اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کی توانسته با سنسور التراسونیک بیشترین فاصله وبالا ترین دقت رو بگیره؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کی توانسته با سنسور التراسونیک بیشترین فاصله وبالا ترین دقت رو بگیره؟؟؟

کی توانسته با سنسور التراسونیک بیشترین فاصله وبالا ترین دقت رو بگیره؟؟؟ :question: ---- :question:
    [move] :arrow:[/move]
    این مقدار چقدر بوده است؟
    لطفأ توضیح دهید.....
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

پاسخ : کی توانسته با سنسور التراسونیک بیشتر&#

نوشته اصلی توسط MEGAMAN
    کی توانسته با سنسور التراسونیک بیشترین فاصله وبالا ترین دقت رو بگیره؟؟؟ :question: ---- :question:
    [move] :arrow:[/move]
    این مقدار چقدر بوده است؟
    لطفأ توضیح دهید.....
    سلام
    دوست عزیز من این مدار را ساختم با همین سنسورها معمولی که در بازار موجود است 150 سانتی متر جواب گرفتم و فایل pcb و فایل hex برنامه را در سایت گذاشتم تا اگر کسی خواست استفاده کند.
    http://www.hayatieng.com/index.php?option=com_content&view=article& id=61:1389-03-25-17-31-36&catid=44:1389-01-07-20-43-13&Itemid=77

موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : کی توانسته با سنسور التراسونیک بیشترین فاصله وبالا ترین دقت رو بگیره؟؟؟

خیلی متشکرم.مدارشمارا دیدم خیلی جالب وقشنگ طراحی شده بود.ولی به دقت آن اشاره ای نکردید!
      اگر بهترین سنسور را در آن بکار ببریم تاچقدر میزان دقت و اندازه گیری فاصله را بالا میبرد؟
      آیا میتوان 10-20 متر فاصله را اندازه گرفت؟قبلا درجایی مشاهده کردیید؟
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        شما باید از ماژول اماده استفاده کنی
        هر گاه خداوند تو را به لبه پرتگاه هدايت کرد به خدا اطمينان کن،يا تو را از پشت خواهد گرفت يا به تو پرواز کردن خواهد آموخت.

دیدگاه

سلام
          اگر رو فرستنده ولتاإ¾ژ مناسبی بگذارید تا نزدیک 6 متر رو راحت جواب می گیرید
          تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
          تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

سلام
            برای 15 متر مدار عملی وجود داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MEGAMAN
              خیلی متشکرم.مدارشمارا دیدم خیلی جالب وقشنگ طراحی شده بود.ولی به دقت آن اشاره ای نکردید!
              اگر بهترین سنسور را در آن بکار ببریم تاچقدر میزان دقت و اندازه گیری فاصله را بالا میبرد؟
              آیا میتوان 10-20 متر فاصله را اندازه گرفت؟قبلا درجایی مشاهده کردیید؟
              سلام
              دوست عزیز اگر سنسورهای خوبی استفاده کنید می تونید تا 12 تا 15 متر جواب بگیرید. البته من خودم شخصا تست نکردم.
              دقت این مداری که من درست کردم در حد 0.5 متر هم نشون میده. البته باید تایمرها رو دقیق راه اندازی کنید.
              ولی اینی که برنامه و فایل pcb رو گذاشتم در حد سانتی متراست.
              موفق باشید

دیدگاه

باتشکراز دوستان عزیز که مرا در این امر راهنمایی میکنند.
                آیامیشود باتقویت خوب در سنسورها برد ودقت آن را افزایش داد؟مثلا در15متر ضریب خطا حداکثر 15 سانت شود؟

\|/_\/_

دیدگاه

یکی از دوستان دامنه رو بالا تر از حد مجاز برده بود و لی دیوتیسایکل رو کم کرده بود تا زمان زیادی پالس روی سنسور قرار نگیره
                  برد تقریبا 10 متر رو با این روش گرفت
                  دقتش هم خیلی خوب بود
                  فقط مشکلی که پیش میومد باز شدن محدوده دید سنسور بود
                  تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
                  تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MEGAMAN
                    باتشکراز دوستان عزیز که مرا در این امر راهنمایی میکنند.
                    آیامیشود باتقویت خوب در سنسورها برد ودقت آن را افزایش داد؟مثلا در15متر ضریب خطا حداکثر 15 سانت شود؟
                    سلام
                    دوست عزیز فرکانس برای فرستنده باید 40 کیلوهرتز باشد تا فرستنده درست کار کند. ولتاژ هم بین 9 تا 12 ولت باشه خوبه.
                    ولی پارامتر فرکانس خیلی مسئله ی مهمی است که باید دقت لازم رو بعمل بیارید.همانطور که می دانید شما می خواهید یک فاصله سنج درست کنید ، حالا شما چطوری می خواین فاصله رو محاسبه کنید ، همانطور که می دانید امواج آلتراسونیک در محدوده ی امواج صوتی است 340 متر بر ثانیه می باشد که شما با توجه به زمان و همین سرعت حرکت بر حسب ثانیه می تونید با استفاده از یک فرمول ساده فاصله را محاسبه کنید.
                    حالا فرکانس که برای فرستنده تعریف شده تا کارش را درست انجام بده 40 کیلوهرتز می باشد.
                    موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کی توانسته با سنسور التراسونیک بیشتر&#

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
                      سلام
                      دوست عزیز من این مدار را ساختم با همین سنسورها معمولی که در بازار موجود است 150 سانتی متر جواب گرفتم و فایل pcb و فایل hex برنامه را در سایت گذاشتم تا اگر کسی خواست استفاده کند.
                      http://www.hayatieng.com/index.php?option=com_content&view=article& id=61:1389-03-25-17-31-36&catid=44:1389-01-07-20-43-13&Itemid=77

موفق باشید
                      سلام
                      این لینک کار نمی کند لطف می کنید یه لینک جدید بزارید
                      دنيا آنقدر وسيع هست که براي همه مخلوقات جايي باشد پس به جاي آنکه جاي کسي را بگيريم تلاش کنيم جاي واقعي خود را بيابيم

دیدگاه

چند تکنیک هست که اگر اجرا کنید به ماکسیمم برد خواهید رسید:
                        1_این فرستنده گیرنده های 40 کیلوهرتز 16 میلیمتری معمولی موجود در بازار تا 50 ولت رو تحمل می کنن. البته احتمالا بیشتر هم تحمل می کنن تا جایی که کریستالش بشکنه. من خودم 20 ولت پیک تو پیک بهش دادم و تا 3-4 متر سیگنالش خوب تو اسیلوسکوپ در میومد. یک لحظه هم گذاشتم تو گوشم بعد چند ثانیه گوشم حسابی درد گرفت.
                        2_به جای ارسال امواج به صورت مربعی باید موج سیسنوسی بفرستین که کمترین تلفات هارمونیک رو داشته باشین و بتونین از حداکثر توان تلف کننده کریستال استفاده کنید.
                        فرکانس 37تا43 کیلوهرتز خیلی فرقی نمی کنه. من با اسیلوسکوپ نگاه کردم. دیتاشیتشم همینو می گه. در نمودار امپدانس.
                        3_امواج رو به صورت پالس های توان بالا و کوتاه ارسال کنید. حداکثر توان و در مدت زمان کوتاه. البته عملا شما هیچ وقت لازم نمی شه سریع تر از 30-40 پالس در ثانیه ارسال کنید.
                        4_مهم ترین نکته استفاده از آمپلیفایر با گین متغییر. من مدار srf08 که الان 160 هزار تومنه رو دیدم. بردش 8 متره. فرستندش 23 ولته (MAX232). تنها خاصیتی داره که قیمتشو از 5 به 160 تومن می رسونه اینه که هیچکس به فکرش نمی رسه یک آمپلیفایر متغییر استفاده کنه.
                        مدار SRF08 از پتانسیومتر دیجیتال استفاده کرده بود ولی شما می تونید از VCR های مختلف مثلا VCR با jfet استفاده کنید.
                        با استفاده از این تکنیک Beam pattern هم باز نمی شه. در واقع Pattern ارسال خیلی در اثر افزایش توان تغییر نمی کنه و وقتی شما گین رو کنترل کنید در واقع side lobe ها حذف می شن.

حالا یک نکته دیگه حتی اگر گین کنترل بزارین باز هم اگر نسبت شدت نویز به سیگنال زیاد باشه برد شما محدود می شه.
                        ما همین SRF08 رو در مسابقات رباتیک استفاده کردیم به دلیل نویز شدید صوتی بلندگوها و مردم و ... برد به 80 سانتی متر محدود شده بود.
                        ولی اگر 50 ولت ارسال کنید بردتون بیشتر خواهد شد.
                        راه حل دیگه فدا کردن دقت مکانی به حذف نویز با اضافه کردن فیلتر میان گذر با Quality بالا هستش.
                        SRF08 فقط با 8 طول موج سیگنال پالس رو ارسال می کنه شما می تونی از یک فیلتر استفاده کنی بجاش سیگنال رو 16 طول موج کنی.
                        یا این که هر دو سیستم دقت بالا و نویز پایین رو با هم تو یک مدار بزاری.

من فقط رو بردبورد با اسیلوسکوپ کار کردم و هیچ وقت مدار کامل فاصله سنج آلتراسونیک رو نساختم.

دیدگاه

مهران به سایت ما هم سری بزن
                          Www.panganco.com
                          کلا زمینه اصلیمون همین سنسورهای آلتراسونیک هست
                          درایور شبکه و nRF24L01
                          کاتالوگ محصولات
                          کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                          شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                          فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X