اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کابل شبکه، کابل سریال یا؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کابل شبکه، کابل سریال یا؟

سلام
    من یه پروژه کنترلر دارم که قراره یه سری کلید رو که تو یه دستگاه مجزا از کنترلر قرار گرفته روشن و خاموش کنه. برای این کار لازم که من از طریق یک کابل فرمان ها رو که صفر و یک منطقی هست به اون دستگاه انتقال بدم. از اونجایی که محیط یه محیط نسبتا پر نویزه موندم برای انتقال این صفر و یک ها از چه کابلی استفاده کنم.
    به نظر شما چه کابلی برای انتقال 0و5 ولت که فرکانسش حداکثر 100hz هست مناسب تره؟ کابل شبکه یا کابل های شیلد شده سریال؟ در ضمن حداقل 8 رشته باید باشه

ممنون

پاسخ : کابل شبکه، کابل سریال یا؟

سلام ، متوجه نشدم،شما کلید رو میخای خاموش روشن کنی؟ یا فرمان رله داری و باید فرمان رله رو انتقال بدی ، و بگو تو چه فاصله ای؟ بیشتر توضیح بده!

دیدگاه

در فاصله مثلا ده متری با فرکانس حداکثر 100 هرتز باید برای یه مدار منطقی که اونطرف هست (یعنی جریان زیادی نمیکشه) صفر و یک منطقی (0 و 5 ولت) ارسال کنم. حالا میخوام ببینم رو این نویز میفته یا نه؟

دیدگاه

تو فاصله 1 متری هم با این منطق که به نظر TTL میاد نویز میوفته ، چه برسه به 10 متر، واسه این کار باید از یه پروتوکل استفاده کنی، اول از اپتوکوپلر استفاده کن ، اگه تو این فرکانس مشکلی داشت راحت ترین کار استفاده از پروتوکل rs485 هست، ولی اول از اوپتو استفاده کن

اگه کمک دیگه خواستی در خدمتم

دیدگاه

چه فرقی میکنه؟ باز ارتباط بین دو اپتو کوپلر که الکتریکی شد و نویز پذیر! تجهیز این دو طرف به مدار میکرو پروسسوری شاید رافع مشکل باشه اما فکر میکنم اگه یک حلقه جریان ببندی مشکلت کامل حل بشه. اما مسلما برای هر مسیر باید دو سیم استفاده بشه. اینجوری اگه آرک هم کنارش بزنی سیگنالت هیچیش نمیشه. چون ولتاژ ردوبدل شده مهم نیست. جریانش مهمه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_agha
            چه فرقی میکنه؟ باز ارتباط بین دو اپتو کوپلر که الکتریکی شد و نویز پذیر! تجهیز این دو طرف به مدار میکرو پروسسوری شاید رافع مشکل باشه اما فکر میکنم اگه یک حلقه جریان ببندی مشکلت کامل حل بشه. اما مسلما برای هر مسیر باید دو سیم استفاده بشه. اینجوری اگه آرک هم کنارش بزنی سیگنالت هیچیش نمیشه. چون ولتاژ ردوبدل شده مهم نیست. جریانش مهمه.
            میشه یکم بیشتر در مورد چگونگی تشکیل این حلقه بگید
            A-Hosseini

دیدگاه

معمولا در ارتباطات سریال یا مبنا نوریه یا الکتریکی. وقتی الکتریکی باشه یا بر اساس سطوح ولتاژه یا جریان. سطوح ولتاژ هم انواعی داره مثل ساده که در rs232 میبینیم و به نوعی تفاضلی که در rs485 و rs422 شاهدش هستیم. اما تمامی اینها در برابر نویز های شدید که ذاتا روی سطوح ولتاژ اثر میذارن آسیب پذیر هستن. اما اگه بیاییم ارتباط رو بر مبنای سطوح جریان مثلا 4 و 20 میلی آمپر (دقت کنین: 4 و 20 میلی آمپر .... نه 4 تا 20 میلی آمپر) ارسال کنیم عمرا نویز بتونه در میزان جریان عبوری تغییر محسوسی بده. البته یک سری مدار آنالوگ میخواد به همراه یک زوج اپتو کوپلر ولی از این تکنیک مثلا در مجتمع های فولاد برای ارتباط ما بین PLC های کنار کوره قوس الکتریکی و کامپیوتر های سطح 2 استفاده میشه. و لابد خودتون حدس میزنین که باری با حدود 60KVA چقدر نویز شدیدی میتونه ایجاد کنه.

به این لینک سری بزنین:
              http://www.epanorama.net/multi.php?search=&q=current+loop

فقط دقت کنین این متد به دو صورت استفاده میشه. یکی برای سیگنالهای دیجیتال که فقط یا 20 میلی آمپر یا 4 میلی آمپر ردوبدل میشه. یکی برای سیگنالهای آنالوگ که بین 4 و 20 میلی آمپر ردوبدل میشه. باز هم دقت کنین که 4 میلی آمپر با صفر فرق میکنه چون صفر یعنی جریانی در کار نیست و احتمالا کابل پاره شده ولی 4 میلی آمپر میتونه همون صفر منطقی باشه. یا مینیمم سطح آنالوگ.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X