اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصالات pcb

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصالات pcb

سلام
    من تازه پروتل DXP رو شروع کردم. قبلا پروتیوس کار میکردم.
    یه چیزی برام عجیبه که بعد از کشیدن pcb ، اگه بخوام جای یه قطعه رو تغییر بدم، اتصالش قطع میشه. یعنی با drag کردن قطعه، trackها باهاش حرکت نمیکنن! (تو پروتیوس که اینطور نبود. با جابجا کردن قطعه مسیرها هم باهاش حرکت میکردن) حس میکنم اتصال برقرار نمیشه! این طبیعیه ؟ (چون پروتل که نصب کردم اشکالات دیگه ای هم داره نمیدونم اینم از همونه یا نه...)
    https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

پاسخ : اتصالات pcb

سلام.dxpمشکل زیاد داره که البته به خاطر کرک شده بودنشه ولی این که میگید مشکل نیست.خاصیتشه.
    اگه بعد از چاپ PCD حرکت بدید اتصالات قطع میشه ولی مسیرها فراموش نمیشن چئن که هر مسیر با یه نت مشخص میشه که همون خطوط سفید کمرنگ هستن.این خطوط تا مرحله آخر هستن.

دیدگاه

خیر اتصال ایجاد میشه پروتل به صورت default همینطوریه وقتی اتصال ایجاد میشه خط های نازک سفید رنگ از بین میرند.
      تا حالا من زیاد به این مورد که شما فرمودید توجه نکرده بودم یعنی اینطوری زیاد چهره pcb قشنگ نمیشه.البته برای شماتیک تنظیماتش هست ولی برای pcb هر چی تنظیم میکنم اعمال نمیشه. بازم تست میکنم خبر میدم.

نوشته اصلی توسط Dr.Xylitol
      ولی این که میگید مشکل نیست.خاصیتشه.
      دوست عزیز Dr.Xylitol هیچ وقت اینطوری با قطع راجع به یک برنامه حرف نزنید.آیا شما به همه نتظیمات dxp تسلط دارید؟یا منبع موثقی برای کلامتان دارید؟
      ممنون میشم ما رو هم راهنمایی کنید!
      It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

سلام مجدد.من در این مورد قاطعانه تر از قبل جواب میدم و در مورد جوابم مطمئنم مگر اینکه سوال رو اشتباه متوجه شده باشم.(بزرگنمایی نباشه ولی یه جورایی من پیر DXP هستم) :redface:
        نوشته اصلی توسط رضا شفقی
        خیر اتصال ایجاد میشه پروتل به صورت default همینطوریه وقتی اتصال ایجاد میشه خط های نازک سفید رنگ از بین میرند.
        اتفاقا خطوط سفید اصلا از بین نمیره. :biggrin:
        وقتی شماتیک کشیده شده رو توی PCB پدیت میکنید تمام پایه ها و قطعات با خطوط سفید کمرنگی به اسم نت (NET) به هم متصل هستند که در واقع مسیر سیم کشی شده توسط کاربر هستش.اگه شما به هر طریقی(اتوروت یا دستی)PCB رو تموم کنید این خطوط تبدیل به ترک (Trak) میشن که اگه قطعه رو جابجا کنیم ترکها با قطعه جابجا نمیشن اما نت ها با پایه های قطعه کشیده میشه و مشخص میکنه که مسیر ترک باید چجوری باشه.این خاصیت شاید درمورد آیسی بد باشه اما برای قطعات دیگه خوبه چون زیبایی PCB از بین نمیره و یه جورایی دست خودتونه.
        نوشته اصلی توسط رضا شفقی
        تا حالا من زیاد به این مورد که شما فرمودید توجه نکرده بودم یعنی اینطوری زیاد چهره pcb قشنگ نمیشه.البته برای شماتیک تنظیماتش هست ولی برای pcb هر چی تنظیم میکنم اعمال نمیشه.
        نمیدونم منظورتون از تنظیمات کدوم تنظیماته.
        نوشته اصلی توسط رضا شفقی
        دوست عزیز Dr.Xylitol هیچ وقت اینطوری با قطع راجع به یک برنامه حرف نزنید.آیا شما به همه نتظیمات dxp تسلط دارید؟یا منبع موثقی برای کلامتان دارید؟
        من به تمام تنظیمات DXP تسلط کامل ندارم و فکر هم نکنم این امر محقق بشه.اصلا دانش من در حد PCB هست نه چیز دیگه ای چون میدونید که DXP فراتر از یه نرم افزار طراحی PCB هستش.و منبع من خودم هستم و اون اطلاعاتی که از ماهها کار در یک مرکز چاپ PCB و کلاسهای گوناگون از دانشگاه گرفته تا مراکز آزاد مختلف به دست آوردم.
        و هیچ وقت هم ادعا نمیکنم که اطلاعاتم کامله.خوشحال میشم که اگه یک قطره از دریای اطلاعات DXP رو بیشتر جمع کنم.

دیدگاه

رفقا ممنون

با احازه من یه سوال دیگه اینجا بپرسم. (خیلی ساده روم نمیشه یه تاپیک دیگه باز کنم! :mrgreen

چرا خازن قطب مثبت منفی نداره؟! همه خازن ها رو دیدم ولی تو طرح شماتیک خازن ها قطب ندارن!!

دیدگاه

اتفاقا خطوط سفید اصلا از بین نمیره. :biggrin:
            وقتی شماتیک کشیده شده رو توی PCB پدیت میکنید تمام پایه ها و قطعات با خطوط سفید کمرنگی به اسم نت (NET) به هم متصل هستند که در واقع مسیر سیم کشی شده توسط کاربر هستش.اگه شما به هر طریقی(اتوروت یا دستی)PCB رو تموم کنید این خطوط تبدیل به ترک (Trak) میشن که اگه قطعه رو جابجا کنیم ترکها با قطعه جابجا نمیشن اما نت ها با پایه های قطعه کشیده میشه و مشخص میکنه که مسیر ترک باید چجوری باشه.این خاصیت شاید درمورد آیسی بد باشه اما برای قطعات دیگه خوبه چون زیبایی PCB از بین نمیره و یه جورایی دست خودتونه. wink:
            من هم منظورم همین بود ولی شاید بد ادا کردم.

و منبع من خودم هستم و اون اطلاعاتی که از ماهها کار در یک مرکز چاپ PCB و کلاسهای گوناگون از دانشگاه گرفته تا مراکز آزاد مختلف به دست آوردم.
            و هیچ وقت هم ادعا نمیکنم که اطلاعاتم کامله.خوشحال میشم که اگه یک قطره از دریای اطلاعات DXP رو بیشتر جمع کنم.
            به هیچ وجه قصد توهین و بی ادبی به علم شما نداشتم امیدوارم اینطوری برداشت نکرده باشید.

نمیدونم منظورتون از تنظیمات کدوم تنظیماته
            برای شماتیک: TOOLS/SCHEMATIC PREFERENCE/GRAPHICAL EDITION/ALWAYS DRAG
            برای PCB البته فکر کنم ( چون نتونستم جواب بگیرم): تو همون پرفرنس قسمت PCB EDITOR قسمت GENERAL بخش OTHER گزینه DRAG COMP تنظیم CNNECTED TRACKS البته احتمالا اشتباه کردم چون تاثیری نداشت.

البته اگه شما مطمئنین چنین چیزی نیست دنبالش نگردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد حسینی
              رفقا ممنون

با احازه من یه سوال دیگه اینجا بپرسم. (خیلی ساده روم نمیشه یه تاپیک دیگه باز کنم! :mrgreen

چرا خازن قطب مثبت منفی نداره؟! همه خازن ها رو دیدم ولی تو طرح شماتیک خازن ها قطب ندارن!!
              اینجا هست Miscellaneous Devices

دیدگاه

:biggrin: :redface: :mrgreen:
                آقای شفقی ببخشید.من الآن که جواب داده شده خودمو خوندم دیدم که خیلی لحن گفتنم تند بوده.معذرت.
                نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                برای PCB البته فکر کنم ( چون نتونستم جواب بگیرم): تو همون پرفرنس قسمت PCB EDITOR قسمت GENERAL بخش OTHER گزینه DRAG COMP تنظیم CNNECTED TRACKS البته احتمالا اشتباه کردم چون تاثیری نداشت.

البته اگه شما مطمئنین چنین چیزی نیست دنبالش نگردم.
                این گزینه برای من هم تاثیر نداره.من نشنیده بودم که با این تنظیمات بشه این مشکل رو برطرف کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد حسینی
                  توی Miscelleneus Devices و در Cap pol1 شش تا خازن قطب دار میتونی انتخاب کنی که اگه خازنت در این موارد نبود خودت باید طراحی کنی.
                  به نظر من خازنهای پلاریته دار رو خودت شماتیک و فوتپرینت براش طراحی کنی خیلی بهتره.

دیدگاه

خروجی از DXP

سلام
                    زمانی که در DXP طرح PCB کامل میشه و می خوام از PCB که زدم خروجی بگیرم دچار مشکل هستم یعنی اندازه طرحی که می بینم خیلی بزرگه و نمی تونم اندازه واقعی طرح و خصوصا فاصله پایه های آی سی رو داشته باشم و نیز چگونه می تونم فرمت های مختلف از طرحم داشته باشم ؟

دیدگاه

تو شماتیک اگه ctrl رو اول درگ کردن نگهدارید،وایرها هم با کامپوننت جابجامیشن
                      تو پیسیبی هم باید ستینگی که رضاجان گفت انجام بشه و با زدن دکمه m (برای منیوی موو) و کلیک روی drag میشه از این قابلیت بهره برد، هرچند که به روونی پروتیوس نیست..
                      {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen diod
                        زمانی که در DXP طرح PCB کامل میشه و می خوام از PCB که زدم خروجی بگیرم دچار مشکل هستم یعنی اندازه طرحی که می بینم خیلی بزرگه و نمی تونم اندازه واقعی طرح و خصوصا فاصله پایه های آی سی رو داشته باشم و نیز چگونه می تونم فرمت های مختلف از طرحم داشته باشم ؟
                        منظورتون اینه که میخواین روی کاغذ پرینت بگیرید و به اندازه واقعی در نمیاد؟
                        برای اینکار باید از منوی file/page setup درقسمت Scaling پشن scale mode رو روی scaled print قرار بدید و scale رو روی 1.00 قرار بدید تا به اندازه واقعی پرینت بگیرید.البته گاهی اوقات 1.00 کوچک تر میشه که 1.16 دقیق میشه.وقتی روی کاغذ پرینت گرفتی اول پایه های آیسی ها و یا چیزای دیگه رو اندازه بگیر و اگه تفاوت داشت با همون Scale تنظیم کن.

دیدگاه

راستی اگه میخوای فقط یک لایه رو پرینت بگیری مثلا تاپ لایر یا باتم لایر،در همون پنجره advanced رو میزنی و در پنجره pcb pinout properties روی هر قسمتی که نمیخوای باشه کلیک میکنی و تمام گزینه هاشو با کلید Hide مخفی میکنی.گزینه holes سوراخهای پدها رو مشخص میکنه که اگه سوراخکاری برد رو خودت انجام میدی خیلی مفیده.
                          و Miror بنا به نوع چاپ کردنت که اتو هستش یا لامینت یا ... تغییر میکنه.مثلا برای چاپ با اتو باید فعال باشه.
                          راستی اگه یه نرم افزار پرینتر مجازی داشته باشی میتونی فایل خروجی رو روی فایل PDF پرینت بگیری.و برای سیاه و سفید کردن یا رنگی کردن فایل در پنجره اصلی قسمت Color Set میتونی تنظیم کنی.
                          امیدوارم توضیحاتم کامل،درست و بدرد بخور بوده باشه.

دیدگاه

اتصالات pcb

خیلی ممنون از توضیحات کاملتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nanoware
                              تو شماتیک اگه ctrl رو اول درگ کردن نگهدارید،وایرها هم با کامپوننت جابجامیشن
                              تو پیسیبی هم باید ستینگی که رضاجان گفت انجام بشه و با زدن دکمه m (برای منیوی موو) و کلیک روی drag میشه از این قابلیت بهره برد، هرچند که به روونی پروتیوس نیست..
                              تو شماتیک درست شد. وقتی یه کامپوننت رو میکشم، وایرها هم باهاش میان، اما اتصال بین دو وایر قطع میشه! یعنی اگه به وایری که همراه با کامپوننت کشیده میشه، وایر دیگه ای متصل باشه...

فسمت pcb هم نشد!! میشه یه بار دیگه تست کنید...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X