اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در رابطه با حقوق مادی و معنوی فایل های Pcb در ایران!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در رابطه با حقوق مادی و معنوی فایل های Pcb در ایران!

سلام خدمت اساتید محترم
    سوالی در رابطه با حقوق مادی و معنوی برد های مدار چاپی دارم که برای ساخت به شرکت های سازنده داده میشه . بعضی از این بردها قبل از اینکه قطعات روش مهم باشه چیه خود ساختار طراحیشون ارزشمنده . حالا اصولا روشی برای جلوگیری از انتشار و یا استفاده ی غیر قانونی از اطلاعت (مخصوصا بردهای نمونه و اولیه ) بردهای Pcb هست ؟ ممکنه این کار در ابتدا زیاد به نظر مهم نیاد اما اگر اون برد تجاری بشه ،کپی برداری با داشتن اون فایل Pcb دیگه خیلی سادست .

البته با وجود نت لیست ها هم میشه تغیراتی در ظاهر برد داد و در نهایت ....
    در نهایت همچین توفقات یا حقوقی برای طراح وجود داره؟

یه سوال جانبی !؟ امکان حذف نت لیست از فایل pcb هست ؟ (غیر از گرفتن تصویر خروجی و تبدیلش...)
    Gracias A La Vida
    [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
    http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
    زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

پاسخ : سوال در رابطه با حقوق مادی و معنوی فایل های Pcb در ایران!

آقای پژوهان فکر فکر نکنم هیچ شرکتی بیاد و اعتبار خودش رو بخاطر یک برد خراب کنه!میکنه؟ :-?

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مهری
      آقای پژوهان فکر فکر نکنم هیچ شرکتی بیاد و اعتبار خودش رو بخاطر یک برد خراب کنه!میکنه؟ :-?
      :smile:نمیدونم اما اگر یه برد مثل فرندلی آرم قرار بود تو ایران زده بشه فروش ده هزار تاش (البته در کاربردهای زیادی که داره میتونه ..) با سود 100 تومن هر کدوم میشه 1 میلیارد سود .. :mrgreen: خوب یه شیطنت هایی میشه کرد (البته منظورم توی کره ی مریخه نه خدایی نکرده تو ایران)
      حالا اونم مهم نیست . اما اگر دستگاهی قرار باشه ساخته بشه که قیمت هر کدومش 40 الی 100 میلیون باشه اونوقت همون برد های نمونه هم خودش اطلاعاتیه دیگه :rolleyes: ----> البته همش رو بگذارید به حساب خیالات اما واسم مهمه بدونم قوانین یا قرار داد هایی به این صورت شرکت های سازنده می بندند !

البته نمی خوام بگم خیلی بردهای خودم رو تحویل می گیرم (همچین چیزیم نیستند) آخرش که باید گفت کار رو شرکت هایی می کنند که دارند این قطعات رو میسازند و ما استفاده می کنیم
      Gracias A La Vida

دیدگاه

دوست من
        ما تو مملکتمون چیزی رو که زیاد داریم قانونه اماچیزی که نداریم روند اجرائی مطلوبه.نمونه اش هم اینه که یک اختراعی امروز ثبت میشه و بعد چند وقت دیگه چند تا دیگه هم ثبتش میکنند.اما در مورد این که سازنده ای بخواهد رویه ای غیر اخلاقی پیش بگیره و به قولی خیانت در امانت بکنه هم ممکنه اما شما میتونید با عقد یک قرارداد و ذکر اینکه حقوق مادی و معنوی اون هم مال شماست تا حدودی محکم کاری کنید.اما خیلی دستتون به جائی بند نیست چون ممکنه اون شرکت کپی کار یک تغییر کوچک تو برد بده که عملکرد یکی باشه ولی در ظاهر تفاوتهائی داشته باشه.بهترین کار اینه که شما از فایلتون gerber بگیرین و بدید به سازندتون.اما دوست من همین حالا هم بردهای زیادی تولید میشن و بقیه میان و یک محصول از اون میخرن و بعد میرن از روش کپی میکنن.به همین راحتی....پاک کردن شماره قطعات و رزین ریختن روی برد و .....راههائی هستند که در گذشته بعضی ها به کار می بردند ولی این روش هم مدتیه منسوخ شده.در پایان از اینکه طرحی داری و انقدر هم چشم انداز خوبی رو براش متصوری خوشحالیم و براتون ارزوی موفقیت میکنیم.
        زکات علم،نشر و پخش آن است.
        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام
          جناب شما وقتی باپروتل یا سایر نرم افزار های مشابه فایل PCB رو طراحی میکنید دیگه نوع قطعات مشخص نیست!!
          فقط نوع پکیج قطعات تو فایل هست.
          من همه سفارشاتم این طوریه.
          حالا طرف یه پکیج20 پین میبینه چه میدونه چه جاش قرار بیاد!!!؟
          مگه شما شماتیک رو هم همراه PCB میدید که نگران کپی اون باشید؟
          مهم شماتیکه نه PCB ساخته شده همین.
          یکی از دوستان من بردی طراحی کرده درحال کار،هر دستگاه با نصب و پشتیبانی حدود700 هزار تومن تموم میشه برای مشتری همه PCB هاش رو هم شرکت های سازنده ایرانی میزنه تاحالا هم هیچ مشکلی پیش نیومده چون یه نقاشی بیشتر نیست!!!
          اصل شماتیک که نباشش هیچی نمیشه کرد...
          یاعلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی سهیلی پور
            سلام
            جناب شما وقتی باپروتل یا سایر نرم افزار های مشابه فایل PCB رو طراحی میکنید دیگه نوع قطعات مشخص نیست!!
            فقط نوع پکیج قطعات تو فایل هست.
            من همه سفارشاتم این طوریه.
            حالا طرف یه پکیج20 پین میبینه چه میدونه چه جاش قرار بیاد!!!؟
            مگه شما شماتیک رو هم همراه PCB میدید که نگران کپی اون باشید؟
            مهم شماتیکه نه PCB ساخته شده همین.
            یکی از دوستان من بردی طراحی کرده درحال کار،هر دستگاه با نصب و پشتیبانی حدود700 هزار تومن تموم میشه برای مشتری همه PCB هاش رو هم شرکت های سازنده ایرانی میزنه تاحالا هم هیچ مشکلی پیش نیومده چون یه نقاشی بیشتر نیست!!!
            اصل شماتیک که نباشش هیچی نمیشه کرد...
            یاعلی
            گفتم که وقتی تولید انبوه بشه! وقتی تولید انبوه بشه برد رو میشه خرید و دید قطعاتش چیه من چندان نگران نیستم !از بابت اطلاعات پرسیدم
            البته بعضی از برد ها هم زیاد قطعاتشون مهم نیست ! شکل ساختشون و اینجور مسائل ارزش منده!
            Gracias A La Vida

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پژوهان
              گفتم که وقتی تولید انبوه بشه! وقتی تولید انبوه بشه برد رو میشه خرید و دید قطعاتش چیه من چندان نگران نیستم !از بابت اطلاعات پرسیدم
              البته بعضی از برد ها هم زیاد قطعاتشون مهم نیست ! شکل ساختشون و اینجور مسائل ارزش منده!
              سلام
              الان تکنیک های رایج ریختن چسب :eek: پاک کردن شماره های آی سی :eek: و ... که وقتی یچیزی کاملا تجاری باشه ازشون استفاده میکنن.
              اگه یچیزی واقعا ارزش تجاریش قابل توجه باشه معمولا توسطح طراحی از روش هایی استفاده میکنن که برد رو غیرقابل کپی کنن.
              خلاصه پی سی بی خالی فکر کنم درحد محافظ یخچال و این مدارات قابل کپی باشه ... ولی وقتی پردازنده و محاسبات درمیون باشه دیگه کاری نمیشه کرد.
              زیاد تو فکرش نرید.
              یاعلی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X