اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه راهنمایی در ساخت تابلو روان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه راهنمایی در ساخت تابلو روان

من میخوام تابلوروان درست کنم می خواستم ببینم اینکه سطر ها اند باشه بهتره یا کاتد باشه
    این تابلو فرض کنید مثلا 8 سطر داره 24 ستون حالا کدوم بزارم اند کدوم کاتد :nerd:

رفيقان قدر يكديگر بدانيد چو معلوم است شرح از بر مخوانيد

مقالات نصيحت گو همين است كه سنگ انداز هجران در كمين است

پاسخ : یه راهنمایی در ساخت تابلو روان

سلام دوست عزیز
    ببین تو کارکرد مدار فرقی نمیکنه فقط خودت باید ببینی با کدوم راحتر میتونی مدار درایور رو طراحی کنی
    به نظر من کاتد ها رو بده به سطرها چون در این صورت خیلی راحت میتونی با ULN2803 اونارو درایو کنی
    موفق باشی

دیدگاه

منم برعکسشو بهتر می دونم دایی جان
      یعنی اونی که تعدادش بیشتره بشه کاتد
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

عزیزم شما اگه دیتا رو بدی به سطرها که آند باشه بهتره ومن هر دو رو بستم ولی از دادن دیتا به اند بهتر نتیجه گرفتم
        .دیتارو از سطرها روی لچ 573 بریزو بعد با یو ال ان عمل جارب رو انجام بده.اگه اینطر ببندی نیاز به گذاشتن ترانزیستور هم نداری فقط توجه داشته باش که تو برنامت ماندگاریه روشن بودن ال ایدی ها رو بالا تنظیم کنی که نور خوبی داره.
        :bye
        موفق باشی گلم :nice:

دیدگاه

دایی جان گلم
          استفاده از لچ استفاده کنی کلی دردسر باید بکشی و توسعه اون مصیبته.
          امروزه توسعه ورودی خروجی های میکرو توسط شیفت رجیسترها و پورد SPI صورت میگیره.
          با این روش ما تنها 3 پایه میکرو را اشغال می کنیم و پروسه کشیدن PCB و ساخت و توسعه آینده بسیار ساده میشه.
          مدار زیر نمونه یک تابلو روان با این روشه:

دیدگاه

پس بهتره که اند به سطر ببندمو
            بعد هم به ستون اند و بهش uln و 74h وصل کنم :nerd: :nerd:

دیدگاه

میشه راجب برنامش توضیح بیشتر بدین؟

از نظر نوردهی چطوره نورش زیاده؟من با لچ بستم و نور فوق العاده ای گرفتم ازش بدون ترانزیستور!
              مدار شما نورش چطوره آفتاب دید هست؟
              احمد جان عزیز اگه میتونید بیشتر راهنمایی کنید تا بسازیمش.
              :mrgreen:
              متشکرم

دیدگاه

دمت دایی جان
                خودت که استادی :biggrin:
                نور تابلو فقط به درایورها نیست بلکه بیشتر به خود LED ربط داره.
                ما فقط باید جریان مجاز LED ها رو تامین کنیم.
                اینکه شما با لچ بدون ترانزیستور نور خوبی گرفتید به این خاطر بود که LED پرنور داشتید یا تعداد سطر(یا ستون) ها کم بود.
                این مداری که من گذاشتم مزیتهای خاص خودشو داره که باعث میشه دیگه نریم سراغ لچ. اما مقدار جریانی که می تونه تامین کنه به آی سی های درایوری که گذاشتیم ربط داره.
                من در یک تابلوی خیلی بزرگ دیگه ULNآ‌ استفاده نمی کنم بلکه ماسفت میزارم تا جریان کافی تامین بشه. باقی قسمتهای مدار یعنی شیفت رجیسترها و ... تغییری نمی کنن.
                به هرحال من توصیه می کنم هروقت تابلو روان به پستت خورد از این مدار استفاده کنی تا لذت سادگی کار رو بچشی :biggrin:

دیدگاه

فدای شما بشم دایی جون. :wow:
                  استاد مارو به شاگردی قبول کن واگه امکانش هست بحث رو بازتر کنید من میخوام بسازم اگه اطلاعات جامع تر بدید؟
                  اگه نقشه ای مطلبی چیزی دارید مطرح کنید که نور علا نور میشه استاد گلم
                  ؟

دیدگاه

بی خیال دایی
                    روشن کردن چارتا LEDآ‌ که بحث نمی خواد!!! :icon_razz:
                    تازه این روزا هرکی از ننش قهر می کنه میره تابلو روان میسازه! :biggrin:
                    این نقشه رو هم بخاطر یکی از دوستان چندین سال پیش که SPI تازه رایج شد کشیدم. الانم شغلش همینه و وضعش هم توپ شده و شکر خدا ما آلوده مال دنیا نشدیم.
                    به هرحال کل داستان همینه چون اون دوس هیچ تغییری توی این مدار نداد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      دایی جان گلم
                      استفاده از لچ استفاده کنی کلی دردسر باید بکشی و توسعه اون مصیبته.
                      امروزه توسعه ورودی خروجی های میکرو توسط شیفت رجیسترها و پورد SPI صورت میگیره.
                      با این روش ما تنها 3 پایه میکرو را اشغال می کنیم و پروسه کشیدن PCB و ساخت و توسعه آینده بسیار ساده میشه.
                      مدار زیر نمونه یک تابلو روان با این روشه:
                      این طرح را قبلا دیده بودم اولا udn2981 را توی بازار پیدا نکردم دوما چرا پایه 9 که GND هست به مثبت وصل کردند؟

دیدگاه

udn2981 برای جریانه :question:
                        جاش چی میتونیم بزاریم
                        :nerd:

دیدگاه

من در یک تابلوی خیلی بزرگ دیگه ULNآ‌ استفاده نمی کنم بلکه ماسفت میزارم تا جریان کافی تامین بشه.
                          اگه ممکنه یه شماتیک در مورد مدار ماسفت و توضیح مختصری در مورد راه اندازیش و اینکه چرا بهتر از uln جواب میده بدید

دیدگاه

سلام
                            شماتیک خواصی نداره. طریقه استفادش مثل استفاده از ترانزیستوره. فقط زمان خرید دقت کنید که Logic باشه. در غیر اینصورت باید پوش پول هم ببندید.
                            تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidmicro
                              این طرح را قبلا دیده بودم اولا udn2981 را توی بازار پیدا نکردم دوما چرا پایه 9 که GND هست به مثبت وصل کردند؟
                              سلام دایی
                              udn2981 رو جوان داره: http://www.javanelec.com/search.aspx
                              ولی یه خورده گرون میده که به نظر من ارزش داره.
                              شماره پایه ها درسته و فقط نوشته داخل آی سی غلطه که بخاطر اینه که پروتل تو کتابخونش نداشت و از همون سیمبول ULN2803 استفاده کردم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X