اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل پاور به یه منبع تغذیه ی سوئیچینگ آزمایشگاهی توپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل پاور به یه منبع تغذیه ی سوئیچینگ آزمایشگاهی توپ

آیا پاور کامپیوتر می تواند منبع خوبی برای میکرو باشد یا نه؟
    آیا پاور کامپیوتر نیز دارد یا نه؟
    آیا نویز در ولتاژ تاثیری بر کار میکرو دارد یا نه؟
    آیا وصیله ای است تا این نویز را رفع کند یا نه؟
    آیا زمانی که یک بلند گو را به 3.3 پاور میزنیم باید صدای وز وز دهد یا نه؟
    جواب سوالات را می توانبد در همین تاپیک بدهید
    زمان پاسوخ گویی از هشت صبح تا هشت :mrgreen:
    آقا من ایده با حال دارم اگه پاور کامپیوتر هیچ مشکلی برای میکرو نداره پس بیایم یه چیز توپ با این پاور درست کنیم اگه کسی بخواد مراحل تبدیل پاور کامپیوتر رو به یه آداپتور بدونه من یاد میدم.
    دودمانم بر باد رفت

آموزش تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه برای میکرو

ابتدا یه پاور بدرد نخور سالم که کار میکنه جور میکنیم اگر مود atوatxباشه بهتره.
    شناسه رنگها:
    مشکی زمین
    زرد +12 ولت
    قرمز +5ولت
    نارنجی +3.3 ولت
    بنفش +5 ولت پاور در حالت خاموش هم از این سیم می توانید برق بگیرید
    خاکستری برای نور یک ال ای دی مناسبه لامپ سیگنال
    و سبز برای استارت
    کافیست یسم سبز را به زمین متصل کنید تا پاور رو شن گردد.
    اما اگر می خواهید یک تغذیه خوب داشته باشید پاور را باز کنید در قسمت مدار چاپی سیم های اظافه بردارید و از هر رنگ گفته شده یک تا 2 تا بگزارید.
    در جایی از قاب پاور سوراخ هایی زده و کانک تور هایی قرار دهید تا سیم های خروجی ولتاژ ها به آن ها وصل شود.
    یک ال ای دی به مقاومت 220 اهم متصل کرده و به سیم خاکستری وصل کنید که همان لامپ پاور یا سیگنال می شود.
    یک کلید کلنگی تهییه کرده و بین سیم سبز و زمین قرار دهید تا دکمه پاور شما شود.
    ال باقی سیم هارا به کانکتور ها وصل کنید.
    در کنار سیم های لحیم شده به به برد خازن هایی قرار دارد که پایه های آن ها به سیم های رنگی متصل است (روی مدار چاپی)این خازن هارا به 1000uFافزایش داره و در کنار آن یک خازن عدسی 100nFنیز متصل نمایید تا ولتاژ ایدعال نیمه رگوله شود.
    حال من در حال طراحی یک مدار میکرو هستم تا از رتج 12 به عنوان رنج اصلی با قابلیت تنظیم آن بین 0 تا 12 باشد وکنترول جریان آن.
    اما یه چیز جالب تر یه مدار دارم که 12 رو به 24 تبدیل میکنه و میتونه تا 10 آمپر خروجی بده برای پاور مناسبه واگه کسی مدار پاور دیجتال با رنج کاری 24 ولت داره بزاره من اونو تغییر بدم یا شاید هم لازم نباشه .
    اصلا یه کار دیگه مدار ولت متر بزاریم با یه آیسی رگوله LMهمونی که رنج 0 تا 30 می سازه با ولوم کار میکنه رنجه تغیر میکنه رو ولت متر ما می نویسه فقط آمپرش پایینه/
    روز خوبی داشته باشین امید وارم جواب بگیرین و نظر بدین :nice: :nerd:
    دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه پاور کامپیوتر برای میکرو

کسی تا حالا مشکل نداشته خدارو شکر
      اظافه کردن رنج های ولتازی :
      برای مثال مصرف کننده ای دارید با رنج هفت ولت
      ولی پاور 3.3 5 و 12 میده راحته شما مصرف کننده را بین ولتاز 12 و 5 ولت قرار می دهید
      هیچیش نمیشه نترسید البته بگم ها من خودم تست کردو اما برای دو سه ساعت نه نهایت 5 6 دقیقه
      اما فکر کنم برای مدت زیاد 1 ساعته خراب میشه فکر کنم بسوزه :mrgreen:
      دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

پاسخ : تبدیل پاور به یه منبع تغذیه ی سوئیچینگ

پاور میتونه یه سوئیچ خوب باشه بهتر از پاور کامپیوتر نیست البته مدل داره ها برای این کار حتما از مودل های AT و ATX استفاده کنید اگه مودل دیگه ای دارید عیب نداره اما اونیکه دیگه نمیخواینش استفاده کنید چون امکان داره بسوزه
        من یه مدل ATXدست دو خریدم .12 ولتش 40 آمپری بود گرفتم 5 تومن اما باهاش حال کردم باورتون میشه من اینو اول تابستون خریدم و تاحالا هم خاموشش نکردم ینی نسوخته تاحالا
        دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

پاسخ : تبدیل پاور به یه منبع تغذیه ی سوئیچینگ آزمایشگاهی توپ

سلام من یه پاور نو گرفتم . بازش کردم سیم سبزو مشکیو کلاً به هم لحیم کردم . همه ی سیمها شو قطع کردم بجز دو تا مشکی و زردو قرمز . اما وقتی وصلش میکنم به مبکرو ، میکرو تند و تند ریست میشه . و اصلاً خوب کار نمی کنه . در صورتی که همین میکرو با همین مدارو وصل می کنم به منبع تغذیه ی ترانسی خیلی خوب کار میکنه! اصلاً باورم نمیشه .... به نظر شما مشکل کجاست ؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط parsa2
            سلام من یه پاور نو گرفتم . بازش کردم سیم سبزو مشکیو کلاً به هم لحیم کردم . همه ی سیمها شو قطع کردم بجز دو تا مشکی و زردو قرمز . اما وقتی وصلش میکنم به مبکرو ، میکرو تند و تند ریست میشه . و اصلاً خوب کار نمی کنه . در صورتی که همین میکرو با همین مدارو وصل می کنم به منبع تغذیه ی ترانسی خیلی خوب کار میکنه! اصلاً باورم نمیشه .... به نظر شما مشکل کجاست ؟؟
            منابع تغذیه سویچ مد برای پایدار بودن نیاز به یک حداقل بار دارند یه مقاومت جهت ایجاد یه بار حداقلی به هر یک از خروجی ها و زمین وصل کنین

دیدگاه

ممنون آقا محسن و یه چیز دیگه ... این دو خط تغذیه (12ولت و 5 ولت) چه قدر روی هم تاثیر دارن ؟ مثلاً من یه درایور استپر موتور ساختم که 4 تا l298 داره برای 4 تا موتور .. برای تغذیشم از پاور استفاده کردم ولی نمی دونم چرا 2 موتور همزمان باهم راه میوفتن باز هم روی میکروهام تاثر میزاره و ریستشون میکنه !!(رو پاور من نوشته 12ولت 20 آمپر ......) بین Gnd و 12 ولت یه خازن 4700uf و بین Gnd و 5ولت یه خازن 1000uf گذاشتم از 2تا خازن 100nf عدسی هم استفاده کردم! نمی دونم این ریست شدنها از کجاست !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط parsa2
                ممنون آقا محسن و یه چیز دیگه ... این دو خط تغذیه (12ولت و 5 ولت) چه قدر روی هم تاثیر دارن ؟ مثلاً من یه درایور استپر موتور ساختم که 4 تا l298 داره برای 4 تا موتور .. برای تغذیشم از پاور استفاده کردم ولی نمی دونم چرا 2 موتور همزمان باهم راه میوفتن باز هم روی میکروهام تاثر میزاره و ریستشون میکنه !!(رو پاور من نوشته 12ولت 20 آمپر ......) بین Gnd و 12 ولت یه خازن 4700uf و بین Gnd و 5ولت یه خازن 1000uf گذاشتم از 2تا خازن 100nf عدسی هم استفاده کردم! نمی دونم این ریست شدنها از کجاست !!!
                تغذیه هایی که با استفاده از یک ترانس چندین خروجی دارند مثل همین پاور pc خودمون فیدبک جهت تصحیح خروجی اون بصورت ترکیبی از خروجی ها هست و معمولا اینطور در نظر گرفته شده که هر خروجی متناسب به همدیگه دارند جریان میکشند نه اینکه از یه خروجی جریان زیادی بکشین و یه خروجی دیگه تقریبا بدون بار باشه این قضیه بخصوص در مورد خروجی های 5 و 12 ولت خودش رو نشون میده که با جریان کشی از یکیشون ولتاژ دیگری افزایش پیدا میکنه برای رفع این مشکل بهتره تو مدار فیدبک دست ببرین و فیدبک رو فقط برای اون ولتاژی که براتون مهمتره بر قرار کنین اگه نمی خواین پاور رو دستکاری کنین و جریان مصرفی 5 ولتتون کمه میتونین با یه رگولاتور اونو از 12 ولت بگیرین اونجوری ثبات بیشتری خواهید داشت .
                لینک مفید:
                http://www.pavouk.org/hw/en_atxps.html

دیدگاه

سلام بر دایی های گلم
                  توی مادربرد هم اینطوریه که دایی محسن گفتند. یعنی تغذیه قسمت های مهم مثل CPU و ... توسط یه مبدل سوئیچینگ، از 12 ولت تامین میشه.
                  شما هم می تونید از یه MC34063 استفاده کنید و 12 رو به 5 تبدیل کنید. اینجوری تغییرات ولتاژ روی مدار شما اثر نمیزاره و 5 ولت تثبیت شده دارید.
                  با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X