ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2009/10/19
    11
    0

کمک: الکتريسيته ساکن بي چاره ام کرده

با سلام
    من با پودر مواد مختلف کار ميکنم اين پودرها موقع بار گيري و تخليه و حين پروسه باردار ميشوند و به همه جا ميچسبند :angry: بالاخره فکر ي کردم و با نوعي جارو برقي ذرات معلق در هوا را قبل از اينکه به زمين برسند تا حدود زيادي جمع ميکنم ولي مشکل اينه که توي جارو برقي هم ميچسبند به لوله ها و قيف (از جنس اهن هستند)ذرات الکتريسته ساکن مثبت هستند چون من با چند نوع پودر کار ميکنم و ميخام بعد از جمع آوري اونها رو بازيافت کنم وقتي به جدار جارو برقي ميچسبند علاوه بر اينکه دهانه لوله رو تنگ ميکنند باعث مخلوط شدن پودرها با هم ميشند و کلي پودر غير قابل استفاده ميشه ...
    ميخاستم راهي به من پيشنهاد بديد که بتونم اين پودرهاي بار دار مثبت را جمع آوري کنم يا اينکه روشي پيشنهاد بديد که اين ذرات بار دار به جارو برقي نچسبند ( به نوعي ميشه بارشونو گرفت مثلا با وصل کردن به منفي يا زمين يا..؟)

با سپاس
    2010/09/04
    شیراز
    65
    2

پاسخ : کمک: الکتريسيته ساکن بي چاره ام کرده

سلام دوست عزیز
    میتونی به جای لوله پلاستیکی از لوله ای رسانا استفاده کنی و اون رو به زمین بدی تا دیگه بار نداشته باشه :smile:
    گر بر سر نفس خود امیری مردی
    گر بر دگران خورده نگیری مردی
    مردی نبود فتاده را پای زدن
    گر دست فتاده ای بگیری مردی
    2009/10/19
    11
    0

ببخشيد من از برق زياد سر در نميارم ...لوله ها از جنس اهن هستند وقتي من اونا را زمين ميکنم (به لوله آب وصل ميکنم به عنوان زمين) بازم ميچسبند نميدونم بايد يه چاه ارت بکنم يعني؟ اينطوري اصلا چون ذرات مثبت هستند و لوله ها منفي ميشند به نظر مياد تازه بدتر به هم بچسبند! يا اينکه ممکنه بار ذرات از بين بره و خنثي بشند و نچسبند؟!
    2009/10/19
    11
    0

[shadow=red,left][/shadow]
    روشي پيشنهاد ميکنيد که بتونم اين ذرات را بي بار کنم ؟ در اين صورت خيلي ساده ميشه جمع آوريشون کرد
    2010/06/24
    مشهد
    949
    5

توي کتاب فيزيک دبيرستان يه روشي براي گرفتن بار مثبت گرده هاي ذغال نوشته بود. الان درست يادم نيست چه طوري بود، اما خوب کار مي کرد.
    اما به جز اين، اون لوله ها معمولاً روشون يه روکشي، رنگي، چيزي هست که يه کم رساناييشون رو کم ميکنه. شما يه تيکه از سطح لوله رو کامل خراش بده تا برسي به خود لوله، بعد اون رو زمين کن.
    در ضمن، زمين بار منفي نداره که، زمين بارش خنثي ست!
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.
    2009/10/19
    11
    0

ممنون بابت جواب دقيقا ميتونيد بگيد فيزيک چه سالي من حتما بايد اين کتاب را پيدا کنم
    لوله ها کاملا لخت هستند
    به نظر شما وصل کردن قطب منفي باطري چاره ساز هست يا چون بار ساکن تو باطري نيست نميتونه بار هاي مثبت را منفي کنه ميبخشيد من اصلا مفهوم بار ساکن وغير ساکن را هنوز درست درک نکردم!
    2010/05/09
    930
    37

نقل قول نوشته اصلی توسط feal
    با سلام
    من با پودر مواد مختلف کار ميکنم اين پودرها موقع بار گيري و تخليه و حين پروسه باردار ميشوند و به همه جا ميچسبند :angry: بالاخره فکر ي کردم و با نوعي جارو برقي ذرات معلق در هوا را قبل از اينکه به زمين برسند تا حدود زيادي جمع ميکنم ولي مشکل اينه که توي جارو برقي هم ميچسبند به لوله ها و قيف (از جنس اهن هستند)ذرات الکتريسته ساکن مثبت هستند چون من با چند نوع پودر کار ميکنم و ميخام بعد از جمع آوري اونها رو بازيافت کنم وقتي به جدار جارو برقي ميچسبند علاوه بر اينکه دهانه لوله رو تنگ ميکنند باعث مخلوط شدن پودرها با هم ميشند و کلي پودر غير قابل استفاده ميشه ...
    ميخاستم راهي به من پيشنهاد بديد که بتونم اين پودرهاي بار دار مثبت را جمع آوري کنم يا اينکه روشي پيشنهاد بديد که اين ذرات بار دار به جارو برقي نچسبند ( به نوعي ميشه بارشونو گرفت مثلا با وصل کردن به منفي يا زمين يا..؟)

با سپاس
    با سلام

شما نياز به دو صفحه بزرگ فلزي داريد که به دو ولتاژ +50 و -50 نسبت به زمين وصل شده باشند و با فاصله 25 سانتي متر از هم در کانال مسير عبور اين ذرات قرار مي گيرند .
    به نحوي که تمام ذرات از بين اين دو صفحه عبور کنند.
    ذرات باردار به صفحات با بار مخالف جذب مي شوند و در فاصله زماني معيني نياز به قطع عمليات و ولتاز از صفحات و جدا سازي با ويبراسيون يا کاردک عايقي مي باشد.

در حين عملکرد به منظور ايمني : نبايد افراد به صفحات دسترسي داشته باشند.

براي حجمهاي بزرگ از ذرات باردار نياز به تامين جريان بيشتر خواهد بود.( منبع بايد قابليت جرياندهي بالا باشد.)
    با سپاس.

گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141
    2009/10/19
    11
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Solsal
    با سلام

شما نياز به دو صفحه بزرگ فلزي داريد که به دو ولتاژ +50 و -50 نسبت به زمين وصل شده باشند و با فاصله 25 سانتي متر از هم در کانال مسير عبور اين ذرات قرار مي گيرند .
    به نحوي که تمام ذرات از بين اين دو صفحه عبور کنند.
    ذرات باردار به صفحات با بار مخالف جذب مي شوند و در فاصله زماني معيني نياز به قطع عمليات و ولتاز از صفحات و جدا سازي با ويبراسيون يا کاردک عايقي مي باشد.

در حين عملکرد به منظور ايمني : نبايد افراد به صفحات دسترسي داشته باشند.

براي حجمهاي بزرگ از ذرات باردار نياز به تامين جريان بيشتر خواهد بود.( منبع بايد قابليت جرياندهي بالا باشد.)
    با سپاس.
    ممنون بابت ايده اي که داديد من ميخام اين دستگاه را بسازم ميتونيد براي من يک طرح دقيقتري بديد من نميتونم از
    صفحات بزرگ استفاده کنم چونکه قطر لوله دستگاه مکش خيلي بزرگ نيست 1- ميتونم از دو تا لوله درون هم استفاده کنم؟ 2-در اين صورت چون قطب مثبت هم داريم باعث دافعه ذرات ميشه و اين مشکلي درست نميکنه؟
    3-چرا 50 ولت؟ اگه پايينتر يا بالاتر باشه چه اتفاقي رخ ميده؟ 4-و چرا بايد 25 سانتيمتر از هم فاصله داشته باشند نميشه کمتر بگيرم اين فاصله را؟ ( به علت فضاي محدود)
    5-در اين روش ذرات بدون بار ميشند؟ چرا بايد جريان را قطع کنم ( نميتونم با ويبره کردن صفحات ذرات را پيوسته و بدون قطع جريان جدا کنم؟ اگه حتما بايد جريان قطع بشه ميتونم اين مدت را خيلي کوتاه کنم؟ مثلا 2 ثانيه که عمليات قطع نشه و زيادم ذرات هدر نرند
    6- براي توليد برق 50 ولت به ترانس نياز دارم بايد بدم برام بسازند مشخصاتش را ميتونيد به من بديد ( من هر ساعت حدود دو کيلو گرم پودر جمع ميکنم ) با اين ميشه معلوم کرد چقدر جريان ميخواد اين دستگاه؟

با سپاس
    2010/05/09
    930
    37

نقل قول نوشته اصلی توسط feal
    ممنون بابت ايده اي که داديد من ميخام اين دستگاه را بسازم ميتونيد براي من يک طرح دقيقتري بديد من نميتونم از
    صفحات بزرگ استفاده کنم چونکه قطر لوله دستگاه مکش خيلي بزرگ نيست 1- ميتونم از دو تا لوله درون هم استفاده کنم؟ 2-در اين صورت چون قطب مثبت هم داريم باعث دافعه ذرات ميشه و اين مشکلي درست نميکنه؟
    3-چرا 50 ولت؟ اگه پايينتر يا بالاتر باشه چه اتفاقي رخ ميده؟ 4-و چرا بايد 25 سانتيمتر از هم فاصله داشته باشند نميشه کمتر بگيرم اين فاصله را؟ ( به علت فضاي محدود)
    5-در اين روش ذرات بدون بار ميشند؟ چرا بايد جريان را قطع کنم ( نميتونم با ويبره کردن صفحات ذرات را پيوسته و بدون قطع جريان جدا کنم؟ اگه حتما بايد جريان قطع بشه ميتونم اين مدت را خيلي کوتاه کنم؟ مثلا 2 ثانيه که عمليات قطع نشه و زيادم ذرات هدر نرند
    6- براي توليد برق 50 ولت به ترانس نياز دارم بايد بدم برام بسازند مشخصاتش را ميتونيد به من بديد ( من هر ساعت حدود دو کيلو گرم پودر جمع ميکنم ) با اين ميشه معلوم کرد چقدر جريان ميخواد اين دستگاه؟

با سپاس
    ولتاژ و ابعاد صفحات و فاصله آنها و شکل آنها به عوامل مختلفي بستگي دارد:

- جرم ذرات( ذرات درشت به ولتاژ بالاتري براي اعمال نيروي ميدان الکتريکي دارند)
    - سرعت حرکت ذرات متراژ مسير حرکت طولي ذرات در جهت هواي عبوري را معين مي کند.
    - دبي ذرات( گرم در دقيقه ، عبوري ) حجم و فاصله بين دو صفحه را معين مي کند.

- بر اساس تخمين اوليه ولتاژ هاي +-50 ولت در 25 سانتيمتر براي ايجاد ميدان الکتريکي ملايمي پيشنهاد شد.

1- ميتونم از دو تا لوله درون هم استفاده کنم؟
    2-در اين صورت چون قطب مثبت هم داريم باعث دافعه ذرات ميشه و اين مشکلي درست نميکنه؟

- از دو لوله فلزي داخل هم مي توان استفاده نمود که ذرات از بين آندو عبور مي کنند. ولتاژ +- براي تفکيک بهتر پيشنهاد شده است.
    - مرجع صفر ولتاژ بدنه فلزي دستگاه يا مخزن محتوي يا مولد ذرات باردار مي باشد.
    - به جاي 50 مي توانيد ولتاژهاي +- 30 را آزمايش کنيد و پس از اثبات کارآيي ، تغذيه اختصاصي براي آن تهيه کنيد.
    - ذرات که به صفحه چسبيده شده اند در طي مرحله قطع ولتاژ و با اتصال صفحات به زمين ، بي بار مي شوند. زمان با آزمايش و سعي و خطا به دست مي آيد.
    فعلا از منبع تغذيه دوبل 30 تا 40 ولت با قابليت 3 آمپر جريان که در بازار موجود است استفاده فرماييد.

با سپاس

گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141
    2009/10/19
    11
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Solsal
    ولتاژ و ابعاد صفحات و فاصله آنها و شکل آنها به عوامل مختلفي بستگي دارد:

- جرم ذرات( ذرات درشت به ولتاژ بالاتري براي اعمال نيروي ميدان الکتريکي دارند)
    - سرعت حرکت ذرات متراژ مسير حرکت طولي ذرات در جهت هواي عبوري را معين مي کند.
    - دبي ذرات( گرم در دقيقه ، عبوري ) حجم و فاصله بين دو صفحه را معين مي کند.

- بر اساس تخمين اوليه ولتاژ هاي +-50 ولت در 25 سانتيمتر براي ايجاد ميدان الکتريکي ملايمي پيشنهاد شد.

- از دو لوله فلزي داخل هم مي توان استفاده نمود که ذرات از بين آندو عبور مي کنند. ولتاژ +- براي تفکيک بهتر پيشنهاد شده است.
    - مرجع صفر ولتاژ بدنه فلزي دستگاه يا مخزن محتوي يا مولد ذرات باردار مي باشد.

در صورت نياز، جزئيات بيشتر ي از کارتان را مطرح فرماييد .

با سپاس
    در واقع کار من آسياب کردن قطعات جامد و پودر کردن اونهاست ولي در حين پروسه آسياب کردن شايد بر اثر مالش به بدنه ! اين پودرها بار دار ميشند و در موقع تخليه و بار گيري در هوا پخش ميشند و مکانيسم اسياب به هيچ وجه قابل تغيير نيست تنها راه باز يافت اين پودرهاي ارزشمند هست
    ممنون ميشم مقاله يا صفحه اي را به من معرفي کنيد به فارسي هم نبود مشکلي نداره طوري که بتونم خودم طراحيش کنم

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12