منبع :

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

عضویت

&

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

عضویت
با توجه به نزدیک شدن ایام انتخاب شهر داوطلبان آزمون کاردانی به کارشناسی و سردرگمی بسیاری از عزیزان لازم دیدم که توضیحاتی را در رابطه با دانشگاههای پذیرش کننده امسال و همچنین نحوه انتخاب شهر مناسب بدهم.

نکات مهمی که باید بدانید

1 - توجه داشته باشد که دانشکده ها و آموزشکده های فنی شامل: شمسی پور تهران، شریعتی تهران، شهید باهنر شیراز ،آموزشکده فنی مشهد و اصفهان و ... ، برای دوره روزانه فقط از بین فرهنگیان شاغل در آموزش و پرورش پذیرش می کند و امکان ادامه تحصیل داوطلبان عادی در این موسسات وجود ندارد.

2 - در صورتی که در دانشگاههای دور از شهر خودتان پذیرفته شوید، توجه داشته باشید که شهریه دوره های شبانه یا غیر انتفاعی به همراه هزینه اسکان، غذا، رفت و برگشت و هزینه های جانبی دیگر ممکن است از شهریه دانشگاه آزاد نیز بیشتر شود. لذا اکیدا پیشنهاد می شود که دانشگاههای شهر خودتان را در اولویت انتخاب قرار دهید .

3 - دانشجویانی که یک ترم از دوره تحصیلی کاردانی آنها باقی مانده ، فقط می توانند اولویت های نیم سال دوم را انتخاب کنند.

4 - هیچ دانشگاهی را نمی توان بهترین گزینه برای همه و یا بدترین گزینه نامید. مثلا برای شخصی که در تهران شاغل است و نمی تواند به واسطه شغل خود تهران را ترک کند قطعا از بین غیر انتفاعی آبیک قزوین که نسبتا به تهران نزدیک است و دانشگاه لرستان یا کازرون ، غیر انتفاعی آبیک قزوین بهتر است . لذا پیشنهاد می شود نسبت به شرایط خود تصمیم به اولویت بندی دانشگاهها نمایید.

5 - شهر هایی که اولویت بندی می کنید، فقط و فقط باید بر اساس علاقه اولیت بندی شوند. توجه داشته باشد که جلوتر زدن دانشگاههای سطح پایین به هیچ وجه شانس شما را برای قبولی بالای نمی برد . ( این تفکر اولویت بندی مربوط به دنشگاه آزد است )

6 - به کسانی که رتبه های 7 - 8 هزار به بالا آورده اند توصیه می شود با انتخاب اولویتهای روزانه و شبانه، شانس خود را کم و محدودتر نکنند؛ زیرا با این رتبه ها حتی یک درصد هم شانس قبولی در روزانه یا شبانه وجود ندارد. پیشنهاد می شود حتی المقدور موسسات غیر انتفاعی بزرگ و معروف را نیز انتخاب نکنند و پس از انتخاب دانشگاههای شهر و استان خود، سایر اولویتها را برای موسسات غیر انتفاعی کوچک و تازه تاسیس کنار بگذارند.

7 - مدرک همه دانشگاه های دولتی، غیر انتفاعی و علمی کاربردی از طرف وزارت علوم صادر می شود و هیچ تفاوتی ندارند. اگر برای وقت و عمر خود ارزش قائل هستید در هر دانشگاهی که پذیرفته شدید ادامه تحصیل دهید و این دو سال را سپری کنید.

8 - داوطلبانی که رتبه خوب یا نسبتا خوبی را کسب کرده اند و تمایل چندانی به تحصیل در موسسات غیر انتفاعی ندارند ( حال به هر دلیلی از جمله : اعتراض به نداشتن امکانات خوب در موسسات غیر انتفاعی ، نبود موسسه در شهر محل سکونت ، شاغل بودن بویژه در تهران یا شهرهایی که فاقد دانشگاه و موسسه غیر انتفاعی است و ... ) و از همه مهمتر زمان ، بودجه و حوصله درس خواندن برای کنکور آزاد را بطور جدی دارند ، می توانند یک یا چند رشته از موسسات غیر انتفاعی نزدیک شهر خود را انتخاب کنند و پس از قبولی و ثبت نام ، بطور موازی برای کنکور آزاد نیز آماده شوند .

نکته مهم :

لازم به ذکر است که ثبت نام ترم اول در اکثر موسسات غیرانتفاعی اجباری بوده و مرخصی تحصیلی داده نمی شود . ( البته توصیه می شود که این موضوع توسط داوطلبان امسال نیز بررسی شود )

اگر دوستان اطلاعات دیگری در این زمینه دارند ، لطفا در این پست درج نمایند .