ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    2010/06/24
    مشهد
    949
    3

ارتباط با باس ISA

سلام.
    من مي خوام يه برنامه بنويسم که باهاش با باسISA روي مادربورد ارتباط برقرار کنم. روي اين باس، مي خوام يه اينترفيس قرار بدم تا با اون بتونم يه سري لامپ رو روشن و خاموش کنم.
    حالا چيزي که من بهش نياز دارم برنامه نرم افزاري اين پروژشت. اونم با اسمبلي :angry: :cry2: :cry2: :cry2:

منتها اصلاً نمي دونم بايد از کجا شروع کنم. اگه ميشه کمک کنيد. مثلاً بگيد آيا اين باس ها آدرس خاصي واسه دسترسي دارن يا اينکه ميشه به تک تک پين هاي باس جدا دسترسي پيدا کرد يا نه؟ منظورم اينه که مثلاً بگيم آدرس فلان رو اختصاص بده به لامپ شماره 2. وقتي مي خوايم اون رو روشن کنيم اون پين رو 1 کنيم و از اين حرفا.
    خلاصه که کلاً خيلي کمک مي خوام :cry2: :cry2:
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.
    2009/10/21
    تهران
    2,493
    196

پاسخ : ارتباط با باس ISA

خب به احتمال زیاد داری برای پورت ISA تحت داس برنامه نویسی میکنی.
    باس آیزا یه باس عمومیه که درارای پایه های آدرس و داده هست بدین معنی که آدرس و داده رو با دستور های outport در C میخونی یا مینویسی. در اسمبلی هم خیلی کار سخت تری نداری. شما روی مدارت یک تشخیص دهنده آدرس داری که هر وقت اون آدرس روی باس قرار گرفت داده ها رو برداره. فضای آدرس محدوده و مثلا شما نمیتونید از فضای آدرس پورتهای دیگه مثل پورت سریال استفاده کنید.
    برای شروع میتونی از کتاب مدارهای واسط 8086 نوشته مزیدی استفاده کنی.
    2010/06/24
    مشهد
    949
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط mojalan
    خب به احتمال زياد داري براي پورت ISA تحت داس برنامه نويسي ميکني.
    باس آيزا يه باس عموميه که دراراي پايه هاي آدرس و داده هست بدين معني که آدرس و داده رو با دستور هاي outport در C ميخوني يا مينويسي. در اسمبلي هم خيلي کار سخت تري نداري. شما روي مدارت يک تشخيص دهنده آدرس داري که هر وقت اون آدرس روي باس قرار گرفت داده ها رو برداره. فضاي آدرس محدوده و مثلا شما نميتونيد از فضاي آدرس پورتهاي ديگه مثل پورت سريال استفاده کنيد.
    براي شروع ميتوني از کتاب مدارهاي واسط 8086 نوشته مزيدي استفاده کني.
    يعني ميتوني هر آدرس از اون باس رو به يکي از بخش هاي روي برد اختصاص بدي و بعد براي کار با اون بخش اطلاعات رو براي اون آدرس بفرستي؟
    آدرساش چطوريه؟
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.
    2009/10/13
    174
    4

سلام

يعني ميتوني هر آدرس از اون باس رو به يکي از بخش هاي روي برد اختصاص بدي و بعد براي کار با اون بخش اطلاعات رو براي اون آدرس بفرستي؟
    آدرساش چطوريه؟
    بله این کار به سادگی انجام پذیره
    یه سری آدرس IO برا همین منظور در نظر گرفته شده که از آدرس 300hex شروع شده و به 31Fhex ختم میشه
    نکته مهم اینجاست که این ادرسها تو قسمت IO هستن و برا خوندن یا نوشتن دیتا تو این آدرسها از 2 دستور اسمبلی IN و OUT استفاده میشه
    برا دیکود کردن آدرس باید از خطوط آدرس A0 تا A9 استفاده بشه و همینطور سیگنالهای IOR و IOW و AEN رو هم
    باید به دیکودرت (مثلا 74138) متصل کنی.
    ضمنا اگه 32 آدرس برات کافی نیست میتونی از آدرسهای بالاتر از A9 یعنی A10 تا َA19 هم استفاده کنی که در این صورت کلی آدرس IO در اختیار داری

همونطور که خودتم میدونی باس ISA از 2 اسلات تشکیل شده. اسلات اول از یه باس 8 بیت بعلاوه سیگنالهای آدرس و سیگنالهای دیگه بهره میبره و اسلات کوچکتر که بعدا به اون اضافه شده 8 بیت بالای دیتا و سیگنالهای
    مربوط به حالت 16 بیت رو تو خودش جا داده
    اگه سرعت باس 8 بیتی برات کافی نیست میتونی از 16 بیت دیتا هم استفاده کنی
    من قدیم قدیما هم کارت 8 بیت و هم 16 بیتشو ساختم نرم افزارشم با اسمبلی و هم (روم به دیوار! ) با پاسکال نوشتم اگه چیزی یادم مونده باشه خوشحال میشم کمکت کنم :bye
    2008/09/02
    اصفهان
    1,897
    36

فقط یک مسئله و اونم اینه که دو تا سرعت متفاوت برای دسترسی روی باس isa هست که روی بعضی بایوس ها میشه تغییرش داد. 4 و 6 مگا هرتز. که چون هر دسترسی حداقل 4 سیکل زمان میبره حداکثر سرعت تئوری میشه 1 تا 1.5 میلیون نمونه در ثانیه که با استفاده از باس 16 بیتی میشه حداکثر 3 مگا بایت بر ثانیه.

ضمنا در خیلی از سیستمها آدرس IO فقط 10 بیت اش استفاده میشه. یعنی آدرس 0x13FF با 0x03FF هیچ فرقی نداره اما یک سری جاهای دیگه یکی از بیتهای بالایی (اگه اشتباه نکنم بیت 13 امی) اگر استفاده بشه یک رنج آدرس 1024 بایتی اضافه میده. گرچه شما میتونی از آدرس های حافظه هم استفاده کنی. فقط بجای پین های IOWR و IORD از پین های MEMRD و MEMWR استفاده کن و از آدرس های رزرو حافظه مثلا سگمنت D000 و E000 البته به شرطی که از EMS مثلا EMM386 استفاده نکنی.
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5