ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2007/05/05
    128
    1

يه سوال در مورد تست قطعات الكترونيكي؟

تست اين المانهاي زير تو مولتي متر چگونست؟ يعني از كجا بفهميم سالمه يا خرابه؟

1.مقاومت معمولي يا smd
    2.خازن الكتروليتي-معمولي يا smd
    3.ديود معمولي و زنر
    4.سلف
    5.ترانزيستور bjt
    6.mosfet
    7.كريستال
    8.رگولاتور
    9.JFET

كامل بگيد لطفا :nice:

برا نمونه

4.سلف: يه سيم پيچه پس يا تست بوق مولتي متر چل ميكنيم.اگه بوق زد يعني سالمه و اگر نزد يعني سيمها خرابه(سيم پيچها قطعند)
    2010/08/30
    235
    2

پاسخ : يه سوال در مورد تست قطعات الكترونيكي؟

1.مقاومت معمولي يا smd : مقدار مقاومت در حالت اهم متر تست میشه و عدد نمایش داده شده نزدیک به عدد درج شده برروی قطعه است
    2.خازن الكتروليتي-معمولي يا smd : مولتی متر باید دارای ظرفیت سنج باشه در غیر این صورت نمیشه فهمید مگر این که تغییر فیزیکی داده باشه مگر این که با مولتی متر شارژ شدن و دَشارژ شدنشو امتحان کنید ولی خطای زیادی در این روش است
    3.ديود معمولي و زنر : دیود باید از یک طرف راه بده واز طرف دیگه راه نده ویا در حالت دیود در مولتیمتر در طرف اند به مثبت و کاتد به منفی حدود 500mv تا 900mv نشون میده و از طرف دیگه ولتاژ داخلی مولتی متر نمایش میده ولی نمیشه خاصیت زنرو تست کرد و باید در عمل جواب بگیری مگر این که مولتی متر ولتاژ بالا داشته باشی
    4.سلف : توضیحی که دادید نسبتا درست ولی شما باید در مدار رزونانسی سلف رو تست کنید تا نتیجه درست بگیرید توضیح شما فقط میگه که سلف قطع نشده نه بیشتر.
    5.ترانزيستور bjt : میشه دو دیود فرض کرد یکی دیود بیس امیتر و دیگری بیس کلکتور که در pnp بر عکسه و امتحانش کرد مثل دیود
    7.كريستال : باید راه اندازی بشود که تو اینترنت بگردی مدار تستش وجود داره و مدار ساده ای داره
    8.رگولاتور : باید در مدار نتیجه گیری شود
    9.JFET mosfet : باید در مدار بایاس شده تست بشن
    اگر جای اشتباه کردم به بزرگی خودتون ببخشید
    موفق باشید
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    52

برای تست دیود زنر ، مدار رو روشن کن، ولتاژ دوسر زنر رو اندازه بگیر ، ولتاژ نباید بیشتر از عدد روی دیود زنر باشه
    این عمل رو برای رگولاتور هم میآ*تونید انجام بدید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2009/03/08
    748
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط Dimitry
    1.مقاومت معمولي يا smd : مقدار مقاومت در حالت اهم متر تست میشه و عدد نمایش داده شده نزدیک به عدد درج شده برروی قطعه است
    2.خازن الكتروليتي-معمولي يا smd : مولتی متر باید دارای ظرفیت سنج باشه در غیر این صورت نمیشه فهمید مگر این که تغییر فیزیکی داده باشه مگر این که با مولتی متر شارژ شدن و دَشارژ شدنشو امتحان کنید ولی خطای زیادی در این روش است
    3.ديود معمولي و زنر : دیود باید از یک طرف راه بده واز طرف دیگه راه نده ویا در حالت دیود در مولتیمتر در طرف اند به مثبت و کاتد به منفی حدود 500mv تا 900mv نشون میده و از طرف دیگه ولتاژ داخلی مولتی متر نمایش میده ولی نمیشه خاصیت زنرو تست کرد و باید در عمل جواب بگیری مگر این که مولتی متر ولتاژ بالا داشته باشی
    4.سلف : توضیحی که دادید نسبتا درست ولی شما باید در مدار رزونانسی سلف رو تست کنید تا نتیجه درست بگیرید توضیح شما فقط میگه که سلف قطع نشده نه بیشتر.
    5.ترانزيستور bjt : میشه دو دیود فرض کرد یکی دیود بیس امیتر و دیگری بیس کلکتور که در pnp بر عکسه و امتحانش کرد مثل دیود
    7.كريستال : باید راه اندازی بشود که تو اینترنت بگردی مدار تستش وجود داره و مدار ساده ای داره
    اگر جای اشتباه کردم به بزرگی خودتون ببخشید
    موفق باشید
    با سلام چطور باید در محیط رزونانسی سلف رو تست کنیم؟؟لطفا توضیح بیشتر بدید
    2010/08/30
    235
    2

با سلام
    شما ابتدا باید یک بخش RLC طراحی کنید که به محدوده مورد نظر شما بستگی داره تا با قرار دادن سلف یا خازن مدار به تشدید در بیاد اما می توتنی از پروژه زیر استفاده کنی برنامش و باید بخری ولی اگه با میکرو آشنایی داشته باشی راحت میتونی برای خودت یک LC Meter بسازی واگه به اسکوپ دست رسی نداری با تست گرفتن می تونی مدارتو کالیبره کنی که یک کمی خطا داره ولی از هیچی بهتره
    موفق باشی.

2007/05/05
    128
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
    برای تست دیود زنر ، مدار رو روشن کن، ولتاژ دوسر زنر رو اندازه بگیر ، ولتاژ نباید بیشتر از عدد روی دیود زنر باشه
    این عمل رو برای رگولاتور هم میآ*تونید انجام بدید
    اخه مشكلي هست اينكه من برا تعميير برد PC اين چيزارو ميخوام و وقتي برد يه المانيش سوخته باشه كار نميكنه كه بخواد روشن شه!!!
    در ضمن كار عقلاني نيست كه المانو بكني بزتري تو مدار تستر
    2007/05/05
    128
    1

كدوم از جملات زير درسته؟ :nerd:

مقاومت بسوزه اتصال كوتاه ميشه يا مدار ياز؟ oo:

خازن كه بسوزه اتصال كوتاه ميشه :nice:

ديود كه بسوزه از 2 طرف اتصال باز ميشه؟ :eek:

اينم بسوزه مثل ديود 2 طرف مدار يا :read:زه؟

اينم شبيه bjt است؟

2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    52

نقل قول نوشته اصلی توسط Nakh0d4
    اخه مشكلي هست اينكه من برا تعميير برد PC اين چيزارو ميخوام و وقتي برد يه المانيش سوخته باشه كار نميكنه كه بخواد روشن شه!!!
    در ضمن كار عقلاني نيست كه المانو بكني بزتري تو مدار تستر
    لازم نیست مدار به درستی کار کنه
    همین مدار روشن باشه و ولتاژ روی دو سر دیود زنر بیشتر از حد باشه یعنی مشکل داره(البته اگه اتصال کوتاه نشده باشه که بازم یعنی دیود سوخته)
    معمولا دیود بعد از سوختن، اتصال کوتاه میشه

2010/08/30
    235
    2

مقاومت بسوزه اتصال كوتاه ميشه يا مدار ياز؟
    اولا تا حالا من ندیدم مقاومت اتصال کوتاه بشه ! دومن معلومم نیست اتصال باز بشه ممکن مقدارشم تغییر کنه
    خازن كه بسوزه اتصال كوتاه ميشه
    اولا ممکن اتصال کوتاه بشه دومن حتی اگه به اصطلاح خازن نشتی داشته باشه هم مدار شما درس کار نمی کنه ( بستگی داره که وظیفه خازن چی باشه)
    ديود كه بسوزه از 2 طرف اتصال باز ميشه؟
    ممکن هم هست اتصال کوتاه بشه
    دیود زنر هم اگه مثل یک دیود معمولی تست کنی به احتمال زیاد نتیجه میده ولی برای ولتاژ شکستش حتما باید در مدار امتحان بشه
    اينم بسوزه مثل ديود 2 طرف مدار يا زه؟
    در حالت اهم متر:
    npn : پراپ مثبت به بیس پراپ منفی به یکی از پایه ها (فقط نباید اتصال کوتاه یا باز باشه ) هر کدومم نسبت به اون یکی مقاومت بیشتری داشت امیتره
    وکلکتور امیترم از هر دو طرف بازه
    pnp:مثل قبل فقط جای پراپارو عوض کن و وکلکتور امیترم از هر دو طرف اتصال کوتاه
    البته در حالت دیود هم میشه تست گرفت
    اينم شبيه bjt است؟
    اولا با عرض شرمندگی اگه اینجوریه پس چرا ساختنش !
    دومن اگه سوال پرسیدین جواب منفی اگه هم نظر شخصی خودتون بود که ...
    سومن fet تا اونجای که من می دونم به طور کلی 4 مدل داره باهمم خیلی فرق دارن فقط درین و سورس میشه تست کرد اونم فقط در 2 مدلش و تست گیت از نظر من محاله مگر این که اهمتر شما بتونه حد اقل 100M اندازه بگیره حتی اگه هم بتونه فقط مدل های قدیمی و میتونید تست کنید و نسل Mosfet و Vmosfet و نمیتونید چون مقاومتشون یه جورایی بی نهاید محسوب میشه
    fet به این سا دگیا نمی سوزه ولی اگه هم بسوزه .من جز چیزی که گفتم چیز دیگه ای بلد نیستم
    اگه دوستان روش علمی بلد هستن لطفا بگن تا ما هم یاد بگیریم !
    لطفا اثبات شده باشه و نظر شخصی نباشه

به طور کلی بگم اکثر قطعات وقتی که می سوزن یه تغییر شکل میدم
    دوستان ممکن یک قطعه بسوزه و تغییر فیزیکی هم نده!

اگه شما این اطلاعات می خوای برای pc باید بگم که خیلی باید صبور باشی تا درست بشه چون این جوری که من فهمیدم نقشه تعمیر اون قسمتو نداری
    فقط امید وارم که ترانزیستور و مقاومت وخازن و سلف و دیود .. در مدار اصلی تست نکنی چون معلوم نیست نتیجه چی میشه
    و در بخشایی از pc هم فرکانس وجود داره پس کوچکترین تغییر نتیجه مدارو عوض می کنه پس باید به کوچکترین تغییر اهمییت داد
    من نمیدونم سطح علمی شما چقدر ولی بد نیست حداقل کتاب الکترونیکی هنرستان رو یه نگاه بندازی اونجا تست قطعات به طور کلی توضیح داده
    امیدوارم که موفق بشید.

2007/05/05
    128
    1

npn : پراپ مثبت به بیس پراپ منفی به یکی از پایه ها (فقط نباید اتصال کوتاه یا باز باشه ) هر کدومم نسبت به اون یکی مقاومت بیشتری داشت امیتره
    وکلکتور امیترم از هر دو طرف بازه
    pnp:مثل قبل فقط جای پراپارو عوض کن و وکلکتور امیترم از هر دو طرف اتصال کوتاه
    البته در حالت دیود هم میشه تست گرفتا
    من بحث تست قطعاتو دارم ميكنم نه تشخيص پايه ها

ولا با عرض شرمندگی اگه اینجوریه پس چرا ساختنش !
    من دوباره ميگم بحث تست الان اينجا نه بحث دليله ساخت
    ديگه اينو همه ميدونن كه فرق FET با BJT در كنترلشئن توسط جريان و ولتاژه

ولي بحث جاليب شد اين همه مهندس نمي دونن پس اون تعميير كار كه تو عمرش يه ترانزيستورو تحليل نكرده از چجوري المانارو تست ميكنه oo:
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14