اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تست ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تست ترانس

با سلام وخسته نباشید خدمت تمام دوستان و مهندسان گرامی
    می خواستم بدونم که چطوری می شه از صحت یا خرابی یه ترانس(ترانس های ظریف به کار رفته در مدارات الکترونیکی)گاهی پیدا کرد؟
    آیا واقعا راهی وجود داره یا اینکه باید آثار سوختگی در ترانس مشاهده شود تا مطمئن شد که ترانس سوخته؟

پاسخ : تست ترانس

سلام
    دوست عزیز اگه منظور شما ترانسهای تغذیه باشه به سادگی به یک مولتی متر میتونی در حالتی که برق دستگاه قطع
    هستش اهم دو سر اولیه و ثانویه رو بگیری
    تو ترانسهای تغذیه معمولا مقاومت اهمی طرف اولیه ترانس بین 500 اهم 20 کیلو اهم و مقاومت طرف ثانویه زیر 100 اهم هستش (البته این مقدار بستگی به توان ترانس و همینطور ولتاژ ثانویه داره)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid sh
      سلام
      دوست عزیز اگه منظور شما ترانسهای تغذیه باشه به سادگی به یک مولتی متر میتونی در حالتی که برق دستگاه قطع
      هستش اهم دو سر اولیه و ثانویه رو بگیری
      تو ترانسهای تغذیه معمولا مقاومت اهمی طرف اولیه ترانس بین 500 اهم 20 کیلو اهم و مقاومت طرف ثانویه زیر 100 اهم هستش (البته این مقدار بستگی به توان ترانس و همینطور ولتاژ ثانویه داره)
      آقا مجید فکر میکنم مقدار مقاومت رو یه کمی!!!!!!!! زیاد گفتی. :-O چون اینها فقط چند دور سیم با مقاومت خیلی پایین هستند. :biggrin:

این ترانسها رو با مولتی متر(حالت بوق) چک کن. دو سر هرکدوم از سیم پیچها باید اتصال کوتاه نشون بده. اگه قطعی وجود نداشته باشه و ظاهر ترانس هم سالم باشه ترانس مشکلی نداره. چون توی این ترانسها مشکل عمده یا قطعیه یا عبور جریان شدید که اونهم براحتی از ظاهر سیم پیچها قابل تشخیصه.

دیدگاه

آقا مجید فکر میکنم مقدار مقاومت رو یه کمی!!!!!!!! زیاد گفتی. چون اینها فقط چند دور سیم با مقاومت خیلی پایین هستند.
        :redface:
        "برادر" جان به بزرگی خودت منو ببخش سواد من در حد ترانسفورماتورهای تغذیه هستش نه بیشتر
        برا همین مقادیری اهمی که نوشتم مربوط به این نوع ترانسها بود نه ترانسهای مچینگ
        :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid sh
          :redface:
          "برادر" جان به بزرگی خودت منو ببخش سواد من در حد ترانسفورماتورهای تغذیه هستش نه بیشتر
          برا همین مقادیری اهمی که نوشتم مربوط به این نوع ترانسها بود نه ترانسهای مچینگ
          :bye
          والا تا جایی که سواد من قد میده همه ترانسها سیم پیچشون مقاومت زیادی در این حد نداره. مگه ترانسهای تغذیه چند دور دارن که اهمشون اینقدر بالاست؟

دیدگاه

والا تا جایی که سواد من قد میده همه ترانسها سیم پیچشون مقاومت زیادی در این حد نداره. مگه ترانسهای تغذیه چند دور دارن که اهمشون اینقدر بالاست؟
            جواب این مسئله رو خیلی راحت میشه با یه مولتی متر بدست آورد
            تو این ترانس 9 ولت 500 میلی آمپری که من دارم اولیش 1050 اهم و ثانویش 4.5 اهم مقاومت اهمی دارن

حالا اگه ما بر طبق گفته شما یه ترانس با مقاومت اولیه مثلا 15 اهم داشه باشیم وقتی اونو به برق وصل کنیم تقریبا 2200 وات توان مصرف میکنه! :surprised:
            (نتیجه با توجه به مقاومت سلفیه )

حالا تصور کن یه ترانس تغذیه مثلا 12 ولت 300 میلی آمپر چطور میتونه 2200 وات توان مصرفی بی باری داشته باشه

دیدگاه

سلام.
              من با اهمتر دیجیتالی از ی آداپتور استفاده میکنم.
              میخامببینم سوخته یا سالمه؟
              سیم پیچ رو از مدار قطع کردم.
              حالا چکار کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid sh نمایش پست ها
                جواب این مسئله رو خیلی راحت میشه با یه مولتی متر بدست آورد
                تو این ترانس 9 ولت 500 میلی آمپری که من دارم اولیش 1050 اهم و ثانویش 4.5 اهم مقاومت اهمی دارن

حالا اگه ما بر طبق گفته شما یه ترانس با مقاومت اولیه مثلا 15 اهم داشه باشیم وقتی اونو به برق وصل کنیم تقریبا 2200 وات توان مصرف میکنه! :surprised:
                (نتیجه با توجه به مقاومت سلفیه )

حالا تصور کن یه ترانس تغذیه مثلا 12 ولت 300 میلی آمپر چطور میتونه 2200 وات توان مصرفی بی باری داشته باشه
                2200 وات از کجا اومد و چطور محاسبه ش کردی؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X