اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل جریان کشی کم توسط ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل جریان کشی کم توسط ترانزیستور

من یه مدار بستم که توش یکسری پالسهایی بعد از عبور از پ امپ 741 که فیدبک منفی هم داره حذف DC شده وارد بیس یه ترانزیستور c945 میشه و از امیتر اون به بیس یه TIP41C وارد میشه نهایتا هم توسط ترانس تقویک میشه.
    اما بعد از بستن مدار متوجه شدم ترانزیستورها عملا جریانی نمیکشن و با وجود ولتاژ حدود 3 تا 5 ولت برروی بیس، خروجی ترانس تنها نیم ولت!! oo:
    ولتاژ کلکتور ها هم 12 ولت
    لطفا راهنمایی کنین چطور میتونم ترانزیستورها رو بطور کامل روشن کنم؟ :cry:

پاسخ : مشکل جریان کشی کم توسط ترانزیستور

سلام
    برای روشن کردن یک ترانزیستور منفی کافی ولتاژ پایه بیس اون نسبت به زمین 0/7 ولت یا بیشتر، بیشتر از ولتاژ
    پایه امیتر اون نسبت زمین باشه و اگه ترانزیستوری رو این توری تغذیه کنی وارد ناحیه هدایت میشه
    و روشن میشه
    اگه ولتاژ پایه های ترانزیستور شما این طوری تغذیه شدن ولی هدایت نمیکنه مطمن باشید
    مشکل از ترانزیستوره :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saman1366
      برای روشن کردن یک ترانزیستور منفی کافی ولتاژ پایه بیس اون نسبت به زمین 0/7 ولت یا بیشتر، بیشتر از ولتاژ
      پایه امیتر اون نسبت زمین باشه و اگه ترانزیستوری رو این توری تغذیه کنی وارد ناحیه هدایت میشه
      و روشن میشه
      ممنون از توجهتون
      اگه منظورتون از ترانزیستور منفی PNP هستش باید بگم هردوی این ترانزیستورها مثبت یا NPN هستن.
      ولتاژ بیس هردو بیشتر از 0.7 با زمین مدار اختلاف دارن اما کامل روشن نمیشن و جریان نمیکشن.
      ترانزیستور TIP41C میتونه تا 2آمپر روی بیس خودش تحمل کنه پس جریان بالایی واسه روشن کردنش لازمه.اما کل جریانی که مدار من میکشه 20 تا 30 میلی آمپره :cry:که اونم واسه پ امپ و سایر اجزای مداره :angry:

دیدگاه

سلام
        تا اون جای که من شنیدم و تو کتابا خوندم ان پی ان منفیه
        وقتی که ولتاژ بیس امیتر ترانزیستور 0/7 باشه ترانزیستور
        تازه وارد ناحیه هدایت میشه و برای بالا رفتن جریان عبوری از کلکتور به امیتر باید
        جریان بیس بالا بره و یا ولتاژ اعمالی به بیس بالا بره
        IC=IB*B

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X