اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برنامه روی میکرو پروگرمر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برنامه روی میکرو پروگرمر

سلام.
    برنامه ای که روی میکرو پروگرمر میریزن چیه؟ همون فایل هگز. چه دستوراتی داره؟
    ممنون میشم توضیح بدین.
    کار بسیار ظریفی است که انسانی را ببخشیم، بی آنکه ارزشش را در نظر خود او و خودمان پایین بیاوریم

پاسخ : برنامه روی میکرو پروگرمر

ببین برنامه ای که تو می نویسی (با هر زبونی) یه برنامست که برای تو قابل فهمه، اما کامپیوتر یه سیستم منطقیه. این یعنی که فقط 0 و 1 رو می فهمه.
    وقتی تو برنامه رو نوشتی، باید یه جوری اون رو تبدیل به یه عبارت بر حسب 0 و 1 کنی. که این همون کاریه که کامپایلر انجام میده. یعنی ور میداره دستوات رو به کد تبدیل می کنه.
    این تبدیل هم به دو شکله. یکی فایل باینری (bin) و یکی فایل هگز (hex) که در واقع هر دوشون یه معنی دارن. فقط سیستم عددی شون فرق می کنه. یکی دودویی ه و اون یکی در مبنای 16.
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

لزومی نداره که شما بدونید این کد ها چی هستند
      این کد ها همه به زبون ماشین تبدیل شده اند و فهمش کار ما نیست. اما اگه در مورد قالب بندی و شکل کلیش میخوای بدونی اینجا رو ببین:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_HEX
      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

shahinbahari عزیز شما خودتو عصبانی نکن. خوب سوال پرسید دیگه. اگه قرار بود هر کی بیاد سوال بپرسه بگیم که ایناش به تو ربطی نداره که نمیشه. :agree:
        دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

ممنون برا جواباتون ولی فک کنم شما منظور منو متوجه نشدین!
          بعضی از پروگرمرا یه میکرو توو مدار خودشون دارن. یعنی خود پروگرمر دارای یه میکرو با یه برنامه خاص هست.( متعلق به خود پروگرمر)
          منظورم برنامه اون بود
          کاری به هگز بودنش ندارم. اینو گفتم چون وختی میخوای یکیشونو بسازی فقط یه فایل هگز میتونی پیدا کنی. میخوام بدونم اون چه برنامه ایه؟ چه کاری میکنه توو مدار پروگرمر؟!
          کار بسیار ظریفی است که انسانی را ببخشیم، بی آنکه ارزشش را در نظر خود او و خودمان پایین بیاوریم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
            shahinbahari عزیز شما خودتو عصبانی نکن. خوب سوال پرسید دیگه. اگه قرار بود هر کی بیاد سوال بپرسه بگیم که ایناش به تو ربطی نداره که نمیشه. :agree:
            من کی عصبانی شدم؟
            بعد من کی گفتم که ایناش به تو ربط نداره :eek: من گفتم لزومی نداره که این ها رو بدونید چون اینا به زبون ماشین ترجمه شدند و هیچ آدم عاقلی نمیشینه این کد ها رو یاد بگیره.این کد ها فقط جایی که لازم به طراحی پردازنده باشه یا بخواید یه برنامه ای بنویسید که به طریقی نیاز به خوندن اینا باشه به کارتون میاد .واسه همینم اون لینک رو دادم تا با نحوه ی ذخیره شدنش آشنا بشید.
            اگر با نرم افزار هایی مثل winhex کار کرده باشید و با اون این فایل ها رو بررسی کرده باشید حتما متوجه این موضوع شدید که هر کد هگز معادل یکی از دستورات اسمبلی میشه.حالا آیا واقعا لازمه که همه ی این کد ها رو حفظ کرد؟
            این کار مثل این میمونه که تمام کاراکتر های اسکی رو حفظ کنید.
            منظور من این بود نه این که شما برداشت کردید.من فقط میخواستم که متوجه این موضوع بشید.
            به هر حال اگر من طوری نوشتم که باعث شده که بد برداشت بشه از همه عذر خواهی میکنم و بدونید منظور واقعی این بوده :nice:
            آقا حامد حالا از اینا گزاشته شما که خودت از همه عصبانی تری. :biggrin: :nerd:
            [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

اٍ، چقدر زود شمام فهمیدید من آدم عصبی هستم! :nice:
              حالا اینا رو بی خیال، مثکه موضوع رو اشتباه فهمیدیم :cry2:
              نوشته اصلی توسط Siavash01
              بعضی از پروگرمرا یه میکرو توو مدار خودشون دارن. یعنی خود پروگرمر دارای یه میکرو با یه برنامه خاص هست.( متعلق به خود پروگرمر)
              منظورم برنامه اون بود
              کاری به هگز بودنش ندارم. اینو گفتم چون وختی میخوای یکیشونو بسازی فقط یه فایل هگز میتونی پیدا کنی. میخوام بدونم اون چه برنامه ایه؟ چه کاری میکنه توو مدار پروگرمر؟!
              درست متوجه نشدم. توی مدار پروگرمر خیلی آی سی های مختلفی هست. یکم دقیق تر بگید خوب میشه.

دیدگاه

یه سری پروگرمرا (فککنم تمام پروگرمرای usb) تووی مدار خودشون یه میکروکنترلر دارن که یه جورایی به نظر میرسه به عنوان مغز مدار عمل میکنه. مثلا خود پروگرمر یه mega8 روش هست که یه برنامه خاص داره.

دیدگاه

میکروها (و هر نوع آی سی حافظه دار دیگه مثل EEPROMها) روشهای مختلفی برای برنامه ریزی دارند. یعنی اینکه شما میتونی یه فایل (از نوع هگز یا باینری و یا هر فرمت دیگه که البته در اینجا برای ما اهمیتی نداره) رو داخل حافظه شون بریزی. از جمله این روشها میشه JTAG و SPI و اون قبل تر ها موازی با ولتاژهای برنامه ریزی خاص.
                  خب حالا سازنده این آی سی ها (منظورم سازندگان میکروها و حافظه های EEPROM) میان و روال برنامه ریزی حافظه ها و فیوز بیتهای داخلی آی سی هاشون رو ارائه میدن تا سازندگان پروگرمر ها بتونن برای اون آی سی ها پروگرمر بسازن.
                  بعنوان مثال مثلل میگن فلان پایه رو موقع ریست اگه در حالت 0 نگه دارین میکرو وارد حالت پروگرم میشه و اونوقت فرضا داده های داخل فایل هگز رو با این فرمت خاص از روی فلان پایه به داخل میکرو ارسال کنید.
                  خب شما هم بعنوان سازنده پروگرمر باید این فایل هگز رو باز کنی و با روالی که سازنده میکرو گفته بریزی توی میکرو.
                  این کار رو شما میتونی مستقیما توسط کامپیوتر انجام بدی مثل پروگرمهایی که از پورت موازی استفاده میکنن. میتونی روال فوق را با FPGA یا یه میکروی دیگه پیاده سازی کنی(که شما در موردش سوال داشتین). امیدوارم منظورتون رو درست متوجه شده باشم و توضیحاتم بدردتون خورده باشه

دیدگاه

پس در واقع اون میکرو (مغز) برای اینه که اون میکرویی که میخوایم بهش برنامه بدیم رو اماده میکنه. درست فهمیدم؟

دیدگاه

بله. در واقع اون میکرو ، بایت های فایل هگز رو از کامپیوتر میگیره و با یک روال مشخص شده تحویل میکرویی که میخوایم پروگرم کنیم میده

دیدگاه

چرا توو پروگرمرایی که از پورت موازی استفاده میکنن اون میکرو وجود نداره؟ به خاطر تعداد زیاد اتصالات پورته؟ میشه همه پایه هایی که لازمن رو مستقیم به کامپیوتر وصل کرد و باقیشو با برنامه انجام داد. اره؟ برا اینه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X