ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22
    2006/11/16
    645
    8

ايجاد تعداد زيادي pwm موازي در fpga

سلام. من اطلاعات زيادي در مورد انواع fpga,cpld ندارم ولي يه خورده VHDL بلدم . ميخوام كه حدود 100 تا pwm generator داشته باشم كه همزمان باهم كار كنند و فركانس هر pwm هم 2 مگاهرتز باشه. آيا همچين امكاني وجود داره؟ ممكنه چند تا نوع fpga كه همچين قابليتي رو داشته باشه معرفي كنيد و كمي هم در مورد طريقه پياده سازي pwm توضيح بدين؟

ممنون
    "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
    در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.
    2008/02/23
    760
    4

پاسخ : ايجاد تعداد زيادي pwm موازي در fpga

با سلام
    تا حد زیادی بستگی به رزولوشن مورد نظرتان دارد. چون فرکانس تقریبا زیادی میآ*خواهید اگر تعداد بیتآ*ها را زیاد کنید سرعت کلاک کل مدار خیلی باید بالا باشد. اگر اشتباه نکنم برای ۸ بیت، کلاک داخلی fpga شما باید حدود ۵۱۲ مگ باشد. در این حالت هم حتما باید دنبال FPGAهای سریآ*های سریع باشید مثل ٰVirtex شرکت xilinx. سنتز کردن هم برای این فرکانس کار به نسبت پیچیدهآ*ای است.
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ*افزارآ* و سختآ*افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ*افزار، سختآ*افزار و محتوای آزاد درست کنم!
    2006/11/16
    645
    8

سلام

. اگر اشتباه نکنم برای ۸ بیت، کلاک داخلی fpga شما باید حدود ۵۱۲ مگ باشد.
    آقاي مانيان ،آ* به نظر من اگه 8 بيت باشه كلاك 256 مگ نميشه ؟ البته اين حدس من هستش.

كاري كه من ميخوام انجام بدم اين هستش كه حدود حداكثر 10 ميكروثانيه زمان لازم هستش تا 100 تا RGB LED تنظيم رنگ بشن . هر led همونطور كه ميدونين 3 تا پايه رنگ داره من براي هر يه دونه led ميخوام كه از يك pwm استفاده كنم . و خروجي pwm رو به يك سوييچ بدم تا روي 3 تا پايه led ولتاژهاي بوجود اومده توسط pwm رو ذخيره كنه. به طور خلاصه اگه بگم مراحل كار اينطوري ميشه.

1- pwm ديوتي سايكل مربوط به پايه شماره 1 از led1 رو ايجاد ميكنه
    2- اين ديوتي سايكل بوجود آمده توسط مداري بايد به سطح ولتاژ متناظر تبديل بشه
    3-اين ولتاژ داخل يك ديمولتي پلكسر آنالوگ با قابليت لچ ولتاژ بره
    4- خروجي شماره يك اين مولتي پلكسر فعال بشه و ولتاژ در اون پايه لچ بشه
    5- خروجي شماره 1 ديمولتي پلكسر غيرفعال بشه و خروجي شماره 2 ديمولتي پلكسر فعال بشه
    6- pwm ديوتي سايكل مربوط به پايه شماره 2 از led1 رو ايجاد كنه
    7- مرحله 2
    8- مرحله 3
    9- دوباره اين 4 مرحله براي پايه شماره 3 از led1 انجام بشه.

حالا كل اين مراحل در زمان 10 ميكرو ثانيه بايد انجام بشه.
    رزولوشن 8 بيت هم خيلي خوبه . ولي فكر كنم يه خورده زياد هم باشه . ميشه براي اينكه سرعت pwm و بالطبع سرعت پردازنده هم پايين بياد يك pwm با رزولوشن 5 بيت ساخته بشه؟
    اين ديمولتي پلكسر رو ميشه داخل fpga قرارش داد يا اينكه چون آنالوگ هست امكان پذير نيست؟

ببخشيد كه يه خورده زياد شد. شرمنده
    ممنون
    "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
    2008/09/02
    اصفهان
    1,897
    37

غلط نکنم شما میخوای از این تابلو تبلیغاتی ها بسازی. اگر اینجوری باشه شما نبایستی روی فرم 16 میلیون رنگ حساب کنی بلکه یک pwm سه بیتی هم برات کافیه. که به این صورت شما میتونی 512 رنگ هم براحتی نولید کنی. که البته کیفیت رنگ مانیتور رو نداره ولی برای نمایش فیلم و اینجور چیزا کفایت میکنه. بنابراین فرکانس ماکزیمم شما چیزی حدود16 مگا هرتز میشه.

بنابراین با سری 9500XL هم میشه کارو پیش برد.

ضمنا شما داری pwm میسازی که به نوعی شبیه سازی تغییر سطح ولتاژ حساب میشه. دیگه مدار اضافه ای نمیخواد. فقط همیشه باید در حالت بازسازی باشه. برای 3 بیت هم حداکثر زمان بازسازی روی 2 مگا هرتز میشه 4 میکرو ثانیه که خیلی برای led کمه. یعنی شاید حتی یک فرکانس 8 تا 10 کیلو هرتزی برای رسیدن به زمان پایه 1 میلی ثانیه کفایت کنه.
    2006/11/16
    645
    8

خيلي ممنون از راهنمايي خوبتون
    دقيقا درست گفتين. ولي يه تابلو چرخنده هستش . من قبلا يه مدل تك رنگش رو ساخته بودم كه فقط عكس باهاش ميشد نمايش داد ولي الان ميخوام كه رنگي باشه و فيلم هم نشون بده.
    پس اينطوري با همين 3 بيت هم كار انجام ميشه . خيلي كمك كردين. :applause: :applause:
    ممكنه بفرمايين كه 16 مگ رو چه جوري بدست آوردين؟ الان ما يك pwm ميخواهيم كه رزلوشن 3 بيت داشته باشه. يعني 8 حالت. حالا براي اين 8 حالت چه جوري فركانس كلاك بدست مياد؟

برای 3 بیت هم حداکثر زمان بازسازی روی 2 مگا هرتز میشه 4 میکرو ثانیه که خیلی برای led کمه
    بله شما درست ميفرمايين . ولي من اين زمان رو براي تنظيم رنگ ميخوام و بعد از تنظيم ولتاژ پايه تمام led ها ، حالا وقتشه كه اونها روشن بشن و حدود 130 ميكرو ثانيه در همون وضيعت باقي بمونن بعد دوباره خاموش مي شوند بعد دوباره يك رنگ بندي ديگه روي led ها تنظيم ميشه بعد دوباره تمام led ها روشن ميشوند بعد از يك زمان 130 ميكرو ثانيه خاموش ميشوند . حالا هرچي كه زمان تنظيم رنگ ها سريعتر باشه به زمان روشن موندن led ها اضافه ميشه و تصوير پر نور تر به نظر ميرسه.

حالا از اونجايي كه يك pwm رو براي 3 تا پايه يك led استفاده ميكنيم و زمان 130 ميكرو ثانيه اي كه اين led بايد روشن بمونه به نظر من اين مقدار ولتاژ ها بايد يه جوري مقدارش لچ بشه تا بتونيم مقدار ولتاژ 2 تا پايه ديگه از led رو هم ايجاد كنيم. من گفتم كه يه ديمولتي پلكسر با قابليت لچ كردن ولتاژ آنالوگ ميتونه مفيد باشه ولي مثل اينكه نظر جنابعالي يه چيز ديگه اي هستش. ميشه بيشتر توضيح بفرمايين؟ مخلصيم

با تشكر
    2008/09/02
    اصفهان
    1,897
    37

شما مجبور نیستین که یک خروجی آنالوگ تولید کنین. بعد اونو لچ کنین و بعد از مدت زمانی سراغ سیکل بعدی برین. چرا؟ چون چه فرقی میکنه که شما بطور مرتب اون سیگنال آنالوگ رو سنتز کنین یا یکبار سنتز بشه و تا مدتی بافر بشه؟ شما مقادیر آنالوگ رو با نرم افزار تولید نمیکنین که از سرعت <<ساخته شدن سیگنال آنالوگ>> بترسین. یا لااقل اینجوری فکر نکنین. این اصل و اساس استفاده از pwm هست. وقتی میگیم مدولاسیون پهنای پالس یعنی در طی زمان به طول پالس توجهی نداریم ولی در طی یک زمان به اندازه کافی بلند <<بنظر میاد>> که ولتاژی رو که میخواییم روی خروجی ایجاد کردیم. چون اصل بر کمبود دقت در تشخیص استواره.

ضمنا شما 3 بیت دارین و 8 حالت بنابراین برای یک فرکانس pwm خروجی بایستی کل حالات یعنی 8 حالت تولید بشه یعنی 2 مگا هرتز ضربدر 8 ترکیب که میشه 16 مگا هرتز.

از طرف دیگه. چشم انسان نمیتونه فریم های متوالی که کمتر از 50 تا 100 میلی ثانیه ثابت باشند رو از هم تشخیص بده بنا براین بالای این فرکانس رو متوالی میبینه. این اصل در انیمیشن سازی استفاده میشه. مهمتر از این مسئله نقاط یک مانیتور برای <<تغییر رنگ>> ... دقت کنین: <<تغییر رنگ>> نمیان نقاط رو اول خاموش کنن بعد با رنگ جدید روشن کنن. چون اولا چشم تغییر رنگ با این سرعت رو متوجه نمیشه و ثانیا بر خلاف انتظار شما مشکی خودش یک رنگه. ضمنا شما با انجام اینکار مثل این میمونه که بین هر دو فریم یک فریم مشکی ایجاد کنین که هم باعث چشمک یا فلیکر میشه و هم فیلم رو تاریک میکنه. شما فقط کافیه مقادیر رنگی مورد نیاز برای led ها رو در memory map خودتون عوض کنین. در زمان بازسازی فریم جدید این اطلاعات به خروجی منتقل میشه. درست عین مانیتور و تلویزیون.

ضمنا من منظورم این بود که شاید بشه دقیقا یک pwm رو به ازای هر led یا هر رنگ led تولید کرد که در این صورت شما به تعداد پایه های متفاوت led پایه خروجی با بافر احتیاج دارین.

البته لازم به ذکره که من رشته ام الکترونیک و سخت افزار و اینجور چیزا نیست. من بلدم یه جورایی فقط تز بدم!!!
    بنا براین ممکنه بشه با یه چیزی مثل مولتی پلکسر آنالوگ تعداد گیت های مصرفی مورد نیاز رو کاهش داد. نمیدونم.
    2006/11/16
    645
    8

ممنون از توضيحاتتون. پس ديگه به قسمت لچ نيازي نداريم چون وقتي با سرعت بالا هر پايه led رو تنظيم رنگ كنيم مثل اين مي مونه كه در يك بازه زماني مشخص ولتاژها لچ شده باشند. ولي به يك ديمولتي پلكسر احتياج داريم كه خروجي يك pwm رو به 3 تا پايه از led برسونه و در هر مرحله در يك زمان خيلي كم (مثلا همون 1 ميكرو ثانيه) تنظيم رنگ رو براي يك پايه انجام بده بعد بره سراغ 2 تا پايه بعدي. ولي يه موردي به ذهنم رسيد. توي اين فاصله زماني كه خروجي ديمولتي پلكسر از پايه 1 به پايه 2 انتقال پيدا كرده چه بلايي سر پايه 1 و 3 مياد؟! رنگ قبلي كه براي اونها تنظيم كرده بوديم توي اين فاصله زماني چطور ميشه؟ مثلا فرض كنيم كه اون خروجي ديمولتي پلكسر كه به پايه 1 وصل شده در اين لحظه high Z بشه و يك رنگ ديگه اي خود به خود روي اون پايه ست بشه . حالا كار به مشكل ميخوره !! ولي اگر اين سوييچ كردن با سرعت زياد انجام بشه شايد به نظر نياد . ولي اگه يه مدار لچي اين وسط باشه بهتر نيست؟ من فكر ميكنم كه اگه رنگ اتفاقي روي پايه 1 ست بشه همه چي بهم ميخوره. نظر شما چيه؟

ممنون
    2008/09/02
    اصفهان
    1,897
    37

شما به یک سرعت بالایی احتیاج داری که اولا زمان مابین رفرش یک led در دو سیکل متوالی کوتاه باشه تا led نورش رو از دست نده و در ثانی به زمان بالایی برای زمانبندی احتیاج هست که نور led چشم رو تحریک کنه که این هم بستگی به زمان تغییر مقادیر هر مولفه رنگی برمیگرده. توی مانیتورها سرعت رفرش نقاط برای ایجاد روشنایی بطور پشت سرهم چیزی حدود 50 تا 100 کیلو هرتز هست. چون هم تعداد نقاط خیلی زیاده (مثلا نزدیک به یک میلیون نقطه) و هم یک منبع سیگنال وجود داره بنابراین فسفر ها انرژی و به ما تبع اون نورشون رو از دست میدن. ولی اینجا شما قراره برای هر گروه یک سیگنال (مکانیسم رفرش) یا برای هر led یک سیگنال (مکانیسم بافر) در نظر بگیری. بنابراین با این اوصاف به اون لچی که مد نظرت هست احتیاجی نداریم.
    یک کمی فکر کنی متوجه میشی منظورم چیه. شرایط رو در حد نانو ثانیه تحلیل نکن. یک led وقتی جریان ورودیش قطع میشه بلافاصله خاموش نمیشه. زمانی هر چند کوتاه احتیاج داره تا خاموش بشه. درست عین یه خازن عدسی کوچیک. dram و پیکسل های مانیتور و led های شما از یک تکنیک مشابه استفاده میکنن. یک کمی فکر کن.....
    2006/11/16
    645
    8

پس يك مدار ديمولتي پلكسر ديجيتال سريع هم براي انجام كار كفايت ميكنه. من در حد خيلي كمي با fpga آشنا هستم. ميشه كه اين ديمولتي پلكسر رو هم داخل fpga قرار داد؟ آيا امكانش هست كه ولتاژ آنالوگ بوجود آمده حاصل از ديوتي سايكلهاي مختلف رو از پايه هاي fpga بگيريم؟ راستي ميشه يه لينك براي 9500XL بزارين تا ببينم كه چه مشخصاتي داره؟ من بيشتر ترجيح ميدم كه از Altera استفاده كنم. چون خيلي ها رو ديدم كه با اين كار ميكنند ولي تعصب خاصي ندارم و مزايا و معايب استفاده از xillin FPGA و يا Altera رو نميدونم. ميشه يه راهنمايي بكنيد؟
    سرعت اينكه با VHDL تمام مدار رو پياده سازي كنم بهتر وسريعتره و يا اينكه از گيت هاي cpld استفاده كنم؟

ممنون
    2008/09/02
    اصفهان
    1,897
    37

راسیتش من رشته ام اینجور چیزا نیست. سری9500 هم بیشتر برای تست بدرد میخوره نه با این حجم مداری که شما داری. شاید سری spartan بهتر باشه. اما اینکه من میگم xilinx چون اونموقع که شروع کردم maxplus با کرک نداشتم. ولی ISE WebPack احتیاجی به کرک نداشت. ولی خوب البته Flex10K هم میدونم آی سی خوبیه. اما لایسنس Quartus رو دارین؟ من که نتونستم راهش بندازم. این ایده ای هم که خدمتتون گفتم بنظر میاد ساده ترین روش باشه. اما ممکنه بهترین روش نباشه. چون به ازای هر pwm به یک مقایسه کننده و سه بیت فلیپ فلاپ احتیاج هست. برای کار تستی با گیت های پایین 9500 چیز نازیه مضاف بر اینکه eeprom based هست و احتیاجی به config memory نداره. علاوه بر اون با اینکه خودش 3.3 ولتیه میتونه خروجی 5 ولت هم بده. اما فرم 144 اون یعنی 95144 فقط 144 رجیستر و حدود 3000 گیت داره که احتمالا برای تست شما با 10 تا led بیشتر کفایت نمیکنه. شاید مجبور باشین بجای اینکه در مدل بیت های ورودی مقایسه کننده بافر شده باشن خروجی ها رو بافر کنین تا مدل رجیستر کمتری مصرف کنه. بذارین یه چک روی webpack میکنم....
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22