOSUB هم می شه انجام داد که هر دوتاش یک کار رو انجام میدن . یا بعضی از دستورات مربوط به LCD رو مثلا خاموش روشن کردن LCD – خاموش روشن شدن کرسر
                و چند تا دستور دیگه .
                1- اینا خیلی سخته
                2- نه بابا از دستورات جمع و تفرق اسون تره . بعد که اینا رو گفتم می ریم سر تایمر و کانتر.
                اول بریم سر بقیه دستورات LCD : خوب ما از ال سی دی فقط دو دستور CLS و LCD رو با هم مرور کردیم دستوررات بعدی به این شرح هستش :
                دستور CONFIG LCD : توسط این دستور می شه اندازه LCD رو مشخص کرد . مثال :
                DIM A AS BYTE
                A = 10
                CONFIG LCD = 16 * 2
                CLS
                LCD A
                END
                خوب برنامه بالا خیلی راحته ما یک متغییر تعریف کردیم بعد بهش مقدار دادیم . بعد اندازه LCD رو مشخص کردیم . وبعد مقدار متغییر رو روی LCD نمایش دادیم.در نهایت برنامه رو به پایان رسوندیم .
                1- هر اندازه ای که خاستیم می تونیم بدیم ؟
                2- نه اندازه ها باید استاندارد باشه و باید یکی از انواع اندازه های زیر باشه :
                16 * 1 - 16 * 2 - 16 * 4 - 20 * 2 - 20 * 4 - 40 * 2 - 40 * 4
                درضمن این اندازه ها رو می تونی از داخل نرم افزار که قبلا توضیح دادم هم تنظیم کنی
                دستور بعدی DISPLAY هستش که جلوی این دستور باید یکی از دو گزینه ON یا OFF قرار بگیره . توسط این دستور میشه ال سی دی رو روش یا خاموش کرد . مثال :
                DIM AHMAD AS BYTE
                AHMAD = 3
                CLS
                LCD AHMAD
                WAITMS 100
                DISPLAY OFF
                END
                خوب در این برنامه ما یک متغییر به نام AHMAD از نوع بایت تعریف کردیم . بعد در خط دوم به متغییر AHMADمقدرا 3 رو دادیم . در خط بعدی با دستور CLS ال سی دی رو پاک کردیم . در خط بعدی توسط دستور LCD AHMAD دستور دادیم که مقدار متغییر AHMAD رو روی ال سی دی نمایش بده . در خط بعدی یک تاخیر 100 میلی ثانیه ای در برنامه ایجاد کردیم بعد از گذشت این مدت زمان میکرو خط بعدی رو می خونه که نوشته DISPLAY OFF و توسط این دستور LCD خاموش میشه. ودر خط اخر هم برنامه به پایان می رسه. در ضمن هر وقت که خاستی LCD رو که با دستور DISPLAY OFF خاموش کرده بودی دوباره روشنش کنی باید با دستور DISPLAY ON این کار رو بکنی.
                دستور بعدی CURSOR هستش که جلوی این دستور یکی از چهار گزینه زیر باید قرار بگیره :
                ON : که اگه ON جلوی CURSOR قرار بگیره CURSOR فعال میشه
                OFF : که اگه OFF جلوی CURSOR قرار بگیره CURSOR خاموش میشه
                BLINK : اگر BLINK جلوی CURSOR قرار بگیره CURSOR چشمک میزنه
                NOBLINK : که اگه NOBLINK جلوی CURSOR قرار بگیره CURSOR چشمک نمی زنه
                1- خوب حالا این CURSOR چی هستش
                2- CURSOR یا به فارسی کرسر همون خطی هستش که وقتی داری مثلا با برنامه WORDPAD تایپ می کنی هی چشمک می زنه توی LCD هم این کرسر قرار داره که می تونه خاموش یا روشن یا چشمک زن باشه که دست خودمونه که چه بلایی سرش بیاریم .
                مثال :
                DIM A AS BYTE
                A = 100
                CURSOR BLINK
                CLS
                LCD A
                END
                خوب ما یک متغییر تعریف کردیم به نام A و از نوع بایت . در خط دوم مقدار دادیم .در خط سوم توسط دستور
                CURSOR BLINK کرسر را از نوع چشمک زن انتخاب کردیم . در خط چهارم با دسترو CLS ال سی دی رو پاک کردیم . در خط بعد با دستور LCD A مقدار متغییر A رو روی ال سی دی نمایش دادیم. در خط اخر هم توسط دستور END برنامه رو به پایان رسوندیم.
                دستور بعدی SHIFLCD هست که بعد از این دستور باید از یکی از دو فرمان LEFT یا RIGHT استفاده کرد . توسط این دستور می توان کل صفحه نمایش رو به اندازه یک واحد به چپ یا راست منتقل کرد . مثال :
                CLS
                LCD "AHMAD"
                SHIFTLCD RIGHT
                END
                این یک برنامه ساده هستش که ما اول اومدیم توسط دستور CLS ال سی دی رو پاک کردیم بعد توسط دستور
                LCD "AHMAD" اومدیم ثابت AHMAD رو روی ال سی دی نمایش دادیم در خط بعد توسط دستور
                SHIFTLCD RIGHT اومدیم کل صفحه ال سی دی رو یک واحد به سمت راست انتقال دادیم .
                1- این ثابت AHMAD رو که گفتی یعنی چی ؟
                2- هر چیز که در داخل " " قرار بگیره میشه یک ثابت
                1- یک سوال دیگه اگه ما خواستیم که دو یا چند واحد کل صفحه ال سی دی رو به سمت راست یا چپ هدایت کنیم باید چکار کنیم؟
                2- به ازای هر چند واحد که خاستیم کل صفحه ال سی دی رو به سمت راست هدایت کنیم باید دستور SHIFTLCD رو زیر هم بنویسیم. مثلا می خایم 4 واحد به سمت راست هدایت بشه از روشی که گفتیم باید به صورت زیر عمل کنیم:
                CLS
                LCD "AHMAD"
                SHIFTLCD RIGHT
                SHIFTLCD RIGHT
                SHIFTLCD RIGHT
                SHIFTLCD RIGHT
                END
                که میکرو به ازای هر دفعه که دستور SHIFTLCD رو می بینه یک واحد کل صفحه ال سی دی رو به سمت راست هداید می کنه
                1- اگه این دستور SIFTLCD رو هزار بار زیر هم بنویسم چی میشه
                2- مگه مرض داری ولی خوب در نهایت بعد چند بار اون نوشته روی ال سی دی از LCD خارج میشه.
                دستور بعدی LOCATE هستش که جلوی این دستور باید مقدار بدی که در ادامه می گم چه مقداری باید بدی . توسط این دستور می تونی مکان نوشته ای که می خای روی ال سی دی نوشته بشه رو انتخاب کنی یا تغییر بدی مثلا شاید حال کردی که یک کلمه رو وسط ال سی دی نمایش بدی یا پایین سمت چپ یا هر جای ال سی دی که حال کردی نمایش بدی اونجاست که این دستور به کارت میاد. ببین هر ال سی دی بسته به این که اندازه ان چند در چند باشه تعدادی ستون افقی و تعدادی ستون عمودی داره مثلا در ال سی دی 16 * 2 تعداد ستون افقی 16 و تعداد ستون عمودی 2 هستش یا در ال سی دی 40 * 4 تعداد ستون افقی 40 و تعداد ستون عمودی 4 هست . خوب حالا که فهمیدی اندازه هایی که برای ال سی دی مشخص می کنن چه مفهومی داره می تونی اون مقداری رو که گفتم باید جلوی دستور LOCATE بنویسی رو به دست بیاری که باید به ترتیب زیر عمل کنی :
                LOCATE 1 , 1
                در بالا من یک نمونه مکان نما رو نوشتم البته هر مقداری که خواستی می تونی بدی به شرط این که مقدار رو خیلی زیاد ندی چون ممکنه اون کلمه ای که قرار روی ال سی دی نوشته بشه از ال سی دی بره بیرون . عدد اولی رو که نوشتم به این منظور بوده که مقدار مکان عمودی رو مشخص کردم . عدد دومی که جلوش نوشتم مقدار پیشروی کلمه به جلو در سمت ستون های افقی هستش . این اعداد برای هر نوع ال سی دی ممکنه فرق کنه مثلا در ال سی دی نوع 16 * 2 به علت این که تعداد ستون های عمودی ما 2 تا بیشتر نیست برای مقدار دهی به دستور LOCATE ما مجاز نیستیم که برای ستون عمودی بیشتر از 2 و برای ستون افقی بیشتر از 16 بدهیم . ویا در ال سی دی 16 * 1 فرق میکنه و به علت اینکه ما یک عدد ستون عمودی داریم نمی توانیم برای مقدار دهی به دستور LOCATE برای ستون عمودی بیشتر از 1 بدهیم و برای مقدار دهی برای ستور افقی بیشتر از 16 بدهیم .
                1- خوب حالا فکر کن که من ازسر کنجکاوی بیشتر از این عدد های مجاز دادم چه اتفاقی میوفته؟
                2- اتفاق خاصی نمیوفته فقط شما چیز روی ال سی دی نمی بینی
                مثال :
                CONFIG LCD = 16 * 2
                DO
                CLS
                LOCATE 2 , 1
                LCD "AHMAD"
                WAITMS 50
                CLS
                LOCATE 1 , 1
                LCD "AHMAD"
                WAITMS 50
                LOOP
                END
                برنامه بالا میاد یک بار کلمه ثابت AHMAD رو یک بار در قسمت پایین ال سی دی نمایش می ده و یک بار بالای ال سی دی .
                خوب حال تحلیل برنامه :
                در خط اول ما اومدیم به میکرو فهموندیم که اقای میکروکنترلر ال سی دی که ما داریم استفاده می کنیم از نوع 16 * 2 هستش
                در خط دوم ما با دستور DO ابتدای حلقه رو مشخص کردیم
                در خط سوم با دستور CLS ال سی دی رو پاک کردیم
                در خط چهارم با دستور LOCATE 2 , 1 مکان یا نقطه ای از ال سی دی رو که می خای چیز رو روش نمایش بدیم رو مشخص کردیم که با نوشتن عدد 2 این رو به میکرو فهموندیم که باید در خط دوم عمودی یعنی پایین ال سی دی بنویسی . و با نوشتن عدد 1 بعد از عدد دو این رو به میکرو فهموندیم که باید در اول ستون افقی ال سی دی چیزی بنویسی.
                در خط پنجم با دستور LCD "AHMAD" کلمه AHMAD رو در خط پایین اول ال سی دی نمایش دادیم
                در خط ششم با دستور WAITMS 50 یک تاخیر 50 میلی ثانیه ای در اجرای برنامه ایجاد کردیم.
                در خط هفتم با دستور CLS دوباره ال سی دی رو پاک کردیم .
                در خط هشتم با دستور LOCATE 1 , 1 دوباره یک ادرس مکان برای جایی که میکرو باید روی ال سی دی نمایش بدهد دادیم که هردو رو عدد 1 دادیم یعنی اول ال سی دی
                در خط بعدی با دستور LCD "AHMAD" دوباره کلمه AHMAD رو روی ال سی دی نمایش دادیم با این تفاوت که مکانی که این دفعه ال سی دی کلمه AHMAD رو نمایش میده فرق کرده و اول ال سی دی داره نمایش می ده نه این که در خط پایین
                در خط بعدی با دستور WAITMS 50 یک تاخیر 50 میلی ثانیه ای در اجرای برنامه ایجاد کردیم
                در خط بعدی هم با دستور LOOP انتهای حلقه رو مشخص کردیم که برنامه ما در این حلقه دور می زنه و کارش رو از اول شروع می کنه و به END هیچ وقت نمی رسه و برنامه به پایان نمی رسه.
                یک نکته ای رو که باید بگم و تو هم سوال نکردی این هستش که همیشه باید دستور LOCATE بین CLS و LCD نوشته بشه مثل زیر
                CLS
                LOCATE 2 , 1
                LCD "AHMAD"
                خوب اینم بقیه دستورات ال سی دی که تموم شد.
                ادامه دستورات که مربوط به دستور پرش و چندتا چیز دیگه هستش باشه برای بعد
                پایان قسمت هفتم

انجمن LABVIEW

دیدگاه

قسمت هشتم

قسمت هشتم

1- سلام خوبی
                  2- سلام خوبم تو چطوری
                  1- عالی راستی امروز چی می خای بگی
                  2- امروز باید دستور حلقه و پرش رو که قبلا بهت نگفتم بهت بگم که خیلی راحت هست
                  1- اماده ام بگو
                  2- اولین دستور GOSUB هستش توسط این دستورشما می تونی بپری توی یک زیر برنامه و دستورات داخل اون زیربرنامه رو انجام بدی دقیقا همان کاری که دستور GOTO برای ما انجام می داد این دستور GOSUB هم برای ما انجام می ده با یک تفاوت و اون هم اینکه در دستور GOSUB ما با دستور RETURN می توانیم دوباره برگردیم GOSUB رو بخونیم کاری که با دستور GOTO نمی تونستیم انجام بدیم
                  1- یک مثال بزن که نفهمیدم
                  2- باشه اینم مثال :
                  CONFIG PINB.0 = INPUT
                  CONFIG PORTA = OUTPUT
                  DO
                  IF PINB.0 = 1 THEN GOSUB BENZ
                  LOOP
                  END
                  BENZ:
                  TOGGLE PORTA
                  WAITMS 50
                  RETURN
                  توسط برنامه بالا می تونیم با زدن میکرو سوییچ پورت A رو TOGGLE کنیم. یعنی برای بار اول که میکروسوییچ رو میزنیم پورت A یک می شه برای بار دوم که میزنی صفر میشه برای بار سوم که می زنی دوباره یک می شه برای بار چهارم که میزنی صفر میشه و الی اخر. در خط اول ما پایه B.0 رو به عنوان ورودی پیکره بندی کردیم . در خط دوم پورت A رو برای خروجی پیکره بندی کردیم . در خط سوم ما اول حلقه رو با نوشتن دستور DO عنوان کردیم. در خط چهارم ما نوشتیم
                  IF PINB.0 = 1 THEN GOSUB BENZ به معنی که اگر پایه B.0 میکروکنترلر یک شد بپر برو توی
                  زیربرنامه BENZ . در خط پنجم با دستور LOOP انتهای حلقه رو مشخص کردیم . در خط ششم نوشتیم END که برنامه ما هیچ وقت به اینجا نمی رسه . در خط بعدی ما یک زیربرنامه به اسم BENZ مشخص کردیم . خط هفتم نوشتیم TOGGLE PORTA یعنی وضعیت پورت A رو هر چی که هست معکوسش کن یعنی اگه یک هستش بکنش صفر و اگه صفر هستش بکنش یک . در خط هشتم ما یک تاخر 50 میل ثانیه ای گذاشتیم . در خط نهم نوشتیم RETURN که در ادامه بهت که توی این برنامه وضیفش چیه.
                  خوب میکروکنترلر میاد از خط اول برنامه شروع میکنه به خوندن خط اول خط دوم رو می خونه . به خط سوم که می رسه یعنی DO می فهمه که یک حلقه سر راهشه و توی این حلقه یکسره دور میزنه و خارج نمی شه تا وقتی که اون شرطی که گذاشتیم اجرا بشه یعنی IF PINB.0 = 1 THEN GOSUB BENZ . حالا فرض می کنیم که ما میکروسوییچ رو فشار دادیم و با این کارمون PINB.0 رو یک کردیم در اینجا میکرو میاد دستور شرط رو یعنی THEN GOSUB BENZ رو اجرا میکنه یعنی میپره می ره توی زیربرنامه BENZ و دستورات داخل این زیر برنامه رو اجرا میکنه. خوب حالا داخل این زیر برنامه ما این دستورات رو نوشتیم TOGGLE PORTA یعنی وضعیت پورت A رو هر چی که هستش معکوسش کن و در اینجا میکرو میاد پورت A رو یک میکنه و اگه شما به پورت A LED وصل کرده باشی می بینی که روشن می شه دستور بعدی که داخل این زیربرنامه هست WAITMS 50 که میکرو با خوندن این خط به مدت 50 میلی ثانیه در اجرای برنامه تاخیر ایجاد میکنه . دستور بعدی که ما داخل این زیربرنامه نوشتیم RETURN هستش که میکرو بعد از گذشت 50 میلی ثانیه که این دستور رو می خونه برمی گرده توی حلقه . و دوباره توی اون حلقه دور می زنه تا وقتی که دوباره شرط اجرا بشه و دوباره بپره بره توی زیربرنامه.
                  برنامه بالا رو اینطوری هم میشه نوشت که این روش منطقی تره :
                  3-
                  CONFIG PINB.0 = INPUT
                  CONFIG PORTA = OUTPUT
                  DO
                  DEBOUNCE PINB.0 , 1 , BENZ , SUB
                  LOOP
                  END
                  BENZ:
                  TOGGLE PORTA
                  RETURN
                  برنامه بالا رو فقط تاخیر 50 میلی ثانیه ای شو حذف کردم . برنامه بالا رو تنها تغییری که توش انجام دادم خط چهارمش هستش یعنی DEBOUNCE PINB.0 , 1 , BENZ , SUB که ما با نوشتن این خط این رو به میکرو فهمونیدم که اگر یک موقع PINB.0 ما یک شد بپر برو توی زیربرنامه BENZ . اون SUB هم نوشتیم که به میکرو بفهمونیم که ما دستور GOSUB می خایم که این پرش صورت بگیره و اگه ننویسیم میکرو خودش پیش فرض با دستور GOTO میپره توی زیربرنامه . خوب حالا فرض کن که این شرط یعنی پایه B.0 یک شده در اینجا میکرو میپره میره توی زیربرنامه BENZ و دستورات داخل این زیربرنامه رو اجرا می کنه و وقتی که به دستور RETURN میرسه مفهمه که باید بپره بره توی حلقه و خط
                  DEBOUNCE PINB.0 , 1 , BENZ , SUB
                  رو دوباره بخونه و داخل این حلقه دوباره گیر میکنه تا وقتی که پایه B.0 دوباره یک بشه و دوباره بپره بره توی زیربرنامه و روز از نو روزی از نو.

دستور بعدی حلقه FOR –NEXT هستش که با این دستور می تونی یک حلقه شمارشی ایجاد کنی اگه توجه کنی تا حالا من یک حلقه DO-LOOP بهت گفتم که یک حلقه نا محدود بود ولی این حلقه FOR-NEXT یک حلقه محدود هستش یعنی میاد توی یک حلقه ایجاد میکنه البته تایک زمان مشخصی این کار رو میکنه که این زمان دست خودمون هستش که چقدر باشه به مثال زیر توجه کن :
                  DIM A AS BYTE
                  FOR A = 1 TO 10 STEP 1
                  CLS
                  LCD A
                  WAITMS 30
                  NEXT A
                  END
                  خوب بریم سر تحلیل برنامه . خط اول که ما یک متغییر به اسم A و از نوع بایت تعریف کردیم . در خط دوم ما نوشتیم که
                  FOR A = 1 TO 10 STEP 2 به این معنی که متغییر A رو افزایش بده از عدد 1 تا عدد 10 . و دستور STEP 1 که نوشتیم به این معنی هستش که یکی یکی بشمار یا به عبارتی یک پله یک پله بشمار
                  1- ببین نفهمیدم این STEP 1 رو دوباره توضیح بده
                  2- یعنی این که یکی یکی بشمار 1 و 2 و3 و4 و5 و6 تا عدد 10 . اگه ما به جای STEP 1 می دادیم STEP 2 دو تا دوتا میشمرد اینطوری 1 و 3 و5 و7 و9
                  خوب بریم سر ادامه وقتی که میکرو خط FOR A = 1 TO 10 STEP 2 رو می خونه شروع می کنه به افزایش متغییر A . بعد میاد خط بعدی که نوشته CLS رو می خونه و در این جا LCD رو پاک میکنه . بعد میاد خط LCD A رو میخونه و می فهمه که باید مقداری که داره افزایش پیدا میکنه رو نشون بده . خط بعدی نوشتیم WAITMS 30 که یک تاخیر 30 میلی ثانیه ای در اجرای برنامه انجام میده و کارش این هستش که بیاد مدت زمان افزایش رو تند یا کند کنه یا به عبارتی اهسته یا سریع کنه . خط بعدی نوشتیم NEXT A که میکرو با خوندن این خط دوباره برمیگرده و خط دوم رو یعنی خط
                  FOR A = 1 TO 10 STEP 2 رو می خونه . خط بعدی نوشتیم END که برنامه ما فعلا به این قسمت نمی رسه تا وقتی که شمارش تموم بشه
                  1- من که چیزی نفهمیدم
                  2- بزار تحلیلش کنم می فهمی
                  خوب حالا تحلیل برنامه : میکرو میاد از خط اول شروع میکنه به خوندن و می فهمه که ما یک متغییر به اسم a و از نوع بایت تعریف کردیم . در خط دوم که ما نوشتیم FOR A = 1 TO 10 STEP 1 میکرو میاد شروع میکنه به شمارش یا همون افزایش متغییر یک نکته رو بزار همیجا بگم که فرقی نداره که عددها چقدر باشه حتی می تونیم بگیم که از 10 شروع به شمارش کن تا مثال 110 هیچی محدودیتی وجود نداره البته حداکثر تا 255 میتونی بدی . خوب بری سر دستوری که نوشتیم . خوب بعد میکرو میاد دفعه اول خود مقدار 1 رو میزاره توی متغییر A بعد میاد با فرمان CLS ال سی دی رو پاک میکنه و با دستور LCD A میاد مقدار متغییر A رو که الان هست 1 رو روی ال سی دی نمایش می ده بعد بادستور WAITMS 30 میاد یک تاخیر 30 میلی ثانیه ای در اجرای برنامه ایجاد می کنه و در خط بعد تا که دستور NEXT A رو می خونه برمی گرده توی اون خط FOR A = 1 TO 10 STEP 1 و دوباره که این دستور رو خوند مقدار متغییر A رو یک واحد بیشتر می کنه یعنی 2 و دوباره با دستور CLS ال سی دی رو پاک می کنه و با دستور LCD A میاد مقدار متغییر A رو که الان هست 2 رو روی ال سی دی نمایش می ده . این روال همینطور ادامه داره تا این که مقدار متغییر A بشه 10 یا به عبارتی مساوی بشه با مقداری که در پایان شمارش بهش دادیم ( که در اینجا عدد 10 رو دادیم) و وقتی که این اتفاق افتاد میکرو میاد خط زیری NEXT A رو می خونه که ما در اینجا دستور END رو گذاشتیم که برنامه به پایان برسه ولی شما اگه حال کردی که شمارش دوباره اغاز بشه و دوباره بشماره می تونی قبل از دستور FOR یک زیربرنامه تعریف کنی و در بعد دستور NEXT A هم یک دستور پرش به این زیربرنامه رو بزاری که هر وقت که شمارش به پایان رسید میکرو بپره بره توی این زیربرنامه و شمارش رو از دوباره اغاز کنه مثل مثال زیر
                  DIM A AS BYTE
                  MAIN:
                  FOR A = 1 TO 10 STEP 1
                  CLS
                  LCD A
                  WAITMS 30
                  NEXT A
                  GOTO MAIN
                  END

دستور بعدی WHILE – WEND هستش این دستور همون کاری رو می کنه که دستور DO – LOOP انجام می داد ولی با یک تفاوت اون هم اینکه برای داخل شدن به این حلقه بی نهایت باید شرط مورد نظری که جلوی WHILE نوشته میشه اول اجرا بشه تا اجازه داخل شدن به این حلقه داده بشه . یک چیز دیگه هم که هست اینه که WHILE ابتدای حلقه هستش مثل همان DO که ابتدای حلقه بود و WEND هم انتهای حلقه مثل LOOP که انتهای حلقه بود به مثال زیر توجه کن که خیلی هم ساده هست.
                  1- یک سوال فرق بین دستور WHILE – WEND با دستور DO – LOOP چی هستش
                  2- در دستور DO – LOOP شما برای ورود به حلقه نیاز به اجازه نداشتی ولی توی دستور WHILE – WEND نیاز به کسب اجازه داری حالا این اجازه کی صادر میشه زمانی که شرطی رو که جلوی WHILE گذاشتیم اجرا بشه . اگه بخای به یک زبون دیگه حالیت کنم باید بگم که فرق این دوتا دستور مثل ابتدایی و دانشگاه هستش شما توی ابتدایی برای بیرون رفتن از کلاس باید از معلمتون اجازه می گرفتی ولی توی دانشگاه اجازه نمی گیری و سرتو میندازی پایین و می ری بیرون و اگه یک زمانی توی دانشگاه از استاد اجازه بگیری بقیه بهت می خندن توی میکرو هم همینطوره ممکنه که متغییرا بهت بخندن.
                  خوب بری یک مثال ساده هم برات بزنیم که حال کنی :
                  DIM K AS BYTE
                  K = 3
                  WHILE K = 3
                  CLS
                  LCD "OK"
                  WEND
                  END
                  خط اول ما یک متغییر به اسم K و از نوع بایت تعریف کردیم .
                  خط دوم به متغییر K مقدار دادیم . مقدار 3 دادیم
                  خط سوم با دستور WHILE ابتدای حلقه رو مشخط کردیم البته برای ورود به حلقه این حلقه یک شرط گذاشتیم که این شرط هر چیزی میتونه باشه که این شرط رو ما باید جلوی دستور WHILE با یکم فاصله بنویسیم . شرطی که نوشتیم K = 3 هستش یعنی اگر که مقدار K عدد 3 بود اجازه ورود به حلقه داده میشه .
                  خط چهارم که داخل حلقه قرار داره CLS هستش که می دونی چی کار می کنه
                  خط پنجم هم LCD "OK" هستش که این دستور هم داخل حلقه قرار داره
                  خط ششم WEND هسش یعنی پایان حلقه
                  خط هفتم هم END هستش که تا زمانی که شرط بر قرار باشه برنامه به این دستور نمی رسه
                  تحلیل این برنامه هم خیل ساده هسش میکرو میاد از خط اول شروع می کنه به خوندن خط اول خط دوم رو می خونه می رسه به خط سوم این جا رو گوش کن که خیلی مهمه اگه شرط برقرار بود یعنی مقدار K = 3 بود که الان هست اجازه ورود به این حلقه داده می شه ولی اگه شرط برقرار نبود میکرو میره و خط بعدی WEND رو می خونه که ما اینجا حال کردیم که اگه شرط برقرار نبود برنامه به END برسه وتموم بشه .
                  دستور بعدی DELAY هستش که این دستور یک دستور تاخیر در اجرای برنامه هستش همانند دستور های WAITMS – WAIT –WAITUS که دستور DELAY به مدت 1000 میکروثانیه در اجرای برنامه تاخیر ایجاد میکنه که نیاز هم به مثال نیست.
                  فعلا همینا رو داشته باش تا بعد .
                  انجمن LABVIEW

دیدگاه

قسمت نهم

قسمت نهم

1- سلام خوبی
                    2- خوبم تو چطوری
                    1- ای بد نیستم خوب قراره امروز چی یادم بدی
                    2- امروز می خوام کار با حافضه EEPROM رو بهت بگم
                    1- چی هستش
                    2- حافضه بلند مدت یا حاظه پایدار میکروکنترلر . اگه یادت باشه برنامه ای رو که ما می نوشتیم و بعد پروگرام می کردیم و با این کار برنامه رو می ریختیم توی قسمت حافضه FLASH . ما در AVR می توانیم برنامه ای رو که نوشتیم یا توی حافظه FLASH بریزم و یا توی حافضه EEPROM بریزیم بستگی داره که دوست داشته باشیم اطلاعات ذخیره بشه یا نه
                    1- من که نفهمیدم چی شد بالاخره توی کدوم حالضه بریزیم بهتره
                    2- ببین این دوتا حافظه نسبت به هم یک سری خوبی ها یی دارن و یک سری بدی ها مثلا حافضه FLASH نسبت به حافضه EEPROM از سرعت بالاتری برخورداره و ما برنامه ای رو که قبلا توی این حافظه ریخته بودیم می تونیم از طریق نرم افزار پاکش کنیم بدی حافظه FLASH هم توی همین هستش که اطلاعاتی رو که توی اون ریختیم بعد از این که تغذیه میکروکنترلر قطع بشه از بین می ره
                    1- منظورت از اطلاعات همون برنامه ای هستش که توش ریختیم
                    2- نه نه اشتباه نشه منظورم اینه که مثلا شما داری یک متغییر رو افزایش می دی و روی ال سی دی هم نمایش می دی بعد تغذیه میکروکنترلر رو بر می داری بعد دوباره تغذیه رو وصل می کنی ایا مقدار متغییری که قبلا افزایش داده بودی از صفر می یاد یا اخرین عددی که افزایش پیدا کرده بوده خوب مصلما از صفر چون اطلاعاتش پاک شده. خوب بریم سر بحث خودمون حافضه EEPROM هم نسبت به حافضه FLASH یک سری میزیت داره اون هم اینه که می تونیه اطلاعات رو در خودش نگه داره یک بدی هم که داره اینه که سرعتش نسبت به حافظه FLASH پایین هستش و برنامه ای رو که شما توی این حافضه می ریزی نمی تونی با نرم افزار پاکش کنی و باید با اشعه پاک بشه . بزار یک مثال بزنم . فرض کن که داری توی برنامه WORD یک متن رو تایپ می کنی و کلی هم تایپ کردی و ناگهان برق
                    می ره و بعد از دو ساعت برق میاد می ری کامپیوتر رو روشن می کنی ایا اون متنی رو که بایپ کرده بودی هنوز هستش یا اینکه از بین رفته
                    1- خوب مسلما چون که ذخیره نکرده بودم از بین رفته
                    2- افرین . حالا بیا فرض کنیم که شما بعد از این که این متن رو تایپ کردی رفتی توی یک درایوی ذخیرش کردی و بعد از این که ذخیرش کردی یک دفعه برق می ره بعد از دو ساعت برق می ره می ری کامپیوترت رو روشن می کنی بعد می ری سراغ اون متنی که قبلا ذخیره کرده بودی ایا پاک شده
                    1- نه چون که ذخیرش کرده بودم
                    2- احسن حافظه EEPROM هم همینظوره و می تونه اخرین اطلاعاتی رو که بهش دادی تا مدت های نا محدود در خودش نگه داره
                    1- بابا یک مثال هم از نحوه برنامه نویسیش بزن
                    2- چشم این هم یک مثال

Dim A As Byte
                    Readeeprom A , 0
                    Do
                    Debounce Pinb.0 , 1 , Show , Sub
                    Debounce Pinb.1 , 1 , Show2 , Sub

Loop
                    End

show:
                    Incr A
                    Writeeeprom A , 0
                    Waitms 5
                    Readeeprom A , 0
                    Cls
                    Lcd A
                    Return
                    show2:
                    A = 0
                    Writeeeprom A , 0
                    WAITMS 5
                    Cls
                    Lcd A
                    Return
                    در برنامه بالا ما به وسیله دو میکروسوییچ که به پایه های b.0 و b.1 وصل هستند یک متغییر رو زیاد می کنیم و هر وقت که دوست داشتیم صفرش می کنیم میکروسوییچی که به پایه B.0 وسل هستش برای زیاد کردن متغییر هستش و به کمک این میکروسوییچ می تونیم از صفر تا 225 رو به کمک میکروسوییچ زیاد کنیم میکروسوییچی که به پایه B.1 وصل می شه برای این هستش که ما در هر جایی که از برنامه باشیم بتوانیم متغییر رو صفر کنیم
                    جالبی این برنامه این هستش که ما به دلیل این که برنامه رو توی حافظه EEPROM میریزیم اگه یک وقتی تغذیه میکروکنترلر رو قطع کنیم و مجددا وصل کنیم و دوباره میکروسوییچی که برای زباد کردن متغییر هستش رو تحریک کنیم متغییر از اخرین عددی که قبلا زیاد شده بوده شروع می کنه به زیاد شدن
                    1- همین تیکه رو یک بار دیگه بگو
                    2- فرض کن که با میکرو سوییچ متغییر رو زیاد کردی و رسوندی به عدد مثلا 10 و روی ال سی دی نمایش دادی بعد تغذیه میکروکنترلر رو قطع کردی و بعد از چند ساعت میای دوباره تغذیه میکروکنترلر رو وصل می کنی و دوباره میکروسوییچ رو می زنی حتما فکر میکنی که از صفر دوباره شروع میکنه به زیاد کردن . باید بگم اگه اینطوری فکر می کنی اشتباه کردی چون که بازدن میکروسوییچ به دلیل اینکه این مقدار متغییر در حافظه EEPROM ذخیره شده متغییر شروع میکنه به زیاد شدن البته ازادامه کار یعنی ادامه 10 . خوب حالا شاید خواستیم که از صفر شروع کنیم برای این کار میکروسوییچی رو که به پایه B.1 وصل هستش رو فشار می دیم و دوباره مقدار متغییر می شه 0
                    خوب حالا بریم سر تحلیل برنامه :
                    میکرو میاد برنامه رو از خط اول شروع می کنه به خوندن
                    خط اول ما یک متغییر از نوع بایت و به اسم A تعریف کردیم
                    خط دوم نوشتیم Readeeprom A , 0 یه این معنی که بخوان مقدار متغییر A رو از مکان حافظه 0 EEPROM که به جای 0 هر عدد دیگری میتونی بدی . میکرو که این دستور رو میخونه می فهمه که باید مقدار متغییر A رو که قبلا ذخیره کرده بخونه خوب برای بار اول که ما چیزی رو ذخیره نکردیم .پس مقدرا متغییر A رو در وحله اول صفر در نظر می گیره
                    بعد میاد میوفته توی حلقه DO - LOOP و اون تو دور می زنه تا وقتی که یکی از پایه های B.0 یا B.1 ما یک بشه که این پایه ها مستقیما وصل شده به میکروسوییچ ها
                    فرض کن که میکروسوییچ اول که وصل شده به پایه B.0 تحریک بشه در این جا میکروکنترلر میفهمه که پایه B.0 یک شده و می ره دستور شرط رو که پرش به زیر برنامه SHOW هشتش رو اجرا می کنه و میپره میره داخل این زیر برنامه خوب حالا باید دستورات داخل این زیربرنامه رو اجرا کنه
                    اولین دستور داخل این زیربرنامه هتسش INCR A و میکرو هم این کار رو میکنه و یک واحد به مقدار متغییر A اضافه می کنه یعنی می شه عدد 1
                    دستور دوم هستش Writeeeprom A , 0 این دستور به این معنی هستش که مقدار متغییر A رو ذخیره کن داخل مکان حافضه 0 و میکرو هم این کار رو میکنه و مقدار عدد 1 رو توی این مکان از حافضظه EEPROM ذخیره میکنه . دستور بعدی داخل این زیربرنامه نوشته Waitms 5 یعنی این که یک تاخیر 5 میلی ثانیه ای ایجاد کن این تاخیر رو همیشه بعد از دستور Writeeeprom بزار چون که یک تاخیر ایجاد بشه و عملیات ذخیره سازی به درستی انجام بشه . دستور بعدی داخل این زیربرنامه نوشته Readeeprom A , 0 این دستور به این معنی هستش که بخوان مکان حافظه 0 از حافظه EEPROM دقیقه همان مکانی که مقدار متغییر A رو اونجا ذخیره کرده بودیم و میکرو هم این مکان رو می خونه و می فهمه که مقدرا متغییر A هستش 1 . دستور بعدی داخل این زیربرنامه هستش CLS که باید بدونی برای چی هستش . خط بعدی داخل این زیربرنامه نوشته LCD A
                    به این معنی که مقداری رو که توسط دستور Readeeprom A , 0 خوندی رو روی ال سی دی نمایش بده و میکرو هم این کار رو می کنه توجه داشته باش که هر وقت خواستی مقدار متغییری رو که قبلا ذخیره کردی رو بخونی و روی ال سی دی نمایش بدی اول باید با دستور Readeeprom
                    مقدار ذخیره شده رو بخونی بعد با دستور LCD مقدرا رو روی ال سی دی نمایش بدی . دستور بعدی داخل این زیربرنامه هستش RETURN به این معنی که بپر برو سر همون خطی که قبلا ازش پرش کرده بودی یعنی خط Debounce Pinb.0 , 1 , Show , Sub و دوباره توی این حلقه دور می زنه تا این که دوباره یکی از دو میکروسوییچ ها تحریک بشه و بپره بره توی زیربرنامه ای که براشون تعریف شده . فرض کن که همیجا یک دفعه دستت میخوره به سیم منبع تغذیه ای که به میکروکنترلر وصل هستش و تغذیه میکروکنترلر قطع میشه و تو دوباره تغذیه رو وصل می کنی و میکروکنترلر هم ازخط اول برنامه شروع میکنه به خوندن برنامه و دستور READEEPROM A , 0 رو می خونه و میکروکنترلر با خوندن این دستور می فهمه که باید بره مقدار متغییر A رو از مکان 0 حافظه EEPROM بخونه یعنی دقیقا همانجایی که مقدار متغییر A رو در اونجا ذخیره کرده بود . خوب ما اخرین مقداری رو که با تحریک کردن میکروسوییچ به متغییر A دادیم عدد 1 بود خوب اینجا میکرو می فهمه که ما اخرین مقداری رو که به متغییر A داده بودیم عدد 1 بوده از این به دیگه از صفر شروع نمی کنه به افزایش متغییر بلکه از ادامه عدد 1 شروع میکنه به شمردن . خوب ما یک میکروسوییچ دیگه هم داشتیم که وصل بود به پایه B.1 و این میکرو سوییچ برای این بود که مقدار متغییر ما در هر وضعیتی که بود بیاد صفرش کنه به این ترتیب که با تحریک میکروسوییچ میکروکنترلر می فهمه که پایه B.1 یک شده و باید از داخل حلقه DO - LOOP بپره بره توی زیربرنامه SHOW2 و دستورات داخل این زیربرنامه رو اجرا کنه خوب حالا داخل این زیربرنامه چی هستش الان می گم اولین دستوری که داخل زیربرنامه SHOW2 هستش A = 0 هستش که میکروکنترلر با خوندن این دستور میاد مقدار متغییر A رو صفر می کنه حالا مقدار متغییر A هر چقدر که بوده فرقی نداره و صفرش می کنه . دستور بعدی داخل این زیربرنامه هستش WAITMS 5 که میکروکنترلر با خوندن این دستور یک تاخیر 5 میلی ثانیه ای در اجرای برنامه ایجاد می کنه که این تاخیر رو همونطور که گفتم باید بعد از دستور Writeeeprom همیشه بزاری تا اطلاعاتی که می خواد ذخیره بشه به درستی ذخیره بشه . دستور بعدی داخل این زیربرنامه هست CLS که می دونی برای چی هستش . دستور بعدی هستش LCD A و میکرومیاد مقدار متغییر A رو که ما الان صفرش کردیم رو روی ال سی دی نمایش می ده یعنی عدد صفر رو نمایش می ده . دستور بعدی داخل این زیربرنامه هستش RETURN که میکرو با خوندن این دستور میاد میپره کجا همونجایی که قبلا ازش پریده داخل این زیربرنامه یعنی خط
                    Debounce Pinb.1 , 1 , Show2 , Sub و دوباره می یوفته داخل این حلقه DO -LOOP و روز از نو روزی از نو
                    1- یک سوال اگه ما مقدار متغییر رو با زدن میکروسوییچ رسوندیم به مثلا عدد 20 بعد توسط میکروسوییچ دوم اومدیم مقدار میکروسوییچ رو صفر کردیم بعد تغذیه میکروکنترلر رو قطع کردیم و دوباره وصل کردیم حالا سوال اینجاست که اخرین عددی که در حافظه EEPROM ذخیره می شه و بعد از برقراری تغذیه مجددا توسط دستور READEEPROM خونده می شه چه عددی هستش ؟
                    2- خوب این که خیلی راحته شما بعد از این که مقدار متغییر رو رسوندی به عدد 20 اومدی بازدن میکروسوییچ دوم مقدار متغییر رو صفر کردی پس اخرین مقداری که در این متغییر بوده و ذخیره هم شده عدد صفر هستش و با برقراری تغذیه مجدد و خوانده شدن دستور READEEPROM توسط میکروکنترلر میکروکنترلر میفهمه که مقدار متغییر هم اکنون هستش صفر . اینو یادت باشه که اخرین مقداری که به متغییر می دی توی حافظه EEPROM ذخیره میشه و فرقی نداره که چه عددی باشه.
                    خوب تا همین جا داشته باش تا جلسه بعدی

دوستان عزیز از این که مطالب رو دیر میفرستم معزرت می خام

انجمن LABVIEW

دیدگاه

سلام خدمت دوستان اینم
                      قسمت دهم

1- سلام خوبی
                      2- سلام ای بد نیستیم تو خوبی
                      1- قربانت . امروز چه مبحثی رو می خای بگی
                      2- دستور ROTATE رو اول می گم بعد می ریم سر بحث شیرین تایمر کانتر
                      1- برو که رفتیم
                      2- دستور ROTATE : توسط این دستور می شه بیت ها رو به سمت چپ یا راست ببری که کاربرد زیادی هم داره مثلا در کنترل استپ موتور . بزار یک مثال بهت بگم تا به اهمیت این دستور پی ببری
                      فرض کن که هشتا LED داری و می خای اولی روشن بشه بعد از چند ثانیه خاموش بشه و همزمان با خاموش شدنش دومین LED روشن بشه بعد از چند ثانیه خاموش بشه همزمان با خاموش شدنش LED سوم روشن بشه و الی اخر تا این که LED هشتم روشن بشه و چند ثانیه روشن بمونه و خاموش بشه و از دوباره LED اول روشن بشه و این ریتم از دوباره تکرار بشه . خوب اگه ما بخایم این کار رو انجام بدیم باید از برنامه زیر استفاده کنیم در برنامه زیر LED ها به پورت A متصل شده اند
                      Config Porta = Output
                      Do
                      Set Porta.0
                      Waitms 25
                      Reset Porta.0
                      Set Porta.1
                      Waitms 25
                      Reset Porta.1
                      Set Porta.2
                      Waitms 25
                      Reset Porta.2
                      Set Porta.3
                      Waitms 25
                      Reset Porta.3
                      Set Porta.4
                      Waitms 25
                      Reset Porta.4
                      Set Porta.5
                      Waitms 25
                      Reset Porta.5
                      Set Porta.6
                      Waitms 25
                      Reset Porta.6
                      Set Porta.7
                      Waitms 25
                      Reset Porta.7
                      Loop
                      End
                      برنامه بالا کار می کنه ولی از نظر من غلط هستش چون که ما با دستور ROTATE می تونیم این کار رو خیلی راحتر انجام بدیم و نیاز به نوشتن این همه دستور نیست به مثال زیر توجه کن
                      Config Porta = Output
                      Dim B As Byte
                      B = &B10000000
                      Do
                      Rotate B , Right
                      Porta = B
                      Waitms 100
                      Loop
                      End
                      برنامه بالا همون کار برنامه قبلی رو انجام می ده می بینی که چقدر دستورات کم شد البته من فقط یک مثال زدم که باید در مورد ستور هم بهت بگم که چی به چیه. گفتیم که یک بایت تشکیل شده است از هشت بیت .ما در این برنامه یک متغییر به اسم B و از نوع بایت تعریف کردیم . این بیت ها رو می تونیم به یک پورت هم ارتباط بدیم. حالا بزار بریم سر برنامه بهت می گم که چه اتفاقی افتاده .
                      خط اول ما اومدیم پورت A رو به عنوان خروجی تعریف کردیم
                      خط دوم اومدیم یک متغییر از نوع بایت و به اسم B تعریف کردیم
                      خط سوم با دستور B = &B10000000 کد باینری برای متغییر B انتخاب کردیم اگه توجه کنی متوجه میشی که این عدد یک عدد هشت رقمی است یعنی هشت بیتی هستش اون یکی که اول نوشته شده همون منطق یک دیجیتال و اون صفرهایی که نوشته شده همون منطق صفر دیجیتال هستش . این دستور یک نوع مقدار دهی به متغییر هستش. توضیحات این دستور هنوز ادامه داره که در ادامه توضیح میدم.
                      خط بعدی با دستور DO اومدی و ابتدای حلقه رو مشخص کردیم
                      خط بعدی با دستور ROTATE B , RIGHT به میکرو دستور دادیم که بیت های متغییر B رو که در خط قبل توضیح دادیم یک گام به سمت راست جلوتر ببر یعنی میشه 01000000 اگه توجه کنی متوجه می شی که عدد یک 1 یک گام جلو تر رفته البته صفرها هم جلوتر می رن ولی هیچ بیتی خارج نمی شه و اگه به اخر برسه دوباره دور می زنه و میاد اول قرار می گیره.
                      خط بعد با دستور PORTA = B به میکرو فرمان دادیم که مقدار بیت های متغییر B رو روی پایه های پورت A بار گذاری کن . حتما از خود می پرسی که یعنی چی . خوب الان من بهت می گم یعنی چی . همونطور که می دونی هر پورت هشت پایه داره و هر متغییر از نوع بایت هم هشت بیت داره ما اومدیم با این دستوری که نوشتیم به ترتیب بیت ها رو روی پایه های A.0 تا A.7 بار گذاری کردیم در اینجا عدد باینری ما هستش 01000000 پس پایه A.0 میشه 0 پایه A.1 میشه 1 پایه A.2 میشه 0 پایه A.3 میشه 0 و الی اخر که بقیه پایه ها هم صفر هستش چون ادامه عدد باینری صفر هستش صفر در اینجا به معنی خاموش بودن پایه مورد نظر و یک در اینجا به معنی روشن شدن پایه مورد نظر است . پس تا اینجا پایه A.1 ما 1 هستش یعنی روشن هستش پس اون LED ی که به پایه A.1 وصل هستش باید روشن بشه و تمام LED های دیگه خاموش باشه.
                      خط بعدی با دستور WAITMS 100 یک تاخیر صد میلی ثانیه ای در اجرای برنامه ایچاد کردیم که با تغییر این عدد می تونی سرعت روشن روشن و خاموش بودن LED ها رو تغییر بدی.
                      خط بعدی با دستور LOOP انتهای حلقه رو مشخص کردیم که میکروکنترلر وقتی به این دستور می رسه بر می گرده و از خط بعدی DO شروع می کنه به خوندن مجدد دستورات .
                      خط بعدی نوشتیم END که برنامه هیچ زمان به END نمی رسه .
                      گفتیم که برنامه وقتی به LOOP رسید بر می گرده می ره خط بعدی DO رو می خونه خط بعدی DO هستش Rotate B , Right به محض این که این دستور توسط میکرو خونده شد بیت ها دوباره یک واحد به سمت راست هدایت می شوند حالا قبلا بیتها بودن 01000000 که بعد از خونده شدن دستور
                      Rotate B , Right یک واحد به سمت راست هدایت می شن یعنی 00100000 اگه توجه کنی می بینی که این دفعه بیت سوم از سمت چپ یعنی 1 جلوتر رفت اونم به سمت راست
                      خط بعدی PORTA = B هستش که قبلا توضیح شو دادم به این معنی هستش که مقدار فعلی بیت ها رو روی پورت A بارگذاری کن به محض خونده شدن این دستور میکرو مییاد این بیت ها رو به ترتیب از سمت چپ روی پورت A بار گذاری می کنه این دفعه بیت سوم از سمت چپ شده 1 و بیت دوم از سمت چپ که در دفعه قبل 1 بوده شده صفر پس پایه A.1 که قبلا یک بوده یعنی روشن بوده میشه صفر و پایه A.2 که قبلا صفر بوده حالا میشه یک و LED ی که بهش وصل هستش روشن میشه
                      1- همین جا وایستا که یک سوال دارم چه اتفاقی افتاد که بیتی که قبلا یک بوده شد صفر و بیتی که قبلا صفر بود شده یک
                      2- به دلیل همون دستور Rotate B , Right که نوشتیم بوده . ببین ما با این فرمان به میکرو دستور دادیم که بیت ها رو یک واحد به سمت راست هدایت کن و از اونجایی هم که گفتیم بیت ها خارج نمیشن و دور می زنن هر بیتی که اخر از همه بود و یک واحد به سمت راست هدایت شد بر میگرده میره اول.
                      خوب بزار ادامه تحلیل رو بگم:
                      خط بعدی هستش WAITMS 100 که قبلا دربارش توضیح کافی داده شد
                      خط بعدی که توسط میکروکنترلر خونده میشه LOOP هستش و با خونده شدن این دستور میکرو میپره دوباره می ره از خط زیری DO شروع می کنه به خوندن یعنی خط Rotate B , Right و با خونده شدن این دستور دوباره تمام بیت ها یک واحد به سمت راست هدایت میشن یعنی 00010000 و الی اخر و هی این برنامه دور مزنه و LED ها یکی پس از دیگری روشن و خاموش می شه
                      1- سوال دارم بعد از این که این 1 به اخر رسید یعنی شد 00000001 و دوباره میکرو به دستور
                      Rotate B , Right رسید تکلیف این 1 چی می شه چون که باید یک واحد به سمت راست هدایت بشه
                      2- این که خیلی راحته خوب 1 دوباره بر می گرده سر خط یعنی 10000000
                      یکم این مثال رو دستکاری کن تا همه چیز دستت بیاد مثلا در اونجایی که ما نوشتیم B = &B10000000
                      می تونی دستکاری کنی و یک مقدار دیگه بدی مثلا B = &B 10101010 یا هر چیز دیگه .
                      خوب رسیدیم به مبحث تایمر کانتر در میکرو کنترلر AVR :
                      درمیکرو کنترلر AVR نهایتا دو سه تا تایمر و کانتر بیشتر نداریم البته در میکروکنترلر نوع
                      ATMEGA8 چهار تایمر کانتر داریم که در این نوع استسنا هستش
                      1- تایمر رو فهمیدم ولی کانتر چی هست
                      2- کانتر ( COUNTER ) به معنی شمارنده هستش که در میکروکنترلر هم وظیفه این کانتر شمردن پالس هایی هستش که به ورودیش اعمال میشه که سر فرصت بهم می گم . من اینجا فقط تایمر صفر 0 و تایمر یک 1 رو بهت می گم تایمر 3 هم به کارم نیومده که برم دنبالش به کار توهم نمیاد . این تایمر کانتر صفر و یک دو تا فرق باهم دارن و اون اینه که تایمر کانتر صفر 8 بیتی هسش و تایمر کانتر یک 16 بیتی .
                      1- موارد کاربردش کجا هستش
                      2- موارد کاربردش ساخت ساعت . شمارنده . فرکانس متر و ...
                      اول میرم سر تایمر کانتر صفر .ببین یزار یک چیز رو اول بهت بگم که بعضی از دستورات رو نمی شه موشکافی کنیم پس زیاد گیر نده .
                      1- باشه
                      2- اول تایمر صفر : برای این که شما بتونی از تایمر کانتر برای زمان های دقیق استفاده کنی مجبوری بری و یک RTC از بازار بخری و وصل کنی به دو تا از پایه های مخصوص میکروکنترلر که بهش بعدا اشاره می کنم . برای ایجاد یک تایم مثلا یک ثانیه ای شما باید ابتدا به میکروکنترلر با دستور پیکره بندی CONFIG حالی کنی که اقای میکروکنترلر من می خام از تایمر صفر شما استفاده کنم . برای ایجای زمان یک ثانیه توسط تایمر صفر به ترتیب زیر باید عمل کنی
                      اول باید ببینی فرکانس کاری میکروکنترلرت چند هستش که اکثر میکروکنترلرها 8 مگا هستن.
                      Config Timer0 = Timer , Prescale = 256
                      Dim A As Byte
                      Dim B As Byte
                      Enable Interrupts
                      Enable Timer0
                      On Timer0 Show

Do
                      Loop
                      End
                      Show:
                      Timer0 = 6
                      Incr A
                      If A = 125 Then
                      Incr B
                      Cls
                      Lcd B
                      Timer0 = 0
                      A = 0
                      End If
                      Return
                      این برنامه باید برای ما یک تایم یک ثانیه ایجاد می کنه ولی در عمل این طور نیست وزمان ها بیشتر از یک ثانیه طول می کشه که این مشکل بایک RTC قابل حل هستش.
                      در خط اول برنامه ما با دستور Config Timer0 = Timer , Prescale = 256 اومدیم و تایمر صفر رو برای مد تایمر پیکره بندی کردیم البته با این دستور CONFIG TIMER0 = TIMER در ادامه همین خط بعد از گذاشتن علامت , با دستور Prescale = 256 اومدیم و مقدار فرکانس کاری میکرو رو بر 256 تقسیم کردیم توجه کن که به جای این عدد از اعداد 1 و 8 و 64 و 1024 هم می تونی استفاده کنی که گذاشتن یکی از این اعداد بعد PRESCALE اجباری هست با این کار ما فرکانس کاری میکروکنترلر رو بر 256 تقسمت کردیم یعنی 8000000 / 256 = 31250 خوب حتما از خودت می پرسی که ما چرا این تقسیم رو انجام دادیم .باید بهت بگم که برای این که فرکانس یکم کوچیکتر بشه و بتونیم ازش برای ایجاد یک ثانیه استفاده کنیم.
                      خط دوم اومدیم یک متغییر از نوع بایت به نام A تعریف کردیم
                      خط سوم هم اومدیم یک متغییر از نوع بایت به نام B تعریف کردیم که در ادامه می گم که این متغییر ها رو برای چه کاری هستن .
                      خط بعدی با دستور ENABLE INTERRUPTS اومدیم وقفه میکرو کنترلر رو فعال کردیم توجه کن که ما در میکرو کنترلر یک وقفه داریم که انواع مختلف هم داره که بعدا در بارش توضیح می دم ولی همین رو بدون که هر وقت از تایمر و کانتر استفاده می کنی باید این دستور رو در اوایل برنامه بزاری تا هر وقت که وقفه تایمر خورد به میکرو اعلام بشه که زمان یک ثانیه شد . در ضمن با دستور
                      DISABLE INTERRUPTS هم می تونیم این فرمان رو غیر فعال کنیم
                      خط بعد با دستور ENABLE TIMER0 تایمر 0 رو فعال کردیم . بادستور DISABLE TIMER0 هم می تونیم این تایمر 0 رو غیر فعال کنیم.
                      خط بعدی نوشتیم ON TIMER0 SHOW این دستور به این معنی هستش که اگر تایمر صفر سرریز شد بپر برو توی زیر برنامه SHOW . توجه داشته باش که این سرریز شدن تایمر به منزله زمان یک ثانیه نیست که در ادامه میگم زمان یک ثانیه کی به وجود میاد .
                      خط بعدی نوشتیم DO وپایین DO هم نوشتیم LOOP . این حلقه DO –LOOP رو که تو حلقه هم خالی گذاشتیم برای این هستش که اگه برنامه دیگه ای هم داشتیم بزاریم داخل این حلقه مثلا شاید ما یک برنامه ای نوشته باشیم که علاوه بر تایمر یک کیبرد هم در برنامه استفاده کرده باشیم که برنامه مثلا کیبرد هم داخل این حلقه باید نوشته بشه.
                      در خط بعدی نوشتیم END که برنامه ما هیچ وقت به این END نمی رسه
                      خط بعدی نوشتیم SHOW: که زیر برنام ما رو مشخص کرده که داخل این زیر برنامه عبارات زیر نوشته شده:
                      اولی دستور داخل این زیربرنامه هستش TIMER0 = 6 ببین ما گفتیم که تایمر صفر یک تایمر 8 بیتی هستش یعنی یک بایتی خوب یک بایت هم با 255 پر میشه و با 256 تا هم سرریز میشه و دوباره صفر میشه
                      ما اومدیم برای این که این 256 سرراست بشه تایمر صفر رو با 6 تا پر کردیم که تقسیمات هم اعشاری نشه .
                      قبل از این که بخام خط بعدی یعنی INCR A رو توضیح بدم بزار یک چیزی رو اول بگم بعد برم سراغش چون که به هم ربط دارن . ما یک تقسیم دیگه هم باید انجام بدیم یعنی 31250 / 250 = 125 که حاصل شد 125 این 250 همون عدد تایمر هستش که در دستور قبل با فرمان TIMER0 =6 شش واحد بهش اضافه کرده بودیم که تقسیم ما سرراست بشه نه این که اعشاری بشه . حالا ما این تقسیم رو برای این انجام دادیم که بفهمیم یک متغییر رو چند بار باید افزایش بده تا تایم یک ثانیه ایجاد بشه که در اینجا عدد 125 به دست اومد یعنی برای این که زمان یک ثانیه ایجاد بشه متغییر ( در این جا متغییر A ) باید 125 تا پر بشه . حالا بریم سر خط دستور بعدی.
                      خط بعدی نوشتیم INCR A به این معنی که هر وقت تایمر ما وقفه خورد بیاد و یک واحد به این متغییر A اضافه کنه
                      خط بعدی نوشتیم IF A = 125 THEN ما گفتیم که برای به دست اومدن زمان یک ثانیه طبق تقسیماتی که انجام دادیم متغییر A باید 125 تا پر بشه برای همین دستور شرط رو نوشتیم که اگر متغییر A مساوی 125 شد برو دستور شرط رو اجرا کن این دستور شرط هر چیزی می تونه باشه مثال برو یک پورت رو یک کن یا این که یک واحد به یک متغییر دیگه اضافه کن . یا یک پایه رو صفر کن یا هر چی که دوست داشتی فقط ما این جا اومدیم و دستورات شرط رو در خط های پایین نوشتیم که دستورات شرطی که نوشتیم به این ها هستن :
                      اولین دستور شرط این هستش INCR B یعنی یک واحد به متغیی B اضافه کن که هر دستور دیگه ای هم می تونستیم بزاریم مثلا این که یک پایه رو TOGGLE کن که ما حال کردیم بعد از یک ثانیه یک متغییر دیگه رو بره اضافه کنه .
                      دستور شرط بعدی CLS هستش یعنی ال سی دی رو پاک کن
                      دستور شرط بعدی LCD B هستش که ما به میکرو دستور دادیم که مقدار متغییر B رو روی ال سی دی نمایش بده.
                      دستور شرط بعدی TIMER0 = 0 قرار دادیم تا برای شروع مجدد صفر بشه
                      دستور شرط بعدی A = 0 هستش که با این کار مقدار متغییر A رو صفر کردیم تا برای بار بعدی که می خاد متغییر رو اضافه کنه دوباره از صفر شروع به اضافه کردن کنه نه این که از ادامه 125
                      خط بعدی END IF هستش که ما هر وقت دستورات شرط تمام میشه باید از این دستور استفاده کنیم تا میکرو بفهمه که دستورات شرط تموم شده . پس از این که میکرو به این خط رسید و این دستور رو خوند هیچ کاری انجام نمی ده و فقط از خط پایین این دستور شروع به خوندن ادامه برنامه می کنه
                      خط اخر نوشتیم RETURN ببین ما برای این که دوباره یک تایم یک ثانیه دیگه به وجود بیاد مجبوریم که دوباره برگردیم به اول برنامه در تایمر ها با دستور RETURN این کار رو انجام می دیم . و میکرو میره به اول برنامه از دوباره روز از نو روزی از نو و این ایجاد زمان یک ثانیه ادامه داره .
                      1- یک سوال اگه ما خاستیم که یک زمان بیشتر از یک ثانیه ایجاد کنیم مثلا دو ثانیه یا بیشتر باید چکار کنیم
                      2- سوال خوبی کردیم این کار خیلی راحته در خطی که نوشتیم IF A = 125 و این 125 برای یک ثانیه بود رو دو برابرکنیم تا زمان دو ثانیه حاصل شه یعنی بزاریم 250 . یک چیز دیگه هم باید بهت بگم که اگه زمان بیشتری مثلا از دو ثانیه بیشتر خاستی باید 125 رو ضرت در اون تایمی که می خای بکنی
                      مثلا زمان سه ثانیه می خای 125 * 3 = 375 که حاصل شد 375 که این جا چون متغییر A فقط تا 255 تا می تونه پر بشه و با 256 تا سرریز میشه ما نمی تونیم از این نوع متغییر استفاده کنیم و مجبوریم از یک متغییر دیگه استفاده کنیم که از نوع WORD هستش که ظرفیت خیلی بالا داره . حالا کافیه در اویل برنامه به جای دستور DIM A AS BYTE بنویسیم DIM A AS WORD و به جای دستور
                      IF A = 125 بنویسیم IF A = 375 (البته برای تایم سه ثانیه)
                      خوب برای امروز دیگه کافیه بقیه باشه برای جلسه بعدی

انجمن LABVIEW

دیدگاه

سلام
                        مطالبتون واقعا عالیه و تبریک میگم بهتون بابت نگرش فوق العادتون :icon_razz:
                        من که حسابی لذت بردم و نهایت استفاده رو از مطالبتون داشتم :mrgreen:
                        یه سوال دارم که ممنون میشم منو راهنایی کنید :cry:
                        من یه برنامه تو محیط bascom نوشتم و که توش از atmega8 بهمراه lcd استفاده کرده بودم تو محیط سیمولاتور bascom هم تستش کردم و جواب گرفتم بعدش خواستم تو پرتوس سخت افزارش رو بکشم و برنامه رو لود کنم قبل از لود برنامه ال سی دی روشن شد بعد که برنامه مورد نظرم رو تو میکرو لود کردم همش eror داشتم ممکنه یه اموزش پله به پله برای طرح این مدار واسم بذارید
                        با آرزوی موفقیت برای شما
                        نهایت تشکر رو از زحمات بی دریغتان دارم :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط human
                          سلام
                          مطالبتون واقعا عالیه و تبریک میگم بهتون بابت نگرش فوق العادتون :icon_razz:
                          من که حسابی لذت بردم و نهایت استفاده رو از مطالبتون داشتم :mrgreen:
                          یه سوال دارم که ممنون میشم منو راهنایی کنید :cry:
                          من یه برنامه تو محیط bascom نوشتم و که توش از atmega8 بهمراه lcd استفاده کرده بودم تو محیط سیمولاتور bascom هم تستش کردم و جواب گرفتم بعدش خواستم تو پرتوس سخت افزارش رو بکشم و برنامه رو لود کنم قبل از لود برنامه ال سی دی روشن شد بعد که برنامه مورد نظرم رو تو میکرو لود کردم همش eror داشتم ممکنه یه اموزش پله به پله برای طرح این مدار واسم بذارید
                          با آرزوی موفقیت برای شما
                          نهایت تشکر رو از زحمات بی دریغتان دارم :bye
                          سلام دوست عزیز ممنون نظر لطفتونه
                          راستش این پروتوس همه رو کلافه کرده . اگه برنامه ای که نوشتین توی سیمولاتور bascom جواب داده پس برنامه شما درسته و مشکل از خود پروتوس هستش . من هم این مشکل رو با پروتوس داشتم ولی خود به خود حل شد . احتمالا نرم افزار پروتوس رو کرک نکردین .
                          یک کاری می گم انجام بدین شاید مشکل برطرف بشه :
                          ابتدا توسط نرم افزار پروتوس شماتیک رو رسم کن بعد برو توی sample نرم افزار و یک NEW FOLDER باز کن . شماتیکی رو که کشیدی توی این پوشه SAVE AS کن بعد برو توی BASCOME و یک صفحه جدید باز کن و دوباره برنامه رو بنویس وقتی که نوشتی F7 رو بزن یک مسیر ازت می خاد که برنامه رو SAVE کنه مسیری رو که باید بدی باید همون NEW FOLDER ی باشه که شماتیک رو توش SAVE AS کردی . بعد برو توی پروتوس و شماتیکی رو که SAVE AS کرده بودی رو بیار و این دفعه فایل HEX رو از داخل همون NEWFOLDER بریز توی میکروکنترلر و برنامه رو RUN کن انشالله که این دفعه EROR نمیده
                          اگه بازم مشکلتون حل نشد به لینک زیر مراجعه کنید
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php/board,181.25.html
                          موفق باشید
                          انجمن LABVIEW

دیدگاه

سلام دوستان عزیز
                            از اقای امیرعلی بلورچیان و اقای bahramicq تشکر می کنم که مطالب رو pdf کردن . راستش من نرم افزارشو نداشتم که pdf کنم . بازم تشکر می کنم.
                            راستش هر کاری که شروع میشه یک سری نواقص داره مثلا من در تمام مطالبی که نوشتم حتی یک عکس هم برای فهم بهتر نزارشم . اگه عمری باقی باشه می خام که اموزش نرم افزار های automation stadio و plc مقدماتی رو هم شروع کنم البته به زبان ساده و با قالب pdf و گذاشتن عکس برای درک بهتر البته بعد از اواسط مرداد ماه .
                            در مورد نرم افزار automation stadio باید بگم که نرم افزار خوبی هستش تقریبا یک چیزی توی مایه های protues هستش ولی یک چیزایی رو کامل داره و مخصوص شبیه سازی طرح های اتوماسیونی هستش مثل ÷رس . موتور سه فاز . کنتاکتور . دیجیتال . شیر های ÷نوماتیکی و هیدرولیکی . کلا بگم که می تونید یک طرح رو به حالت اتوماسیون توی این نرم افزار شبیه سازی کنید. تنها عیبی که داره اینه که میکروکنترلر نداره.
                            در مورد اموزش plc باید بگم که از اونجایی که Plc بیشتر در صنعت کاربرد داره باید اول یک سری مدارات برق صنعتی رو بگم بعد می رم سر دیجیتال بعد می رم سر خود plc چون که به هم دیکه ربط دارن و ممکنه یکی الکترونیک باشه و با مدارات برق صنعتی کار نکرده باشه و یکی برق صنعتی خونده باشه و با دیجیتال کارنکرده باشه . البته همه اینا رو به زبان ساده و با عکس می گم .
                            موفق باشید :smile:
                            انجمن LABVIEW

دیدگاه

خوب دیگه تمام آموزش ها (10 قسمت) تو بخش دانلود سایت قرار داده شدند.
                              http://dlc.eca.ir/index.php?act=view&id=102
                              امیدوارم که این سری آموزشی ادامه پیدا کنه .... منتظر بقیه دوستان هم هستیم 

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X