اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری جریان

هو الرحمن

سلام دوستان

من برای یک پروژه نیازمند اندازه گیری جریان هستم.
    پس جستجو تو انجمن متوجه شدم که با استفاده از ترانس جریان و سنسورهای جریانی اثر هال و اگر فرد حوصله ای داشته باشه با ساخت یه سنسور جریانی دست ساز با استفاده از سنسورهای اثر هال می تونه جریان رو اندازه بگیره

من برای کارم شاید بهترین گذینه در شرایط کنونی استفاده از ترانس جریان هستش
    کسی تا کنون از این روش با میکرو جریان رو اندازه گیری کرده؟
    اگر کسی این کار رو انجام داده چه ملاحظاتی رو باید در نظر گرفت؟

مثلا چون جریان با استفاده از یک مقاومت یک ولت به ولتاژ تبدیل می شه با توجه به جریان زیادش ما یه مقاوت 25 واتی باید نیاز داشته باشیم.
    آیا این استنباط درسته؟ چون مقاومت 25 واتی یه نمه بزرگ نیست؟

پاسخ : اندازه گیری جریان

سلام
    بهترین گزینه برای اندازه گیری جریان استفاده از سنسور اثر هال است. اما باید ببینی که برای چه پروژه ای میخوای استفاده کنی.
    ولتاژ مصرفیت چنده؟
    ماکزیمم جریان چنده؟

شما میتونید با سری کردن یه مقامت بسیار کوچیک (در حد 3-5 اهم ) و خواندن ولتاژ بعد آن و در نهایت بوسیله فرمول v=r*i جریان را محاسبه کنی.
    وات مقامت هم نیازی نیست اینقدرا زیاد باشه (در حد 5 وات کفایت میکنه چون مقاوتی بزرگی نداره که بخواد از جریان اون جلوگیری کنه و داغ بشه! هر چند حجم این مقاومت در برابر ترانس جریان و ..... قابل صرفه نظره!!!!)
    تشکر لازم نیست!

دیدگاه

سلام

راه مقاومت بهتره اما مقاومت باد در حد 0.1 اهم باشه چون اگر در حد 1 اهم یا بیشتر باشه با مصرف کننده یا ادوات دیگه تقسیم ولتاژ میکنه و خطای زیادی ایجاد میکنه ولتاژ افت شده روی این مقاومت خیلی کوچیکه و باید بره تو یه opamp بعد از opamp باید بره تو adc
      خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

هو العلیم

سلام دوستان
        ممنونم بابت پاسخهاتون

ببینین دوستان من مجبورم از ct استفاده کنم.

و در ضمن باید حتما شکل موج جریان رو در میکرو داشته باشم.
        من قصد دارم ولتاژ و جریان و ضریب توان یک موتور رو بدست بیارم.

طبیعتا جریان زیاد خواهد بود و سنسور جریانی اثر هال گرون هستش و مقرون به صرفه نیست.

حالا خروجی ct رو به چه مقاومتی وصل کنم و به چه شکل کار رو انجام بدم. هم مقدار اهمی مد نظرم هست و هم توان مقاومت.

دیدگاه

هو القادر

سلام دوستان

من الان دم دستم یه CT دارم و دوتا سنسور اثر هال معمولی رو هم گرفتم چون دوستان تاکید دارن که سنسور اثر هال بهتر از ترانس جریان هستش
          البته می دونم که می بایست از سنسور جریانی اثر هال استفاده کنم ولی خب ببینم می شه از اینها نتیجه گرفت.
          شماره سنسور اثر حالم 300A ,1206
          هستش

می خوام اندازه گیری جریان رو به هر دو روش انجام بدم و بعد تصمیم بگیرم که از کدوم استفاده کنم.
          .ممنون می شم دوستان همراهی کنن و تجربیاتشون رو در اختیار این حقیر بزارن

باز هم ممنون بابت پاسخهاتون

دیدگاه

هو البصیر

از دوستان کسی نظری نداره؟

من هرچی گشتم ترتیب پایه های این سنسور اثر هال رو تو نت پیدا نکردم

کسی با این سنسور آشنایی داره؟

دیدگاه

هو المحبوب

سلام به دوستان

کسی نیست کمک کنه؟ :angry: