اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرکانس کاری در ارتباط سریال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرکانس کاری در ارتباط سریال

با عرض سلام و درود
    یه سوال در مورد ارتباط سریال داشتم و اون اینکه وقتی که ما Boud Rate رو در سیستم فرستنده به AVR و خود AVR مثلا 9600 تنظیم میکنیم و اطلاعات دریافتی رو پشت سر هم روی یکی از پورتهای AVR قرار میدیم فرکانس این داده ها چه قدر خواهد بود؟ آیا برابر با فرکانس کاری خود میکرو هست؟ اگر اینطوره خوب سرعت ورود داده ها به میکرو که خیلی کمتر از فرکانس معمول در AVR هاست.
    ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ : فرکانس کاری در ارتباط سریال

نوشته اصلی توسط amir master
    با عرض سلام و درود
    یه سوال در مورد ارتباط سریال داشتم و اون اینکه وقتی که ما Boud Rate رو در سیستم فرستنده به AVR و خود AVR مثلا 9600 تنظیم میکنیم و اطلاعات دریافتی رو پشت سر هم روی یکی از پورتهای AVR قرار میدیم فرکانس این داده ها چه قدر خواهد بود؟ آیا برابر با فرکانس کاری خود میکرو هست؟ اگر اینطوره خوب سرعت ورود داده ها به میکرو که خیلی کمتر از فرکانس معمول در AVR هاست.
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    سلام وقتی باد ریت رو روی 9600 تنظیم کنی
    9600 معنیش اینه که سرعت انتقال دیتا روی 9600 بیت بر ثانیه تنظیم شده

خوب واضح که از 8 بیت بیشتر برای ارسال یک دیتای 8 بیتی ارسال میشه برای راحتی محاسبا ت سر انگشتی بیا فرض کنیم 10 بیت باشه
    خوب اونوقت 960 بایت بر ثانیه میتو نی ماکزیمم دیتا بگیری و روی پورتت نشون بدی
    خوب معلومه که این خیلی خیلی کمتر از فرکانس میکرویی است که در حد چند مگ هست می باشد
    www.tehranelec.com

دیدگاه

9600bps
      9600 بیت بر ثانیه پس
      تعریف فرکانس ==> تعداد دوره تناوب در یک ثانیه
      پس میشه نتیجه گرفت که حدودا فرکانس روی 9600 هست
      انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
      [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
      http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

دیدگاه

9600bps= 9600 bit per second
        بعنی 9600 بیت بر ثانیه ارسال یا دریافت میکنه :smile:
        انجمن LABVIEW
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
        اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
        http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

با عرض تشکر
          مشکل من اینه که میخوام با کامپیوتر امکان انتخاب یه شکل موج رو به کاربر بدم و اطلاعات اون شکل موج (مثلا سینوسی) رو از راه پورت کام به میکرو ارسال کنم و بعد با یه DAC امکان مشاهده اون شکل موج رو فراهم کنم. من امروز توی آزمایشگاه وقتی که شکل موج رو خواستم توی اسکپ بیبنم مجبور بودم ولوم Time div رو اونقدر زیاد کنم که فقط یه نقطه میدیدم که داره شکل موج رو طی میکنه وقتی هم که ولوم رو کم میکردم شکل موجی در کار نبود.
          برای رفع این مشکل اگه منو راهنمایی کنید ممنون میشم.

دیدگاه

با عرض تشکر
            مشکل من اینه که میخوام با کامپیوتر امکان انتخاب یه شکل موج رو به کاربر بدم و اطلاعات اون شکل موج (مثلا سینوسی) رو از راه پورت کام به میکرو ارسال کنم و بعد با یه DAC امکان مشاهده اون شکل موج رو فراهم کنم. من امروز توی آزمایشگاه وقتی که شکل موج رو خواستم توی اسکپ بیبنم مجبور بودم ولوم Time div رو اونقدر زیاد کنم که فقط یه نقطه میدیدم که داره شکل موج رو طی میکنه وقتی هم که ولوم رو کم میکردم شکل موجی در کار نبود.
            برای رفع این مشکل اگه منو راهنمایی کنید ممنون میشم.
            اگه شکل موجت سینوسی هست و مثلا می خواهی چند فرکانس معلوم مثلا 1 2 3 هرتز تولید کنی می تونی اونها رو تولید و در یک ارایه در میکرو ذخیره کنی
            و فقط از پورت سریال یک دیتا دریافت کنی که کدوم موج تولید شه بعد از ارایه ای که در حافظه داری با سرعت بالا بخون و نمایش بده!
            www.tehranelec.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمد خانی
              اگه شکل موجت سینوسی هست و مثلا می خواهی چند فرکانس معلوم مثلا 1 2 3 هرتز تولید کنی می تونی اونها رو تولید و در یک ارایه در میکرو ذخیره کنی
              و فقط از پورت سریال یک دیتا دریافت کنی که کدوم موج تولید شه بعد از ارایه ای که در حافظه داری با سرعت بالا بخون و نمایش بده!
              نه، :cry: مشکل اینه که کاربر میتونه هر شکل موجی رو با ماوس رسم کنه من سینوسی رو به عنوان مثال عرض کردم.

دیدگاه

نه، :cry: مشکل اینه که کاربر میتونه هر شکل موجی رو با ماوس رسم کنه من سینوسی رو به عنوان مثال عرض کردم.
                ببین هدفت اینه که شکل موج تو اسکوپ دیده بشه؟
                یا نه از اسکو پ فقط برای اینکه ببینی کارت داره درست انجا میشه استفاده کردی ؟
                www.tehranelec.com

دیدگاه

ببین هدفت اینه که شکل موج تو اسکوپ دیده بشه؟
                  یا نه از اسکو پ فقط برای اینکه ببینی کارت داره درست انجا میشه استفاده کردی ؟
                  توی این مدار واسطی که من میخوام برای PC بسازم هدف ایجاد شکل موج انتخاب شده توسط کاربر به صورت عملی هست. پس دیدن شکل موج توی اسکوپ شرط درست بودن هستش.

دیدگاه

خوب برای اینکه شکل موج تو اسکوپ دیده بشه
                    1-باید متناوب باشه
                    2-فرکانسش از 50 بیشتر باشه(حول و حوش همین فرکانسن پر پر می زنه)

پس اگر می خوای رو اسکو پ ببینی باید دیتا موجتو مثلا 400 سمپل هست بتونی 50 بار در ثانیه تکرار کنی===>20000 بایت در ثانیه یعنی
                    یه چیزی حدود 200000 بیت پر سکند
                    که از عهده سریال خارجه
                    مگر اینکه سمپل هاتو کم کنی

ولی همه این سرعت ها برای نمایش بود می تونی با یه باد ریت 15200 دیتا تو بفرستی و چون اینجا زمان معنی نداره (یه سری سمپل هستن که میرن رو پورت) چه اهمتی داره که باد ریتت یه ذره بیشتر باشه یا کمتر!!؟؟
                    www.tehranelec.com

دیدگاه

آقا محسن منظورتون رو متوجه نشدم :sad:، میشه بیشتر توضیح بدید .
                      هدف همون نمایش شکل موج هست، یعنی راه دیگه ای جز این مد نظر شماست؟
                      منظورتون از سمپل چیه؟

دیدگاه

آقا محسن منظورتون رو متوجه نشدم :sad:، میشه بیشتر توضیح بدید .
                        هدف همون نمایش شکل موج هست، یعنی راه دیگه ای جز این مد نظر شماست؟
                        منظورتون از سمپل چیه؟
                        اینو بگو دیتای شکل موج چطور تهیه میشه ؟
                        خوب اونجا باید تبدیل به یک سری بایت شه دیگه نمونه گیری شه===> اونا sample هامون هستند
                        که بعد قراره از پورت سریال فرستاده شه
                        خوب از اول گفتم اگه هدف نمایش رو scop هست راه حل یه چیز یه
                        اگه نه قرار این شکل موجها تولید و به دستگاه دیگه ای انتقال پیدا کنند که با یک فرکانس معینی هر چی می تونه باشه ==>اونارو ارسال میکنیم چون قرارداد می کنیم اونم با همین فرکانس بگیره
                        www.tehranelec.com

دیدگاه

اینو بگو دیتای شکل موج چطور تهیه میشه ؟
                          خوب توی یه نرم افزار که امکان رسم شکل موج و انتخاب رو به کاربر میده.
                          خوب اونجا باید تبدیل به یک سری بایت شه دیگه نمونه گیری شه===> اونا sample هامون هستند
                          که بعد قراره از پورت سریال فرستاده شه
                          یعنی مثلا یه دوره تناوب از موج سینوسی یه سمپل هست یا یه بایت رو سمپل میگن؟
                          خوب از اول گفتم اگه هدف نمایش رو scop هست راه حل یه چیز یه
                          اگه نه قرار این شکل موجها تولید و به دستگاه دیگه ای انتقال پیدا کنند که با یک فرکانس معینی هر چی می تونه باشه ==>اونارو ارسال میکنیم چون قرارداد می کنیم اونم با همین فرکانس بگیره
                          نه همین که شکل موج توی اسکپ قابل رویت باشه کافیه، فرکانس اهمیتی نداره یعنی هدف همینه که شکل موج ایجاد بشه.
                          قبلا هم عرض کردم شکل موج به دلیل فرکانس پایینش به صورت یه خط متناوب نمایش داده نمیشه بلکه یه نقطه هست که داره شکل رو طی میکنه.
                          آیا برای حل این مشکل راهی هست؟

دیدگاه

منظورم از سمپل همون تک بایت ها هستند که هر کدام یک ولتاژ شکلت هستند
                            خوب ببین مثلا یک سینوس به طول(فرض همه یکسان) رو میشه با 64 تا سمپل ساخت(پله پله میشه)
                            با 128 تا پله ها ریز تر و بهتر
                            و ...
                            خوب تو دیتاتو با بالاترین مقدار سمپلی که میشه می فرستی(دقت کن بعدا قراره 50 برابر این طول بره رو adc پس حواست به فرکانسش باشه) قبلش یک سری علامت ها می دی که دارم دیتا می فرستم
                            بعد دیتا رو میگیری تو یه بافر ذخیره می کنی 50 بار در ثاانیه نمایش میدی==> لو اگر دیتا ی جدید خواستی بفرستی که می فرستی و شکل عوض میشه
                            فقز باید بفهمی تا چه فرکانسی میتونی رو adc بذاری که طول دیتاتو مثلا 1یک پنجاهم اون انتخواب کنی
                            این فعلا به ذهنم می رسه
                            ممکنه راه های بهتری باشه
                            www.tehranelec.com

دیدگاه

:applause: :applause:
                              آقا محسن با راهنمایی های شما این فکر به ذهن من رسید:
                              یک سیکل از شکل موج رو برای میکرو ارسال کنیم و بعد میکرو این داده ها رو توی یه آرایه ذخیره کنه و بعد محتوای آرایه رو با فرکانس بالا روی یکی از پورتها بفرسته و بعد DAC هم تبدیل رو انجام بده.
                              حالا به نظر شما این ایده جواب میده؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X