اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال در مورد تست قطعات الکترونیکی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال در مورد تست قطعات الکترونیکی؟

تست این المانهای زیر تو مولتی متر چگونست؟ یعنی از کجا بفهمیم سالمه یا خرابه؟

1.مقاومت معمولی یا smd
    2.خازن الکترولیتی-معمولی یا smd
    3.دیود معمولی و زنر
    4.سلف
    5.ترانزیستور bjt
    6.mosfet
    7.کریستال
    8.رگولاتور
    9.JFET

کامل بگید لطفا :nice:

برا نمونه

4.سلف: یه سیم پیچه پس یا تست بوق مولتی متر چل میکنیم.اگه بوق زد یعنی سالمه و اگر نزد یعنی سیمها خرابه(سیم پیچها قطعند)

پاسخ : یه سوال در مورد تست قطعات الکترونیکی؟

1.مقاومت معمولی یا smd : مقدار مقاومت در حالت اهم متر تست میشه و عدد نمایش داده شده نزدیک به عدد درج شده برروی قطعه است
    2.خازن الکترولیتی-معمولی یا smd : مولتی متر باید دارای ظرفیت سنج باشه در غیر این صورت نمیشه فهمید مگر این که تغییر فیزیکی داده باشه مگر این که با مولتی متر شارژ شدن و دَشارژ شدنشو امتحان کنید ولی خطای زیادی در این روش است
    3.دیود معمولی و زنر : دیود باید از یک طرف راه بده واز طرف دیگه راه نده ویا در حالت دیود در مولتیمتر در طرف اند به مثبت و کاتد به منفی حدود 500mv تا 900mv نشون میده و از طرف دیگه ولتاژ داخلی مولتی متر نمایش میده ولی نمیشه خاصیت زنرو تست کرد و باید در عمل جواب بگیری مگر این که مولتی متر ولتاژ بالا داشته باشی
    4.سلف : توضیحی که دادید نسبتا درست ولی شما باید در مدار رزونانسی سلف رو تست کنید تا نتیجه درست بگیرید توضیح شما فقط میگه که سلف قطع نشده نه بیشتر.
    5.ترانزیستور bjt : میشه دو دیود فرض کرد یکی دیود بیس امیتر و دیگری بیس کلکتور که در pnp بر عکسه و امتحانش کرد مثل دیود
    7.کریستال : باید راه اندازی بشود که تو اینترنت بگردی مدار تستش وجود داره و مدار ساده ای داره
    8.رگولاتور : باید در مدار نتیجه گیری شود
    9.JFET mosfet : باید در مدار بایاس شده تست بشن
    اگر جای اشتباه کردم به بزرگی خودتون ببخشید
    موفق باشید

دیدگاه

برای تست دیود زنر ، مدار رو روشن کن، ولتاژ دوسر زنر رو اندازه بگیر ، ولتاژ نباید بیشتر از عدد روی دیود زنر باشه
      این عمل رو برای رگولاتور هم میآ‌تونید انجام بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dimitry
        1.مقاومت معمولی یا smd : مقدار مقاومت در حالت اهم متر تست میشه و عدد نمایش داده شده نزدیک به عدد درج شده برروی قطعه است
        2.خازن الکترولیتی-معمولی یا smd : مولتی متر باید دارای ظرفیت سنج باشه در غیر این صورت نمیشه فهمید مگر این که تغییر فیزیکی داده باشه مگر این که با مولتی متر شارژ شدن و دَشارژ شدنشو امتحان کنید ولی خطای زیادی در این روش است
        3.دیود معمولی و زنر : دیود باید از یک طرف راه بده واز طرف دیگه راه نده ویا در حالت دیود در مولتیمتر در طرف اند به مثبت و کاتد به منفی حدود 500mv تا 900mv نشون میده و از طرف دیگه ولتاژ داخلی مولتی متر نمایش میده ولی نمیشه خاصیت زنرو تست کرد و باید در عمل جواب بگیری مگر این که مولتی متر ولتاژ بالا داشته باشی
        4.سلف : توضیحی که دادید نسبتا درست ولی شما باید در مدار رزونانسی سلف رو تست کنید تا نتیجه درست بگیرید توضیح شما فقط میگه که سلف قطع نشده نه بیشتر.
        5.ترانزیستور bjt : میشه دو دیود فرض کرد یکی دیود بیس امیتر و دیگری بیس کلکتور که در pnp بر عکسه و امتحانش کرد مثل دیود
        7.کریستال : باید راه اندازی بشود که تو اینترنت بگردی مدار تستش وجود داره و مدار ساده ای داره
        اگر جای اشتباه کردم به بزرگی خودتون ببخشید
        موفق باشید
        با سلام چطور باید در محیط رزونانسی سلف رو تست کنیم؟؟لطفا توضیح بیشتر بدید

دیدگاه

با سلام
          شما ابتدا باید یک بخش RLC طراحی کنید که به محدوده مورد نظر شما بستگی داره تا با قرار دادن سلف یا خازن مدار به تشدید در بیاد اما می توتنی از پروژه زیر استفاده کنی برنامش و باید بخری ولی اگه با میکرو آشنایی داشته باشی راحت میتونی برای خودت یک LC Meter بسازی واگه به اسکوپ دست رسی نداری با تست گرفتن می تونی مدارتو کالیبره کنی که یک کمی خطا داره ولی از هیچی بهتره
          موفق باشی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
            برای تست دیود زنر ، مدار رو روشن کن، ولتاژ دوسر زنر رو اندازه بگیر ، ولتاژ نباید بیشتر از عدد روی دیود زنر باشه
            این عمل رو برای رگولاتور هم میآ‌تونید انجام بدید
            اخه مشکلی هست اینکه من برا تعمییر برد PC این چیزارو میخوام و وقتی برد یه المانیش سوخته باشه کار نمیکنه که بخواد روشن شه!!!
            در ضمن کار عقلانی نیست که المانو بکنی بزتری تو مدار تستر

دیدگاه

کدوم از جملات زیر درسته؟ :nerd:

نوشته اصلی توسط Dimitry
              مقاومت بسوزه اتصال کوتاه میشه یا مدار یاز؟ oo:

نوشته اصلی توسط Dimitry
              خازن که بسوزه اتصال کوتاه میشه :nice:

نوشته اصلی توسط Dimitry
              دیود که بسوزه از 2 طرف اتصال باز میشه؟ :eek:

نوشته اصلی توسط Dimitry
              اینم بسوزه مثل دیود 2 طرف مدار یا :read:زه؟

نوشته اصلی توسط Dimitry
              اینم شبیه bjt است؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nakh0d4
                اخه مشکلی هست اینکه من برا تعمییر برد PC این چیزارو میخوام و وقتی برد یه المانیش سوخته باشه کار نمیکنه که بخواد روشن شه!!!
                در ضمن کار عقلانی نیست که المانو بکنی بزتری تو مدار تستر
                لازم نیست مدار به درستی کار کنه
                همین مدار روشن باشه و ولتاژ روی دو سر دیود زنر بیشتر از حد باشه یعنی مشکل داره(البته اگه اتصال کوتاه نشده باشه که بازم یعنی دیود سوخته)
                معمولا دیود بعد از سوختن، اتصال کوتاه میشه

دیدگاه

مقاومت بسوزه اتصال کوتاه میشه یا مدار یاز؟
                  اولا تا حالا من ندیدم مقاومت اتصال کوتاه بشه ! دومن معلومم نیست اتصال باز بشه ممکن مقدارشم تغییر کنه
                  خازن که بسوزه اتصال کوتاه میشه
                  اولا ممکن اتصال کوتاه بشه دومن حتی اگه به اصطلاح خازن نشتی داشته باشه هم مدار شما درس کار نمی کنه ( بستگی داره که وظیفه خازن چی باشه)
                  دیود که بسوزه از 2 طرف اتصال باز میشه؟
                  ممکن هم هست اتصال کوتاه بشه
                  دیود زنر هم اگه مثل یک دیود معمولی تست کنی به احتمال زیاد نتیجه میده ولی برای ولتاژ شکستش حتما باید در مدار امتحان بشه
                  اینم بسوزه مثل دیود 2 طرف مدار یا زه؟
                  در حالت اهم متر:
                  npn : پراپ مثبت به بیس پراپ منفی به یکی از پایه ها (فقط نباید اتصال کوتاه یا باز باشه ) هر کدومم نسبت به اون یکی مقاومت بیشتری داشت امیتره
                  وکلکتور امیترم از هر دو طرف بازه
                  pnp:مثل قبل فقط جای پراپارو عوض کن و وکلکتور امیترم از هر دو طرف اتصال کوتاه
                  البته در حالت دیود هم میشه تست گرفت
                  اینم شبیه bjt است؟
                  اولا با عرض شرمندگی اگه اینجوریه پس چرا ساختنش !
                  دومن اگه سوال پرسیدین جواب منفی اگه هم نظر شخصی خودتون بود که ...
                  سومن fet تا اونجای که من می دونم به طور کلی 4 مدل داره باهمم خیلی فرق دارن فقط درین و سورس میشه تست کرد اونم فقط در 2 مدلش و تست گیت از نظر من محاله مگر این که اهمتر شما بتونه حد اقل 100M اندازه بگیره حتی اگه هم بتونه فقط مدل های قدیمی و میتونید تست کنید و نسل Mosfet و Vmosfet و نمیتونید چون مقاومتشون یه جورایی بی نهاید محسوب میشه
                  fet به این سا دگیا نمی سوزه ولی اگه هم بسوزه .من جز چیزی که گفتم چیز دیگه ای بلد نیستم
                  اگه دوستان روش علمی بلد هستن لطفا بگن تا ما هم یاد بگیریم !
                  لطفا اثبات شده باشه و نظر شخصی نباشه

به طور کلی بگم اکثر قطعات وقتی که می سوزن یه تغییر شکل میدم
                  دوستان ممکن یک قطعه بسوزه و تغییر فیزیکی هم نده!

اگه شما این اطلاعات می خوای برای pc باید بگم که خیلی باید صبور باشی تا درست بشه چون این جوری که من فهمیدم نقشه تعمیر اون قسمتو نداری
                  فقط امید وارم که ترانزیستور و مقاومت وخازن و سلف و دیود .. در مدار اصلی تست نکنی چون معلوم نیست نتیجه چی میشه
                  و در بخشایی از pc هم فرکانس وجود داره پس کوچکترین تغییر نتیجه مدارو عوض می کنه پس باید به کوچکترین تغییر اهمییت داد
                  من نمیدونم سطح علمی شما چقدر ولی بد نیست حداقل کتاب الکترونیکی هنرستان رو یه نگاه بندازی اونجا تست قطعات به طور کلی توضیح داده
                  امیدوارم که موفق بشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dimitry
                    npn : پراپ مثبت به بیس پراپ منفی به یکی از پایه ها (فقط نباید اتصال کوتاه یا باز باشه ) هر کدومم نسبت به اون یکی مقاومت بیشتری داشت امیتره
                    وکلکتور امیترم از هر دو طرف بازه
                    pnp:مثل قبل فقط جای پراپارو عوض کن و وکلکتور امیترم از هر دو طرف اتصال کوتاه
                    البته در حالت دیود هم میشه تست گرفتا
                    من بحث تست قطعاتو دارم میکنم نه تشخیص پایه ها

نوشته اصلی توسط Dimitry
                    ولا با عرض شرمندگی اگه اینجوریه پس چرا ساختنش !
                    من دوباره میگم بحث تست الان اینجا نه بحث دلیله ساخت
                    دیگه اینو همه میدونن که فرق FET با BJT در کنترلشئن توسط جریان و ولتاژه

ولی بحث جالیب شد این همه مهندس نمی دونن پس اون تعمییر کار که تو عمرش یه ترانزیستورو تحلیل نکرده از چجوری المانارو تست میکنه oo:

دیدگاه

کامل بگید لطفا
                      اونوقت مطالب زیر رو میگید
                      من بحث تست قطعاتو دارم میکنم نه تشخیص پایه ها
                      من که منظور شمارو نمی فهمم اما همه جا اول پایه های قطعه رو تشخیص میدن بعد می فهمن که قطعه سالم یا نه وقتی شما دارید پایه های قطعه رو تشخیص میدین اگه همه پایه ها درست عمل کنن که قطعه سالم اما حتی اگه 1 پایه هم مطابق با اصولش کار نکنه پس خرابه و شما نمیتونی بگی اون پایه چی هست! ( فرق بین بیس و امیتر و بیس کلکتور سر ناخالصی استفاده شدس پس بدون data sheet اگه یک پایه سوخته باشه شما از کجا می گی که امیتر یا کلکتور )
                      اما اگه شما بدون datasheet می تونی پایه های قطعه خرابه تشخیص بدی که واقعا من حرفی دیگه ندارم .

دیگه اینو همه میدونن که فرق FET با BJT در کنترلشئن توسط جریان و ولتاژه
                      اگه شما هم میدونید پس چرا میگید : اینم شبیه bjt است؟
                      فرقشم فقط سر کنترولش نیست کلی فرق دیگه هم دارن
                      خوب اگه شما فکر میکنید میشه با مولتیمتر fet به طور کامل تست کرد من از شما خواهش می کنم یه تحقیق انجام بده و به ما هم یاد بده که چجوری تست کنیم .

ولی بحث جالیب شد این همه مهندس نمی دونن پس اون تعمییر کار که تو عمرش یه ترانزیستورو تحلیل نکرده از چجوری المانارو تست میکنه
                      من هم قبول دارم اون تعمیر کار تو عمرش یه ترانزیستورو تحلیل نکرده
                      اولا کلی شاگردی کرده و به صورت تجربی یاد گرفته
                      دوما حتما نقشه اون مدارو یک بار رو دیده یا با مدار به هر روشی آشنایی داره
                      سوما یک تعمیر کار با تمامی وسایل اشنای نداره
                      چهارما اونقدرم وقت نداره که 1 هفته وقت شو رو یک دستگاه معیوب بزاره ( وقتی نقشه نداره ) چون نمی تونه بگه اشکال از کجا هست و باید کل مدارو چک کنه شما میتونی حرف منو امتحان کنی لطف کن اگه خدای نکرده تلویزیون شما خراب شد زنگ بزن نمایندگی اونا هم یک تعمییر کار میفرستن ببین آیا کل مدارو چک می کنه یا یه بخشای از مدارو (حتما یه جای از مدارو می بینه چون می دونه اشکال از کدوم بخشه )

بعدشم من مهندس نیستم ولی شاگرد یک مهندس بودم در کل شما اگه فکر میکنی تعمیر کار یعنی همه چی لطفا یه مادربرد کامپیوتر ببر پیش تعمیر کار تلویزیون ببین چی بهت میگه یا تلویزیون ببر پیش تعمیر کار لب تاب
                      اینای که من به شما گفتم اصول کاره اگه شما می خوای به صورت بازاری کار کنی خودتون میدونید

اگه شما موفق بشید اون مدارو به صورت یه تعمییر ات غیر اصولی راه بندازی ممکن بعد از مدتی دو باره مرخص بشه یا چند بخش دیگرو هم بسوزونه ممکنم هست کار کنه که چی مثلا یه خازن نشتی داره یا ......
                      ختم کلام مدار به صورت کامل چک میشه نه قطعه قطعه یعنی بر اساس فلو چارت عیب یابی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dimitry
                        اگه شما هم میدونید پس چرا میگید : اینم شبیه bjt است؟
                        فرقشم فقط سر کنترولش نیست کلی فرق دیگه هم دارن
                        اولا من گفتم کدوم از این جملاتی که من می گم درسته!!! نگفتم که این جملات حتما درسته
                        دوما منظور من شبیه بودن کار کرد نبود شبیه بودن تستشون بود که اونم جواب سوالم این بود که تستشون شبیه هم نیست :cry2:
                        نوشته اصلی توسط Dimitry

اولا کلی شاگردی کرده و به صورت تجربی یاد گرفته
                        دوما حتما نقشه اون مدارو یک بار رو دیده یا با مدار به هر روشی آشنایی داره
                        مشکل اول دوم چجوری حل کنیم؟
                        مخصوصا مشکل دوم نقشه ها رو از کجا باید گیر اورد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nakh0d4
                          دوما منظور من شبیه بودن کار کرد نبود شبیه بودن تستشون بود که اونم جواب سوالم این بود که تستشون شبیه هم نیست :cry2:
                          نوشته اصلی توسط Dimitry
                          دومن اگه سوال پرسیدین جواب منفی اگه هم نظر شخصی خودتون بود که ...
                          نوشته اصلی توسط Nakh0d4
                          مشکل اول دوم چجوری حل کنیم؟
                          مخصوصا مشکل دوم نقشه ها رو از کجا باید گیر اورد؟
                          در مورد شاگردی نظر خواصی ندارم به روش شاگرد شدنم به خود شما مربوطه
                          نقشه هم باید تو اینترنت بگردید اگه شانس بیارید پیدا می کنید
                          نگرنه باید از خود سایت شرکت تولید کننده بگیرید که اونم می دونم فقط به نمایندگی هاشون میدن مگر این که شما بتونی در نمایندگش پارتی بازی کنی و نقششو بگیری .

دیدگاه

سلام

من تا حالا حدود دو سه هزار تا لامپ کم مصرف و چنتایی وسیله ی برقی تعمییر کردم و تا چند ماه پیش از کار بعضی از قطعات خبر نداشتم و مطمئنا" الانم خبر ندارم

ولی بد از این کارام یه چیز رو فهمیدم که رو بردای مشابه سالم میشه خیلی چیزارو فهمید!!!

شما اگه بتونی یه برد سالم ( ترجیحا" مثل خود برد ) پیدا کنی خیلی از مشکلات حله

به نظر من کار تعمییر کارا 90./. دقت تو شکل ظاهری برد و قطعاته!!!

موفق باشید
                            تخیل مهمتر از دانش است
                            علم محدود است اما تخیل دنیا را دربر میآ‌گیرد
                            آلبرت انیشتین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X