اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریپل؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ریپل؟

سلام
    من یک منبع تغذیه دارم که خروجی باید بین 2.5 ولت تا 5 ولت باشه جریان در حد میلی آمپر هست
    ورودی منیع تغذیه 0 تا 1400 ولت ac هست یعنی به ازای 0 ولت ac خروجی باید 2.5 و به ازای 1400 ولت ac باید 5 ولت شود(برای مدار a/d هست)
    سئوال:برای قیلتر از یک rc استفاده شده حالا این خازن باید دشارژ بشه تا خروجی ولتاژ سنس شده زو به درستی نمایش بده
    (ورودی یک سری مقاومت دقیق که تقسیم ولتاژی رو انجام می ده بعدش یک پل دیود و بعد از اون هم یک صافی
    منظورم رو واضح گفتم؟
    لطفا کمک کنید

پاسخ : ریپل؟

سلام دایی جان
    اسم این مدار منبع تغذیه نیست.
    شما می خواهید ولتاژ AC صفر تا 1400 ولت رو با یه ADC بخونید.
    مداری دارید که از یک تقسیم مقاومتی+ یکسوساز+فیلتر برای dcآ‌ و صاف کردن ولتاژ داره.
    این مدار خطای زیادی داره.
    برای بهینه سازی مدار و حل مشکل دشارژ خازن باید:
    اول بایک تقسیم مقاومتی ولتاژ رو نصف کنید تا 700 ولت بشه. علتش اینه که دیودهای بالای 1 کیلوولت سخت پیدا میشن.
    بعد با یک پل دیودی یکسوش کنید و با یک خازن 10 نانوفاراد/یک کیلوولت صافش کنید.
    بعد با تقسیم مقاومتی به ولتاژ 0 تا 2.5 ولت تبدلش کنید.
    اینجوری هم خطای مدارتون کمتر میشه و هم مشکل تخلیه خازن رو ندارید.
    برای ایجاد افست 2.5 ولت هم کافیه انتهای تقسیم مقاومتی بجای وصل شدن به زمین به ولتاژ 2.5 ولت وصل بشه.
    ولتاژ 2.5 ولت هم با یک رگولاتور آمپر پایین قابل ساخته، هم با یک زنر دقیق مثل LM336-2.5، هم با یک تقسیم مقاومتی به همراه بافری مثل پ امپ
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
      یک تغییرات داشتم
      ولتاژ 0 تا 5 ولت هست
      سئوال:
      خازن 10 نانو /بک کیلو ولت؟نوع خازن چی هست؟پولیستر؟
      شما درست گفتید منبع تغذیه که نمی شه

دیدگاه

سلام دایی
        اگه صفر تا 5 ولت باشه که خیلی ساده تره.
        خازن 10 نانو 1 کیلوولت از نوع پلی استره.
        البته اگه دقیقا بگی مداره چیه و این ولتاژ از کجا میاد و به کجا میره و قراره به چه نحو کار کنه، می تونم مدار بهتری معرفی کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط somayh
          سلام
          من یک منبع تغذیه دارم که خروجی باید بین 2.5 ولت تا 5 ولت باشه جریان در حد میلی آمپر هست
          ورودی منیع تغذیه 0 تا 1400 ولت ac هست یعنی به ازای 0 ولت ac خروجی باید 2.5 و به ازای 1400 ولت ac باید 5 ولت شود....
          لطفا کمک کنید
          سلام
          یه سوال
          چرا برای تبدیل از ترانس 1400 به 5 ولت استفاده نمی کنید ؟
          بعد با یک دیود پل خروجی رو یکسو کنید و بوسیله ی یک تقویت کننده مدار رو طوری بایاس کنید که همیشه (حداقل ) ولتاژ خروجی اون 2.5 ولت باشه و در بقیه ی موارد ورودی رو دقیقا در خروجی بده ؟!!
          فکر می کنم اینطوری دقیقتر عمل کنه .
          فکر کنم به ADC هم سازگاری بیشتر و ضریب اطمینان بالاتری داره
          موفق باشید :smile:
          [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
          ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

سلام
            فرض می کنیم ما یک واریاک 3 فاز داریم ولتاژ هم بین 0 تا 1400 ولتac من نمونه از تعییرات ولتاژ ac رو برای میکرولازم دارم البته قبل از میکرو به a/d می ره
            این نمونه ولتاژ ac برای بدست آوردن محل دقیق اشباع ترانس در پست های فشار قوی هست
            تا با این اطلاعات هسته رو کالیبره کنن
            پس همون طور که دوستان گفتند با چند تا مقامت ولتاژ ac کم می کنم تا از یک پا دیودی کوچک(از اون مدل گرد) استفاده میکنم
            یک سئوال دارم خیلی بی ثواتی هست
            بعد از خازن صافی گفتیداز تقسیم مقاومتی استفاده کنم؟می شه یکم توضیح بدید

دیدگاه

عالی بود دایی جان
              اولین مشکل اینه که واریاک از برق شهر ایزوله نیست. پس مداری که قراره با تقسیم مقاومتی به این واریاک وصل بشه خطر برق گرفتگی داره.
              پیش نهاد ترانس رو که دوست خوبمون دادن برای ایزوله کردن خروجی واریاک از برد ضروری به نظر میرسه.
              درواقع مداری رو که جرات نکنی بهش دست بزنی مدار نیست.
              پس با یک ترانس میشه براحتی ولتاژ 0 تا 1400 ولت رو به ولتاژ 0 تا 5 ولت تبدیل کنی و بعد اونو با روشی که بعدا میگم یکسو کنی و بدی به adc

دیدگاه

سلام
                نه که واقعا واریاک باشه...تو پست های فشار قوی هست...می خوان ببیند که در چه ولتاژac هسته به اشباع می ره...ترانس نمی خواد...

دیدگاه

با سلام--هسته ها معمولا با جریان به اشباع میروند --یعنی به ازای دور مشخص در یک جریان حداکثری که از اولیه میگذردبا ازمایش ویا محاسبه هسته به اشباع میرود.و بدست اوردن نقطه اشباع از روی شکل موج ولتاژ اندکی دشوار است و به این سادکی که شما میکویید نیست.اگر دقیقتر مسءله را بیان کنید بهتر میتوان راهنمایی نمود.
                  در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط somayh
                    سلام
                    نه که واقعا واریاک باشه...تو پست های فشار قوی هست...می خوان ببیند که در چه ولتاژac هسته به اشباع می ره...ترانس نمی خواد...
                    پس این ولتاژ تست 0 تا 1400 ولت از کجا میاد دایی جان؟!
                    اگه نمی خوای ایزوله باشه که همون روش خوبه.
                    ولتاژ رو با تقسیم مقاومتی نصف کن بعد با پل دیود 1000 ولتی یکسو کن و با خازن 10 نانو 1 کیلوولت صاف کن و با تقسیم مقاومتی بعد بده به میکرو.

دیدگاه

باشه
                      مرسی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X