ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    2007/04/03
    23
    0

روش مسیر یابی در شبکه های ادهاگ

سلام .اگه در مورد نحوه مسیر یابی در شبکه های adhock(شبکه های اد هاگ) چیزی میدونین یا مقاله ای دارین اگه میشه لطف کنین تا من بتونم استفاده کنم :redface:.متشکر.
    ما ز یاران چشم یاری داشتیم...
    2007/07/01
    138
    3

پاسخ : روش مسير يابي در شبکه هاي ادهاگ

شبکه ad hoc بحث خيلي جالبيه :wow:
    به خاطر همين من از سال 2007 بيرونش کشيدم شايد يه کم در موردش بحث بشه :rolleyes:

در شبکه ad hoc هيچ کامپيوتر مرکزي اي وجود نداره. نياز به هيچ روتر يا access pointي براي ايجاد شبکه نيست. يعني هر کدام از گره هاي شبکه کار فوروارد کردن داده رو انجام مي دن. مثلا فرض کنيد پنج کامپيوتر داريم که مي خواهيم در يک شبکه قرار بگيرند. فرض کنيد اين کامپيوتر ها در يک خط از نظر فاصله قرار گرفتند. مثلا کامپيوتر شماره يک 50 متر با شماره دو، شماره سه 50 متر با شماره دو و 100 متر با شماره يک، کامپيوتر چهار 50 متر با شماره سه، 100 متر با شماره دو و 150 متر با شماره چهار فاصله داره و به همين ترتيب...

حالا ما مي تونيم به روش ad hoc همه اين کامپيوترها رو بدون نياز به روتر يا هيچ سخت افزار اضافه اي در يک شبکه قرار بديم!! با اينکه فاصله کامپيوتر يک و پنج خيلي مي تونه زياد باشه ولي باز هم مي تونن در يک شبکه باشند. به اين صورت که کامپيوترهايي که بين 1و5 قرار گرفتند داده رو اينقدر دست به دست مي کنند تا به مقصد برسه. ضمن اينکه هيچ مبدا و مقصد مشخصي هم وجود نداره و هر دو کامپيوتري ممکنه براي هم داده ارسال کنند و اين داده ممکنه از هر مسيري به مقصد برسه.

البته شبکه ad hoc بيشتر در شبکه هاي بي سيم کاربرد داره. پروتکل هاي روتينگ در شبکه adhoc بايد به صورت ديناميک باشه. يعني ممکنه در هرلحظه يک گره از شبکه خارج بشه و يا يک گره اضافه بشه و با توجه به اينکه هيچ روتري وجود نداره و داده ها از طريق گره ها منتقل مي شن بايد پروتکل مسيريابي عوض بشه تا همه گره ها بتونن در شبکه باقي بمونن.
    مقالات زيادي براي روتينگ در شبکه هاي بيسيم adhoc هست مثلا:
    http://www.springerlink.com/content/qg8843v474571123/
    شبکه مش (mesh network) هم تقريبا به همين صورته. يعني بدون وجود روتر، گره ها به روش multihop مسيريابي رو انجام مي دن و نياز به هيچ توپولوژي خاصي نيست.

حالا سوالي که براي من پيش اومده اينه که تفاوت mesh network با ad hoc چيه؟ خودم سرچ کردم و اين نتايج اومد که:
    1. ad hoc بيشتر براي بي سيم به کار مي ره اما مش نه.
    2. ميشه گفت مش زيرمجموعه ad hoc هست.

ولي باز هم قانع نمي شم که پس فرقشون چيه؟؟ :question: :sad:
    It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!
    2007/07/01
    138
    3

پاسخ : روش مسير يابي در شبکه هاي ادهاگ

نقل قول نوشته اصلی توسط فرشته اعلمي فر

حالا سوالي که براي من پيش اومده اينه که تفاوت mesh network با ad hoc چيه؟ خودم سرچ کردم و اين نتايج اومد که:
    1. ad hoc بيشتر براي بي سيم به کار مي ره اما مش نه.
    2. ميشه گفت مش زيرمجموعه ad hoc هست.

ولي باز هم قانع نمي شم که پس فرقشون چيه؟؟ :question: :sad:
    چقدر جالب!! :wow: چيزهايي که ديشب اينجا خوندم امروز در کلاسمون مطرح شد!!
    امروز بحث mesh network در کلاس مطرح شد! و اين فرصت پيش اومد که سوالمو بپرسم. براي دوستاني که ممکنه دوست داشته باشند بدونن فرق ad hoc با mesh network چيه:

در ad hoc گره ها بيشتر متحرک هستند(mobile) بنابراين بحث مديريت انرژي در پروتکلهاي adhoc مطرحه. بيشتر ad hoc براي شبکه هاي بي سيم به کار برده مي شه. اما در مش، عموما گره ها ثابت هستند. بحث mobility و مديريت انرژي براشون مطرح نيست. حتي گره هاي مش عموما به ولتاژ AC متصل هستند.

بنابراين به طور خلاصه: فرق اين دو در متحرک بودن و مديريت انرژي هست که فقط در ad hoc مطرحه.
    It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3