اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک درباره کنتاکتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک درباره کنتاکتور

سلام دوستان
    می خواستم بدونم چطوری میشه قدرت جذب تیغه کنتاکتور رو بدست آورد یعنی وقتی که تیغه بسته میشه چه فشاری به سطح زیرش میاره
    حتی یه ایده ساده میتونه گره گشا باشه.
    با تشکر

پاسخ : کمک درباره کنتاکتور

کسی نبود جواب بده
    :sad: :sad: :cry:

دیدگاه

این روش رو قبلا توی یه برنامه علمی دیده بودم !! ولی .... خوب حد اقل از هیچی بهتره و شاید بتونه که کمکتون بکنه !!

توی یه برنامه علمی برای اینکه بفهمند قدرت آرواره های یه کوسه چقدره ، روی یه تخته فکر کنم به ابعاد 50*50 و به ضخامت 15 سانتی متری (همه اعداد تقریبیا !! )با یه تعداد ورقه های آلمینیومی مکعب مکعب کوچوله هر دوسطح اونو پوشونده بودن و هر کدوم از ورقه های مکعب هم روی روی تخته با یه میخ محکم شده بودند !!! به طوری که سطح اونو قشنگ پوشونده بودن !! بعد روی اون یه نمه گوشت گذاشتند و انداختن توی دهن کوسه و بعد از اینکه کوسه یه چند تا گاز زد ، اونو آوردن بیرون و بعد عمق سوراخهایی رو که دندونای کوسه روی اون ایجاد کرده بود رو حساب کردن و گفتن که یه چیزی حدود 1000 پوند فشار وارد کرده !!

حالا میشه همین کار رو با یه جسم نرم تر انجام داد !! آرواره های کوسه همون وسط کنتاکتور ..

دیگه رو چه حسابی گفتن با فلان قدر شیار ، فلان قدر فشار وارد کرده رو منم نفهمیدم !! ولی خوب !! با این روش فهمیدن که چقدر آرواره های کوسه روی طعمه خودش فشار میاره !!
      بازم میگم !! کسی نخنده ها !! دیدم کسی چیزی نگفت !! گفتم کاچی بز هیچی !

دیدگاه

ممنون فرشاد جان
        از اینکه جواب دادی :redface:

دیدگاه

آقا هر راهی پیدا کردی به ما هم بگو )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farshad
            آقا هر راهی پیدا کردی به ما هم بگو )
            دو روش فعلا پیدا کردم که اولیش بر اساس فرمولهای الکترومغناطیس و قانونهای نیوتن و حرکت هستش که اصلا فکر نکنم چیز درست حسابی از آب در بیاد و خودم نتایجشو اصلا قبول ندارم
            دومیش هم که فکر کنم از اولیش مطمئن تره به این صورت هستش که یه اهمتر خیلی خیلی دقیق به دو سره تیغه کنتاکتور وصل کنیم حالا با وسایل آزمایشگاهی تیغه کنتاکتور رو تحت فشار قرار می دیم تا بسته شه در این حالت مقاوت رو اندازه می گیریم و این آزمایش رو برای فشارهای مختلف دوباره تکرار می کنیم تا یه نمودار که نمودار مقاومت تیغه بر حسب فشار وارد بر اون بدست بیاد
            حالا سیم پیچ کنتکتور رو به منبع ولتاژ وصل می کنیم تا تیغه کنتاکتور بازم بسته بشه در این حالت با اندازه گیری مقاومت تیغه و با استفاده از نموداری که قیلا بدست آورده بودیم میشه فشار وارد بر تیغه رو مشخص کرد.
            این دو روش فعلن به نظر میاد که از هیچی بهتره. :rolleyes: :rolleyes:

دیدگاه

خب حالا این موضوع چه مشکلی رو حل میکنه؟ برای تولید صنعتی مطمئناً مهمه. اما از نظر علمی چه مشکلی رو حل میکنه؟

دیدگاه

از ابتدا.......... وقتی کنتاکتور عمل میکند قسمتی از کنتاکتهای آن بسته میشوند و قسمتی دیگر باز ... و آن کنتاکتهایی که بسته می شوند هیچ فشاری به یکدیگر وارد نمیکنند و فقط آهن آن دو روی هم چسبیده است .

دیدگاه

این یک مسیله خیلی سادس :nerd:
                  در یک کنتاکتور عامل به وجود آورنده ی نیرو دو چیزه

1) نیروی فنر k.x=F

2) نیروی سلونویید 1 K1.I.I=F

K در روابط بیانگر ضریب ثابت و یک مقدار در سیستم نیرو های مقاوم وجود داره

در نتیجه: FT=F1 - F - FM

این مسیله در آزمایشگاههای فیزیک به راحتی قابل اثباته
                  موفق باشی
                  هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
                  بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

سلام
                    اگه میخواهی نیروی جذب کنتاتها رو موقعی جذبه حساب کنی کافی یه نیرو سنج فنری (از اونهایی که بعضی سبزی فروشهای دوره گرد برای اندازه گیری وزن استفاده میکنن) رو با نخ محکم به قسمت متحرک ببندی(قسمت متحرک در کنتاکتورها در دسترسه) و اونو زمانی که کنتاکت جذبه در جهت عکس بکشی زمانی نیرو توانست کنتاکت رو جدا کنه میزان نیرو را بخونی
                    اینم یه راه ساده
                    موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X