اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص نت های موسیقی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص نت های موسیقی

سلام
    من می خوام با متلب یه صدا رو ضبط کنم و نت های موسیقی رو تشخیص بدم و همین طور فاصله هر نت تا منبع ضبط رو ولی نمی2نم از کجا باید شروع کنم و هیچ منبعی خوبی پیدا نکردم :cry2:

از اساتید این کار کمک می خوام :nerd:

مر30 :biggrin:

پاسخ : تشخیص نت های موسیقی

ای بابا یعنی کسی از این کارا انجام نداده :angry:حداقل تو فیلتر کردنش کمک کنید

دیدگاه

والا من که کار کرده بودم(توی موضوع تعداد منابع) و برنامه مدل سازی متلبش هم کردم اما مقالش به اسم یکی دیگه تموم شد . در هر صورت ... اگر قراره نت های موسیقی رو در بیاری چون هر نت فرکانس خودش رو باید ابتدا پنجره های داده رو تعریف کنی. یعنی مثلا قراره هارمونی های صوت رو نسبت به فرکانس مرجعی (مثل نت لا) از داده ها استخراج کنی برای این کار اول باید مشخص کنی چه طول صوت رو باید جدا و روش کار مثلا fft بگیری تا طیف سیگنال در بیاد! البته سیگنال های صوتی رو به ندرت به این روش میشه بررسی کرد . مثلا نباید فیلتر رو روی کل داده ها اعمال کنی چون یه فرکانس میاد و میره . برای این کار میان داده ها رو به پنجره های به طول مشخص (فرضا 20 میلی ثانیه -بعضی مقالات یه سری طول های استاندارد رو تعریف می کنند) تقسیم بندی می کنند .
      برای تشخیص تعداد منابع جداقل به 2 تا میکروفن (البته توی مقالات همین 2 تاست) نیاز داری . روش کارش هم این طوری که میای 2 پنجره ی داده رو روی هم کرلیت می کنی و این کار رو برای تمام طول صوت (یا چند ثانیه مورد نظر) انجام میدی بعد یه نمونه گیری آماری می کنی و از تعداد پیک ها میشه تعداد منابع صوت رو تشخیص داد . علت علمی این کار هم اختلاف فاصله منابع تا دو میکروفن هستند که باعث ایجاد یک اختلاف زمانی در ثبت صدا و در نتیجه یک اختلاف فاز بین 2 صدای ضبط شده میشه . (البته نرمالایز کردن هم رو داده ها صورت می گیره )
      برای مشخص کردن مختصات منابع در فضای سه بعدی هم از 4 میکروفن استفاده میشه (در مقالات هم همین تعداد اورده شده) . شاید در ابتدا به نظر بیاد 3 تا میکروفن هم کافیه! روش این هم بر پایه اختلاف فاز (اختلاف زمان به علت اختلاف فاصله) و کرلیت کردن سیگنال هاست .
      Gracias A La Vida
      [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
      http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
      زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

سلام پژوهان جان مر30 از توجهت :nice:
        ولی اگه یه مقاله چیزی یا یه مثال چیزی همراهش می کردی عالی میشد :biggrin:
        آخه من این جوری با خودم حساب کرده بودم صدا رو ضبط می کنم بعد نویز ها رو فیلتر می کنم بعد نزدیکترین منبع صوتی رو پیدا می کنم و فرکانسشو پدر می ارم و با توجه به اون ساز و محدوده فرکانسی که ساپورت می کنه از فرکانس پیدا شده اطمینان پیدا می کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X