اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرمولهای اساسی الکترونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرمولهای اساسی الکترونیک

سلام
    اگه زحمتی نیست فرمولهای اولیه و مهم الکترونیک رو با توضیح میخوام !!!

مثال :

W=V*I
    آمپر*ولتاژ=توان (وات)

قبلا" کمال تشکر را دارم
    بدرود
    تخیل مهمتر از دانش است
    علم محدود است اما تخیل دنیا را دربر میآ‌گیرد
    آلبرت انیشتین

پاسخ : فرمولهای اساسی الکترونیک

نوشته اصلی توسط محسن امیری
    سلام
    اگه زحمتی نیست فرمولهای اولیه و مهم الکترونیک رو با توضیح میخوام !!!

مثال :

W=V*I
    آمپر*ولتاژ=توان (وات)

قبلا" کمال تشکر را دارم
    بدرود
    سلام
    دوست عزیز این کاری که می خواهی خیلی سخته بعد منظورت از این مسئله چی است ؟؟؟؟؟؟ در کدام بخشش رو می خواهی؟؟؟
    یه کم بیشتر توزیع بده تا بهتر بشه راهنمایی و کمک کرد .
    كوير هميشه تنهاست ... پس باران باش و بر كوير ببار .

دیدگاه

دوست عزیز ایشون فرمولها رو میخوان
      اون یک مثال بود، محاسبه توان
      مثلا محاسبه مقاومت موازی و سری
      محاسبه جریان
      محاسبه افت ولتاژ و ...
      رو میخوان
      گیرم که تو از سر گنه در گذری...
      زان شرم که دیدی که چه کردم چه کنم؟؟؟؟

دیدگاه

با سلام
        بنده چند روز نتونستم به پیامام جواب بدم ببخشید
        ممنون از توجهتون
        دقیقا" منظور من همینه که آقای صادقی میگن :redface:
        میخوام همه فرمولای اصولی داشته باشم تا تو مواقعی که لازم میشه بتونم از کمک دوستان استفاده کنم

(رشته تحصیلیم متاسفانه انسانی بود و از این فرمولا چیزی رو به ما یاد ندادن)

متشکرم
        تخیل مهمتر از دانش است
        آلبرت انیشتین

دیدگاه

خوب این فرمولایی که شما می فرمائید رو می تونید خیلی راحت از توی کتابای مدار در بیارید.
          مشکلی با گفتنش نیستا، اما فکر می کنم اگه یکی از این کتابها رو بخرید به نفعتون هم هست، که باهاشون علمی آشنا بشید :job:
          دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

من احساس میکنم اگه اینجا باشه خیلی بهتره! :nice:
            حالا بازم خود دوستمون بگه با کتاب راحت تره یا اینجا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirsadeghi
              من احساس میکنم اگه اینجا باشه خیلی بهتره! :nice:
              حالا بازم خود دوستمون بگه با کتاب راحت تره یا اینجا
              آخه فرمول که یه عالمه هست. خودتون که بهتر از من می دونید.
              حداقل یه کاتگوری بندی بشه بدونیم چی چی رو قراره بنویسیم!!! :icon_razz:
              دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

خب کاتگوری اساسی هاش :nice: :icon_razz: :biggrin:

شوخی کردم، فکر می کنم همین 20-30 تا فرمول پایه برای شروع کافی باشه.
                فرمولای مقدماتی تحلیل...
                البته بازم هود دوستمون بگن بهتره!!!

دیدگاه

سلام
                  دوست عزیز به قسمت کتب دانشگاهی مراجعه کنید در آنجا می توانید کتب برق رو دانلود کنید و استفاده کنید. کتب خیلی خوب و جامعی گذاشته شده است.
                  سعی کنید مطالب الکترونیک و برق را تحلیلی یاد بگیرید و فرمول حفظ نکنید چون از یاد میرود.
                  موفق باشید

دیدگاه

از توجه همگی بی نهایت سپاسگذارم
                    از اونجا که رشته تحصیلی بنده بالاجبار انسانی بود تو درک کتابای ریاضی فیزیک مشکل دارم :cry:
                    اما قطعات الکترونیکی رو دوست داشتم؛دارم و خواهم داشت :biggrin:
                    حال بعداز تعمیرات تجربی وسایل برقی به اینجا رسیدم که فرمولها برای طراحی و تعمیر واجب و ضرورین
                    به همین خاطر به دوستان با صفایی پناه بردم که فرمولا رو کمی بفهمم و شاید بعدش برم سراغ کتابایی که امروز درکشون برام مشکله

اگه زحمتی و مشکلی نیست تعدادی رو اینجا بذارید :redface:

متشکرم

مثال :

W=V*I
                    آمپر*ولتاژ=توان (وات)
                    تخیل مهمتر از دانش است
                    آلبرت انیشتین

دیدگاه

سلام
                      معروف ترین فرمول قانون اهم هست که میگه :
                      V = R*I
                      جریان عبوری از مقاومت(بر حسب آمپر) * مقدار مقاومت(بر حسب اهم) = ولتاژ دو سر مقاومت (بر حسب ولت)
                      این رابطه هم برای حالت dc و هم ac برقراره

برای محاسبه توان هم همون که گفتید:
                      P = V*I
                      جریان عبوری از یک قطعه(آمپر) * ولتاژ دو سر قطعه(ولت) = توان مصرفی در قطعه(وات)
                      که البته اگر مدار dc باشه درسته و اگر مدار ac باشه باید مقادیر موثر یا rms رو بجای ولتاژ و جریان بگذاری
                      حالا اگر این دو تا رابطه رو با هم ترکیب کنید میتونید توان مصرفی یک مقاومت رو به شکل زیر بنویسید:
                      P = RI = V/R

مقاومت معادل مقاومتهای سری از رابطه زیر بدست میآید:
                      R = R1+R2+R3
                      مقاومت معادل مقاومتهای موازی از رابطه زیر بدست میآید:
                      R = R1+R2+R3محاسبه سلف معادل دقیقا مشابه مقاومت است.
                      محاسبه خازن معادل عکس مقاومت است یعنی خازن معادل خازنهای موازی از حاصل جمع آنها بدست میآید و ...

اما امپدانس چگونه محاسبه میشود؟ اصلا امپدانس به چه دردی میخورد؟ دیدید که با قانون اهم میشه ولتاژ دو سر یک مقاومت رو از روی جریانش محاسبه کرد(و بعکس) ولی در مورد خازن و سلف چطور؟ خبر خوب اینه که اگر به جای مقدار مقاومت R در قانون اهم، امپدانس خازن یا سلف رو قرار بدید Z اونوقت میتونید اینکار رو انجام بدید:
                      حالت کلی تر قانون اهم
                      V = I*Z
                      امپدانس(اهم) * جریان(امپر) = ولتاژ(ولت)
                      اما امپدانس خازن چگونه محاسبه میشود؟ از رابطه زیر:
                      Z =1/ (2*pi*f*C*j
                      که در اون pi عدد پی هست و f فرکانس کاری است و C ظرفیت خازن بر حسب فاراد است و j عدد موهومی رادیکال منفی یک است.
                      صد البته امپدانس وابسته به فرکانس هست اگر فرکانس بسیار بالا باشد انگاه امپدانس خازن به سمت صفر میل میکند. و اگر فرکانس بسیار پایین باشد امپدانس به سمت بینهایت میل میکند. به همین خاطر است که میگویند تغذیه مثبت و منفی ای سی ها با کمک خازن به زمین وصل شود. این کار باعث میشود جریانهای فرکانس بالا ، خازن را به شکل یک مسیر اتصال کوتاه به زمین ببینند و دیگر وارد ای سی نشوند.
                      امپدانس سلف هم از رابطه زیر محاسبه میشود:
                      Z = 2*pi*f*L*j
                      که L بر حسب هانری است.
                      گذاشتن عدد j شاید کمی گیچ کننده باشه ولی نشون میده که امپدانس یک عدد حقیقی نیست و میتونه جز موهومی داشته باشد. یعنی امپدانس در حالت کلی یک عدد مختلط است و میدانیم که همه اعداد مختلط دارای اندازه و فاز هستند.
                      امپدانس معادل مشابه مقاومت محاسبه میشود. یعنی امپدانسهای سری با هم جمع میشوند و ...

به عنوان مثال فرض کنید که یک خازن 100 نانو فاراد داریم که در فرکانس 50 هرتز کار میکند. امپدانس این خازن چیست؟
                      Z = 1/(2*pi*50*100*10*i
                      Z = -31830i ohm
                      این یعنی امپدانس خازن دارای اندازه 31830 و فاز 90- درجه است.
                      حالا همین خازن تو فرکانس 50000 هرتز امپدانسی برابر زیر دارد:

Z = 1/(2*pi*50000*100*10*i
                      Z = -31.83i ohm
                      این یعنی امپدانس خازن دارای اندازه 31.83 و فاز 90- درجه است. و دیده میشود که امپدانس با افزایش فرکانس کم شد.
                      حالا فرض کنیم ولتاژ 220 ولت rms دو سر این خازن ایجاد شده است و این ولتاژ همان ولتاژ برق شهر است، میخواهیم جریان عبوری از خازن را حساب کنیم: چون ولتاژ دو سر خازن مربوط به برق شهر است پس فرکانس 50 است و امپدانس مربوط به 50 هرتز را بکار میگیریم:
                      Z = -31830i ohm
                      V = I*Z
                      I = V/Z
                      برای سادگی فقط اندازه ها را در رابطه قرار میدهیم و کاری به فازهای نداریم:
                      I = 220/31830 = 6.9mA
                      بنابراین دیدید که با کمک امپدانس و حالت کلیتر قانون اهم میشه ولتاژ و جریان خازن و سلف رو هم به هم مربوط کرد.
                      برای محاسبه توان اتلافی در یک امپدانس میتوان از روابط زیر کمک گرفت اما به جای R باید مقدار حقیقی امپدانس را قرار داد.
                      P = RI = V/R
                      دقت کنید چون مقدار حقیقی امپدانس خازن و سلف صفر است پس همیشه در حالت ایده ال توان اتلافی در یک خازن و سلف صفر است. اما در عمل خازنها و سلف ها مقاومت درونی دارند و بنابراین همیشه توانی در آنها اتلاف میشود.

برای اطلاعات بیشتر میتونی به کتاب مدار هیت مراجعه کنی
                      این کتاب رو به بچه های کاردانی معرفی میکنند و با زبان ساده مدار رو توضیح داده. کلی هم تمرین داره که اگه انجامشون بدی کاملا قضیه رو میگیری

دیدگاه

با تشکر از blueapple. خوب بود ایشون حداقل اسم کوچیکشون رو میذاشتن تا اون رو حداقل می فهمیدیم!!!
                        در مورد این فرمولها یه کم فرمول توان کلی فرق داره، که برای اینکه بیخودی پیچیده نشه نمی گم.
                        جداً به محسن جان پیشنهاد می کنم مدار هیت رو بخونه. به درد همه می خوره، تازه به ما که کارشناسی بودیم هم همین کتاب رو پیشنهاد می دن!!!

دیدگاه

خیلی عالی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X