اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک: الکتریسیته ساکن بی چاره ام کرده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک: الکتریسیته ساکن بی چاره ام کرده

با سلام
    من با پودر مواد مختلف کار میکنم این پودرها موقع بار گیری و تخلیه و حین پروسه باردار میشوند و به همه جا میچسبند :angry: بالاخره فکر ی کردم و با نوعی جارو برقی ذرات معلق در هوا را قبل از اینکه به زمین برسند تا حدود زیادی جمع میکنم ولی مشکل اینه که توی جارو برقی هم میچسبند به لوله ها و قیف (از جنس اهن هستند)ذرات الکتریسته ساکن مثبت هستند چون من با چند نوع پودر کار میکنم و میخام بعد از جمع آوری اونها رو بازیافت کنم وقتی به جدار جارو برقی میچسبند علاوه بر اینکه دهانه لوله رو تنگ میکنند باعث مخلوط شدن پودرها با هم میشند و کلی پودر غیر قابل استفاده میشه ...
    میخاستم راهی به من پیشنهاد بدید که بتونم این پودرهای بار دار مثبت را جمع آوری کنم یا اینکه روشی پیشنهاد بدید که این ذرات بار دار به جارو برقی نچسبند ( به نوعی میشه بارشونو گرفت مثلا با وصل کردن به منفی یا زمین یا..؟)

با سپاس

پاسخ : کمک: الکتریسیته ساکن بی چاره ام کرده

سلام دوست عزیز
    میتونی به جای لوله پلاستیکی از لوله ای رسانا استفاده کنی و اون رو به زمین بدی تا دیگه بار نداشته باشه :smile:
    گر بر سر نفس خود امیری مردی
    گر بر دگران خورده نگیری مردی
    مردی نبود فتاده را پای زدن
    گر دست فتاده ای بگیری مردی

دیدگاه

ببخشید من از برق زیاد سر در نمیارم ...لوله ها از جنس اهن هستند وقتی من اونا را زمین میکنم (به لوله آب وصل میکنم به عنوان زمین) بازم میچسبند نمیدونم باید یه چاه ارت بکنم یعنی؟ اینطوری اصلا چون ذرات مثبت هستند و لوله ها منفی میشند به نظر میاد تازه بدتر به هم بچسبند! یا اینکه ممکنه بار ذرات از بین بره و خنثی بشند و نچسبند؟!

دیدگاه

[shadow=red,left][/shadow]
        روشی پیشنهاد میکنید که بتونم این ذرات را بی بار کنم ؟ در این صورت خیلی ساده میشه جمع آوریشون کرد

دیدگاه

توی کتاب فیزیک دبیرستان یه روشی برای گرفتن بار مثبت گرده های ذغال نوشته بود. الان درست یادم نیست چه طوری بود، اما خوب کار می کرد.
          اما به جز این، اون لوله ها معمولاً روشون یه روکشی، رنگی، چیزی هست که یه کم رساناییشون رو کم میکنه. شما یه تیکه از سطح لوله رو کامل خراش بده تا برسی به خود لوله، بعد اون رو زمین کن.
          در ضمن، زمین بار منفی نداره که، زمین بارش خنثی ست!
          دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

ممنون بابت جواب دقیقا میتونید بگید فیزیک چه سالی من حتما باید این کتاب را پیدا کنم
            لوله ها کاملا لخت هستند
            به نظر شما وصل کردن قطب منفی باطری چاره ساز هست یا چون بار ساکن تو باطری نیست نمیتونه بار های مثبت را منفی کنه میبخشید من اصلا مفهوم بار ساکن وغیر ساکن را هنوز درست درک نکردم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feal
              با سلام
              من با پودر مواد مختلف کار میکنم این پودرها موقع بار گیری و تخلیه و حین پروسه باردار میشوند و به همه جا میچسبند :angry: بالاخره فکر ی کردم و با نوعی جارو برقی ذرات معلق در هوا را قبل از اینکه به زمین برسند تا حدود زیادی جمع میکنم ولی مشکل اینه که توی جارو برقی هم میچسبند به لوله ها و قیف (از جنس اهن هستند)ذرات الکتریسته ساکن مثبت هستند چون من با چند نوع پودر کار میکنم و میخام بعد از جمع آوری اونها رو بازیافت کنم وقتی به جدار جارو برقی میچسبند علاوه بر اینکه دهانه لوله رو تنگ میکنند باعث مخلوط شدن پودرها با هم میشند و کلی پودر غیر قابل استفاده میشه ...
              میخاستم راهی به من پیشنهاد بدید که بتونم این پودرهای بار دار مثبت را جمع آوری کنم یا اینکه روشی پیشنهاد بدید که این ذرات بار دار به جارو برقی نچسبند ( به نوعی میشه بارشونو گرفت مثلا با وصل کردن به منفی یا زمین یا..؟)

با سپاس
              با سلام

شما نیاز به دو صفحه بزرگ فلزی دارید که به دو ولتاژ +50 و -50 نسبت به زمین وصل شده باشند و با فاصله 25 سانتی متر از هم در کانال مسیر عبور این ذرات قرار می گیرند .
              به نحوی که تمام ذرات از بین این دو صفحه عبور کنند.
              ذرات باردار به صفحات با بار مخالف جذب می شوند و در فاصله زمانی معینی نیاز به قطع عملیات و ولتاز از صفحات و جدا سازی با ویبراسیون یا کاردک عایقی می باشد.

در حین عملکرد به منظور ایمنی : نباید افراد به صفحات دسترسی داشته باشند.

برای حجمهای بزرگ از ذرات باردار نیاز به تامین جریان بیشتر خواهد بود.( منبع باید قابلیت جریاندهی بالا باشد.)
              با سپاس.

گشتی در لاله زار
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
                با سلام

شما نیاز به دو صفحه بزرگ فلزی دارید که به دو ولتاژ +50 و -50 نسبت به زمین وصل شده باشند و با فاصله 25 سانتی متر از هم در کانال مسیر عبور این ذرات قرار می گیرند .
                به نحوی که تمام ذرات از بین این دو صفحه عبور کنند.
                ذرات باردار به صفحات با بار مخالف جذب می شوند و در فاصله زمانی معینی نیاز به قطع عملیات و ولتاز از صفحات و جدا سازی با ویبراسیون یا کاردک عایقی می باشد.

در حین عملکرد به منظور ایمنی : نباید افراد به صفحات دسترسی داشته باشند.

برای حجمهای بزرگ از ذرات باردار نیاز به تامین جریان بیشتر خواهد بود.( منبع باید قابلیت جریاندهی بالا باشد.)
                با سپاس.
                ممنون بابت ایده ای که دادید من میخام این دستگاه را بسازم میتونید برای من یک طرح دقیقتری بدید من نمیتونم از
                صفحات بزرگ استفاده کنم چونکه قطر لوله دستگاه مکش خیلی بزرگ نیست 1- میتونم از دو تا لوله درون هم استفاده کنم؟ 2-در این صورت چون قطب مثبت هم داریم باعث دافعه ذرات میشه و این مشکلی درست نمیکنه؟
                3-چرا 50 ولت؟ اگه پایینتر یا بالاتر باشه چه اتفاقی رخ میده؟ 4-و چرا باید 25 سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند نمیشه کمتر بگیرم این فاصله را؟ ( به علت فضای محدود)
                5-در این روش ذرات بدون بار میشند؟ چرا باید جریان را قطع کنم ( نمیتونم با ویبره کردن صفحات ذرات را پیوسته و بدون قطع جریان جدا کنم؟ اگه حتما باید جریان قطع بشه میتونم این مدت را خیلی کوتاه کنم؟ مثلا 2 ثانیه که عملیات قطع نشه و زیادم ذرات هدر نرند
                6- برای تولید برق 50 ولت به ترانس نیاز دارم باید بدم برام بسازند مشخصاتش را میتونید به من بدید ( من هر ساعت حدود دو کیلو گرم پودر جمع میکنم ) با این میشه معلوم کرد چقدر جریان میخواد این دستگاه؟

با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feal
                  ممنون بابت ایده ای که دادید من میخام این دستگاه را بسازم میتونید برای من یک طرح دقیقتری بدید من نمیتونم از
                  صفحات بزرگ استفاده کنم چونکه قطر لوله دستگاه مکش خیلی بزرگ نیست 1- میتونم از دو تا لوله درون هم استفاده کنم؟ 2-در این صورت چون قطب مثبت هم داریم باعث دافعه ذرات میشه و این مشکلی درست نمیکنه؟
                  3-چرا 50 ولت؟ اگه پایینتر یا بالاتر باشه چه اتفاقی رخ میده؟ 4-و چرا باید 25 سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند نمیشه کمتر بگیرم این فاصله را؟ ( به علت فضای محدود)
                  5-در این روش ذرات بدون بار میشند؟ چرا باید جریان را قطع کنم ( نمیتونم با ویبره کردن صفحات ذرات را پیوسته و بدون قطع جریان جدا کنم؟ اگه حتما باید جریان قطع بشه میتونم این مدت را خیلی کوتاه کنم؟ مثلا 2 ثانیه که عملیات قطع نشه و زیادم ذرات هدر نرند
                  6- برای تولید برق 50 ولت به ترانس نیاز دارم باید بدم برام بسازند مشخصاتش را میتونید به من بدید ( من هر ساعت حدود دو کیلو گرم پودر جمع میکنم ) با این میشه معلوم کرد چقدر جریان میخواد این دستگاه؟

با سپاس
                  ولتاژ و ابعاد صفحات و فاصله آنها و شکل آنها به عوامل مختلفی بستگی دارد:

- جرم ذرات( ذرات درشت به ولتاژ بالاتری برای اعمال نیروی میدان الکتریکی دارند)
                  - سرعت حرکت ذرات متراژ مسیر حرکت طولی ذرات در جهت هوای عبوری را معین می کند.
                  - دبی ذرات( گرم در دقیقه ، عبوری ) حجم و فاصله بین دو صفحه را معین می کند.

- بر اساس تخمین اولیه ولتاژ های +-50 ولت در 25 سانتیمتر برای ایجاد میدان الکتریکی ملایمی پیشنهاد شد.

1- میتونم از دو تا لوله درون هم استفاده کنم؟
                  2-در این صورت چون قطب مثبت هم داریم باعث دافعه ذرات میشه و این مشکلی درست نمیکنه؟

- از دو لوله فلزی داخل هم می توان استفاده نمود که ذرات از بین آندو عبور می کنند. ولتاژ +- برای تفکیک بهتر پیشنهاد شده است.
                  - مرجع صفر ولتاژ بدنه فلزی دستگاه یا مخزن محتوی یا مولد ذرات باردار می باشد.
                  - به جای 50 می توانید ولتاژهای +- 30 را آزمایش کنید و پس از اثبات کارآیی ، تغذیه اختصاصی برای آن تهیه کنید.
                  - ذرات که به صفحه چسبیده شده اند در طی مرحله قطع ولتاژ و با اتصال صفحات به زمین ، بی بار می شوند. زمان با آزمایش و سعی و خطا به دست می آید.
                  فعلا از منبع تغذیه دوبل 30 تا 40 ولت با قابلیت 3 آمپر جریان که در بازار موجود است استفاده فرمایید.

با سپاس

گشتی در لاله زار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
                    ولتاژ و ابعاد صفحات و فاصله آنها و شکل آنها به عوامل مختلفی بستگی دارد:

- جرم ذرات( ذرات درشت به ولتاژ بالاتری برای اعمال نیروی میدان الکتریکی دارند)
                    - سرعت حرکت ذرات متراژ مسیر حرکت طولی ذرات در جهت هوای عبوری را معین می کند.
                    - دبی ذرات( گرم در دقیقه ، عبوری ) حجم و فاصله بین دو صفحه را معین می کند.

- بر اساس تخمین اولیه ولتاژ های +-50 ولت در 25 سانتیمتر برای ایجاد میدان الکتریکی ملایمی پیشنهاد شد.

- از دو لوله فلزی داخل هم می توان استفاده نمود که ذرات از بین آندو عبور می کنند. ولتاژ +- برای تفکیک بهتر پیشنهاد شده است.
                    - مرجع صفر ولتاژ بدنه فلزی دستگاه یا مخزن محتوی یا مولد ذرات باردار می باشد.

در صورت نیاز، جزئیات بیشتر ی از کارتان را مطرح فرمایید .

با سپاس
                    در واقع کار من آسیاب کردن قطعات جامد و پودر کردن اونهاست ولی در حین پروسه آسیاب کردن شاید بر اثر مالش به بدنه ! این پودرها بار دار میشند و در موقع تخلیه و بار گیری در هوا پخش میشند و مکانیسم اسیاب به هیچ وجه قابل تغییر نیست تنها راه باز یافت این پودرهای ارزشمند هست
                    ممنون میشم مقاله یا صفحه ای را به من معرفی کنید به فارسی هم نبود مشکلی نداره طوری که بتونم خودم طراحیش کنم

دیدگاه

کار شما عملا بخش انتهایی فرآیند عملکرد فیلتر های الکترواستاتیک می باشد که در کارخانجات تولید سیمان و گچ و... برای نشست ذرات باردار شده
                      استفاده می شوند. لذا فیلتر های الکترواستاتیک را در شبکه جستجو فرمایید.

با تشکر

گشتی در لاله زار

دیدگاه

دوستان کسی ایده کم خرجتری برای بی بار کردن ای ذرات نداره؟ :redface:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X