اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در ارتباط با pc از طریق پورت کام......

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در ارتباط با pc از طریق پورت کام......

من به یه مشکل بر خوردم وصل کردن میکرو وگا 16 از طریق پورت کام نمیدونم مشکل کجاست خواهشا کمکم کنید
    من مداررو طبق دستور زیر بستم
    $regfile = "m16def.dat"
    $crystal = 40000000
    $baud = 9600
    Config Pind.6 = Output
    Dim Firestnumber As Integer
    Dim Secondnumber As Integer
    Dim Sum As Integer
    Do
    Portd.6 = 1
    Waitms 100
    Portd.6 = 0
    Waitms 100
    Portd.6 = 1
    Firestnumber = 0
    Secondnumber = 0
    Input "enter firest number:" , Firestnumber
    Input "enter second number:" , Secondnumber
    Sum = Firestnumber + Secondnumber
    Print "sum:" ; Sum
    Reset Portd.6
    Waitms 100
    Loop
    End
    ولی نمیدونم فیوز بیت خارجی رو چکار کنم اونا باید چطور باشند اخه من کریستال داخلی رو رو4 مگا گذاشتم ولی توترمینال امولاتور هیچی نمیاد چه کار کنم؟
    ضمنا بود ریت در communicaion رو ـرو 9600 وکام هم رو کام 3 تنظیم کردم
    ؟

پاسخ : مشکل در ارتباط با pc از طریق پورت کام......

Com3؟
    اکثر کامپیوتر ها حداکثر 2 پورت سریال دارند. و بقیه کام ها به سایر دستگاه ها اختصاص پیدا میآ‌کنه
    کام 1 رو امتحان کن

دیدگاه

تشکر از لطف نظرتون
      اخه یه سیستم رو از طریق کام 3 جواب گرفتم بخاطر همین اینم گذاشتم رو کام 3 از لحاظ سخت افزار مشکلی نداره ولی از لحاظ تنظیمات فیوزبیت فکر کنم مشکل داره نمیدونم کدوم یکی از کریستال داخلی رو انتخاب کنم؟اخه چندتا 4مگا هرتز داخلی داریم بقیش هم نمیدونم رو چی باید باشه؟
      لطفا کمکم کنیی بد جوری گیر کردم؟ :angry: :angry: :angry: :cry2:

دیدگاه

با درود

بیایید فرض کنیم کامبیوتر من پورت کام داره روی پنلش
        حالا میخوام به وسیله ای که اونم پورت کام داره وصل بشم
        مثلا پورت کام من نری هست و پورت اون وسیله هم نری هست
        خب کافی ادم یکی از این کابل های دو سر مادگی رو بخره ؟ درسته
        اینا

سوال اینجاست ؟
        از اونجا که پینRxD وTxD باید بهم وصل بشن

ایا پین شماره د2 در پورت روی پی سی .. RxD هست ؟
        و پین شماره 2 در وسیله جانبی باز همین
        RxD هست ؟

یعنی کابل دو سر ماده کاری به چیزی نداره و. فقط میاد پین شماره یک به پین شماره یک وصبل میکنه و
        پین شماره سه رو به پین شماره سه وصل میکنه ؟

و یا اینکه
        و برای اینکه این
        RxD و TxD بهم وصل بشن باید این اتفاق توی کابل دو سر ماده بیوفته ؟
        یعنی توی کابل دو سر ماده یا دو سر نر یا هرچی این جابه جایی پین ها صورت بگیره ؟

ایا متوجه سوالم شدید ؟

خب فعلا این جواب یکی از ابهامات

خب حالا به این عکس نگاه کنید

حالا پورت مادگی اون رو فرض کنید ؟ با همین نام گذاری ها
        حالا پورت مادگی که توی ذهنتون هست توی این پورت که نری هست وصل کنید
        پین شماره یک مادگی میره تو پین 5 نری

خب حالا توی ذهنتون این دو تا پورت بهم وصل کنید

ایا شما هم گیج شدید ؟
        به ذهنتون زیاد فشار نیارید عکس بعدی جواب این ابهام هم به ما میده

خب که اینطور

البته هنوز گیجم و انگار با چوب زدن تو سرم
        بذارید کمی حالم خوب بشه سوال های بعدی مطرح میکنم

اندکی صبر سحر نزدیک است

خب با دیدن عکس بعدی هر چی رشته کرده بودیم باز پنبه میشه

جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۵:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۰۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وهاب تنباكوسازان نمایش پست ها
          من به یه مشکل بر خوردم وصل کردن میکرو وگا 16 از طریق پورت کام نمیدونم مشکل کجاست خواهشا کمکم کنید
          من مداررو طبق دستور زیر بستم
          $regfile = "m16def.dat"
          $crystal = 40000000
          $baud = 9600
          Config Pind.6 = Output
          Dim Firestnumber As Integer
          Dim Secondnumber As Integer
          Dim Sum As Integer
          Do
          Portd.6 = 1
          Waitms 100
          Portd.6 = 0
          Waitms 100
          Portd.6 = 1
          Firestnumber = 0
          Secondnumber = 0
          Input "enter firest number:" , Firestnumber
          Input "enter second number:" , Secondnumber
          Sum = Firestnumber + Secondnumber
          Print "sum:" ; Sum
          Reset Portd.6
          Waitms 100
          Loop
          End
          ولی نمیدونم فیوز بیت خارجی رو چکار کنم اونا باید چطور باشند اخه من کریستال داخلی رو رو4 مگا گذاشتم ولی توترمینال امولاتور هیچی نمیاد چه کار کنم؟
          ضمنا بود ریت در communicaion رو ـرو 9600 وکام هم رو کام 3 تنظیم کردم
          ؟
          با سلام و احترام
          دوست عزیز پایه های سریال میکرو از لحاظ سطح ولتاژ ttl level میباشد ولی پورت سریال کامپیوتر استاندارد RS232 میباشد که سطح ولتاژی متفاوتی دارد شما آیا در هنگام اتصال میکرو به کامپیوتر این تغییر سطح ولتاژ را در نظر گرفته اید؟
          موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
            با درود

بیایید فرض کنیم کامبیوتر من پورت کام داره روی پنلش
            حالا میخوام به وسیله ای که اونم پورت کام داره وصل بشم

سوال اینجاست ؟
            از اونجا که پینRxD وTxD باید بهم وصل بشن

درود بر شما

نام پایه ها در پورت سریال db 9 ( صرفنظر از اینکه نری باشه یا مادگی ) ثابته یعتی ۲ همیشه rx هست و ۳ همیشه tx ( بقیه اشون هم به همین ترتیب )

در ارتباط سریال سیستم نول مودم بسته میشه یعنی rx این وسیله به tx وسیله مقابل متصل میشه ( دیگه مهم نیست سیستم کدوم سمت رو فرستنده در نظر بگیریم ... پایه فرستنده ما به گیرنده طرف مقابل وصله مال طرف مقابل هم به همین شکله )

پایه گرند ( ۵ ) در دو سیستم مشترکه
            cts اینطرف به rts اونطرف ( اینم هر طور در نظر بگیرید مثل کیس rx tx میشه ... در صورت عدم نیاز در هر طرف دو تا پایه cts و rts بهم اتصال کوتاه میشن )

dtr به dsr و ri به cd ( یعنی ring indicatir به carrier detect )

اگر پورت پارالل db25 باشه اتصالات به همین شکله شماره گذاری پایه ها فرق میکنه .

روی پورت های فیزیکی ( نری و مادگی ) شماره پینها حک شده یا با علامت نقطه پین ۱ مشخص شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
              درود بر شما

نام پایه ها در پورت سریال db 9 ( صرفنظر از اینکه نری باشه یا مادگی ) ثابته یعتی ۲ همیشه rx هست و ۳ همیشه tx ( بقیه اشون هم به همین ترتیب )

در ارتباط سریال سیستم نول مودم بسته میشه یعنی rx این وسیله به tx وسیله مقابل متصل میشه ( دیگه مهم نیست سیستم کدوم سمت رو فرستنده در نظر بگیریم ... پایه فرستنده ما به گیرنده طرف مقابل وصله مال طرف مقابل هم به همین شکله )

پایه گرند ( ۵ ) در دو سیستم مشترکه
              cts اینطرف به rts اونطرف ( اینم هر طور در نظر بگیرید مثل کیس rx tx میشه ... در صورت عدم نیاز در هر طرف دو تا پایه cts و rts بهم اتصال کوتاه میشن )

dtr به dsr و ri به cd ( یعنی ring indicatir به carrier detect )

اگر پورت پارالل db25 باشه اتصالات به همین شکله شماره گذاری پایه ها فرق میکنه .

روی پورت های فیزیکی ( نری و مادگی ) شماره پینها حک شده یا با علامت نقطه پین ۱ مشخص شده
              با درود و سپاس فراوان
              جالب توضیحات شما رو هیچ جای ندیدم که رفع ابهام کنه و به هر شکل و تصویر که میرسیدم بیشتر به ابهامات دچار میشدم
              فقط برای اطمینان بیشتر این سوال میپرسم
              فرض میگیریم کامبیوتر من پورت کام نری داره
              وسیله جانبی پورت کام نری داره
              اینجا حتما به یه کابل دو سر مادگی نیاز هست و تمام
              هسته سوال اینجا بود که ایا این جابه جایی پین فرستنده وگیره کجا اتفاق میوفته ؟ ایا توی سیم رابط ؟ یا همون کابل دو سر مادگی ؟
              با توجه به صحبت های شما و براورد هام به این رسیدم ؟ بله توی سیم رابط ؟
              ایا درسته ؟

دیدگاه

درود بر شما

معمولا جابجایی با سیم رابط دو سر مادگی نول مودم میشه ، ولی نول مودم بدون رسیم رابط هم داریم ( دو سر مادگی و نری مادگی ) که سیم رابط معمولی ( غیر نول مودم ) رو از طریق این تبدیلها نول مودم میکنن .

مثل این

دیدگاه

درود بر شما

معمولا جابجایی با سیم رابط دو سر مادگی نول مودم میشه ، ولی نول مودم بدون رسیم رابط هم داریم ( دو سر مادگی و نری مادگی ) که سیم رابط معمولی ( غیر نول مودم ) رو از طریق این تبدیلها نول مودم میکنن .

مثل این

با سپاس فراوان

بازم ابهامی دیگه رفع شد
                  پس همه رابط ها این جابه جایی رو انجام نمیدن
                  و توی تصاویر بنده هم این ابهامات رو به من وارد کرد

پس ما باید مواظب باشیم داریم چه کابلی میخریم
                  البته من خواستم خودم بسازم و استفاده انچندانی برام نداشت
                  توی خرت پرتام یه پورت نری و یه مادگی گیر اوردم که باید یه مادگی دیگه بخرم و خودم جابه جایی رو انجام بدم

حالا میتونم با ارامش بخوابم

دیدگاه

You welcome

از اون نظر ...

این کابلها دیگه تولید آنچنانی ندارن ( مصرفی ندارن ) ... همون دوره اوجش هم اکثرا خودشون بسته به نیاز میساختن .

امروز شاید برای آپگرید رسیورها و بعضی اینترفیسها و تجهیزات صنعتی هنوز پورت سریال قدیمی استفاده بشه .

یرای اینکه راحت تر بخوابید معمولا چون خود اصل پورتش خیلی وقته از کامپیوترها حذف شده برای داشتن پورت سریال RS232 باید نوع usb اش رو بخرید با یک تبدیل نول مادگی به نری استفاده کنید ( یا دو تا سری نری مادگی رو مستقیم به هم وصل کنید ) ... کابل رابطش دیگه نیاز نیست .

اگر برنامه خرید داشتید این تبدیلهای پایین خیلی کاربردی تره تا صرفا یدونه تبدیل یو اس بی به سریال rs232

این یکی rs458 و rs232 با هر دو سطح ولتاژ رو ساپورت میکنه

دیدگاه

You welcome

از اون نظر ...

این کابلها دیگه تولید آنچنانی ندارن ( مصرفی ندارن ) ... همون دوره اوجش هم اکثرا خودشون بسته به نیاز میساختن .

امروز شاید برای آپگرید رسیورها و بعضی اینترفیسها و تجهیزات صنعتی هنوز پورت سریال قدیمی استفاده بشه .

یرای اینکه راحت تر بخوابید معمولا چون خود اصل پورتش خیلی وقته از کامپیوترها حذف شده برای داشتن پورت سریال RS232 باید نوع usb اش رو بخرید با یک تبدیل نول مادگی به نری استفاده کنید ( یا دو تا سری نری مادگی رو مستقیم به هم وصل کنید ) ... کابل رابطش دیگه نیاز نیست .

اگر برنامه خرید داشتید این تبدیلهای پایین خیلی کاربردی تره تا صرفا یدونه تبدیل یو اس بی به سریال rs232

این یکی rs458 و rs232 با هر دو سطح ولتاژ رو ساپورت میکنه

https://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA...232-rs485.html
                      از اینکه صحبت های شما درسته که شکی نیست و اینکه چه خوب به همه ماژول ها واقف هستید
                      ولی خیلی ها گزارش کرده بودن که با این رابط یو اس بی به ار اس 232 به مشکل خوردن و برای همه جواب نداده و شناسایی نشده
                      دیگه گفتم از همون روش استفاده کنم که مشکلی ایجاد نشه

بازم سپاس بابت توضیحات و رفع ابهامات و پبشنهاداتتون
                      جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۸:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۰۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
                        از اینکه صحبت های شما درسته که شکی نیست و اینکه چه خوب به همه ماژول ها واقف هستید
                        ولی خیلی ها گزارش کرده بودن که با این رابط یو اس بی به ار اس 232 به مشکل خوردن و برای همه جواب نداده و شناسایی نشده
                        دیگه گفتم از همون روش استفاده کنم که مشکلی ایجاد نشه

بازم سپاس بابت توضیحات و رفع ابهامات و پبشنهاداتتون
                        درود،
                        با وجود اینکه از عرضه RS232 حدود 40 سال میگذره ولی منصفانه بخوایم نگاه کنیم چیز جالبی هست، برای هر کاری یک سیم جدا در نظر گرفته شده، تشخیص زنگ خورن، آماده برای دریافت و....
                        ولی بحث نول مودم کردن که یادمه سال قبل بخاطر قاطی کردن ترتیب نول مودم یک روز وقتم رو گرفت... درست مثل زمانی که RX به RX و TX به TX وصل میشه.
                        ضمنا RS232 واقعی باید سطح ولتاژ CMOS داشته باشه یعنی برای 1 باید -12 باشه و برای 0 باید +12 باشه. در حالی که در TTL 1 یعنی 5 ولت و 0 یعنی 0 ولت.
                        متاسفانه مبدل های USB به RS232 مرسوم سطح خروجی TTL دارن که فقط INVERT یا معکوس شده، یعنی برای حالت 0 ولتاژ+5 ولت و برای حالت 1 ولتاژ 0 یا -5 ولت.
                        در اکثر مبدل های USB به RS232 تنها از آیسی CH340 استفاده شده، البته میشه MAX232 هم برای تبدیل سطح TTL به CMOS اضافه کرد، یا حتی مدارات 2 ، 3 ترانزیستوری.
                        مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                        https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                          درود،
                          با وجود اینکه از عرضه RS232 حدود 40 سال میگذره ولی منصفانه بخوایم نگاه کنیم چیز جالبی هست، برای هر کاری یک سیم جدا در نظر گرفته شده، تشخیص زنگ خورن، آماده برای دریافت و....
                          ولی بحث نول مودم کردن که یادمه سال قبل بخاطر قاطی کردن ترتیب نول مودم یک روز وقتم رو گرفت... درست مثل زمانی که RX به RX و TX به TX وصل میشه.
                          ضمنا RS232 واقعی باید سطح ولتاژ CMOS داشته باشه یعنی برای 1 باید -12 باشه و برای 0 باید +12 باشه. در حالی که در TTL 1 یعنی 5 ولت و 0 یعنی 0 ولت.
                          متاسفانه مبدل های USB به RS232 مرسوم سطح خروجی TTL دارن که فقط INVERT یا معکوس شده، یعنی برای حالت 0 ولتاژ+5 ولت و برای حالت 1 ولتاژ 0 یا -5 ولت.
                          در اکثر مبدل های USB به RS232 تنها از آیسی CH340 استفاده شده، البته میشه MAX232 هم برای تبدیل سطح TTL به CMOS اضافه کرد، یا حتی مدارات 2 ، 3 ترانزیستوری.
                          با درود و سپاس
                          اره میشه از اون پین ها استفاده کرد و توی برنامه های ارتباطی ازشون بهره برد
                          ولی زیاد هم ضرورت نداره .. چون که تمام اون پین های سخت افزاری رو میشه به صورت نرم افزار دراورد
                          مثلا یک بایت در نظر بگیرید که هر بیتش میتونه کار اون پین ها سخت افزاری رو انجام بده
                          برای همین یو اس بی ها جای این پورت ها رو گرفتن و همه چیز به صورت نرم افزاری رد و بدل میکنن
                          فقط چون سریال هستن کمی زمان بر میشن .. که ارتباط های موازی با این مشکل مواجه نیستن و سریع هستن ولی نمیدونم چگونه صحت دیتا تایید میشه در موازی مگر اینکه گیرنده همون دیتا رو ایجاد کنه تا فرستنده تاییدش کنه

به این موضوع توجه نکرده بودم .. سطح منطقی در این ماژول ها
                          ولی احتمالا این سطح رو بپذیره و +5 در محدوده یک منطقی قرار بگیره .. در غیر این صورت اصلا کار نمیکردن
                          مشکلی که من ازش یاد کردم به درایور یو اس بی برمیگرده که توی هر ویندوزی یه ساز میزنه برای یکی کار میکنه برای یکی کار نمیکنه
                          برخی نم افزارا نمیتون با اون ورژن یا اون پورت ایجاد شده ارتباط برقرار کنن و یا محدودیت های که این پروتکل برای نرم افزارا ایجاد میکنه

از MAX232 استفاده کردم و اون زمان ماژولش نبود که کار راحت کرده
                          جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۰۰:۰۰ ۱۴۰۱/۱۲/۰۴.

دیدگاه

ماژول دومی که لینک دادم خروجیش دو سطح rs232 ( مثبت و منفی ۱۲ ) و ttl هست ... با دیپ سوییچ سطح ولتاژ انتخاب میشه
                            خیلی کاربرهایی که مشکل دارن تقصیر مبدل نیست ، مشکل اینه اپراتوری عمومی ویندوز بلد نیستن .

نصب درایور کار ساده ای محسوب میشه ولی همین کار ساده برای کسی که بلد نیست تبدیل میشه به مشکل ...

در مورد استفاده پروتکل سریال کماکان خیلی جاها به شکل گسترده داره استفاده میشه .
                            و منظور از استفاده ، استفاده به شکل سخت افزاری هست ...
                            به خاطر بهبود عملکرد در سطح فیزیکال لایر از پروتکلهای دیگه ( دیفرانسیل یا وایرلس ) استفاده میشه .

همین امروز تقرببا تمام اتوموبیلها ، گوشی های موبایل و میکروها ، ماینرها و کامپیوترها و ... حداقل چند پورت سریال داخلی و خارجی برای عملکردهای عمومی دارن .

در مورد استفاده از سیستمهای پارالل بر خلاف تصور عمومی با گذشت زمان سیستمهای پارالل جاشون رو به پروتکلهای سریال دادن .

تنها کاربرد امروزی ارتباطات پارالل ارتباط داخلی مثل رم و پردازنده و بعضی باسهای داخلیه ( حتی فلشها هم دیگه پارالل نیستن )
                            سیستمهای پارالل قدیمی مثل ata و scsi خیلی وقته جاشون رو به سیستمهای سریال ( مثل sata و pci ، تاندربولت و فایروایر) دادن ...
                            حتی باس با دیتاریت بسیار سنگینی مثل رابط جی پی یو سی پی یو هم بیش از 20 ساله سریال شده ...

و من الله توفیق
                            جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۳:۴۳ ۱۴۰۱/۱۲/۰۴.

دیدگاه

ماژول دومی که لینک دادم خروجیش دو سطح rs232 ( مثبت و منفی ۱۲ ) و ttl هست ... با دیپ سوییچ سطح ولتاژ انتخاب میشه
                              خیلی کاربرهایی که مشکل دارن تقصیر مبدل نیست ، مشکل اینه اپراتوری عمومی ویندوز بلد نیستن .

نصب درایور کار ساده ای محسوب میشه ولی همین کار ساده برای کسی که بلد نیست تبدیل میشه به مشکل ...

در مورد استفاده پروتکل سریال کماکان خیلی جاها به شکل گسترده داره استفاده میشه .
                              و منظور از استفاده ، استفاده به شکل سخت افزاری هست ...
                              به خاطر بهبود عملکرد در سطح فیزیکال لایر از پروتکلهای دیگه ( دیفرانسیل یا وایرلس ) استفاده میشه .

همین امروز تقرببا تمام اتوموبیلها ، گوشی های موبایل و میکروها ، ماینرها و کامپیوترها و ... حداقل چند پورت سریال داخلی و خارجی برای عملکردهای عمومی دارن .

در مورد استفاده از سیستمهای پارالل بر خلاف تصور عمومی با گذشت زمان سیستمهای پارالل جاشون رو به پروتکلهای سریال دادن .

تنها کاربرد امروزی ارتباطات پارالل ارتباط داخلی مثل رم و پردازنده و بعضی باسهای داخلیه ( حتی فلشها هم دیگه پارالل نیستن )
                              سیستمهای پارالل قدیمی مثل ata و scsi خیلی وقته جاشون رو به سیستمهای سریال ( مثل sata و pci ، تاندربولت و فایروایر) دادن ...
                              حتی باس با دیتاریت بسیار سنگینی مثل رابط جی پی یو سی پی یو هم بیش از 20 ساله سریال شده ...
                              بازم سپاس
                              این سوال ایجاد شد برام در این ماژول و موارد مشابه که سطح ولتاز خروچی این ماژول به چه شکل هست ؟
                              مثلا برای سطح منطقی 1 از +5 استفاده شده به جای +12 ؟ و این مشکلی ایجاد نمیکنه ؟
                              و این +5 رو میپذیره پورت کام کامبیوتر ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X