اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک فوری - تبدیل ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک فوری - تبدیل ولتاژ

با سلام خدمت دوستان

سوالی در مورد تبدیل دو ولتاژ داشتم

ورودی
    ولتاژ 5
    آمپر 350

خروجی
    ولتاژ 3.2
    آمپر 300
    توان 3.6

ابن مدار رو چگونه میشه بسازیم و اینکه از چه نوع مقاومتی باید استفاده کرد
    در صورت امکان توضیح بدهید

پاسخ : کمک فوری - تبدیل ولتاژ

میشه یه کم دقیق تر توضیح بدی یا تا حد امکان مدارت رو بکشی؟
    این توان خروجی که نوشتی آخه با ولتاژ و آمپراژت نمی خونه.
    واحد جریانی که نوشتی چیه؟ میلی آمپر؟
    مقاومت خروجیت چقدره؟
    یه کم اطلاعات بده خواهشاً
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

همه بر حسب میلی آمپر و واته

حالا شما کاری به توان خروجی نداشته باش فکر کن یک ولتاژ ورودی داری در واقع منبع تغذیه مداره
      و می خوای یه مداری رو بسازی که نهایتا ازش اون ولتاژ رو بدست بیاری
      اگه خودم می تونستم مدار رو بکشم که دیگه سوال نمی کردم
      اگه خیلی سخته از آمپرش هم می گذرم فقط ولتاژ

با تشکر از توجه شما

دیدگاه

دوست عزیز شما فکر می کنم خیلی از مدار اطلاعات ندارید، وقتی می خوای تقسیم ولتاژ رو طراحی کنی، باید مدار رو داشته باشی. بذار یه چند تا مثال بزنم:
        الان این مدار اونیه که شما می خوای.

باتری داره و مقاومت. میبینی ولتاژی که پروب ولتاژ نشون میده چقدره؟ 12 ولت. چرا؟ چون تا مداری وجود نداشته باشه جریانی هم وجود نداره، بنابراین تقسیم ولتاژی هم وجود نداره.
        حالا این رو ببین:

تو این مدار، یه مقاومت برابر گذاشتم. می بینی ولتاژ افت کرد؟ شد 6 ولت.
        حالا این یکی:

می بینی که توی این یکی مقاومت کمتر شده، پس ولتاژ خروجی هم کمتر شده. مثلاً این جا شده 4 ولت.

اون مقاومت هایی که تو خروجی می ذارم، بهشون می گن مقاومت خروجی. تو اگه می خوای مقدار تقسیم ولتاژت رو بدونی، باید اون مقاومت رو داشته باشی.
        درست متوجه منظورم شدی؟
        دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

راستش درست حدس زدید من اطلاعات زیادی در مورد مدارها ندارم فیزیک رو ترم یک خوندم و از اون موقع خیلی میگذره و من بیشترش رو یادم رفته

با تشکر از اطلاعاتی که شما دادید
          حالا یک سوال ؟ چرا در مدار سوم زمانی که مقاومت رو کمتر کردید افت ولتاژ بیشتری نسبت به مدار دوم داشتیم ؟
          و منبع تغذیه من آدابتوره و تنها اطلاعاتی که داشتم ازش همون بود که گفتم
          می خوام مداری رو بزارم سر راهش تا ازش اون ولتاژ رو بگیرم
          و اینکه آیا افت ولتاژ و آمپر رو به صورت نسبتی از هم داریم یعنی هر درصد از ولتاژ کم بشه آمپر هم همون درصد کم میشه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hp2010
            حالا یک سوال ؟ چرا در مدار سوم زمانی که مقاومت رو کمتر کردید افت ولتاژ بیشتری نسبت به مدار دوم داشتیم ؟
            خوب ببین، افت ولتاژ به خاطر وجود مقاومته. یعنی اگه مقاومت باشه، جریان نمی تونه مستقیم عبور کنه، و به مانع می خوره، و باعث میشه ولتاژ کم شه، و افت ولتاژ بوجود بیاد. پس هر چی مقاومت کمتر، افت ولتاژ کمتر تو مایه های فرزند و زندگی و از این حرفاست
            نوشته اصلی توسط hp2010
            و منبع تغذیه من آدابتوره و تنها اطلاعاتی که داشتم ازش همون بود که گفتم
            می خوام مداری رو بزارم سر راهش تا ازش اون ولتاژ رو بگیرم
            خوب برای این کار شما خودتو به دردسر ننداز. این مدار رو ببین:

اون مربع قرمزه که می بینی مثلاً آداپتور. از انجا به بعد، تو فقط یه مقاومت می خوای (شایدم نخواد اصلاً) و یه دیود زنر. مدلش: 1N4372A

این دیود کارش تثبیت ولتاژه. خروجی این مدار همونجور که می بینی تقریباً 3.1 ولته. که یه کم باهاش ور بری حتماً میرسه به همونی که می خوای
            نوشته اصلی توسط hp2010
            و اینکه آیا افت ولتاژ و آمپر رو به صورت نسبتی از هم داریم یعنی هر درصد از ولتاژ کم بشه آمپر هم همون درصد کم میشه ؟
            رابطه اهم رو یادته: V=RI؟ این میگه اگه مقاومتت خطی باشه ، ولتاژ و آمپراژ با هم دیگه رابطه خطی دارن. اما تو مدارای عملی عموماً بار خطی نیست. پس جواب سوالت عموماً نه هست :read: :nice:

دیدگاه

با تشکر از اطلاعات خوب شما آقای پور آزاد :applause:
              در پناه یزدان پاک و در راه حق موفق و پایدار باشید :bye

دیدگاه

سلام مجدد

این دیود زنر رو من گرفتم BZX 55C 3V6
                نمی دونم همون دیود مدنظر شماست یا نه ولی وقتی داخل مدار میاد خیلی داغ می کنه طوری که نمیشه دست بهش گرفت
                بعد مشخصاتش رو از اینترنت درآوردم مثل اینکه برای شدت جریان 5mA ساخته شده من درست متوجه شدم
                و یا اینکه برای جریان مد نظر من که 860mA هست هم جواب میده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hp2010
                  سلام مجدد

این دیود زنر رو من گرفتم BZX 55C 3V6
                  نمی دونم همون دیود مدنظر شماست یا نه ولی وقتی داخل مدار میاد خیلی داغ می کنه طوری که نمیشه دست بهش گرفت
                  بعد مشخصاتش رو از اینترنت درآوردم مثل اینکه برای شدت جریان 5mA ساخته شده من درست متوجه شدم
                  و یا اینکه برای جریان مد نظر من که 860mA هست هم جواب میده ؟
                  چند تا چیز:
                  اول اینکه این زنر 3.6 ولته، اگه یه کم کمتر بگیری شاید بهتر باشه.
                  دوم اینکه مدار رو درست بستی؟ زنر موازیه دیگه؟
                  سوم اینکه اگه جریان زیاد میکشه، حتماً مقاومت رو بذار سر راه.
                  و اگه بازم داغ کرد، برو یه زنر جریان بالاتر بخر

دیدگاه

اگه بخوام یه باطری قابل شارژ رو با یه آداپتور شارژ کنم
                    باید قطب های مثبت و منفیش رو جابجا ببندم یعنی مثبت به منفی و بالعکس ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hp2010
                      اگه بخوام یه باطری قابل شارژ رو با یه آداپتور شارژ کنم
                      باید قطب های مثبت و منفیش رو جابجا ببندم یعنی مثبت به منفی و بالعکس ؟
                      نه. باید هم جهت ببندی. یعنی مثبت به مثبت، منفی به منفی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X