اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش مسیر یابی در شبکه های ادهاگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش مسیر یابی در شبکه های ادهاگ

سلام .اگه در مورد نحوه مسیر یابی در شبکه های adhock(شبکه های اد هاگ) چیزی میدونین یا مقاله ای دارین اگه میشه لطف کنین تا من بتونم استفاده کنم :redface:.متشکر.
    ما ز یاران چشم یاری داشتیم...

پاسخ : روش مسیر یابی در شبکه های ادهاگ

شبکه ad hoc بحث خیلی جالبیه :wow:
    به خاطر همین من از سال 2007 بیرونش کشیدم شاید یه کم در موردش بحث بشه :rolleyes:

در شبکه ad hoc هیچ کامپیوتر مرکزی ای وجود نداره. نیاز به هیچ روتر یا access pointی برای ایجاد شبکه نیست. یعنی هر کدام از گره های شبکه کار فوروارد کردن داده رو انجام می دن. مثلا فرض کنید پنج کامپیوتر داریم که می خواهیم در یک شبکه قرار بگیرند. فرض کنید این کامپیوتر ها در یک خط از نظر فاصله قرار گرفتند. مثلا کامپیوتر شماره یک 50 متر با شماره دو، شماره سه 50 متر با شماره دو و 100 متر با شماره یک، کامپیوتر چهار 50 متر با شماره سه، 100 متر با شماره دو و 150 متر با شماره چهار فاصله داره و به همین ترتیب...

حالا ما می تونیم به روش ad hoc همه این کامپیوترها رو بدون نیاز به روتر یا هیچ سخت افزار اضافه ای در یک شبکه قرار بدیم!! با اینکه فاصله کامپیوتر یک و پنج خیلی می تونه زیاد باشه ولی باز هم می تونن در یک شبکه باشند. به این صورت که کامپیوترهایی که بین 1و5 قرار گرفتند داده رو اینقدر دست به دست می کنند تا به مقصد برسه. ضمن اینکه هیچ مبدا و مقصد مشخصی هم وجود نداره و هر دو کامپیوتری ممکنه برای هم داده ارسال کنند و این داده ممکنه از هر مسیری به مقصد برسه.

البته شبکه ad hoc بیشتر در شبکه های بی سیم کاربرد داره. پروتکل های روتینگ در شبکه adhoc باید به صورت دینامیک باشه. یعنی ممکنه در هرلحظه یک گره از شبکه خارج بشه و یا یک گره اضافه بشه و با توجه به اینکه هیچ روتری وجود نداره و داده ها از طریق گره ها منتقل می شن باید پروتکل مسیریابی عوض بشه تا همه گره ها بتونن در شبکه باقی بمونن.
    مقالات زیادی برای روتینگ در شبکه های بیسیم adhoc هست مثلا:
    http://www.springerlink.com/content/qg8843v474571123/
    شبکه مش (mesh network) هم تقریبا به همین صورته. یعنی بدون وجود روتر، گره ها به روش multihop مسیریابی رو انجام می دن و نیاز به هیچ توپولوژی خاصی نیست.

حالا سوالی که برای من پیش اومده اینه که تفاوت mesh network با ad hoc چیه؟ خودم سرچ کردم و این نتایج اومد که:
    1. ad hoc بیشتر برای بی سیم به کار می ره اما مش نه.
    2. میشه گفت مش زیرمجموعه ad hoc هست.

ولی باز هم قانع نمی شم که پس فرقشون چیه؟؟ :question: :sad:
    It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!

دیدگاه

پاسخ : روش مسیر یابی در شبکه های ادهاگ

نوشته اصلی توسط فرشته اعلمی فر

حالا سوالی که برای من پیش اومده اینه که تفاوت mesh network با ad hoc چیه؟ خودم سرچ کردم و این نتایج اومد که:
      1. ad hoc بیشتر برای بی سیم به کار می ره اما مش نه.
      2. میشه گفت مش زیرمجموعه ad hoc هست.

ولی باز هم قانع نمی شم که پس فرقشون چیه؟؟ :question: :sad:
      چقدر جالب!! :wow: چیزهایی که دیشب اینجا خوندم امروز در کلاسمون مطرح شد!!
      امروز بحث mesh network در کلاس مطرح شد! و این فرصت پیش اومد که سوالمو بپرسم. برای دوستانی که ممکنه دوست داشته باشند بدونن فرق ad hoc با mesh network چیه:

در ad hoc گره ها بیشتر متحرک هستند(mobile) بنابراین بحث مدیریت انرژی در پروتکلهای adhoc مطرحه. بیشتر ad hoc برای شبکه های بی سیم به کار برده می شه. اما در مش، عموما گره ها ثابت هستند. بحث mobility و مدیریت انرژی براشون مطرح نیست. حتی گره های مش عموما به ولتاژ AC متصل هستند.

بنابراین به طور خلاصه: فرق این دو در متحرک بودن و مدیریت انرژی هست که فقط در ad hoc مطرحه.
      It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X