اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هنگ کردن AVR در محیطهای صنعتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هنگ کردن AVR در محیطهای صنعتی

با سلام خدمت همگی دوستان
    مشکلی که من خیلی وقت باهاش درگیرم هنگ کردن یا ریست کردن میکرو تو مدارایی که تو محیط کارخونه
    استفاده میکنم
    به عنوان مثال یه برای ساخت یه مدار که فقط یه تایمر ساده هستش و قراره که این زمان رو روی GLCD نمایش
    بده به مشکل برخوردم
    البته مشکل من نرم افزاری نیست چون مدار تو محل کارم بدون مشکل کار میکنه
    ضمنا تغذیه AVR سویچینگ هستش و سر راهشم فیلتر توصیه شده ATMEL رو قرار دادم
    همینطور پایه ریست رو هم با دیود و مقاومت به Vcc وصل کردم
    ضمنا فاصله بین رله های فرمان 220 و مدارم حدود 20cm هستش و در تمام ورودی خروجی های مدار از opto
    استفاده کردم.
    واسه مدار یه WD هم گذاشتم
    ولی باز هم هر یکی 2 روز یه بار و بصورت تصادفی میکرو ریست میکنه و هم زمان تایمر و هم آبروی منو از بین میبره!

از دوستانی که اطلاعاتی تو این زمینه دارن خواهش میکنم بدادم برسن....

پاسخ : هنگ کردن AVR در محیطهای صنعتی

یه خازن 100n سرامیکی در نزدیکترین فاصله بین VCC و GND (همه اونها) قرار بده!

دیدگاه

منظورم VCC و GND های میکرو هست که این خازن ها باید در کوتاهترین فاصله قرار بگیرند.

دیدگاه

زمین مدارت رو از شاسی تابلو جدا کن، یعنی هیچ ارتباطی بین مدارت با بدنه فلزی جعبه تابلو نباشه، بدنه منبع تغذیه مدارت رو به شاسی وصل کن، و در آخر شاسی تابلو رو به ارت حتما وصل کن، از AVR سری L استفاده کنی بهتره، از کریستال خارجی استفاده کن و بدنه کریستال رو زمین کن،فیوز بیت BOD enable را غیر فعال کن تا ریست نشه ، امیدوارم مشکلت حل بشه، اگر ارتباط سریال داری از کابل شیلد استفاده کن

دیدگاه

این پست را ملاحظه کنید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...2068#msg192068
          اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
          دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
          برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
          قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
          ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

پایه ریست رو با دیود و مقاومت وصل کردی؟ پس خازنش چی میشه؟ ممکنه ایراد از ریپل های تغذیه باشه که میکرو رو ریست میکنه.

دیدگاه

با تشکر بررسی میکنم و حتما نتیجشو میگم

دیدگاه

میتونی مدارتو داخل پکیج فلزی شیلد دار بزاری
                تو اين جهان 7 ميلياردي من معني ندارد و اگه تو اين دنيا فقط 1 نفر وجود داشت باز هم من معني نداشت

دیدگاه

سلام
                  بعد از کلی ور رفتن به مدار فهمیدم همزمان با خاموش شدن رله (که بوبین کنتاکتور رو راه مینداخت)
                  مدارم به مشکل میخوره
                  برا همین یه خازن 100 نانو 1000 ولت رو به سر کنتاکتهای رله بستم مشکلم برطرف شد!
                  اما بعد از یکی دو روز خازن اتصال کوتاه کرد و سوخت
                  برای حل این مشکل این دفعه خازن 100n رو با یه VDR 250v موازی کردم و به کنتاکت باز رله اضافه کردم
                  اما بعد از چند روز دوباره خازن سوخت
                  تصور من از VDR این بود که تو ولتاژ بیشتر از 250v اتصال کوتاه میشه و جلوی ولتاژ برگشتی بوبین کنتاکتور موقع قطع رله رو میگیره ولی مثل اینکه این دفعه هم اشتباه کردم!
                  اگه ممکنه کمکم کنید باور کنید ثواب داره :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid sh
                    سلام
                    بعد از کلی ور رفتن به مدار فهمیدم همزمان با خاموش شدن رله (که بوبین کنتاکتور رو راه مینداخت)
                    مدارم به مشکل میخوره
                    برا همین یه خازن 100 نانو 1000 ولت رو به سر کنتاکتهای رله بستم مشکلم برطرف شد!
                    اما بعد از یکی دو روز خازن اتصال کوتاه کرد و سوخت
                    برای حل این مشکل این دفعه خازن 100n رو با یه VDR 250v موازی کردم و به کنتاکت باز رله اضافه کردم
                    اما بعد از چند روز دوباره خازن سوخت
                    تصور من از VDR این بود که تو ولتاژ بیشتر از 250v اتصال کوتاه میشه و جلوی ولتاژ برگشتی بوبین کنتاکتور موقع قطع رله رو میگیره ولی مثل اینکه این دفعه هم اشتباه کردم!
                    اگه ممکنه کمکم کنید باور کنید ثواب داره :cry2:
                    با سلام

هدف ، تخلیه انرژی بوبین کنتاکتور می باشد ، در مدت زمان مناسب و بدون جرقه و تولید پارازیت.

و با فرض اینکه از روش خازن مقاومت تخلیه کننده انرژی استفاده کنیم.

مقدار خازن و مقاومت سری با آن مطابق با اندازه گیری و محاسبه انتخاب می شود.

با فرض کنتاکتور AC_220 :

جریان کنتاکت رله را که از بوبین کنتاکتور منتقل می شود در حالت وصل رله اندازه گیری کنید. I_rly
                    یک فاصله زمانی 0.020 = t ثانیه ای برای مرحله قطع رله و تضعیف جریان بوبین کنتاکتور به صفر در نظر بگیرید.

مقدار مقاومت را طوری در نظر بگیرید که در لحظه اولیه قطع رله، که تمام جریان بوبین کنتاکتور از مسیر سری مقاومت و خازن عبور می کند ، ولتاژ مجموعه از 500 ولت
                    فراتر نرود. 500 = Vmax با این ولتاژ جرقه ای در کنتاکت رله نخواهیم داشت.
                    R=Vmax/1.41*I_rly
                    مقدار خازن به نحوی محاسبه می شود که به همراه مقاومت ، جریان اولیه I_rly را در 5 برابر ثابت زمانی به صفر برساند ، و این زمان را 0.020 ثانیه منظور نموده ایم.
                    RC = t / 5 = 0.005
                    C = 0.005 / R
                    به این ترتیب مقدار خازن و مقاومت را محاسبه نمودیم.
                    اکنون مقدار توان مقاومت و ولتاژ خازن را محاسبه می کنیم.

مقاومت مذکور در مدت قطع رله ( چون به همراه خازن سری ، موازی کنتاکت رله است )جریانی از خود عبور می دهد و توانی تلف می کند. مقدار این جریان I_leak
                    I_leak = V_220 / Z_rc
                    Z_rc امپدانس مجموعه مقاومت و خازن در فرکانس برق شهری است.Z_rc = R+1/2*Pi*f*C
                    مقدار Z_rc و I_leak محاسبه می شوند.

توان مقاومت را بدست می آوریم. P_r = R * I_leak^2
                    یک مقاومتی با 2 تا 4 برابر توان محاسباتی استفاده می کنیم.

ولتاژ خازن به دلیل ایجاد مدار تشدید با سلف بوبین کنتاکتور ، چندان قابل محاسبه نیست ، لیکن به دلیل حضور مقاومت در مسیر آنها ، کنترل شده
                    و جلوی جرقه عایق خازنی و سوختن را می گیرد.

محاسبه ساده انگارانه به صورت ذیل است.
                    جریان اولیه I_rly در مدت 0.020 ثانیه در خازن شارژ می شود تا جریان به صفر برسد.سپس خازن بار خود را در مسیر مقاومت و بوبین با جریان معکوس تخلیه میکند
                    و چرخه نوسانی تا تخلیه انرژی در مقاومت ادامه می یابد.

Vc = I_rly * t / C

که t همان 0.020 ثانیه می باشد و Vc ولتاژ خازن می باشد.

ولتاژخازن را 2 برابر محاسبات در نظر می گیریم و حتما باید از ولتاژ برق شهری 220 ولت بیشر باشد ( حداقل 400 ولت )

مشاهده می فرمایید که بدون مقاومت بیرونی و تنها متکی بر مقاومت داخلی بوبین ، میرا نمودن انرژی بوبین مشکل می باشد.
                    از طرف دیگر محاسبات بر اساس قطع بوبین در حداکثر جریان AC که 1.41 * I_rly می باشد صورت گرفته است.
                    زمان 0.020 ثانیه مبنای محاسبات می باشد و یک عدد عملی می باشد. با کم و زیاد کردن این مقدار زمان ، مقادیر مقاومت و خازن عوض می شوند.

اگر جریان I_leak که از مسیر بوبین کنتاکتور و مقاومت و خازن ( هر سه سری هستند و 220 ولت دوسر مجموعه قرار می گیرد ) باعث
                    وصل کنتاکتور شود ( نزدیک حداقل جریان عملکرد کنتاکتور باشد. ) لازم است که زمان 0.020 را کاهش دهیم تا خازن کوچکتری بدست آید.

با سپاس.
                    گشتی در لاله زار
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X