اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار 4046 (PHASE DETECTOR II)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار 4046 (PHASE DETECTOR II)

خروجی پایه 13 این مدار اصلا صفره! کسی می دونه مشکل این مدار کجاست؟ ما به وردیهای SIGIN و COMPIN پالس 2KHz با اختلاف فاز اعمال کردیم. و میخواهیم از مقایسه کننده فاز 2 استفاده کنیم.

درصورت امکان درباره امکانات این آشکارساز فاز توضیح بدین و اینکه اختلاف فاز منفی رو هم میتونه آشکار کنه؟

پاسخ : مدار 4046 (PHASE DETECTOR II)

نوشته اصلی توسط sh.kh
    خروجی پایه 13 این مدار اصلا صفره! کسی می دونه مشکل این مدار کجاست؟ ما به وردیهای SIGIN و COMPIN پالس 2KHz با اختلاف فاز اعمال کردیم. و میخواهیم از مقایسه کننده فاز 2 استفاده کنیم.

درصورت امکان درباره امکانات این آشکارساز فاز توضیح بدین و اینکه اختلاف فاز منفی رو هم میتونه آشکار کنه؟
    خوب کلی اشکال داره oo::cry2:
    اول اینکه شما احتمالاً می خواید از کل PLL استفاده کنید، اما VCO رو اصلاً وارد حلقه نکردید (پایه VCOIN زمینه). در ضمن باید پایه 5 رو زمین کنید. به نظر می رسه بهش 5 ولت وصل کردید.
    اما خوب اگه فقط می خواید از PD ها استفاده کنید، باید بگم که نمیشه فقط از اونا استفاده کرد. همون طوری که شما خودتون هم فرکانس free running رو تنظیم کردید.

شما پایه 5 رو زمین کنید، شاید مشکلتون حل شد. البته می تونید کل حلقه رو راه بندازید، بعد از اختلاف فاز استفاده کنید.
    نوشته اصلی توسط sh.kh
    بیشتر 4046ها می تونن، یعنی pd2 اکثرشون از -360 تا +360 رو می گیره.
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

ممنون از پاسخ خوب و کاملتون! با زمین کردن پایه 5 که مشکل حل نشد. ضمنا ما فقط می خواهیم از همونPD استفاده کنیم! چرا نمی شه؟ :cry2:
      IC دیگه ای هست که این کار رو بتونه انجام بده؟ :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sh.kh
        ممنون از پاسخ خوب و کاملتون! با زمین کردن پایه 5 که مشکل حل نشد. ضمنا ما فقط می خواهیم از همونPD استفاده کنیم! چرا نمی شه؟ :cry2:
        IC دیگه ای هست که این کار رو بتونه انجام بده؟ :question:
        تا اون جایی که من می دونم نمیشه، اما تو مداری که تغییر دادی رو دوباره بذار تا ببینیم این دفعه مشکلش چیه :redface:
        در ضمن چرا که نشه، میشه با یه XOR معمولی هم کار Phase detector رو انجام داد. همین 4046 ها معمولاً PD1 شون XOR معمولیه.
        دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
          میشه با یه XOR معمولی هم کار Phase detector رو انجام داد.
          مساله اینه که من میخوام اختلاف فاز منفی رو هم داشته باشم! این که کار XOR تنها نیست! oo:
          میشه یه مدار براش طراحی کرد ولی گیت ها زیاد میشه و دقت کار میاد پایین! منظورم یه IC هست که اختلاف فاز منفی رو هم نشون بده. :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sh.kh
            منظورم یه IC هست که اختلاف فاز منفی رو هم نشون بده. :agree:
            خوب همین 4046 ها نشون می دن دیگه. شما حتماً مدارت یه اشتباهی داره، آخه تو پروتئوس خیلی خوب ساخته نشده. من پروژه کارشناسیم با 4046 بوده، می دونم که واسه این کارا خوبه.

اما یه بحث دیگه،
            اختلاف فاز از منفی میاد به مثبت و بر می گرده؟

دیدگاه

سلام خوب اگر دوتا فرکانس برابر بدی و روی پین 13 صفر بگیری احتمال زیاد مدار درسته چون به ازای فرکانس متفاوت هست که روی پین 13 ولتاژ باید ایجاد شه البته شما اول اختلاف فرکانس ایجاد کن بعد اختلاف فاز بعد نتیجه رو ببین

دیدگاه

من پروژه کارشناسیم با 4046 بوده، می دونم که واسه این کارا خوبه.
                میشه بگین عنوان پروإ¾ژتون چی بوده؟
                اما یه بحث دیگه،
                اختلاف فاز از منفی میاد به مثبت و بر می گرده؟
                اختلاف فاز ما مدام در حال تغییره ! اصلاً قابل پیش بینی نیست. اما فرکانسمون یکیه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sh.kh
                  میشه بگین عنوان پروإ¾ژتون چی بوده؟
                  عنوان پروژم طراحی و ساخت فرستنده و گیرنده FSK با بیت ریت متغیر بوده. برای فرستنده و گیرنده از 4046 استفاده کردم.
                  نوشته اصلی توسط sh.kh
                  اختلاف فاز ما مدام در حال تغییره ! اصلاً قابل پیش بینی نیست. اما فرکانسمون یکیه.
                  آخه اگه بخوایم منفی رو تفسیر کنیم یه کم عجیب میشه. فرض کن دوتا ورودی XOR داریم. کدوم یکی میشه مرجع که اون یکی نسبت بهش مثبتت باشه یا منفی؟
                  به نظر من مشکلی وجود نداره. میشه با XOR هم ساخت. گرچه که مطمئنم 4046 هم ایرادی نداره.

دیدگاه

کدوم یکی میشه مرجع که اون یکی نسبت بهش مثبتت باشه یا منفی؟
                    خب مگه پایه 14 ورودی سیگنال و پایه 3 ورودی مقایسه کننده نیست؟ این معنیش این نیست که پایه14 مرجعه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sh.kh
                      خب مگه پایه 14 ورودی سیگنال و پایه 3 ورودی مقایسه کننده نیست؟ این معنیش این نیست که پایه14 مرجعه؟
                      توی آی سی چرا، اما توی یه XOR معمولی چطور؟
                      می دونی، می خوام بگم که اگه با 4046 کار نکرد، برو از یه XOR معمولی استفاده کن.
                      البته برای اطمینان بشتر.

دیدگاه

سلام
                        خروجی phase comparator دو تا charge pomp که باید به یه RC سری مطابق دیتا شیت
                        وصل کنی و نباید انتظار دیدن ولتاژ رو توی کدویژن داشته باشی چرا که منبع جریان که ولتاژ نداره.
                        حتی با این کار مشکلت حل نمی شه. چرا ؟
                        چون اگه این اختلاف فاز ابدی باشه و درست نشه اون قدر این charge pomp ها کار می کنن که
                        خازن رو شارژ یا دشارژ کامل کنن.
                        اون قدر یعنی چقدر ؟ بستگی به RC شما داره ولی فکر نکنم پروتیوس این زمان رو نشون بده.
                        ای با من و پنهان چو دل از دل سلامت میکنم توکعبه ای هر جا روم قصد مقامت می کنم
                        هر جا که هستی حاضری از دور در ما نا ظری شب خانه روشن میشود چون یاد نامت میکنم
                        گه همچو باز آشنا بر دست تو پر میزنم گه چون کبوتر پرزنان آهنگ بامت می کنم

مرا گویی تورا با این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم اگر مرغ هوایی این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم من چه دانم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dr.j
                          سلام
                          خروجی phase comparator دو تا charge pomp که باید به یه RC سری مطابق دیتا شیت
                          وصل کنی و نباید انتظار دیدن ولتاژ رو توی کدویژن داشته باشی چرا که منبع جریان که ولتاژ نداره.
                          حتی با این کار مشکلت حل نمی شه. چرا ؟
                          چون اگه این اختلاف فاز ابدی باشه و درست نشه اون قدر این charge pomp ها کار می کنن که
                          خازن رو شارژ یا دشارژ کامل کنن.
                          اون قدر یعنی چقدر ؟ بستگی به RC شما داره ولی فکر نکنم پروتیوس این زمان رو نشون بده.
                          ها؟ :eek:
                          charge pomp؟ نه. PD ها توی یه سری 4046 ها سه تاست، تو یه سری دوتا.
                          معمولاً یکیشون XORمعمولیه، یکیشون هم یه فلیپ فلاپ. منبع جریان هم نداره.
                          در ضمن، اون فیلتر پائین گذر برای اینه که اختلاف رو توی خروجی داشته باشی که یه سطح ولتاژه.
                          خروجی مخلوط کننده بر اساس اصول مدارهای مخابراتی، در حالت ایده آل دو تا فرکانسه، یکی اختلاف دو تا فرکانس، یکی هم مجموع دوتا فرکانس. که فیلتر اختلاف رو میده. چون قراره بر اساس اختلاف کار کنیم.
                          حالا اگه قبول کنیم که اختلاف فاز یه تعریف معادلی از همون اختلاف فازه، اختلاف فاز کمتر یعنی همون فرکانس پائینه. که فیلتر درش میاره.
                          اگر هم اختلاف فاز ابدی باشه، همیشه یه ولتاژ ثابت از PD میاد بیرون. که البته کار PLL اینه که این اختلاف فاز رو کم کنه تا به یه مقدار خیلی کم (اپسیلون) برسه. صفر هم نباید بشه.
                          حالا این وسط کدویژن چیکاره بود ما نفهمیدیم!

دیدگاه

1)منظور شاعر از کد ویژن همون پروتیوسه! :biggrin:
                            2) عزیزم ساز وکار همون فلیپ فلاپ این طوری که با لیه بالا رونده sign in چارج پمپ مثبت روشن شده و خازن رو شارژ می کنه و با لبه ی بالا رونده comp in بار اول چارج پمپ مثبت خاموش می شه
                            و دومین بار چارج پمپ منفی روشن شده و خازن رو دشارژ می کنه که البته از یه state mashin استفاده می کته که حوصله ی توضیحش رو ندارم.
                            3)اگه فرکانس ها برابر باشه فقط یکی از چارج پمپ ها روشن و خاموش میشه و نهایتا خازن شارژ یا دشارژ کامل میشه .
                            4)دلیل اینکه این مشکل پیش میاد اینه که حلقه بسته نیست و فید بک نداریم.
                            5)HEF4046B رو از www.datasheetcatalog.com دانلود کنیم و یه مرور بکنیم.
                            ای با من و پنهان چو دل از دل سلامت میکنم توکعبه ای هر جا روم قصد مقامت می کنم
                            هر جا که هستی حاضری از دور در ما نا ظری شب خانه روشن میشود چون یاد نامت میکنم
                            گه همچو باز آشنا بر دست تو پر میزنم گه چون کبوتر پرزنان آهنگ بامت می کنم

مرا گویی تورا با این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم اگر مرغ هوایی این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم من چه دانم

دیدگاه

والا من توی دیتاشیت HEF4046B، CD4046B، HCF4046 و خیلی های دیگه رو دیدم، اما یه هم چین چیزی رو ندیدم.
                              اما خوب، ما که توی درسامون در مورد ضرب کننده، میکسر، و خیلی چیزای دیگه خوندیم، از این جور چیزا نداریم. این جور چیزا مثل فلیپ فلاپ، XOR، ضرب کننده و از اینا :mrgreen: همشون بر پایه مولتی ویبراتورها ساخته شدن که توشون یه ترانزیستور وظیفه پر و خالی کردن همون خازن رو داره. البته ضرب کننده های دیگه ای هم داریم که بر اساس منحنی مشخصه ترانزیستورها کار می کنن که نیازی به خازن نداره. اگه state machine که می گی این نیست، پس همه تئوری های مدارهای مخابراتی که از دهه 60 گفته شده احتمالاً غلطه. :angry: :angry:
                              در ضمن این ورودی ها، مقدارای DC نیستند که تغییر نکنند. اگر ac باشه، یا خودش مربعیه، یا تو وروردی با یه هارد لیمیتر مربعی میشه، و خلاصه این که همون خازن هی داره پر و خالی میشه. یعنی یه بار سیگنال high میاد پرش می کنه، بعد سیگنال low میاد خالیش می کنه. نمی مونه تا پر شه. وگرنه اگه اینجور بود که هیچ مالتی ویبراتوری کار نمی کرد. :angry:
                              بعد یه سوال، توی کجا حلقه بسته نداریم؟ اینو نفهمیدم. توی بیشتر این مدارایی که قراره بر اساس سیگنال ورودی یه حالتی رو توی خروجی از خودشون نشون بدن فیدبک کثبت داریم، تو باقیشون هم منفی.

اما اینا به کنار، با تشکر از Dr.j، ایشون تو یه مورد درست میگن. خروجی PD یه قطار پالسه که باید از فیلتر پائین گذر رد بشه تا ولتاژ متوسطش در بیاد. آقای sh.kh اگه هنوز داری رو این کار می کنی، این تغییر رو بده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X