ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2010/08/10
    175
    1

برنامه روی میکرو پروگرمر

سلام.
    برنامه ای که روی میکرو پروگرمر میریزن چیه؟ همون فایل هگز. چه دستوراتی داره؟
    ممنون میشم توضیح بدین.
    کار بسیار ظریفی است که انسانی را ببخشیم، بی آنکه ارزشش را در نظر خود او و خودمان پایین بیاوریم
    2010/06/24
    مشهد
    949
    5

پاسخ : برنامه روي ميکرو پروگرمر

ببين برنامه اي که تو مي نويسي (با هر زبوني) يه برنامست که براي تو قابل فهمه، اما کامپيوتر يه سيستم منطقيه. اين يعني که فقط 0 و 1 رو مي فهمه.
    وقتي تو برنامه رو نوشتي، بايد يه جوري اون رو تبديل به يه عبارت بر حسب 0 و 1 کني. که اين همون کاريه که کامپايلر انجام ميده. يعني ور ميداره دستوات رو به کد تبديل مي کنه.
    اين تبديل هم به دو شکله. يکي فايل باينري (bin) و يکي فايل هگز (hex) که در واقع هر دوشون يه معني دارن. فقط سيستم عددي شون فرق مي کنه. يکي دودويي ه و اون يکي در مبناي 16.
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.
    2007/12/09
    تهران
    1,626
    20

پاسخ : برنامه روی میکرو پروگرمر

لزومی نداره که شما بدونید این کد ها چی هستند
    این کد ها همه به زبون ماشین تبدیل شده اند و فهمش کار ما نیست. اما اگه در مورد قالب بندی و شکل کلیش میخوای بدونی اینجا رو ببین:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

[img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]
    2010/06/24
    مشهد
    949
    5

shahinbahari عزيز شما خودتو عصباني نکن. خوب سوال پرسيد ديگه. اگه قرار بود هر کي بياد سوال بپرسه بگيم که ايناش به تو ربطي نداره که نميشه. :agree:
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.
    2010/08/10
    175
    1

ممنون برا جواباتون ولی فک کنم شما منظور منو متوجه نشدین!
    بعضی از پروگرمرا یه میکرو توو مدار خودشون دارن. یعنی خود پروگرمر دارای یه میکرو با یه برنامه خاص هست.( متعلق به خود پروگرمر)
    منظورم برنامه اون بود
    کاری به هگز بودنش ندارم. اینو گفتم چون وختی میخوای یکیشونو بسازی فقط یه فایل هگز میتونی پیدا کنی. میخوام بدونم اون چه برنامه ایه؟ چه کاری میکنه توو مدار پروگرمر؟!
    کار بسیار ظریفی است که انسانی را ببخشیم، بی آنکه ارزشش را در نظر خود او و خودمان پایین بیاوریم
    2007/12/09
    تهران
    1,626
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
    shahinbahari عزيز شما خودتو عصباني نکن. خوب سوال پرسيد ديگه. اگه قرار بود هر کي بياد سوال بپرسه بگيم که ايناش به تو ربطي نداره که نميشه. :agree:
    من کی عصبانی شدم؟
    بعد من کی گفتم که ایناش به تو ربط نداره :eek: من گفتم لزومی نداره که این ها رو بدونید چون اینا به زبون ماشین ترجمه شدند و هیچ آدم عاقلی نمیشینه این کد ها رو یاد بگیره.این کد ها فقط جایی که لازم به طراحی پردازنده باشه یا بخواید یه برنامه ای بنویسید که به طریقی نیاز به خوندن اینا باشه به کارتون میاد .واسه همینم اون لینک رو دادم تا با نحوه ی ذخیره شدنش آشنا بشید.
    اگر با نرم افزار هایی مثل winhex کار کرده باشید و با اون این فایل ها رو بررسی کرده باشید حتما متوجه این موضوع شدید که هر کد هگز معادل یکی از دستورات اسمبلی میشه.حالا آیا واقعا لازمه که همه ی این کد ها رو حفظ کرد؟
    این کار مثل این میمونه که تمام کاراکتر های اسکی رو حفظ کنید.
    منظور من این بود نه این که شما برداشت کردید.من فقط میخواستم که متوجه این موضوع بشید.
    به هر حال اگر من طوری نوشتم که باعث شده که بد برداشت بشه از همه عذر خواهی میکنم و بدونید منظور واقعی این بوده :nice:
    آقا حامد حالا از اینا گزاشته شما که خودت از همه عصبانی تری. :biggrin: :nerd:
    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]
    2010/06/24
    مشهد
    949
    5

اٍ، چقدر زود شمام فهميديد من آدم عصبي هستم! :nice:
    حالا اينا رو بي خيال، مثکه موضوع رو اشتباه فهميديم :cry2:
    نقل قول نوشته اصلی توسط Siavash01
    بعضي از پروگرمرا يه ميکرو توو مدار خودشون دارن. يعني خود پروگرمر داراي يه ميکرو با يه برنامه خاص هست.( متعلق به خود پروگرمر)
    منظورم برنامه اون بود
    کاري به هگز بودنش ندارم. اينو گفتم چون وختي ميخواي يکيشونو بسازي فقط يه فايل هگز ميتوني پيدا کني. ميخوام بدونم اون چه برنامه ايه؟ چه کاري ميکنه توو مدار پروگرمر؟!
    درست متوجه نشدم. توي مدار پروگرمر خيلي آي سي هاي مختلفي هست. يکم دقيق تر بگيد خوب ميشه.
    2010/08/10
    175
    1

یه سری پروگرمرا (فککنم تمام پروگرمرای usb) تووی مدار خودشون یه میکروکنترلر دارن که یه جورایی به نظر میرسه به عنوان مغز مدار عمل میکنه. مثلا خود پروگرمر یه mega8 روش هست که یه برنامه خاص داره.
    2009/10/21
    تهران
    2,505
    207

میکروها (و هر نوع آی سی حافظه دار دیگه مثل EEPROMها) روشهای مختلفی برای برنامه ریزی دارند. یعنی اینکه شما میتونی یه فایل (از نوع هگز یا باینری و یا هر فرمت دیگه که البته در اینجا برای ما اهمیتی نداره) رو داخل حافظه شون بریزی. از جمله این روشها میشه JTAG و SPI و اون قبل تر ها موازی با ولتاژهای برنامه ریزی خاص.
    خب حالا سازنده این آی سی ها (منظورم سازندگان میکروها و حافظه های EEPROM) میان و روال برنامه ریزی حافظه ها و فیوز بیتهای داخلی آی سی هاشون رو ارائه میدن تا سازندگان پروگرمر ها بتونن برای اون آی سی ها پروگرمر بسازن.
    بعنوان مثال مثلل میگن فلان پایه رو موقع ریست اگه در حالت 0 نگه دارین میکرو وارد حالت پروگرم میشه و اونوقت فرضا داده های داخل فایل هگز رو با این فرمت خاص از روی فلان پایه به داخل میکرو ارسال کنید.
    خب شما هم بعنوان سازنده پروگرمر باید این فایل هگز رو باز کنی و با روالی که سازنده میکرو گفته بریزی توی میکرو.
    این کار رو شما میتونی مستقیما توسط کامپیوتر انجام بدی مثل پروگرمهایی که از پورت موازی استفاده میکنن. میتونی روال فوق را با FPGA یا یه میکروی دیگه پیاده سازی کنی(که شما در موردش سوال داشتین). امیدوارم منظورتون رو درست متوجه شده باشم و توضیحاتم بدردتون خورده باشه
    2010/08/10
    175
    1

پس در واقع اون میکرو (مغز) برای اینه که اون میکرویی که میخوایم بهش برنامه بدیم رو اماده میکنه. درست فهمیدم؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12