اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی روتر mpls توسط fpga

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی روتر mpls توسط fpga

سلام دوستان.من دارم روی پایان نامه دانشگام کار میکنم که موضوعش طراحی روتر mpls با fpga هست.توی قسمت طراحی سخت افزاری و برنامه نویسیش مشکل دارم.از شما دوستان ممنون میشم اگه منو در این رابطه راهنمایی کنید.

پاسخ : طراحی روتر mpls توسط fpga

اگه می شه یکم در مورد این روتر توضیح بدهید تا بهتر بتوان کمک کرد .

دیدگاه

قابلیت این نوع روتر و کاربردش اینه که شبکه هایی که از اجزاء متفاوتی تشکیل شدن و از لحاظ ساختاری با هم فرق دارن رو به هم ارتباط به این صورت که با اجزاء داخلی شبکه ها کاری نداره و به صورت یک ارتباط دهنده عمل میکنه.

دیدگاه

خوب شما میخواید روتر رو طراحی کنید:
        ۱) طراحی معماری
        ۲) پیاده سازی معماری ( و احتمالا بارها و بارها برگشتن به مرحله ۱)
        ۳) شبیه سازی یا کامپایل کد ها
        ۴) اجرا روی FPGA

۱: در مورد طراحی معماری بهتره اول کمی با ساختار MPLS آشنا باشی باید پروتکل ها رو بخونی اما یه توصیه مهم: ازونجاپی که الگوریتم های خیلی پیچیده ای راجع به مهندسی ترافیک و .. هست به نظر من شما تمرکزتون رو بزارین روی بخشهای دیگه روتر.
        تا اونجاپی که یادم هست یه روتر رو میشه گفت دو یا سه بخش اصلی داره: ۱) بخش forwarding که پاکت داده رو میگیره و پس از قرار دادن برجسب های مناسب که از بخش دیگه میاد به پاکت داده چسبونده و به خروجی میده
        ۲) بخش روتینگ که این بخش خیلی سطح بالا هست شرکتها معمولا اینا رو نرم افزاری مینویسن کسی نمیاد سخت افزاری الگوریتم های مهندسی ترافیک رو پیاده کنه......کاری که من توی پایان نامه ام کردم این بود که اینجا یه پردازنده گذاشتم با یه DSP Processor برنامه های سطح بالا (و آمده) رو روی پردازنده لود میکنی...... حتی میتونی روی اون پردازنده لینوکس رو نصب کنی بعد کدهای مثلا (C++) رو از طریق کامپایلر gcc که روی لینوکس هست کامپایل میکنی.....خروجی رو (که باید کمی لینوکس بدونی) میفرستی به بخش فورواردینگ....انتخاب پورت خروجی هم همینجا صورت میگیره.....
        بهرحال پروژه سختی بود....من یکی خیلی از وقتم رو گرفت و فایده ای هم نداشت!!! (حالا شاید بدرد خورد )

۲) با جی پیاده سازی کنی؟ خوب چون میخوای با FPGA کار کنی بهتره یکی از زبانهای VHDL یا VerilogHDL رو انتخاب کنی بعد با یه نرم افزار (مثلا کورتس یا FPGA Advantage , ... ) پیادش کنی... این نرم افزارها قابلیت طراحی بلوک دیاگرامی رو دارن واسه همین میتونی معماری ای رو که پیاده کردی اینجا هم به شکل بلوک دیاگرامی بکشی و هر بلوک رو یه کد مینویسی (کار سختی نیست) یعنی همون معماری که توی ذهنت داری به شکل جعبه هائی که ورودی و خروجی هاشونو مشخص کردی میذاری بعد هم به هم وصل میکنی....حالا نحوه کار هر جعبه رو با کد مینویسی...بعد شبیه سازی میکنی.....

۳) در مرحله شبیه سازی احتمالا به یه سری مشکلات بر بخوری که به مراحل قبل رجوع میکنی و سعی میکنی حلشون کنی...یا مثلا وضعیت سرعت یه لینک خرابه ... سعی میکنی رفعش کنه.....(به نظر من همین که بدون خطا جواب گرفتی برو مرحله بعد)

۴) این مرحله هم کار هزینه بر و حساسی هست و فعلا جیزی راجع بهش نمیگم:

توصیه: سعی کن یه روتر بیسیک طراحی کنی...تو که شرکت سیسکو نیستی بخوای همه چیزو طراحی کنی...کار خیلی سختیه.....دیگه اینکه اگر وقت نداری مرحله ۴ رو حذف کن و همینکه معماری رو طراحی کرده و شبیه سازی ها انجام شد پایان نامه رو ببند تا همین جاش ده برابر یه پایان نامه لیسانس کار کردی....

پی نوشت: شرکت های مطرح در زمینه ساخت روتر مثل سیسکو یا جونیپر نمیان واسه روتر سخت افزار بسازن....اونا یه سیستم کامپیوتری همه منظوره واسه کارای روتینگ رو طراحی میکنند بعد واسه روش یه سیستم عامل مخصوص نصب میکنن (اگر درست یادم باشه سیستم عامل سیسکو IOS بود)آ‌حالا هر پروتکلی باشه از Frame Relay و ATM گرفته تا MPLS رو درست مثل نصب یه نرم افزار پیاده میکنن.....ولی خوب اگه بشه سخت افزار خاص منظوره ای مثلا یه MPLS ASIC طراحی بشه که و خوب عمل کنه حداقلش به لحاظ علمی خیلی عالیه

ضمنا اون فایلی که از پایان نامه ام در سایت گذاشتن کاملا ناقص و ترجمه نامفهومی بود که بخش ترجمه داشت....در اولین فرصت بخشهای اول پایان نامه ام رو روی سایت میذارم ولی بخش طراحی معماری و شبیه سازی رو شرمنده! نمیتونم اینجا بذارم.....همینجوریشم فکر کنم قوانین رو نقض کردم :دی

دیدگاه

بخشهای ابتدائی پایان نامه رو اینجا گذاشتم (چون پسر خوبی هستم :دی) ولی خدائیش copy-paste نکنین:
          http://rapidshare.com/files/424863314/MPLS_Proposal_87.pdf

به مدیریت هم پی ام زدم که اون فایل قبلی رو به این جدیده پدیت کنه....

دیدگاه

خیلی ممنونم لطف کردین همین که راهنماییم کردین خودش خیلی با ارزشه بازم ممنونم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X