اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تامین ولتاز مدارات غیر حساس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تامین ولتاز مدارات غیر حساس

من برای تامین ولتاز مدارات غیر حساس مثلا led و زنگ راه پله و موتور شیر آب و ... این مدار رو طراحی کردم می خوام بسازم میشه بگید کار میکنه یانه و اشکالش چیه و در صورت داشتن وقت میشه مدار رو شبیه سازی کنید ؟

اما توضیح مدار با تقسیم مقاومتی ولتازی حدودا 5 ولت در سر یک مقایسه کننده درست می کنیم و ولتاز بار مصرفی رو با اون مقایسه می کنیم
    اگه ولتاز از 5 ولت کمتر شد تایمر به اندازه t ترانزیستور رو روشن میکنه و بعد خامش میشه با تنظیم t میشه ولتاز رو در 5 ولت فارغ از شدت جریان ثابت نگه داشت
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

پاسخ : تامین ولتاز مدارات غیر حساس

نه دیگه نشد ...

اولا تغذیه ی مقایسه کننده رو از کجا گرفتی ؟ از خروجی یا ورودی ؟ اگه از خروجی گرفته باشی که خب 5 ولت واسه یه مقایسه کننده شاید زیاد مناسب نباشه حالا اصلا این هیچی ... الان زمین مقایسه کنندت می شه زمین خروجی در حالی که زمین مقاومت های تقسیم ولتاژت می شه یه زمین دیگه ... یعنی تو دوتا زمین داری که این دوتا باهم اختلاف سطح ولتاژ دارن تازه یکیش DC و اون یکی هم AC ... این یعنی مقایسه کردن دوتا چیز که هیچ ربطی به هم ندارن پس پاسخ خروجی اشتباه می شه ...

حالا اینا هم هیچی ... تو اومدی امیتر یه ترانزیستور NPN رو به مثبت تغذیه و بیس اونو به منفی وصل کردی یعنی بایاس بیس امیتر رو تو گرایش معکوس قرار دادی اونم با چه ولتاژ معکوسی ؟ 220 ولت ! پس سه سوت ترانزیستورت می سوزه ... پس باید PNP استفاده کنی ... حالا فرض می کنیم PNP باشه اولا که PNP با ولتاژ بالای 300 ولت که بتونه جواب کارتو بده سخت پیدا شه یا شایدم اصلا نباشه ... دوما حالا گیریم هم که پیدا شد و بایاس بیس امیتر درست شد که از اینجا تازه مکافات های بعدی شروع می شه ...

دیدگاه

بعد از ارسال تاپیک متوجه شدم که تقسیم ولتاز جهت تولید ولتاز مرجع باید بعد از پل دیود انجام بشه چون قبل از پل ولتاز متناوب است
      ودر ضمن باید این ولتاز مرجع رو صاف کرد ( احتمالا با یک خازن خیلی کوچولو چون مقاومت تقسیم کننده اهمش رو میشه زیاد گرفت )چون هنوز ولتاز بعد از یک سوساز متناوب است اما در مورد ترانزیستور سوئیچ باید بگم که که 804 iIRIF قیمتش 400 تومن است( 5 آمپر 600 ولت ) یک خازن 1000 میکرو فاراد 300 ولت هم قیمتش 500 تومنه
      مدار خیلی ارزون درمیاد حول حوش 1200 تومن
      فکر کنم با زیاد کردن ضرفیت خازن بشه تا یک آمپر هم جریان گرفت

دیدگاه

مدار رو یکم اصلاح میکنم

دیدگاه

اولا که این پل دیودی که کشیدی وضعش خیلی خرابه اگه نمی تونی درست بکشی جاش بلاک بذار :smile:

دوما فرض که این مدارت جواب بده که نمی ده ... این تایمر باید با برق شهر سینک باشه یعنی همزمانی داشته باشه چون کسی فیکس بودن فرکانس برق شهر را روی 50 هرتز تضمین نکرده ...

سوما این ماسفتی که اسمشو بردی irf840 باید باشه نه irf804 ...

حالا اگه از این گیرای سه فاز بگذریم واسه اینکه این مدار جواب بده اول باید این تایمرت رو با برق شهر سینک کنی تا در فاصله های زمانی مشخص بیاد و گیت ماسفت را تیریگ کنه که خودش یه بحث دیگس....

دوم : فکر نکن خروجی تایمر به این شکلی که کشیدی می تونه گیت ماسفت رو درایو کنه ... حتما باید از ترانس پالس یا چیزی مشابه اون استفاده کنی راه های دیگه هم هست اما مدارو شلوغ می کنه

در حالت کلی چیزی که تو کشیدی یک سمپل از توپولوژی حالت فوروارد در منابع تغذیه ی سویچینگ هست ...

حالا یه سوال : چرا نحوه ی تایمینگ اینجوریه ؟ مثلا نیم سیکل اول تایم 1 و تایم 2 را داریم ولی تو نیم سیکل دوم فقط تایم 3 و .... ؟؟؟؟؟

دیدگاه

کد:
            اول باید این تایمرت رو با برق شهر سینک کنی تا در فاصله های زمانی مشخص بیاد و گیت ماسفت را تیریگ کنه
            اصلا بحث این نیست
            این مدار به فرکانس ورودی کاری نداره حتی اگر ولتاز ورودی dc باشه باز مدار کار میکنه
            حتی به پل دیود احتیاج نیست و آشکار سازی نیم موج با یک دیود هم کار رو راه میندازه
            مشکل اصلی اینه که در لحضه روشن شدن مدار ولتاز خود تایمر و پمپ رو از کجا باید تهیه کرد ؟

دیدگاه

چطور میشه این تاپک رو به قسمت منابع تغذیه انتقال داد ؟

کد HTML:
              <abbr=فقط کافیه گزارش بدید! :wink:></abbr>

دیدگاه

جریان اولیه برای راه اندازی تایمر یا آی سی سوییچینگ بهش جریان Start Up می گن حالا بسته به اینکه چه قدر جریان راه اندازی اولیه نیاز هست باید از یک مقاومت وات بالا (2 وات نه بیشتر ) استفاده بشه

مثلا UC3845 جریان Start up در حدود 1میلی آمپر نیاز داره operating Current یا جریان کارکردش 30میلی آمپره ...

اولا که پ امپ جریانی نمی کشه پس بحث سر تایمره
                تو باید اول مدار تایمرو بطرحی بعدش حساب کنی ببینی چه قدر جریان می تونه استارتش کنه بعدش هم مقدار مقاومت مورد نیاز ... بعد از اینکه استارت شد باید با خروجی تغذیه به کارش ادامه بده .

در ضمن این ساده ترین قسمت کاره ....

من فکر کردم نحوه ی زمان بندی تایمر داره کار خاصی رو انجام می ده اما مثل اینکه اینجوری نیست اگه اینطور باشه مدارات خیلی ساده تر از این هم می تونه توان مصرفی مدارات غیر حساس رو تامین کنه مثلا یک اسیلاتور آرمسترانگ ....

دیدگاه

در این مدار حتی تایمر رو هم مشه با پمپ ساخت پس فقط به یک lm324 نیاز است

http://www.electronicsmaker.com/em/admin/pdf/circuit_idea/OP%20-%20AMP%20TIMER.pdf

دیدگاه

فرق زیادی بین Comparator و op amp وجود داره ... Lm324 یک Comparator و 741 که تو این Application یی که گذاشتی استفاده شده یک op amp .

تو این مدار می تونی از lm324 هم استفاده کنی چون مسایلی مثل پهنای باند و فیدبک و ... این جور چیزا مطرح نیست اما یادت باشه خروجی 324 یک خروجی Open Collector است .

در کل بجای این کارا من می گم یه اسیلاتور آرمسترانگ بسازی بهتره چون چرا :

1) خروجی ایزوله داری که این خیلی مهمه اما مدار خودت تابله که خطرناکه ....
                    2) اگه بتونی از مدار خودت جواب بگیری نهایتا با یه هیت سینک گنده شاید بتونی 50 وات توان به بارت برسونی اونم شاید ...

قطعات مورد نیاز : ترانزیستور MJE13007 و یک هسته ی 2218 و یک دیاک یک پل دیود یک خازن صافی 47 میکروفاراد 400 ولت و یک خازن 1000 میکرو 25 ولت و چنتا مقاومت ... همین .
                    مزایا ی طرح بالا :
                    1) خروجی ایزوله
                    2) بدون نیاز به هیت سینک می تونی 50 وات یا حتی بیشتر به بار اعمال کنی .

اما خروجیش باید یه مرحله رگوله بشه که شبیه تکنیک Post Regulation در تغذیه ی بعضی از CPU هاست .

دیدگاه

کد:
                      در کل بجای این کارا من می گم یه اسیلاتور آرمسترانگ بسازی بهتره چون چرا :

من نمیخوام وارد دردسر ساخت ترانس( تازه اونهم با هسته فریت) بشم علاوه بر حجمش که باز هم بزگ میشه اگه این مدار من کار کنه
                      کل حجمش اندازه یک آی سی 16 پایه و یک خازن 1000 میکرو و یک پل دیود میشه ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X