ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 43 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 423
    2010/03/21
    تهران
    223
    0

چندتا سوال درباره ی IGBT و MC3PHAC

سلام به تمام مهندسان عزیز چند وقتی است میخوام به توصیه دوستان مطالبی در باره ی الکترونیک صنعتی یاد بگیرم در مبحث درایور های igbt و خود igbt چندتا سوال برام مطرح شده که امیدوارم شما دوستان عزیز بهم کمک کنید.
    اول- میخواستم بدونم فرق شماتیک های زیر در igbt ها چیه . اینا باهم چه فرقی میکنند.

دوم- irigbt چه فرقی با igbt های معمولی می کنند.
    سوم- از درایور های igbt و mosfet ها کدوم بهتر وارزانتره در ضمن راحت تر گیر میاد.
    اگه میشه یه کم درباره ی کار با این درایور ها توضیح بدید ممنون میشم.
    با تشکر از همه ی شما
    موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ*اي.
    2007/11/23
    tehran
    248
    6

پاسخ : چندتا سوال درباره ی IGBT و MC3PHAC

سلام، فرق چپی با راستی تو دیود هرزگرد داخلشه که وقتی بخوای اینورتر 3 فاز بسازی به 6 تا IGBT نیاز داری که چپی دیود متناسب با ترانزیستور رو داره ولی راستیه نداره که باید محاسبه بشه و جداگانه داخل مدار لحاظ بشه، در مورد درایور ،هم برای ماسفت و IGBT از یه نوع درایور استفاده میشه که من 3 مدلشو دیدم ،مدل اول ماله شرکت International Rectifire هست که شماره هاش IR2130 و IR2113 اگه سرچ کنی دیتاشیت فراوون داره،مدل دوم که ماله شرکت HP هست درایور اپتوازوله هست به شماره HCPL-316J و مدل سوم که به هیبریدی معروفه واسه میتسوبیشی الکتریکه به شماره m57962 که اینم جداکننده نوری داره و در مورد فرق IRIGBT با IGBT l من نمیدوم شاید ir مربوط به شرکت International Rectifire باشه، مدل آخر از همخ گرونتره ولی 2 تای اولا مناسبترن که اگه از اولی استفاده کنی درایور مورد نیاز هر 6 تا ترانزیستورو داخلش داره ولی ایرادش اینه که بین سیگنال ورودی و ترانزیستور ایزوله نیست،دومی هم ایرادش اینه که تکیه و باید 6 تا ازش تو مدار در نظر بگیری ولی حسنش به ایزوله بودنه، مخصوصا اگه بخوای با AVR پالسای PWM رو بسازی،امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم
    http://www.avagotech.com/docs/AV02-0717EN
    http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/ir2130.pdf
    2010/03/21
    تهران
    223
    0

اقا دستت درد نکنه عالی بود .مچکرم ولی در باره ی کار کردن با این درایورا من هیچ اطلاعاتی ندارم مثلا 2 تا مدار زیرو مشاهده کنید:

میشه در باره ورودی و خروجی های این درایورا توضیخ بدید. یا درباره مداراتی که تو دیتاشیتایی که قرار دادی یه توضیحی بدید .
    موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ*اي.
    2007/11/23
    tehran
    248
    6

عزیز ناقابل بود،اینایی که نوشتم حاصل آی سی سوزوندن های زیاد بوده که آخرشم چیزی دستگیرم نشد،شما برای ساختن اینورتر 3 فاز، باید اینو بدونی که اینورتر باید هم ولتاز اعمال شده به موتور و هم فرکانس موج خروجی رو کنترل کنه، یعنی رو VF باید کار کرد،پس برای ساختن سه فاز به 6 تا موج pwm نیاز داری که 3 تا موج باید تو نیم سیکل مثبت و 3 تای دیگه تو نیم سیکل منفی تولید بشه، چون 6 تا پالس PWM داری پس به 6 تا IGBT هم نیاز داری، اگه دیتا شیت ir2130 رو ببینی متوجه میشی، حالا برای ساختن این 6 تا موج یا باید ار آی سی مخصوص اینکار استفاده کنی مثل میکروکنترلر 80196 که یه میکرو کنترل 16 بیتیه ، یا از mc3phac استفاده کنی که این بطور خاص برای همین منظور ساخته شده و یا از avr های سری XMEGA استفاده کنی

اینم ببین

http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-985.pdf
    موفق باشی
    2009/10/27
    تهران
    3,302
    806

برای ساخت اینورتر 3 فاز، از شماره هایی از AVR مانند mega64 که تایمر آنها دارای 3 عدد compare unit است، می توان به راحتی استفاده کرد. حتی اگر دقت 8 بیت برای pwm کافی باشد، با یک mega32 هم می توان اینورتر 3 فاز ساخت که البته به دلیل اینکه فازهای pwm روی دوتایمر مختلف قرار می گیرند، یک کار بسیار فنی است که نیاز به تسلط کامل بر عملکرد AVR دارد.
    در مورد IR2130 هم برخی نکات فنی وجود دارد که در Datasheet آن آورده نشده و در متون دیگری از international rectifier ذکر شده که باید قطعات اضافه تری در مدار آن بکار رود تا مانع سوختن بخش قدرت شود. بنابراین قبل از اقدام برای ساخت مدار، یک جستجوی کامل در سایت این شرکت انجام دهید و یا به اطلاع من برسانید تا در مورد آن به شما توضیح دهم.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد
    امکان پاسخگویی به سوالات از طریق پیغام خصوصی مقدور نیست
    2010/03/21
    تهران
    223
    0

با تشکر از شما . اما بازم مشکل اساسی که باهاش درگیرم حل نشد که بتونم شروع به کار کنم البته تا این لحظه قصدم ساختن اینورتر تکفاز بود ولی خوب به جهت جالب بودن بحث نظرم عوض شد و میرم سراغ سه فاز. مشکل اساسیم که فکر میکنم اشتباه در قالب کار با درایور های igbt مطرح کردم همین موج های ورودی بود ببینید من در تولید موج هیچ مشکلی ندارم اما نمیدونم چه موجی در ورودی تولید کنم که البته راهنمایی اقا مجید یه سرنخ هایی دستم داد . من الان میخوام با یه mega32 موج ورودی 2130 رو تولید کنم البته چگونگی این کارو که استاد طراح اشاره ای به اون کردو متوجه نشدم البته درباره ی mc3phac نیز اطلاعاتی دارم اما قصدم استفاده از میکرو در مدار است . حالا اینکه چه موج هایی ، با چه فرکانس هایی و چه سیکلی تولید کنم نمیدونم اگر دراین زمینه هم راهنمایی هایی بفرمایید واقعا ممنون میشم و میتونم دست به کار بشم . در ضمن یه سوال دیگه دارم که پایه ی fault در این ic به چه منظوری لحاظ شده و چه زمانی به کار میاد؟
    از همراهیتون بسیار متشکرم .
    2009/10/27
    تهران
    3,302
    806

درگیر شدن با همه جوانب ساخت یک اینورتر کار بسیار وقت گیر و هزینه بری است و به شما پیشنهاد می شود اگر با mc3phac آشنایی دارید، در مرحله اول فعالیت خود را روی بخش قدرت متمرکز کنید و بعد از جواب گرفتن از آن برای جایگزینی با میکروکنترلر اقدام کنید. زیرا در صورتی که بخواهید در آن واحد با جنبه های قدرت و نرم افزار بصورت توام مواجه شوید، ممکن است تلاش شما با شکست مواجه شود.
    پایه fault یک خروجی از نوع Open Drain است که در شرایطی که ورودی Itrip از حدود 0.5 ولت بیشتر شود و یا تغذیه VCC از مقدار مشخصی کمتر شود، شروع به هدایت می کند. این خروجی برای اطلاع میکروکنترلر یا مانند آن از شرایط خطا(fault condition) است.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد
    امکان پاسخگویی به سوالات از طریق پیغام خصوصی مقدور نیست
    2010/03/21
    تهران
    223
    0

با پیشنهاد شما موافقم وشروع به کار میکنم .
    2010/03/21
    تهران
    223
    0

راستی دوستان عزیز شما کتاب یا مقاله ای برای اشنایی بیشتر با اینورتر ها وپیدا کردن دید بیشتر در این فیلد خاص پیشنهاد میکنید ؟
    با تشکر
    2007/11/23
    tehran
    248
    6

پیشنهاد جناب طراح کاملا عقلانیه،اول با mc3phac راه بنداز طبقه IGBT و درایورش رو بعد بیا سراغ تولید سیگنالها،خود مقاومت گیت IGBT یه داستانیه که اگه از پسش بر بیای ! پولو هوا کردی :biggrin: چون منو زیاد پیچوند، اگه از راهنما ئیهای آقای طراح بهره بگیری زودتر به نتیجه میرسی یا حد اقل کمتر هزینه میکنی، اگه از HCPL-316J استفاده کنی فکر کنم بهتر باشه،موفق شدی خبر بده که من نا امید از دنیا نرم :applause:
صفحه 1 از 43 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 423