اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شبیه سازی پتانسومتر با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شبیه سازی پتانسومتر با میکرو

با سلام یه سوال برام پیش اومده که خیلی برام مهمه
    من میخوام توی یه دستگاه که مثلا پتانسیومتر 10 کیلو یا 100 کیلو یا هر پتانسیومتر دیگری که باشه را بردارم و به جای اون یه میکرو بزارم که مثلا دوتا کلید داشته باشه برای کم و زیاد کردن و با هربا زدن کلید کم پتانسیومتر کم و با زدن کلید زیاد پتانسیومتر زیاد بشه

یه نمونه فکر کنید داخل ضبط صوت که ولوم تنظیم صدا داره اونو برداریم و به جای اون دوتا کلید داشته باشیم که صدا را کم و زیاد کنیم ( کلا برای هر دستگاهی کار کنه)
    اگر هم بدون میکرو هم میشه انجام داد برام خوبه :wow:

پاسخ : شبیه سازی پتانسومتر با میکرو

این آیسی وجود داره و نیازی به استفاده از میکرو نیست اما اگه بخوای هم از میکرو استفاده کنی باید از PWM استفاده کنی.
    تشکر لازم نیست!

دیدگاه

یادمه داخل کتابهای هنرسان ماسفت ها هم این قابلیت رو داشتن که به مقاومت متغیر تبدیلشون کرد
      انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
      [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
      http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

دیدگاه

میشه اسم ای سی را برام با نوع اتصال بگید خیلی خیلی نیاز دارم

دیدگاه

آی سی های مخصوصی واسه این کار هستش دوست عزیز مثل pt2253a که آی سی ولوم دیجیتال هستش
          طب اسلامی

دیدگاه

گفتم که فقط نمیخوام به جای ولوم استفاده کنم میخوام به جای هر چی که پتانسیومتر داره استفاده کنم
            یه نوع پتانسیومتر دیجیتال میخوام

دیدگاه

خوب ولوم همون پتانسیومتره دیگه.شایدم من اشتباه میکنم.یعنی ولوم با پتانسیومتر میفرقه!! چه جالب
              طب اسلامی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdifaheca
                خوب ولوم همون پتانسیومتره دیگه.شایدم من اشتباه میکنم.یعنی ولوم با پتانسیومتر میفرقه!! چه جالب
                دوستمون راست میگه بیچاره! ولوم اصطلاح علمی تر پتانسیومتره :wow:
                دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

من هر چی دیتا شیت از این ای سی پیدا کردم نوشته کنترل کننده حجم صدا
                  فکر کنید من مثلا میخوام این را سر راه یه ال ای دی بزارم و مثل متانسیومتر نور اونو کم و زیاد کنم
                  بعدا مثلا من پتانسیومتر 10 کیلو توی مدارم استفاده میکردم الان از کجا باید این ای سی را به پتانسیموتر 10 کیلو تبدیل کنیم
                  یا مثلا در یه مدار دیگه متانسیومتر 100 کیلو هست چه طوری ای سی را باید به اون پتانسیومتر تبدیل کنیم

دیدگاه

آقا من یه سرچ تو اینترنت زدم، این آی سی رو پیدا کردم:
                    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/256417/ONSEMI/CAT5128.html
                    اسم آی سیش هست CAT5128.
                    تو دیتاشیتش نوشته مقاومت های 10، 50 و 100k رو داره.
                    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

AD8403 یه ای سی پتانسیومتر دیجیتاله که من این ای سی رو از جمهوری به قیمت 6 تومن خریدم که تو سه مدل داره 5کیلو ، 10 کیلو و 100کیلو که اینی که من گرفتم فکر میکنم 10 کیلو باشه که تو ای سی 4تا پتانسیومتر هست که با SPI کار میکنه (فقط باید با میکرو ازش استفاده کنی) که هنوز خودم وقت نکردم راش بندازم که 256 پله هست یعنی مقاومت 10 کیلو رو به 256 قسمت تقسیم میکنه

طرز کارش این طوریه که 10 بیت دیتا رو با SPI به ای سی میفرستی که 8بیت اول از این 10 بیت دیتاست (همون 256 پله) و دوبیت اخر هم بیت های ادرس هست که شماره مقاومت ایسی رو تعیین میکنه تو دیتا شیت دقیق تر توضیح داره ولی هنوز خودم راش ننداختم

اصطلاحا به این ای سی ها Digital Potentiometers میگن که راحت میتونی تو گوگل سرچ کنی و ای سی های مختلفی رو پیدا کنی من این یه ای سی رو تونستم پیدا کنم که البته یه مدل هم بود که قیمت 14 تومن بود و باید سفارش میدادم تا بیاره در ضمن از پاساژ عباسیان گرفتم
                      اگه این کلمه Digital Potentiometer رو تو پروتوس سرچ کنی یه چنتا ای سی میاره که بدونه میکرو میشه راش انداخت ولی من تو جمهوری پیداش نکردم

دیدگاه

بچه ها من این ای سی را پیدا کردم شش تا خروجی داره به صورت spi هم هست ولی نمیدونم چه طوری راش بندازم کسی اگه میتونه کمک کنه
                        AD5206

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahid_d_0101
                          بچه ها من این ای سی را پیدا کردم شش تا خروجی داره به صورت spi هم هست ولی نمیدونم چه طوری راش بندازم کسی اگه میتونه کمک کنه
                          AD5206
                          یه نگاه به دیتا شیت خوب بنداز ببین چی می گه

دیدگاه

از کجا گرفتی ؟ چند گرفتی ؟ چند کیلوش رو گرفتی؟راستی تو پروتئوس هم هست فکر نمیکنم تو راه اندازیش زیاد مشکل باشه

برای راه اندازیش هم باید نرم افزاری SPI رو بنویسی

دیدگاه

من خودم شهرستان هستم یکی از دوستان تهران گفت پیدا کرده نمیدونم از کجا قیمت هم نپرسیدم میپرسم خبرتون میکنم
                              فقط اگه کسی میتونه اینو راه بنداز هدیتاشیتش فراوانه ولی من چیزی نفهمیدم :cry2: :cry2:
                              هر کی راه بندازه خیلی خیلی ممنون میشم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X