اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دوستان میخواهم درمورد ساخت PCB به روش سیلک بدونم.(ازتجربیات خودتون بگین)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دوستان میخواهم درمورد ساخت PCB به روش سیلک بدونم.(ازتجربیات خودتون بگین)

سلام.
    میخواهم درمورد ساخت PCB به روش سیلک بدونم.
    چه موادی لازم دارد؟
    آیا این مواد به راحتئ در دست رس است؟
    ایا کار با این روش راحت است؟
    دقت در این روش چقدر است؟
    روش سیلک چه مزیت ها وچه اشکالاتی دارد؟
    و.......
    (ازتجربیات خودتون بگین) @};- @};- @};-
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

پاسخ : دوستان میخواهم درمورد ساخت PCB به روش سیلک بدونم.(ازتجربیات خودتون بگین)

سلام:
    چاپ سیلک برای زمانی خوبه که بخوای یک مدار رو چند بار چاپ کنی و برای یک بار روش مناسبی نیست. در چاپ سیلک باید طرح تو بدی به چاپخونه ای که چاپ سیلک انجام می ده تا طزح تو در بیارند.که روی طلق مخصوص چاپ میشه.در کل برای کار کلی خوبه.
    منم همینا رو در این مورد می دونم امیدوارم بتونم بیشتر کمک کنم.
    به تجربه آموختم در آخر کار ،که قدر مرد به علم است و قدر علم به مال. (بهلول)

دیدگاه

سلام.
      از شما خیلی خیلی متشکرم.مطالب خوب و ارزنده ای داشت وبسیار هم کارآمد بود. @};-
      اما بازهم بد نیست دوستانی که قبلا از این روش (سیلک) استفاده کردن تجربیات خودشون رو ایجا دراختیار ما و دیگر علاقه مندان قرار دهند. :read:
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

سلام
        با توجه به علاقه مندی بسیاری از دوستان در زمینه آموزش چاپ سیلک اسکرین پیشنهاد میکنم کتاب چاپ سیلک اسکرین نوشته مهندس علی ابراهیمی(عضو هیئت علمی دانشگاه شهید رجائی) که نشر سرا ناشر اون بوده رو بخونین.اطلاعات نسبتا کامل و جامعی رو داره و فکر میکنم کمک خوبی برای تمام دوستان باشه.
        به امید روزی که بتونیم وحدت بین صنعت و دانشگاه رو بتونیم به معنای واقعی در جامعه مون ببینیم.موفق باشید
        زکات علم،نشر و پخش آن است.
        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علیرضا خلیلی
          من لینک دیده بودم واقعا آموزش کاملی از چاپ سیلک بود.
          لطفا بگید چرا فیلترش کردید؟
          سلام دوست من
          فکر کنم این لینک هم مفید باشه.این مطالب روقبلا کاربر محترم آقای حاجی زاده فرستاده بودند.
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=9402.0
          {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

از تمام دوستان عزیزی که پیشنهادات خوب خودشون رو در اختیار من و دیگر دوستان قرار دادید سمیمانه متشکرم :-bd
            خواهشمندم اگر باز هم مقاله - لینک یا چیز دیگری در این باره دارید آن را در این تایپیست قرار دهید. :nerd:

\|/_\/_

دیدگاه

ساخت مدار چاپی با سیلک برای تراک ها تا 20 میل خیلی راحته و روش ساخت اون عین ساخت شابلون چاپ پارچه و کارتن و .. است ولی وقتی تراک ها کمتر 20 میل میشه با روش ساخت شابلن عوض میشه در ساخت شابلن اون از ماده حساس مایع استفاده نمی کنن بلکه روی توری رو با لامینت
              می پوشونن و ظهور می کنن
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

اگر ممکن است عکس یا فیلم از چاپ سیلک قرار بدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid182
                  اگر ممکن است عکس یا فیلم از چاپ سیلک قرار بدین
                  هر چند که با فیلم و کتاب و عکس و ...تجربه بدست نمیاد اما دیدن این ویدئو رو به تمام دوستان علاقه مند توصیه میکنم خیلی ساده و در عین حال کامل یه پروسه ی چاپ سیلک اسکرین رو در محیط کارگاهی کوچک نشون میده:
                  http://www.youtube.com/watch?v=8-WGaAmpfOU
                  {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb
                    هر چند که با فیلم و کتاب و عکس و ...تجربه بدست نمیاد اما دیدن این ویدئو رو به تمام دوستان علاقه مند توصیه میکنم خیلی ساده و در عین حال کامل یه پروسه ی چاپ سیلک اسکرین رو در محیط کارگاهی کوچک نشون میده:
                    http://www.youtube.com/watch?v=8-WGaAmpfOU
                    با سلام
                    ممنون میشم اگه موادی که برای این کار لازمه رو بگید.
                    قیمت سیلک و اون توریش چنده ؟
                    در ضمن اون چیزی که باهاش سیلک رو روی توری می کشید بهش چی می گن ؟
                    با تشکر
                    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
                    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
                    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
                    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

خب چرا فیبرهای خام رو دوطرفه نمیگیری بعد یه طرفش ترک ها باشه و یه طرف دیگش مارکاژ خیلی راحت تره من از این روش استفاده می کنم !!
                      ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

من یه مدت با چاپ سیلک کار کردم ابتدا از رنگ روغنی استفاده کردم و مشکلات زیادی داشت یکیش پاک کردن روغن بعد از کار از روی
                        شابلن بود کلآ رنگ روغنی خیلی بد قلق بود بعد تحقیقات از رنگ PVC استفادده کردم خیلی کار باهاش راحته و در برابر اسید هم مقاومه
                        اما یک مشکل جدی داشت اونم حلالش هست به نام ریتارد بوی فراگیر و زننده ای داره و در محیط منزل استفاده ازش مکافاته بعد از مدتی
                        از ادامه کار دست کشیدم و کارامو میدم بیرون . برای چاپ از پرینت روی کالک استفاده میکردم و توری هم شماره80 و 100 داشتم.
                        ماده حساس رو با کاردک روی توری میکشیدم و میزاشتم توی تاریکی تا خشک بشه یا با سشوار خشکش میکردم .
                        بعد از خشک شدن ماده حساس به نور نور دهی کرده اون قسمتهایی که نور بخوره ثابت میشه و قسمتهای نور نخورده با آب شسته میشه
                        زمان نور دهی 3 دقیقه با 4 تا مهتابی بعد از نمونه کار عکس میزارم.و از ماده سخت کننده استفاده نمی کردم .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                          من یه مدت با چاپ سیلک کار کردم ابتدا از رنگ روغنی استفاده کردم و مشکلات زیادی داشت یکیش پاک کردن روغن بعد از کار از روی
                          شابلن بود کلآ رنگ روغنی خیلی بد قلق بود بعد تحقیقات از رنگ PVC استفادده کردم خیلی کار باهاش راحته و در برابر اسید هم مقاومه
                          اما یک مشکل جدی داشت اونم حلالش هست به نام ریتارد بوی فراگیر و زننده ای داره و در محیط منزل استفاده ازش مکافاته بعد از مدتی
                          از ادامه کار دست کشیدم و کارامو میدم بیرون . برای چاپ از پرینت روی کالک استفاده میکردم و توری هم شماره80 و 100 داشتم.
                          ماده حساس رو با کاردک روی توری میکشیدم و میزاشتم توی تاریکی تا خشک بشه یا با سشوار خشکش میکردم .
                          بعد از خشک شدن ماده حساس به نور نور دهی کرده اون قسمتهایی که نور بخوره ثابت میشه و قسمتهای نور نخورده با آب شسته میشه
                          زمان نور دهی 3 دقیقه با 4 تا مهتابی بعد از نمونه کار عکس میزارم.و از ماده سخت کننده استفاده نمی کردم .
                          سلام
                          چندتا سوا داشتم :
                          1 - این شابلون رو چطوری میشه تهیه کرد ؟ یعنی روش پرینت می گیرن ؟
                          2 - اون توری رو اگه بخوام تهیه کنم باید از کجا و با چه نامی تهیه کنم ؟
                          3 - منظورتون از ماده حساس به نور همون سیلک هست ؟ چنده ؟
                          4 - رنگ رو برای چی استفاده می کردین؟
                          ببخشید دیگه سوالام زیاد شد :biggrin: به نظرم روش جالبی میومد . خداکنه هزینش هم پایین باشه .
                          تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
                          دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
                          مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
                          حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد م
                            با سلام
                            ممنون میشم اگه موادی که برای این کار لازمه رو بگید.
                            قیمت سیلک و اون توریش چنده ؟
                            در ضمن اون چیزی که باهاش سیلک رو روی توری می کشید بهش چی می گن ؟
                            با تشکر
                            بهترین توضیحی که میتونم بهتون بدم معرفی کتابی ست که در لینک زیر معرفی میکنم.بی شک تهیه و مطالعه این کتاب پاسخ تمام پرسشهای شما در باره ی این صنعت رو اعم ار آموزش تئوری و تجهیزات لازم و مواد مصرفی و ....خواهد داد:

http://www.iranprint.com/FA/Reports/Show.asp?Id=93&P=79&Q=&R=&C=&Y =&M=
                            {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

بهترین توضیحی که میتونم بهتون بدم معرفی کتابی ست که در لینک زیر معرفی میکنم.بی شک تهیه و مطالعه این کتاب پاسخ تمام پرسشهای شما در باره ی این صنعت رو اعم ار آموزش تئوری و تجهیزات لازم و مواد مصرفی و ....خواهد داد:
                              من دو سال پیش رفتم تا در این زمینه اطلاعات کسب کنم و وسائل کار رو فراهم کنم به یکی از این موسسات که در این مورد همه نوع
                              خدمات میداد مراجعه کردم و خواستم راهنماییم کنه یه لیست بلند بالا جلوم گذاشت که این کتاب هم توش بود زیرش هم خط کشیده بود و
                              نوشته بود 450 هزار تومان.
                              پرسیدم به همه اینا نیازه گفت چقدر می خوای هزینه کنی کفتم کمتر شروع کرد به خط زدن اقلام در آخر 300 هزار تومن ناقابل پرداخت کردم.
                              این کتاب هم تمام صفحاتش گلاسش 25 هزار تومان حساب کرد.
                              این کتاب بسیار علمی توضیح داده و برای هر کاری یه دستگاه معرفی کرده مثل کشیدن توری روی شابلن و اندازه گیری مقدار کشش وغیره
                              من که از این کتاب نتونستم استفاده کنم اون فروشنده گفت میتونم شخصی رو برای آموزش بفرستم میشه فلان مبلغ.
                              گشتم تو وب یه سی دی آموزشی پیدا کردم اتفاقآ نزدیک محل زندگیم بود زنگ زدم با پیک برا فرستاد بعد از دیدن فیلم متوجه شدم
                              خیلی از چیزایی که بهم فروخته اصلآ نیاز نبوده و با خیلی کمتر از 300 تومان میشه این کا رو کرد . :redface:

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X