اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چه مایعی بیشترین هدایت جریان الکتریسته را دارد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چه مایعی بیشترین هدایت جریان الکتریسته را دارد؟

سلام

دوستان کسی میدونه چه مایع ای یا ترکیب چه مایعاتی بیشترین هدایت جریان الکتریسیته
    را دارد . مداری قراره توسط مایع از لوله پلاستیکی جریان برق رو عبور بده . میخوام وقتی مایع
    جریان پیدا میکنه برق هم منتقل بشه . کسی از دوستان مورد مشابهی دیده ؟ یا مایعاتی
    برای این انتقال رو میشناسه ؟
    ضمنا این انتقال جریان دائمی هستش . یعنی تا زمانی که مایع عبور میکنه برق هم جریان
    خواهد داشت . فاصله انتقال جریان توسط مایع حدود 5 متر می باشد .

ممنون
    باز هم عید آمد و ما لختیم...

پاسخ : چه مایعی بیشترین هدایت جریان الکتریسته را دارد؟

جیوه
    آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
    تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
    آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
    هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J0KER
      جیوه
      ممنون . ولی قراره اون مایع بعد از انتقال برق دور ریخته بشه . یه لوپ بسته نیست که
      دوباره اینکارو تکرار کنه . جیوه کیلویی چنده ؟

دیدگاه

جیوه برای این کار مقرون به صرفه نیست و از همه مهمتر خیلی خطرناکه ...

چرا ازمحلول آب نمک یا محلول آب با هیدروکلرید اسید استفاده نمی کنی ؟

محلول آب نمک یک الکترولیت قویه و از اون قوی تر محلول آب با یک اسید قوی مثل سولفوریک یا هیدروکلرید اسیده ... سولفوریک اسید گرونه ولی هیدروکلرید اسید ارزونتره . در رضمن اینها مولاریته دارن یعنی مثلا چند قطره ی ناقابل از اسید هیدروکلرید می تونه 1 لیتر آب رو به رسانا تبدیل کنه برای بالاتر بردن رسانایی باید مقدار اسید یا نمک رو افزایش داد .

اما یک مسئله ی مهم اینجا مطرح می شه اونم اینه که جریان شما AC است یا DC و مسئله ی مهمتر اینه که این جریان چند آمپره ؟ چون اگر آمپر بالا باشه باعث می شه مایع به شدت داغ بشه و به دمای جوش برسه ... دمای جوش آب نمک و یا محلول آب با یک اسید از دمای جوش آب خالی که 100 درجه ی سلسیوسه خیلی بیشتر می شه و ممکنه لوله های پلاستیکی رو آب کنه .... گاز هم این وسط تولید می شه که اگر فضا بسته باشه باعث می شه لوله ها بترکه و ...

دیدگاه

ممنون . این خیلی مهمه که مایع اسیدی نباشه چون کاربر ممکنه با مایع تماس پیدا کنه .
          ولتاژ AC هستش با جریان زیر 1 میلی آمپر و ولتاژ 500 کیلو ولت . البته فرکانس بالا

از بین محلول آب نمک یا محلول آب با هیدروکلرید اسید کدوم برای انتقال برای فاصله
          5 متری با این ولتاژ و جریان مناسب تره ؟؟؟

دیدگاه

گلم کاش زودتر می گفتی .... 1 میلی آمپر با ولتاژ 500 کیلو ولت رو به راحتی آب خالی از خودش عبور می ده ...

در حالت کلی آب یک مایع قطبی با رسانایی کمه اما چون شما جریانت خیلی کمه و از اون مهمتر ، ولتاژت خیلی زیاده ، آب خالی هم این کارو انجام می ده . فقط اگه خواستی خیالت راحت بشه یکم نمک بهش اضافه کن همین ....

دیدگاه

فاصله اگه حتی 20 متر هم بود بازم آب خالی می تونه جریان 1 میلی آمپر رو با ولتاژ 500 کیلو ولت از خودش عبور بده .

اما یک مسئله ی مهم : جنس الکترودی که دوسر لوله قرار گرفته چیه ؟ پیشنهاد می کنم از گرافیت استفاده کن .( داخل باطری قلمی ) و اصلا از فلز برای الکترود استفاده نکن .

یه چیز دیگه : این دوتا الکترود اگر هم همجنس باشن یعنی هر دوتا از جنس گرافیت باشن به همراه مایعی مثل آب و نمک تشکیل یه باتری رو می دن البته یک باطری ضعیف . ولی همین باتری ضعیف جریان بسیار بیشتر از 1 میلی آمپر در دوسرش تولید می کنه . می دونی منظورم چیه ؟ یعنی چه بهش برق بدی چه ندی همواره در دوسر لوله یک اختلاف پتانسیل داری . برای اینکه این مشکل رو حل کنی می تونی از یک آشکار ساز فرکانس یا به عبارتی یک خازن با لوله سری کنی تا فقط جریان AC اعمالی رو از خودش عبور بده و وقتی جریان AC قطع شد ، دیگه نیاد جریان DC تولید شده در دو سر لوله رو از خودش عبور بده ... چون لوله مثل یک باتری توسط این جریان شارژ می شه . (حتی اگر جریان شارژ AC باشه بازم اونقدری شارژ می شه که در دوسرش بتونه اختلاف پتانسیلی ایجاد کنه که باعث Error تو کارکرد مدارت بشه )

دیدگاه

بازم ممنون . منظورتون رو متوجه شدم فقط :

حالا یه مسئله دیگه دارم . اینکه چطور میتونم یه نول مجازی برای این ولتاژ
                500 کیلو ولتی در فاصله 5 متری درست کنم ؟؟؟ نمیخوام از نول خود منبع استفاده کنم .
                نمیدونم امکانش هست یا نه !!! میشه بجاش از ارت استفاده کرد :redface:

دیدگاه

دقیقا می تونی از ارت استفاده کنی اتفاقا یادم اینو بگم یعنی ابرای این ولتاژ با این مقدار جریان اصلا نیازی به سیمکشی نول نداری ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Persian.Bright
                    برای اینکه این مشکل رو حل کنی می تونی از یک آشکار ساز فرکانس یا به عبارتی یک خازن با لوله سری کنی تا فقط جریان AC اعمالی رو از خودش عبور بده و وقتی جریان AC قطع شد ، دیگه نیاد جریان DC تولید شده در دو سر لوله رو از خودش عبور بده ... چون لوله مثل یک باتری توسط این جریان شارژ می شه . (حتی اگر جریان شارژ AC باشه بازم اونقدری شارژ می شه که در دوسرش بتونه اختلاف پتانسیلی ایجاد کنه که باعث Error تو کارکرد مدارت بشه )

بالاخره این خازن با ولتاژ بالای ما برخورد داره . چطور خازنی با این ولتاژ پیدا کنم ؟ فکر کنم
                    باید خودم طراحیش کنم . چه پیشنهادی دارید ؟

دیدگاه

خیلی ساده است کافیه دوتا ورقه ی فلزی رو به مساحت 100 سانتی متر مربع (یعنی دوتا مربع فلزی به ضلع 10 سانتی متر ) رو در فاصله ی 1 میلی متری از هم دیگه قرار بدی و بذاریشون توی روغن یا نفت . (روغن بهتره ) حواست باشه که حتما باید توی روغن یا نفت باشه تا Arc نزنه .

دیدگاه

ممنون از همه دوستان . تا حدودی جواب سئوالاتم رو گرفتم . حالا باید عملا تست کنم
                        اگه مشکلی بود دوباره مزاحمتون میشم .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X