اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تولد ولتاژ بالا برای سلونویید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تولد ولتاژ بالا برای سلونویید

من برای شوت کردن توپ از سلونویید استفاده کردم و برای تولید ولتاژ بالا از 4تا خازن 25ولت 47 مکیرو به صورت سری و موازی (با کمک رله(در زمان شارژ موازی و در زمان شوت سری))استفاده کردم .
    ولتمتر که میذارم حدود 80 ولت دارم ولی سلونویید رو که در مدار میذارم کار نمی کنه فکر کنم سلونویید جریان زیادی میکشه
    کسی میدونه مشکل از چیه و اگر مشکل از خازن هاست باید چه خازنی بذارم؟
    برای انسان های بزرگ،بن بستی وجود ندارد،چون بر این باورند که:
    یا راهی خواهم یافت ، یا راهی خواهم ساخت...

پاسخ : مدار تولد ولتاژ بالا برای سلونویید

با سلام

باید محاسباتی صورت بگیرد تا مقدار مناسب المانها را بدست بیاورید.

یک محاسبه سرانگشتی و یک مثال تقریبی :

سلنوید شما دارای جریان نامی می باشد( مثلا 300 میلی آمپر ) و نیز مدت زمانی مثلا 0.1 ثانیه نیاز دارد تا کاملا عمل کند.
    لذا ، از منبع ولتاژ شما باید الکتریسیته به اندازه 0.3 * 0.1 = 0.03 کولن به سیم پیچ سلنوید تحویل شود.( Q = I * T )
    از طرف دیگر خازن ها باید با تغییر ولتاژ محدود ، بتوانند مقدار الکتریسیته فوق را به سلنوید تحویل دهند.(Q = C * delta_V)
    C = Q / delta_V
    ولتاژ حداقل را برای عملکرد مطلوب سلنوید از دیتا شیت می یابید ، یا با تقریب خوبی آنرا مثلا 75% ولتاژ نامی می گیریم. ( 75% * 60v = 80v )

بنابراین تغییرات ولتاژ قابل قبول برای خازن سری در موقع اتصال به سلنوید محاسبه می شود : delta_V = 80 - 60 = 20v

در نتیجه مقدار خازن شما محاسبه می شود :

20 / 0.03 = 1500 میکرو فاراد

بنابراین خازن محاسباتی شما ( خازن معادل کل ) برای مثال تقریبی که ذکر شد، میشود 1500 میکرو فاراد ( یا 4 عدد خازن سری 6800 میکرو فارادی و 25 ولتی )

نکته : اتصال این 4 خازن به سلنوید توسط رله بدون مشکل است ( از نظر سرعت رله ها و شدت جریان عبوری ) چون به بار اهمی سلفی وصل میشود.
    اما انصال آنها به منبع 20 ولتی توسط رله باعث عبور جریان شدیدی در لحظات اولیه می شود. و به کنتاکت رله فشار وارد می شود و عمر رله ها کاهش می یابد و
    نویز شدید در موقع اتصال ایجاد می کند.
    بهتر است برای این مرحله از N مقاومت 0.1 اهم 1 وات برای محدود نمودن جریان در مسیر منبع اصلی به N رله استفاده کنید.

با سپاس

گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

آقا شاهکار بود . من دوروز دارم اینترنت رو زیرو رو میکنم هیچ مطلبی این قدر کامل ندیده بودم . واقعا تشکر میکنم

فقط چند سوال :1-روی بدنه سلونویید من نوشته 12ولت با این ولتاژ در هنگام ضربه 1.6آمپر جریان میکشه پس Q=0.01*1.6=0.016در نتیجه c=0.016/12=1333.33ufاین محاسبات درسته؟
      2-شما برای بدست آوردن ولتاژ خازن 75%ولتاژ نامی رو حساب کردید؟
      3-اگر من 75% رو حساب کنم c=0.016/3=5333.33ufیا این محاسبات درسته؟
      4-یعنی نوع خازن من میشود 5600میکرو فاراد با چه ولتاژی؟
      5-منظور از منبع اصلی منبعی است که قراره خازن ها رو شارژ کنه؟
      6- خازن ها رو با رله سری و موازی کنم؟(برای این کار 2رله برای هر خازن لازم است)یا به طور ثابت با هم سری باشند؟
      باز هم تشکر می کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dani 5106

فقط چند سوال :1-روی بدنه سلونویید من نوشته 12ولت با این ولتاژ در هنگام ضربه 1.6آمپر جریان میکشه پس Q=0.01*1.6=0.016در نتیجه c=0.016/12=1333.33ufاین محاسبات درسته؟
        2-شما برای بدست آوردن ولتاژ خازن 75%ولتاژ نامی رو حساب کردید؟
        3-اگر من 75% رو حساب کنم c=0.016/3=5333.33ufیا این محاسبات درسته؟
        4-یعنی نوع خازن من میشود 5600میکرو فاراد با چه ولتاژی؟
        5-منظور از منبع اصلی منبعی است که قراره خازن ها رو شارژ کنه؟
        6- خازن ها رو با رله سری و موازی کنم؟(برای این کار 2رله برای هر خازن لازم است)یا به طور ثابت با هم سری باشند؟
        باز هم تشکر می کنم.
        با سلام
        اگر می خواهیم از منبع ولتاژ ضعیفی برای شارژ خازن استفاده کنیم و ظرفیت 2 آمپر مداوم ندارد، محاسبات به صورت ذیل می باشد.

با فرض اینکه 0.1 ثانیه تخمین مناسبی باشد برای مدت زمان حرکت هسته سلنوید برای ضربه زدن
        و ولتاژ نامی سلنوید 12 ولت است با جریان نامی 1.6 آمپر :

از منبع ولتاژ شما باید الکتریسیته به اندازه 0.1* 1.6= 0.16 کولن به سیم پیچ سلنوید تحویل شود.( Q = I * T )
        ولتاژ نامی سلنوید شما 12 ولت است، بر اساس تجربه شما می توانید برای مدت زمان مورد نظر(0.1 ثانیه) از ولتاژ بالاتری مثلا معادل 15 ولت استفاده کنید،
        بنابراین ولتاژ نامی جدید شما را 15 ولت فرض می کنیم.
        از طرف دیگر بر اساس تجربه، سلنوید شما تا ولتاژ 9 = 75% * 12 ولت نیز تحریک مناسب خواهد داشت.
        لذا تغییرات ولتاژ دو سر خازن های شما ، در طی مدت کوتاه اتصال به سلنوید(0.1 ثانیه) ( توجه می فرمایید که پس از اتصال خازنهای شارژ شده تا 15 ولت به سلنوید، جریان
        از خازنها به سلنوید شروع شده و ولتاژ خازنها از 15 شروع به کاهش کرده و در طی زمان 0.1 ثانیه به 9 ولت می رسد ، این تغییر ولتاژخازنها ، الکتریسیته ایست که تحویل سلنوید می شود )
        برابر خواهد شد با:delta_V = 6 = 9 - 15
        لذا خازن شما محاسبه می شود:
        C = Q / delta_V
        9 / 0.16 = 17700 میکرو فاراد !!!!!!!!
        چون ولتاژ کاری به 15 ولت محدود شد ، ( نه 80 ولت ) لذا از 3 عدد خازن 5600 میکرو فاراد موازی = 16800 میکرو فاراد می توانید استفاده کنید.
        ولتاژ خازن ها 25 ولتی می باشد.

زمان 0.1 ثانیه یک تخمین است و بستگی به وزن هسته و و وزن توپ و مقدار حرکت و نیروی تولیدی سلنوید دارد و احتمالا در مشخصات فنی سلنوید عدد دقیقتری موجود باشد.
        اگر زمان بیشتر شود، مقدار خازن افزایش می یابد و بالعکس. رله فعال کننده سلنوید به مدت 0.1 ثانیه وصل شده ، سپس قطع می گردد ، تا شارژ خازنه از 9 کمتر نشود.

نکات:
        - از مقاومت محدود کننده جریان شارژ ( 0.1 اهم 1 وات ) در مسیر شارژ خازن استفاده کنید.
        - از دیود هرزگرد موازی شده با سیم پیچ سلنوید استفاده کنید تا موقع قطع خازن از سلنوید، مسیر جریان سلنوید از دیود عبور کند و جرقه نزند.( 3*1N4007 ) موازی با هم
        - می توان با این دیود هرزگرد از مقاومت سری مانند 1 اهم 3 وات برای تسریع تخلیه انرژی سیم پیچ استفاده نمود.

واما:
        چون دیگر با ولتاژ بالا سرو کار نداریم ، منبع ولتاژ اصلی با مشخصه 2 آمپر در 15 ولت برای کارتان کفایت می کند و خازن نیاز نیست!
        ولی دیود هرزگرد و مقاومت 1 اهم 3 وات نیاز است برای سلنوید.

با سپاس

گشتی در لاله زار
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

سلونویید من 12ولت هست ولی با این ولتاژ قدرت لازم رو نداره به خاطر همین می خوام ولتاژ بالا درست کنم
          میشه بگید دیود ها رو چه جوری باید ببندم؟

دیدگاه

کسی مداری نداره؟موقعی که سلونویید رو وصل میکنم همه چیز خاموش میشه جریان زیاد میکشه سلونویید 12 ولت 2 اهم

دیدگاه

احتمالا منبع شما توانایی جریان دادن به این سلونویئد رو نداره برو بیرون یه جایی که منبع تغذیه دارن روشن کن و جریانشو اندازه بگیر

دیدگاه

برای من 6 ولت هم خوبه ولی 1.5 آمپر جریان میکشه

دیدگاه

با 6ولت فکر نکنم قدرت خوبی داشته باشه
                  24ولت بهش بده ببین چند آمپر جریان میکشه
                  اگر منبع 24 ولت نداری از پاور کامپیوترت استفاده کن
                  فقط لحظه ای وصل کن که سلونویید نسوزه
                  البته زیاد هم لحظه ای نزن یه سیم رو وصل کن اون یکی رو با دست وصل کن یه ثانیه بعد قطع کن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X