اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماژول HM TR ماژول ارسال و دریافت دیتا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماژول HM TR ماژول ارسال و دریافت دیتا

یکی از ماژول های فرستنده وگیرنده دیتا با قابلیت اتصال به کامپیوتر که با کمک آن میتوان براحتی اطلاعات را به صورت بی سیم بین دو میکرو یا بین دو کامپیوتر یا میکرو و کامپیوتر انتقال داد ماژول HM-TR میباشد. طبق مشخصات این ماژول جز خانواده برد ۵۰۰ متر میباشد و طبق دیتا شیت ان در صورتی که ماژول حداقل ۱ متر از زمین فاصله داشته باشد اطلاعات را تا فاصله ۲۳۰ متر ارسال میکند .

HM-TR

نحوه عملکرد ماژول بدین صورت میباشد که در صورتی که پایه های ان به صورتی به تغذیه وصل شده باشد که در حالت ارسال ودریافت اطلاعات باشد ابتدا ماژول اطلاعاتd که به پایه dtx آن وصل شده باشد را ارسال میکند وبعد از اتمام ارسال به صورت اتوماتیک به حالت گیرنده سوئیچ میشود و در صورتی که اطلاعاتی باشد آن را دریافت میکند و از طریق پایه drx قابل دریافت خواهد بود و مدت زمان سوئیچ بین حالت فرستنده و گیرنده ۵۰ میلی ثانیه میباشد

در مرحله اول به مشخصات این ماژول خواهیم پرداخت

* FSK technology, half duplex mode, robust to interference
    * ISB band, no need to apply frequency usage license
    * Operation frequency can be configured and can be used in FDMA applications
    * Transmitted frequency deviation and receiver bandwidth can be Selected.
    * Protocol translation is self controlled, easy to use.
    * Data rate can be Select From a wide range.
    * Provide ENABLE pin to control duty-cycle to satisfy different application requirements
    * High sensitivity, long transmission range.
    * Standard UART interface, TTL or RS232 logic level Selectable
    * Very reliable, small size, easier mounting.
    * No tuning in producing

پروتکل و نحوه عملکرد مدار در ارسال اطلاعات به fsk میباشد و با توجه به نوع فرکانس کاری و برد مدار نیاز به مجوز نخواهید داشت

از دیگر ویژگی های بارز مدار تعیین فرکانس کاری ارسال و دریافت اطلاعات ، نرخ ارسال اطلاعات ، تغییر رنج ارسال اطلاعات در یک رنج وسیع و دیگر مشخصات فرستنده توسط نرم افزار مخصوص این ماژول میباشد

فرکانس کاری این ماژول در انواع ۳۱۵ و ۴۳۴ و۸۶۸ و۹۱۵ مگاهرتز میباشد ، البته درهنگام خرید انتن باید با توجه به فرکانس ماژول انتن را خریدرای کنید که خودم شخصا چون ماژولی که تهیه کرده بودم در فرکانس ۹۱۵mhz کار میکرد انتن ۹۱۵ را هم تهیه کردم

پروتکل ارسال و دریافت اطلاعات به صورت اتوماتیک توسط خود ماژول کنترل میشود ،همچنین این ماژول از حساسیت بالایی در میزان اطلاعات دریافتی و ارسالی میباشد

مهمترین ویژگی این ماژول تبادل اطلاعات با کامپیوترو میکرو از طریق پروتکل UART (سریال) میباشد که میتوان به صورت ttl یا rs232 تبادل اطلاعات را انجام داد

همانطور که در بالا گفته شد نوع تبادل اطلاعات در سریال به ۲ صورت rs232 و ttl میباشد درضمن برروی ماژول میکروکنترلر atmega48 نصب شده است اگر میخواهید ماژول را به کامپیوتر وصل کنید باید از نوع rs232 آن استفاده کنید یا این که خودتان یک آی سی max232 به مدار اضافه کنید

اما کارخانه سازنده ۲ نوع ماژول ارائه داده است که در یکی آی سی max232 نصب شده است (مانند شکل زیر)

اما مدل دیگر ان ttl میباشد که هیچ تفاوتی با نمونه بالا ندارد مگر این که آی سی max232 حذف شده و به دیتا به صورت TTL تبادل میشود که در این صورت براحتی میتوان به صورت مستقیم به میکرو وصل کرد

اما اگر شما ماژول از نوع ttl را خریداری کنید اگر خواستید به صورت rs232 نیز مستقیما عمل کند میتواند ای سی max232 و خازن و قعطات smd انرا تهیه کنید و برروی ماژول لحیم کنید یا جداگانه در یک برد دیگری ان را ساخته و به ماژول اصلی وصل کنید اما اگر شما با خروجی rs232 را تهیه کنید هم خروجی rs232 را دارید هم ttl! پس پیشنهاد میشود نوع rs232 ان را خریدرای کنید

به این صورت که اگر ماژول با خروجی rs232 را تهیه کنید براحتی با اتصال ۲ نقطه مدار به یکدیگر میتوانید ان را به خروجی ttl تبدیل کنید

برای تبدیل خروجی از rs232 به TTL باید مانند شکل زیر ۲ پایه تعیین شده را به هم لحیم کنید به همین راحتی

اما در مورد پایه های این ماژول ونحوه اتصال آن به کامپیوترو میکرو بدین صورت میباشد که در شکل زیر نمایش داده شده است (برای بزرگتر دیدن عکس برروی ان کلیک کنید)

در صورتی که ماژول را روبرو خود بگیرید ، وظیفه پایه ها از سمت چپ به راست به ترتیب به صورت زیر میباشد

1. پایه تغذیه مثبت مدار میباشد که باید ۵ ولت به آن وصل کنید
    2. درصورتی که بخواهیم اطلاعات ارسال شده از فرستنده دیگر را دریافت کنید ، اطلاعات دریافتی توسط ماژول از طریق این پایه دردسترس خواهد بود
    3. این پایه برای تغذیه منفی مدار میباشد که باید gnd و یا به عبارت دیگر منفی تغذیه را به آن وصل کنید
    4. درصورتی که بخواهیم اطلاعاتی را ارسال کنید باید اطلاعات به این پایه داده شود
    5. این پایه برای تنظیمات داخلی ماژول میباشد ،درصورتی که خواسته باشید به تنظیمات داخلی ماژول توسط نرم افزار دسترسی داشته باشید باید این پایه را به مثبت vcc وصل کنید وبعد ماژول را روشن کنید اما اگر خواسته باشید ماژول به صورت عادی عمل کند و اطلاعات را ارسال و دریافت کند این پایه باید به زمین gnd وصل شده باشد
    6. پایه فعال ساز enable ماژول میباشد در صورتی که این پایه به زمین gnd وصل شده باشد ماژول روال عادی خود را انجام میدهد اما اگر خواستید ماژول هیچ دیتای را ارسال و یا دریافت نکند این پایه باید به مثبت vcc وصل شود

درشکل زیر یک نمونه ساده اتصال ماژول به میکرو را مشاهده میکنید البته حتما نیاز نیست پایه فعال ساز هم به میکرو وصل شده باشد و میتوانید ان را مستقیما به زمین وصل کنید

همانطور که گفته شد از مشخصات بارز این ماژول قابلیت اتصال مستقیم به کامپیوتر از طریق پورت سریال com کامپیوتر میباشد، مثلا میتوانید در ساده ترین روش اطلاعات دریافتی را توسط hyper terminal ویندوژ مشاهده کنید

اما در ابتدای متن گفتیم که میتوان مشخصات داخلی این ماژول را تغییر داد برای این کار باید درابتدا ماژول را مانند عکس زیر به پورت com سیستم خود وصل کنید

درقدم بعدی باید نرم افزار تنظیم hm tr را نصب کنید ( از طریق لینک انتها مطلب میتوانید ان را دانلود کنید) بعد از نصب نرم افزار و اتصال ماژول میتوانید مشخصات ماژول را بخوانید و در صورت نیاز آن را تغییر دهید

قبلا گفته شد باید با توجه به فرکانس ماژول، آنتن ان را نیز خریدرای کنید درضمن حتما باید آنتن به ماژول وصل باشد تا ماژول کار کند و اطلاعات را ارسال و دریافت کند

در ادامه هم چند عکس از ماژول و آنتن وصل شده از ان را برای شما اماده کرده ایم

از طریق لینک زیر میتوانید نرم افزار ماژول hm tr را دانلود کنید

جهت دانلود فایل نرم افزار پیکره بندی ماژول hm tr بر روی لینک زیر کلیک نمائید.
    http://yazdkit.com/download/hm-tr-setup.zip

برای اشنایی بیشتر با این ماژول HM T_R میتوانید دیتا شیت آن را از طریق لینک زیر دانلود کنید
    http://yazdkit.com/download/hm-tr-en.zip

اومید وارم خوشتون اومده باشه من خودم اونو تست کردم و چون جواب داد تو سایت قراردادم. :nerd: :nerd: :nerd: :nerd:
    [move]نظر یادتون نره :arrow: :biggrin:[/move]
    بی کمالی های انسان از سخن پیدا شود پسته ی بی مغز چون لب واکند رسوا شود
    عیب پاکان زود بر مردم هویدا می شود موی اندر شیر خالص زود پیدا می شود
    ------------------------------------------------------
    Mohammad_gt700@Yahoo.com
    ------------------------------------------------------

پاسخ : ماژول HM TR ماژول ارسال و دریافت دیتا

سلام
    از راهنماییتون ممنون.
    به نظر شما این ماژول کاربرد صنعتی داره و در محیط نویزی خوب کار می کنه؟

دیدگاه

سلام
      آقا من می خواستم پروژه cdma رو پیاده سازی کنم و برای این کار دو تا فرستنده و یک گیرنده دارم و دیتای ارسالی هم صوت است که قبلا دیجیتال کردم
      ظاهرا ماژول های rfm12 نرخ ارسال مناسبی برای ارسال صوت دارن اما این مشکلو دارن که نمیشه همزمان دوتا فرستنده با هم روشن باشن و در صورت روشن بودن دو فرستنده گیرنده چیزی دریافت نمیکنه

می خواستم ببینم این ماژول هم این مشکلو داره؟
      ایا نرخ ارسالش واسه صدا خوبه؟
      من با حدود 500 kbps قراره داده ارسال کنم. (برا cdma هر یک بیت من تو چند بیت ضرب میشه)

ممنون

دیدگاه

سلام.اطلاعات خوبی بود.ممنون.
        عکسهاش نمیاد.میشه دوباره بذارید؟
        هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
        هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

دیدگاه

کسی نرم افزار این ماژول رو داره؟!
          هرچی سرچ میزنم پیدا نمیشه

دیدگاه

سلام دوستان
            یه سوال داشتم در مورد این ماژوا یا هر ماژول rf دیگه
            ایا میشه اطلاعاتی که فرستنده این ماژول میفرسته توسط چند گیرنده دریافت بشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meisam68 نمایش پست ها
              سلام دوستانیه سوال داشتم در مورد این ماژوا یا هر ماژول rf دیگهایا میشه اطلاعاتی که فرستنده این ماژول میفرسته توسط چند گیرنده دریافت بشه؟
              با سلام. بله میشود، خاصیت امواج rf همین است که وقتی از فرستنده منتشر میشود توسط هر گیرنده مناسبی که در محدوده انتشار امواج فرستنده باشد قابل دریافت است. مانند امواجی که توسط فرستنده رادیو و یا تلوزیون منتشر میشود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط evergreen نمایش پست ها
                با سلام. بله میشود، خاصیت امواج rf همین است که وقتی از فرستنده منتشر میشود توسط هر گیرنده مناسبی که در محدوده انتشار امواج فرستنده باشد قابل دریافت است. مانند امواجی که توسط فرستنده رادیو و یا تلوزیون منتشر میشود.
                سلام
                من یه سوال دارم الان اگر من چند ماژول فرستنده rf داشته باشم و دو گیرنده برای دو جای مختلف چطوری می تونم سیگنال ها رو از هم تفکیک کنم. چون قبلا یه پروژه با فرستنده گیرنده 433 مگاهرتز بستم یه پروتوکل سریال به فرستنده وصل بود و به خوبی کار می کرد ولی وقتی دوتاشو با هم استفاده می کردم هر دو ماژول گیرنده هنگام دریافت دوتا سیگنال میومد بیت های یک رو ورمیداشت خروجی میداد
                مثلا یکی 0x55 دیگری oxaa خروجی به میکرو 0x00 برای این نیاز به کمک دارم باید چیکارش کنم تا باهم تداخل پیدا نکنن
                آیا پروتوکول ارتباطی خاصی داره تا اینجوری نشه یا نه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Matin_Mirzadeh نمایش پست ها
                  سلام
                  من یه سوال دارم الان اگر من چند ماژول فرستنده rf داشته باشم و دو گیرنده برای دو جای مختلف چطوری می تونم سیگنال ها رو از هم تفکیک کنم. چون قبلا یه پروژه با فرستنده گیرنده 433 مگاهرتز بستم یه پروتوکل سریال به فرستنده وصل بود و به خوبی کار می کرد ولی وقتی دوتاشو با هم استفاده می کردم هر دو ماژول گیرنده هنگام دریافت دوتا سیگنال میومد بیت های یک رو ورمیداشت خروجی میداد
                  مثلا یکی 0x55 دیگری oxaa خروجی به میکرو 0x00 برای این نیاز به کمک دارم باید چیکارش کنم تا باهم تداخل پیدا نکنن
                  آیا پروتوکول ارتباطی خاصی داره تا اینجوری نشه یا نه
                  با سلام. ساده ترین راهش اینه که خودتون یک پروتکل دیتای ارتباطی بنا بر نیازهاتون برای سیستم تعریف کنید. بطور مثال به فرستنده ها و گیرندهاتون id اختصاص بدید و در پروتکل ارتباطی یک هدر بگذارید بعد شماره فرستنده، بعد شماره گیرنده، بعد دیتا و در آخر هم میتونید crc و کد پایان پکت دیتا را ارسال کنید. البته این تنها یک نمونه است و شما میتوانید بر حسب نیازتون تغییرش بدید و هر چی لازم دارید را به آن اضافه و هر چی لازم نیست را کم کنید.
                  موفق باشید.
                  جدیدترین ویرایش توسط evergreen; ۲۰:۱۵ ۱۴۰۰/۰۶/۲۸.

دیدگاه

سلام ببخشید کمترین برد این ماژول چه قدر هست و چطور می شه به اون مقدار دست پیدا کرد

دیدگاه

اینهمه دردسر
                      چرا از ماژول های LoRa استفاده نمی کنید ؟

دیدگاه

سلام دوستان
                        آیا ماژولی هست که مثل hmt و hmr بشه دیتا رو انتقال داد و ارزونتر از این ماژول باشه؟
                        منظورم از دیتا متن هست.
                        نیازی نیست مثل hmtr هم دریافت کننده باشه و هم ارسال کننده، مثل hmr و hmt فرستنده و گیرنده جدا باشه کفایت میکنه
                        پیشاپیش تشکر میکنم از جوابهاتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meisam68 نمایش پست ها
                          سلام دوستان
                          آیا ماژولی هست که مثل hmt و hmr بشه دیتا رو انتقال داد و ارزونتر از این ماژول باشه؟
                          منظورم از دیتا متن هست.
                          نیازی نیست مثل hmtr هم دریافت کننده باشه و هم ارسال کننده، مثل hmr و hmt فرستنده و گیرنده جدا باشه کفایت میکنه
                          پیشاپیش تشکر میکنم از جوابهاتون
                          با سلام و احترام
                          برای جواب به سوالتان باید اول چند مورد را مشخص نمایید. پهنای باند مورد نیاز دیتای ارسالی چقدر میباشد؟ مسافتی که قصد دارید دیتا را ارسال نمایید چقدر است؟
                          موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X