اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی بوبین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی بوبین

کسی میدونه محاسبات بیبین چهطوریه
    من میخام برای جزب یک قطعه فلزی از یک بوبین استفاده کنم ولی طریقه محاسبه تعداد دور و قطر سیم رو برای سطح مقطع و ولتاژ مشخص نمیدونم
    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

پاسخ : طراحی بوبین

:cry2: :surprised: :surprised:چه استقبال بی نظیری!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry2:
    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

زیاد ناراحت نباش چون من فکر میکنم کسی تو این سایت در این زمینه اطلاعی نداره
      منم تو انجمن روباتیک یه همچین سوالی مطرح کردم و هیچ جوابی نگرفتم
      بهترن کار اینکه به صورت تجربی اینقدر سیم پیچ درست کنی تا جواب بگیری!!!
      برای انسان های بزرگ،بن بستی وجود ندارد،چون بر این باورند که:
      یا راهی خواهم یافت ، یا راهی خواهم ساخت...

دیدگاه

چون کاربردی که شما میخواین ساده هست ، تقریبا میتونین محاسبه کنین .
        اول شما باید وزن اون قطعه رو داشته باشین . بعد نیروی مورد نیاز که میخواین بوبین تولید کنه رو به دست بیارین . خوب ؟
        بعد از این مرحله شما چنئ پارامتر ساده دارین .
        شدت جریان . ولتاژ. قطرسیم .دور سیم. طول بوبین . جنس هسته .
        f=ni/l
        نیرو در یک سیمپیچ بدون هسته برابر میشه با تعداد دور در آمپر تقسیم بر طول بوبین.
        یادتون باشه اگه قطرسیم کم باشه و تعداد دور پایین باشه ولتاژ رو اگه زیاد کنین بوبین بعد مدتی کار کردن دود میکنه ! :biggrin: چون لاک سیم ها شروع میکنه سوختن.

باید به یک تناسبی بین تعداد دور و قطر سیم ،، و ولتاژ برسین که سیم پیچ داغ نکنه و بسوزه.
        نکته : سیم پیچ ممکنه در حدی که دست رو یه کم بسوزونه داغ بشه که در این حد باشه اشکالی نداره نگران نشین.

هسته رو از آهن نرم انتخاب کنید. اگر چه اصولی نیست ولی تو ایران چیز بهتری پیدا نمیشه،یا سخت پیدا میشه.قطرشم کافی باشه که شار مغناطیی راحت ازش عبور کنه.

اگه میگفتین وزن قطعات چقدر هست میتونستم بیشتر راهنمایی کنم .یا نوع بلند کردن رو توضیح میدادین که بتونیم یه مدار بسته مغناطیسی طراحی کنیم که بازدهیش از بوبین ساده خیلی خیلی بیشتر هست .

اگر وزنشون کم هست مثلا در حد سوییچ ماشین،میخ،یا پیچ میتونین از سیم پیچ آفتامات خودرو استفاده کنین قیمتشم 3 هزار تومنه .
        اگه وزنشون بیشتر هست میتونین از سیم پیچ شیر برقی استفاده کنین که در انواع مختلف و قدرت های مختلف وجود داره .
        اگه وزنی که دارین بیشتر ازمثلا 20 کیلو باشه میتونین از جرثقیل های مخصوص این کار استفاده کنین.

اگه حتما میخواین خودتون بسازینش حتما بدین با دستگاه بپیچن . اصلا فکر با دست ساختن یک بوبین رو نکنین که قدرتش واقعا واقعا کم میشه.
        موفق باشین.

دیدگاه

معین جان میشه توضیح بدی چرا باید با بوبین پیچ ،پیچید ؟
          من خودم انقدر بوبوین پیچیدم و جواب نگرفتم که خسته شدم
          تعداد دور رو کم و زیاد کردم . قطر سیم رو کم و زیاد کردم . طول قرقره رو کم و زیاد کردم ولی فرقی نکرد و همشون تو یه حد خاصی نیرو میداد
          من برای شوت کردن به این بوبین احتیاج دارم ولی آقای رضایی رو نمی دونم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی نژادجواد
            شما نیرویی که میخاید انتقال بدید رو مشخص کردید
            آیا حساب کردی چه میزان توان ودر چه زمانی قرار بوبین شما انتقال بده
            بجای اونکه با سعی و خطا عددی رو بدست بیارید بهتره اول برید سراغ فرمول و بیاریدش زیر محاسبات
            اولین قدم محاسبه کار انجام شده ، توان ، زمان و ...
            با همون فرمول ساده W=P*T

مثلن یک جسم چند گرمی رو قراره چند متر پرتاب کنید ؟
            محاسبات بوبین کاری نداره

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
            کسی میدونه محاسبات بیبین چهطوریه
            من میخام برای جزب یک قطعه فلزی از یک بوبین استفاده کنم ولی طریقه محاسبه تعداد دور و قطر سیم رو برای سطح مقطع و ولتاژ مشخص نمیدونم
            این قطعه فلزی چقدر وزن داره
            فاصله ای که قراره جذب بشه چقدره
            آیا توی یک حلقه مغناطیسی قرار میگیره
            مانعی یا چیزی سر راه اون وجود داره (مثلن جسم زیر خاک نیست )
            اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی نژادجواد
              معین جان میشه توضیح بدی چرا باید با بوبین پیچ ،پیچید ؟
              تعداد دور رو کم و زیاد کردم . قطر سیم رو کم و زیاد کردم . طول قرقره رو کم و زیاد کردم ولی فرقی نکرد و همشون تو یه حد خاصی نیرو میداد
              من برای شوت کردن به این بوبین احتیاج دارم ولی آقای رضایی رو نمی دونم!
              آقا مهدی من خودم تو تیم ربات خانگی هستم ولی بچه های تیم فوتبالیست هسته بوبین هاشون رو از دو جنس مختلف ینی دو فلز مختلف رو به هم جوش میدن و قدرت رو بیشتر میکنن . ضمن اینکه از خازن های بسیار بسیار وحشتناکی برا شوت زدن استفاده میکنن ، خازن هاشون تو ایران پیدا نمیشد از اونور میگیرن .
              بعدم اینکه شما چه توپی رو میخوای شوت کنی باهاش ؟ وزنشو باید بگی تا بتونم کمک کنم .

اینم که میگم با دست نپیچ برا اینه که هر چقدر تلاش کنی بازم کار دست بی دقته و سیم رو خوب نمیتونی بپیچی که باعث اتلاف میدان میشه ، یعنی چون حلقه ها با بوبین زاویه میسازن خود بوبین قدرت خودشو کم میکنه ، مثل این که بخوای با ترمز دستی ماشینو راه ببری . اینه که میگم با دستگاه بپیچ .
              با آزمون خطا هم نرو ، چون قیمت سیم مسی زیاده خرج زیادی بر میداره .

بعدشم این که پارسال تیم چین از پنوماتیک استفاده میکرد برا شوت زدن، دنبال ایده های دیگه هم باش.

یا مثلا دوست من یه مکانیزم فنر دار ساخته بود که شوت های خیلی قوی ای میزد حتی بیشتر از کیکر مغناطیسی

دیدگاه

ببخشید من اینقدر دیر جواب میدم . وقت امتحاناس نمی تونم زیاد بیام.
                از هر دو تون تشکر میکنم
                من می خوام توپ پینگ پنگ رو شوت کنم تقریبا 10 گرم وزن داره
                من نمی تونم از پنوماتیک استفاده کنم چون هم جا ندارم و هم صداش زیاده و هم اینکه من باید هر 2 ثانیه یه شوت بزنم بنا بر این از خازن هم نمی تونم استفاده کنم.(البته تا انجایی که من از الکترونیک بلد هستم !)
                من قبلا یه سری محاسبات انجام دادم ولی چون جواب نگرفتم همشونو پاره کردم ! تا انجا که یادمه برای پرتاب 10متری این توپ 10گرمی 37 ژول انرژی لازم بود.

دیدگاه

سرعت هم مهمه
                  در ضمن
                  w = fd cosA
                  A = الفا
                  f=M*g
                  g = 9.8
                  پس
                  w = 1j
                  با اتلاف و اصطحکاک و زاویه پرتاپ غیر مستقیم هم بگیریم بشه نهایت 4 ژول
                  شما باید زمان یا سرعت رو مشخص کنید تا بشه توان رو مشخص کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                    سرعت هم مهمه
                    در ضمن
                    w = fd cosA
                    A = الفا
                    f=M*g
                    g = 9.8
                    پس
                    w = 1j
                    با اتلاف و اصطحکاک و زاویه پرتاپ غیر مستقیم هم بگیریم بشه نهایت 4 ژول
                    شما باید زمان یا سرعت رو مشخص کنید تا بشه توان رو مشخص کرد
                    فیزیک ت هم خیلی عالیه :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
                    اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

ممنون
                      من سرعت رو 10 متر بر ثانیه در نظر گرفتم
                      میشه فرمول هارو کامل بگید من هنوز نمیدونم چه چیز هایی لازم هست!!!

دیدگاه

برای محاسبه با سرعت از فرمول زیر ایتفاده کنید که برای هر ثانیه محاسبه میکنه
                        k = (1/2)m(v^2)
                        البته همون قبلی رو هم میتونید با فرمول زیر توانش رو بدست بیارید (اگه 4 بگیریم انرژی مصرفی برای 10 متر رو)
                        p=w/t
                        =4/1 = 4wat
                        بنابراین با بازده 25 درصد اگه اون توپ 10 متر رو با سرعت 10 متر بر ثانیه بره 4 ژول انرژی لازمه و یک دستگاه با توان 4 وات میتونه نیاز شما رو برطرف کنه

دیدگاه

سلام
                          دوستان من میخوام یه بوبینی درست کنم که روی کاربراتور پیکان بسته شه و پیستون گاز کاربراتور رو وقتی ماشین روی گاز کار میکنه و از بنزین استفاده نمیکنم بالانگه داره که همش سوزن سوراخش بزرگ نشه یه سوزن کش توی بازار هست که خریدم وقدرتش کمه میخوام یه چیزی که آهنربای قوی تری باشه درست کنم کسی میتونم کمکم کنه قدرتش اندازه یه شیر برقی گاز باشه کافیه

دیدگاه

سلام من بوبین طراحی کردم که قطر سیم برای جریان 4 امپر شده 1.5 میلی متر
                            ولی توی تست تا 10 امپر با مولتی متر اندازه گرفتم داره جریان میکشه
                            علت این اختلاف جریان را متوجه نمیشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zahra.sh نمایش پست ها
                              سلام من بوبین طراحی کردم که قطر سیم برای جریان 4 امپر شده 1.5 میلی متر
                              ولی توی تست تا 10 امپر با مولتی متر اندازه گرفتم داره جریان میکشه
                              علت این اختلاف جریان را متوجه نمیشم
                              سلام
                              ولتاژ کاری و طول سیم مورد استفاده رو هم لحاظ کردید؟
                              ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X