اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولتاژ وحشتناک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولتاژ وحشتناک

[/size][/font] سلام دوستان امروز از یه فروم دیگه اومدم اینجا...خب من میخواستم با 4 تا باطری کتابی قوس های بزرگ ایجاد کنم اول با پشه کش راکت تنیس تا حدود 7000 ولت رفتم ولی بیشتر از 8 میلیمتر قوس نمیزد من بیشتر از 30 کیلوولت میخوام که خیل قوس طولانی تری بزنه اولش باید ولتاژ 36 ولتی 4 تا باطری کتابی رو زیاد کنم تا قوس بزنه ولی نمیدونم چجوری میشه...
    پشه کشی که دارم یدونه ترانزیستور داره با یدونه ترانس زرد رنگ 1.5 در 1.5 در 1.5 با سه تا دیود سیاه رنگ دوتا خازن (فکر کنم بهش پلی استر میگن) و یک خازن 4 کیلوولتی سرامیک
    یجورایی برای قدرت نمیایی میخوامش!!! برای خوشگلی....یکی از دوستان گفته بود برو سیم پیچ تسلا بساز که خیلی بزرگه نمیخوام از 30 سانت بزرگ تر باشه
    خیلی ممنون میشم جوابمو بدین...
    باتشکر...

پاسخ : ولتاژ وحشتناک

اصلا برام جریانش مهم نیست فقط جریانش در حدی باشه که یک کم قوسش صدا بده میخوام قوسی به اندازه 8 سانت یا بیشتر بزنه...فرکانسش تاثیری داره ؟

دیدگاه

به نظر من ولتاژ ورودی رو زیاد نکن تا بشه از IC 555 استفاده کرد.خروجی 555 که فکر کنم پایه ی 3 باشه رو به یه ترانس افزاینده بده.یعنی دور ثانویه ی سیم پیچ بیشتر از اولیه ی اون باشه.(البته اگه از یه ترانزیستور برای انتقال استفاده کنی خیلی بهتره.)بعد با چند تا خازن ولتاژ بالا خروجی ترانس رو چند برابر کن .
      این مدار رو میشه خیلی جمع و جور درست کرد. من جایی که این مقاله رو خوندم با این سبک یه مبدل 20Kv درست کرده بود ولی فکر میکنم اگه خروجی همینو دوباره دوبرابر کنیم ولتاژهای خیلی بالاتر رو هم بشه تولید کرد.

نوشته اصلی توسط ARASH-V-AC
      اصلا برام جریانش مهم نیست فقط جریانش در حدی باشه که یک کم قوسش صدا بده میخوام قوسی به اندازه 8 سانت یا بیشتر بزنه...فرکانسش تاثیری داره ؟
      این مدار اصلا جریانی به شما نمیده.شما داری از یه باتری استفاده میکنید.مگه چه قدر انرژی تو یه باتری هست که بخواد تو این ولتاژ جریان درست حسابی هم بده؟!؟!
      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

خیلی ازت ممنونم که کمکم کردی...فقط میشه بگی که ic555 رو چطوری ببندم؟ بعدش ترانس افزاینده منظورت همونیه که تو پشه کش هستش ؟
        انشالاه یواش یواش زیادش میکنیم تا برسه به 40kv
        بازم ممنون...

دیدگاه

راستش من تاحالا ترانس پشه کش رو ندیدم ولی توضیحش همونه که دادم.
          برای راه اندازی 555 هم اینا رو بخونید:
          http://en.wikipedia.org/wiki/555_timer_IC
          http://www.kpsec.freeuk.com/555timer.htm

دیدگاه

خیلی ممنون من سه ماهه دنبالش بودم...واقعا ممنون که راهنماییم میکنید...فردا آزمایشش میکنم نتیجرو بهتون میگم....

دیدگاه

مواظب باش بلایی سر خودت نیاری :rolleyes: :rolleyes:
              اگرچه جریانش زیاد نیست ولی باز باید احتیاط کرد :job:

دیدگاه

خوب من هر چی تو پشه کش دیدم کشیدم البته یه افزاینده ولتاژ آخرش داره که اگه میکشیدمش شلوغ میشد...
                فقط من این ic555 رو باید کجاش ببندم ؟ یا اینکه نمیشه باید از یک ترانس دیگه استفاده بشه؟

این بعد از تقویت ولتاژش به 2000 میرسه البته خودم 9 ولت بهش میدم استانداردش 3 ولته...

دیدگاه

ولتاژ 9 ولت رو به 555 دادم بعدش از پایه 3 حدود 7 ولت دریافت کردم....حالا اینارو چیکارش کنم؟...
                  تشکر یادم نمیره... :agree:

دیدگاه

میشه سیم پیچش رو با دست ساخت؟ اگه میشه یکم توضیح بدید...
                    اینم یه عکس بی کیفیت از مدارش:

دیدگاه

خوب من هر چی تو پشه کش دیدم کشیدم البته یه افزاینده ولتاژ آخرش داره که اگه میکشیدمش شلوغ میشد...
                      فقط من این ic555 رو باید کجاش ببندم ؟ یا اینکه نمیشه باید از یک ترانس دیگه استفاده بشه؟

این بعد از تقویت ولتاژش به 2000 میرسه البته خودم 9 ولت بهش میدم استانداردش 3 ولته...
                      مطمئنی مدارش همینه؟ یکم ناقص به نظر میرسه!!
                      شما بیا و خروجی 555 رو به بیس یه ترانزیستور بدید. کلکتورش رو به یه سر ترانس و امیتر رو به منفی مدار وصل کنید. سر دیگه ی ترانس رو هم به 9 ولت وصل کنید.با این شرایط در ثانویه ی ترانس یه ولتاژ بالا به وجود میاد.
                      ولتاژ 9 ولت رو به 555 دادم بعدش از پایه 3 حدود 7 ولت دریافت کردم....حالا اینارو چیکارش کنم؟...
                      میشه سیم پیچش رو با دست ساخت؟ اگه میشه یکم توضیح بدید...
                      چون خروجی رو ما به ترانزیستور میدیم مشکلی نیست.همون خوبه.
                      برای پیچیدن ترانس هم باید از یه فرمول هایی که وابسته به مساحت هسته و قطر سیم بود محاسباتی رو انجام بدی که من درست یادم نیست.
                      شما از این فرمول استفاده کن: نسبت دور های اولیه به ثانویه برابر با نسبت ولتاژ اولیه به ثانویه هست.
                      فقط حداقل تعداد دور رو یه عدد بالا فرض کن تا درست جواب بده.

دیدگاه

خوب تصمیم گرفتم وسایل رو امتحان کنم و پیش برم و همینطور اینجابنویسمش...ایشالاه بتونیم بیشتر از 40 کیلوولت رو تو دستامون بگیریم...
                        اینو تو شوکر میشه استفاده کرد...برای کاتالیز کردن آب ...پشه کشتن!! و در آخر برای تفریح....
                        وقتی کامل شد آموزش کاملشو با عکس میزارم باهم حال کنیم....
                        خوب اول از سیم پیچش (ترانس افزاینده) شروع میکنیم با یک سری تغیرات توی ترانس پشه کش تونستم قوی ترش کنم...
                        حالا چطوری؟ سه تا سیم پیچ داشت که رو هم بودن...اولی رو باز کردم دومی رو هم باز کردم...(اولی 45 دور _دومی 10 دور) سومی رو کار نداریم چون بیشتر از چند هزار دور زده بود!! خوب سیم پیچ وسطی رو میزاریم کنار اولی رو میپیچیم اونم 40 دور...
                        تموم همینطوری تقویت شد....بعدش میریم سراغ قطعات دیگه....دوستان اگه نظرات بهتری دارین بگید

دیدگاه

فکر کنم منظور دوستمون اینطوری بود :

خوب فکر کنم این یکی درست کار کنه اگه ok شد میریم میسازیم :wow:
                          فقط از چه ترانزیستوری استفاده کنیم بهتره...
                          تو مشخصات 555 نوشته بود تا 15 ولت جواب میده حالا من بیام 15 ولتو وصل کنم؟یا همون 9 کافیه؟
                          خیلی ممنون از همگی..... :agree:

دیدگاه

فکر کنم منظور دوستمون اینطوری بود :

خوب فکر کنم این یکی درست کار کنه اگه ok شد میریم میسازیم :wow:
                            فقط از چه ترانزیستوری استفاده کنیم بهتره...
                            تو مشخصات 555 نوشته بود تا 15 ولت جواب میده حالا من بیام 15 ولتو وصل کنم؟یا همون 9 کافیه؟
                            خیلی ممنون از همگی..... :agree:
                            دقیقا همینه.برای ترانزیستور هم بهتره از یه ترانزیستوری شبیه tip122 استفاده کنی.البته چون جریان بالایی نداریم میشه از ترانزیستور های ضعیفتر مثل BC107 هم استفاده کرد اما این دیگه یه چیز مطمئنه.تازه به خاطر شکلش راحتتر خنک میشه.
                            مسلما هرچی ولتاژ ورودی بالاتر بره سیم پیچ ها کوچیک تر میشند.من به این دلیل گفتم که 9 ولت خوبه چون میخواستم مدار کوچیک تر بشه و فقط از یه باتری کتابی استفاده کنه.شما اگه فکر میکنید لازم دارید تا 15 بالا ببرید اما به نظر من با همین باتری هم خوب جواب میده.
                            به هر حال شما فعلا این رو درست کنید. اگه خوب جواب داد ضرب کننده ی خازنی رو هم میگم چطور در خروجی مدار بزارید تا ولتاژ خروجی چد برابر شه.

دیدگاه

چند تا نکته رو یادم رفت بگم.
                              اول اینکه اگه یه مقاومت بین پایه ی 3 و بیس ترانزیستور قرار بدی خیلی بهتره.
                              دوم اینکه اگه میخوای از ولتاژ بالاتری استفاده کنی ,دوتا باتری کتابی رو سری کن که به بشه 18 ولت.این 18 ولت رو مستقیم بده به ترانس(همون پایه ی 2 شکل شما) و برای تغذیه ی 555 هم از یه 7812 استفاده کنید. این طوری سیم پیچ 18 ولتی کار میکنه 555و با 12 ولت. البته تو این جا خیلی بهتره که دیگه از ترانزیستور معمولی استفاده نکنید و به جاش از مسفت استفاده کنید. مسفت 2sk133 یا مشابهش برای این کار مناسبه.من این مسفت رو از توی کتابخونه ی پروتیوس انتخاب کردم و جواب هم داد.مسلما مسفت های دیگه ای هم هست که بشه استفاده کرد و این فقط برای نمونه بود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X