اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در کانفیگ کردن استپرموتور با لینوکس سی ان سی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در کانفیگ کردن استپرموتور با لینوکس سی ان سی

سلام،
    دوستان عزیز، من همراه چند نفر از دوستام مشغول ساخت یک دستگاه سی ان سی شدیم.
    تا الان یک استپر موتور و درایو مربوطه رو خریداری کردیم که اگر لازم باشه مدلش رو تا فردا براتون می گم.
    من نرم افزار EMC رو که تحت لینوکس هست انتخاب کردم و مشغول جزئیات شدم. ولی الان برای اتصال استپر و درایورش به کامپیوتر به مشکل خوردم. همگی دانشجو یا فارغ التحصیل مکانیک هستیم و چیزی از برق سر در نمی آریم. ببخشید از این همه مقدمه
    یکی از مشکلاتی که الان دارم اینه که روی درایو 8 تا جا هست برای اتصال سیم های مختلف به کامپیوتر. یک پالس + و یک پالس -. یک جهت + و یک جهت - و 4 تا هم اتصالات دیگه هستن که فعلا مهم نیست فکر کنم. از اون طرف EMC نیاز داره که براش تعریف کنم هر پین پورت پارالل چه چیزی رو منتقل می کنه. پالس x یا دایرکشن y و غیره.
    می شه بهم بگین چه طوری باید درایور رو به کامپیوتر متصل کنم؟ از هر دو پالس مثبت و منفی باید سیم ببرم یا فقط از یکی؟ اگه از هر دو ببرم برنامه مثبت و منفی سرش نمی شه. فقط گزینه داره برای مثلا پالس x یا پالس y و خب اونوقت آدرس کدوم پین رو بدم به برنامه؟ واضحه که از پورت پرینتر استفاده می کنم. 21 پینش اگر مهم باشه.

چیزی هم شنیدم در مورد اینکه با استفاده از پورت پارالل یا پرینتر نمی تونم سرعت بدم به استپر موتورم. چیزی از این می دونید؟ و اگه این طوریه چه کار نسبتا کم هزینه ای می شه انجام داد برای جبرانش.
    پیشاپیش ممنون و سپاس گزار

پاسخ : مشکل در کانفیگ کردن استپرموتور با لینوکس سی ان سی

با آرزوی موفقیت
    هیچ اطلاعاتی در مورد موتور و درایورتون نداید
    من با نر افزار kcam کار کردم و ازش جواب گرفتم
    فکر کنم گه اینطوری راهنماییتون کنم بدردتون بخوره
    این عکس رو ببینید این عکس شماتیک یک کنترلر عمومی جهت کار با نرم افزار kcam است که تو هلپش موجود است

http://users6.jabry.com/tosco/pic/stepper%20motor.JPG

در شماتیک کنترلر سمت راست بالا سه تا موتور بی پلار است و در سمت راست پایین 6 تا سنسور حد بالا و حد پایین سه محور است (حدود حرکت ساپورت ها )

پایین شماتیک سمت راست ولتاز استپر ها است که تا 110 ولت (گاهی تا 180 ولت) و سمت چپ ولتاز کار مدار است( عموما 5 ولت )

سمت چپ بالا 3 پین اول پرینتر -1 پالس استپ 2- جهت چرخش 3- فعال غیر فعال
    و به این صورت بقیه معلوم است

پالس x یا دایرکشن y و غیره.
    در این لایه ( لایه فزیکی )چیزی به این مفهوم وجود ندارد این فرایند که همون gcode است که در لایه نرم افزار پیاده میشه
    با پورت پرینتر راحت میشه سرعت موتور تا 700 دور در دقیقه افزایش داد که برای کار شما زیاد هم است

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

با سلام
      به نظر میآ‌رسد که ورودی درایورآ‌های شما differential است به این معنی که هر بیت معادل دو بیت + و - است. به نظرم چند کار میآ‌توان کرد. اول درایور رو بررسی کنید ببینید آیا امکان این هست که در حالت یک سیم single-ended درایور رو به پورت متصل کنید یا نه؟ بعد ممکن است فقط متصل کردن خروجی پورت به سیگنال + نیز کفایت کند که این را باید تست کنید.
      در نهایت شاید مجبور شوید که مدار تبدیل single-ended به differential برای هر پین درست کنید.
      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

خب, ممنون از دوستان.

این عکس درایو:

http://www.tehranpic.net/images/sq5atwarzls2s160sp1m.jpg

و این هم مدلی که تو بروشور از درایو داده:

http://www.tehranpic.net/images/zlbvz7j419vr8lxtd6n.jpg

تو عکس درایو 8تای سمت چپ مربوط به استپرموتور و برقه که هیچی. 8 تای سمت راست رو هم که پرسیدم.
        و این هم اسکرین شاتی از برنامه که می خواد براش پین ها رو تعریف کنم:
        http://www.tehranpic.net/images/xgac9wrpc2z2xdffeahc.jpg

ررسی کنید ببینید آیا امکان این هست که در حالت یک سیم single-ended درایور رو به پورت متصل کنید یا نه؟
        اگر منظورتون اینه که دو سیم ورودی و یکی خروجی باشه, ممکنه این کار صدمه ای به دستگاه بزنه؟ فقط به یک سیگنال رو امتحان کردم و جواب نگرفتم.
        مدل درایو هم که در عکس هست: Q2HB44 و مدل استپر هم 56TEC-67 A هست.
        علت اصرار به استفاده از این نرم افزار هم یکی اینه که رایگان و اپن سورسه و در عین حال تا 4 محور رو و ممکنه حتی بیشتر رو ساپورت می کنه. و خیلی جامع و کامل نوشته شده و کم و کاستی توش ندیدیم ما. البته هنوز خیلی جای کار داره.
        حالا با توجه به عکس ها, می تونید راهنمایی دیگه ای بکنید؟ باز هم سپاس گذار

دیدگاه

من یه درایور مثل همین دارم( امان از کشور دوست و برادر چین )
          البته موتورم 8 سیمه هست رنگ بندی موتورم را به ترتیب برات میگم
          قرمز آبی = AC
          مشکی سبز = BC
          قرمز = A+
          مشکی= A-
          آبی = B+
          سبز = B-

پین مثلا شماره 2 پرینتر را به عنوان پین پالس دهنده انتخاب میکنی
          اون پین را مستقیم میزنی به + ( اونی که بالای PU قرار داره)
          و نکته ای که توی عکس رعایت نکردی اونPU را بزن به گراند پورت پرینتر
          همینطور پینهای دیگه شامل Dir و MF ( همون Enable هست )

و نفهمیدم چرا یه شاهکاری هم ظاهرا انجام دادی ، V+ , V- را مستقیم باید از یک منبع تغذیه بدی. اما شما ظاهرا سیمهای موتور را آوردی وصل کردی بهش !!!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41403.msg207629#msg207629
          آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
          تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
          آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
          هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

گراند پورت پرینتر فقط یک سیمه! چه جوری به همه ی اینا وصلش کنم؟ یا اون گراند نیست؟؟؟ و MF و FL به چه کار میاد؟

نه ولتاژ رو از منبع آوردم. سیماش شبیه همه فقط :biggrin:

خدا خیرت بده ولی اگه فقط مشکل همین باشه :cry2:

دیدگاه

من فکر می کنم در این عکس که گذاشتید

راجب دوسیمه بودن ورودی ها اینطو میشه گفت
              چون پالس یک سطح ولتاز است نسبت به یک سطح دیگه ( کلا برای انتقال اطلاعات به دو سیم نیاز است که سیم دوم می تونه همون زمین باشه )کاری که تو این درایور انجام داده اومده سیگنال ها رو از هم جدا کرده شاید برای کاهش نویز ولی فعلا شما همه منفی ها رو به زمین وصل کن

در ضمن موتور هم باید از نوع بی پلار باشه که 6 شش سیمه است
              ولتاز موتور هم از 24 ولت تا 80 ولته ( حداکثر rpm با 80 ولت بدست میاد )

چهار تا کانکتور اولی خروجی هستند که اولی فکر کنم اخطار قطع کاربر و بقیه به ترتیب اخطار برای بار زیاد روی موتور و نشان گر جریان نامی موتور و نشان کر توان نامی موتور
              کانکتور های بعدی ورودی هستند
              pulse - direction - moter free که حتما میدونی چیه ولی original puls یکم اسم مناسبی نیست چون فکر کنم پایه سینکرون
              ( همزمان سازی )چند تا درایور باهم باشه یعنی فکر کنم باید این پایه بین همه درایور ها به هم وصل بشه برای همزمان سازی حرکت سه محور
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shad1
                گراند پورت پرینتر فقط یک سیمه! چه جوری به همه ی اینا وصلش کنم؟ یا اون گراند نیست؟؟؟ و MF و FL به چه کار میاد؟
                cry2:
                درضمن پین 18 تا 25 پورت پرینتر همه میتونند گراند بشن ولی کلا مهم نیست چون شما
                میتونیداز یک سیم 10000تا سیم منشعب کنی

Lf را که گفتن ،

Mf
                را هم که گفتم همون enabel هست ، شما بخون قفل موتور در یک مکان ... عملا این گزینه یعنی وقتی موتور به نقطه مورد نظر رسید با ثابت نگه داشتن جریان ( که منجر به داغ شدن موتور هم میشه ) اون را توی اون نقطه قفل نگه میداره
                آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
                تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
                آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
                هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X