اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری جریانهای بالا با avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری جریانهای بالا با avr

سلام،من برای کار با برق شهری نیاز به اندازه گیری جریان بار با یه آمپرمتر دارم،آیا با avr میتونم آمپرمتری بسازم که بدون تقسیم جریان، جریانهای تا 15آمپر رو اندازه گیری کنه :nerd:

پاسخ : اندازه گیری جریانهای بالا با avr

باید یه سنسور مناسب گیر بیاری. مثلا از یه سیم پیچ استفاده کنی.
    ...............................................

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
    Ctrl+C , Ctrl+V
    .................................................. ....

دیدگاه

جریان dc اسونه ولی تو جریان ac یکم مشکل داریم ببین شما یدونه مقاومت کم اهم مثل 0.01 اهمی رو با جریان موازی میکنید خوب از دو سر مقا ومت یه ولتاژ نمونه برداری میکنید خوب این ولتاژ نمونه برداری شده با جریان رابطه مستقیم داره تو جریان 15 امپر روی مقاومت ولتاژ 150 می لی ولت میفته تو 10 امپر 100 میلی رو 5 امپر 50 میلی به راحتی با یه ای دی سی میکرو یا یه adc دقیق تر میتونی اندازه گیری کنی :read:
      [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan-h
        سلام،من برای کار با برق شهری نیاز به اندازه گیری جریان بار با یه آمپرمتر دارم،آیا با avr میتونم آمپرمتری بسازم که بدون تقسیم جریان، جریانهای تا 15آمپر رو اندازه گیری کنه :nerd:
        با سلام

اولا با استفاده از CT جریان شهری را به اعداد پایین تر و ایزوله شده برسانید و مراحل کاندیشن نمودن
        ( محافظت + مبدل جریان به ولتاژ + تقویت + یکسوسازی بدون افت + فیلتر+ جابجایی آفست ) و تبدیل آنالوگ به دیجیتال در میکرو مناسب.

ثانیا با استفاده از سنسور اثر هال مناسب به جای CT می توانید مدار فوق را اجرا کنید.

درباره CT و سنسور جریان اثر هال در تاپیک های مختلف مطالب وجود دارد.

واما :
        اگر خواستید که از CT یا سنسور اثر هال استفاده نکنید:
        اگر ضروری است که مسیر فاز را اندازه گیری کنید ، یا احتمال اینکه بعدها پس از نصب ، جای فاز و نول عوض شود و ...
        اولا باید مراقب ولتاژ شهری باشید که با آن کار می کنید ، و از مخاطرات بی توجهی گاه باشید. ( مسئولیت مخاطرات روش ذیل به عهده خودتان می باشد )!!!
        باید با استفاده از دو ترانس مستقل 220/9 بخشی از مدار را در سطح ولتاژ متناوب فاز 220 ولت شهری ، شناور نگه دارید.

با صورت ذیل:
        با یک ترانس ، ولتاژ تغذیه اول را برای مدار نمونه برداری و مبدل ولتاژ به فرکانس که به مسیر 220 ولت وصل است و اپتوکوپلر / اپتو ایزولاتور فراهم می شود.
        در این مدار :
        از بیست عدد مقاومت 0.1 اهم 0.25 وات و تلرانس 1% که موازی هم هستند به عنوان سنسور جریان مسیر سری در مدار استفاده کنید.
        که مقدار آن به 0.005 اهم خواهد رسید با تحمل 5 وات ( یا 31 آمپر ) و ولتاژ 75 میلی ولت.
        سپس با تقویت کننده اینسترومنتیشن به مقدار کافی آنرا تقویت نموده و با مدار یکسو ساز پ امپی آنرا یکسو و با RC فیلتر کنید.
        با مبدل ولتاژ به فرکانس و اپتو ایزولاتور ، سیگنال مربعی با فرکانس متناسب برای مدار مستقل دوم فراهم می شود.

مدارات فوق باید از نظر عایقی و پوشش باید مناسب باشند تا باعث برق گرفتگی نشوند.

ترانس دوم 220/9 و مدار دوم :
        خروجی اپتوایزولاتور با مدار مناسب به کانتر یک میکرو متصل شده و با شمارش در پنجره زمانی محدود ( فرکانس متر) فرکانس پالس متناسب با جریان بدست می آید.
        این مدار دوم از نظر ولتاژ در سطح مناسبی قرار می گیرد و ملاحظات احتیاطی عادی تری را نیاز دارد.

با سپاس.
        گشتی در لاله زار
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

از همتون صمیمانه ممنونم،اما چند تا سوال داشتم،اولش از کوتلاس که مشکل بزرگ من واقعا پیدا کردن همین سنسوره که اگه بتونی کمکم کنی بسیار ازت ممنون میشم :wow:،دومی از حامد عزیز که این روش تقسیم جریان تو تلورانسش چقدره،چون من یه مشکل بزرگ دارم که پروژم رو با یه استاد در حد بین الملل بنام دکتر دباغ ور داشتم که بچه های تبریزی احتمالا بشناسنش،تقریبا به نحوه راه رفتن آدم هم گیر میده،و سومی از sosal که من دنبال ساده ترین روشم در حد لیسانس،کمی بیشتر منو در مورد استفاده از سنسور هال برای این کار،راهنماییم کن فقط خواهششششششششن زززززززززوود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X