ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    2008/08/29
    40
    1

کمک در فهم آمپر و روابطش با وسایل مصرف کننده

سلام به همه
    فرض کنید وسیله ای 3500 میلی آمپر مصرف داره.میخواهیم اونو با یه باطری 12 آمپر روشن کنیم.در این حالت و با فرض ثابت بودن ولتاژ آیا آسیبی به وسیله مورد نظر میرسه؟من میخوام یه پرژکتور مادون قرمز رو با باطری لیتیوم استفاده کنم که خودش یه آداپتور داره.کلا جریان زیاد مضره برای وسایل؟
    بعد اینکه تو ایران چیزی شبیه این هست؟:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مرسی
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    52

پاسخ : کمک در فهم آمپر و روابطش با وسایل مصرف کننده

نقل قول نوشته اصلی توسط 7703160
    سلام به همه
    فرض کنید وسیله ای 3500 میلی آمپر مصرف داره.میخواهیم اونو با یه باطری 12 آمپر روشن کنیم.در این حالت و با فرض ثابت بودن ولتاژ آیا آسیبی به وسیله مورد نظر میرسه؟من میخوام یه پرژکتور مادون قرمز رو با باطری لیتیوم استفاده کنم که خودش یه آداپتور داره.کلا جریان زیاد مضره برای وسایل؟
    بعد اینکه تو ایران چیزی شبیه این هست؟:

مرسی
    فرض کنید ماشین x در هر 100 کیلومتر 10 لیتر بنزین مصرفه میآ*کنه و ماشین y تو هر 100 کیلومتر 8 لیتر.
    به نظرتون فرقی میآ*کنه که ظرفیت باک( یا مقدار بنزین توش) این ماشین ها یکی باشه یا فرق کنه؟ (مثلا موتور میآ*سوزه؟)
    قضیه آمپر و جریان هم مثل ماجرای بالاست.هر دستگاه هرچه قدر که احتیاج داشته باشه جریان میآ*کشه.نه بیشتر نه کمتر(به شرط تامین ولتاژ دقیق)
    فقط حواستون باشه ولتاژ تغذیه و دستگاه یکی باشه(اگه ولتاژ منبع تغذیه یا همون آداپتور بیشتر باشه ، ممکنه دستگاهتون بسوزه)

2008/08/29
    40
    1

hاز جواب ساده و روشن و قابل فهمتون یه دنیا ممنون.3 ماهه هر چی میپرسم یه جواب درست حسابی نمیدن.
    بازم ممنون
    2008/12/17
    تهران
    191
    1

با سلام
    آقای رضائی کاملاً درست میگه اصلاً مهم نیست منبع چقدر میتونه جریان بده مهم ولتاژه
    ولی اگه ولتاژ زیاد و یا کم بشه دستگاه صدمه میبینه چون اگه زیاد شه که قطعات یا سیم پیچ ها تحمل نمی آورند و اگر هم کم شه که بیشتر تو دستگاه های موتوری رخ میده دستگاه کمبود تغذیه خود را از جریان تامین میکنه [shadow=red,left][glow=red,2,300]P=V*I[/glow][/shadow]و اگه افت زیاد شه با بالا رفتن جریان دستگاه گرم شده و پس از آن داغ میشه و بعد میسوزه :mrgreen:
    این قوانین رو طبق قانون اهم و قانون توان میتونی بهتر متوجه شی : V = ولتاژ R = مقاومت ( معمولاً تو دستگاه ها ثابت است ) I = جریان P = توان
    قانون اهم V=I*R , I=V/R , R=V/I
    قانون توان P=V^2/R , P=V^2/I , P=R*I^2 , P=V*I
    روی هر پله که باشی ، خدا یک پله از تو بالاتر است ،
    نه به خاطر اینکه خداست ، به خاطر اینکه دست تورا بگیرد .

باران به دلیل استمرارش سنگ را سوراخ می کند ،
    نه به خاطر قدرتش !!!
    این که چه کسی باشی و در چه موقعیتی به تصمیم خودتان بستگی دارد . ( دکتر شریعتی )
    2008/08/29
    40
    1

سلام به همه دوستان
    قبل از هر چیز معذرت میخوام این تاپیک رو دوباره کشیدم بالا.حقیقتش یه سری ابهام برام ایجاد شده که بعد کلی گشتن چاره ای جز پرسیدن برام نمونده:
    1-همونطور که دوستان فرمودند وجود جریان بیش از مصرف وسایل در منبع تغذیه ابدا اشکالی نداره.با مثال روشنی هم که دوستان زدند متوجه شدم.منتها چند پروژه رو که دنبال میکردم که همشون مربوط به ساخت دو وسیله لیزر پوینتر و ال ای دی روشن کننده بودند اکثرآ در مورد جریان هشدار میدادند که من اصلا نمیفهمم چرا.جمله یکیشون تقریبآ این بود:setting the resistors for limit the current
    یعنی مقاومت رو برای محدود کردن جریان استفاده کنید.چرا؟این راهنم برای ساخت یه لیزر 5 واتی بود.
    2-مقاومت رو برای ولتاژ استفاده میکنند یا جریان یا هر دو؟
    3-فرض کنید دو تا وسیله هست که هر دو 12 ولت مصرف دارند و هر دو هم حساس هستند.فقط جریان کشی زیادی دارند.حالا اگر بخواییم از سری کردن چند باطری قلمی ولتاژ رو تامین کنیم آیا نیازی به رگلاتور هست؟
    اگر بخوایم از باطری اسیدی استفاده کنیم چی؟(که احتمالا هست)رگلاتور باید چه مشخصاتی داشته باشه و به چه عواملی مرتبط هست انتخابش؟
    خیلی طولانی شد که هیچی نمیتونم بگم جز اینکه یواش از کنار در سرمو بندازم پایین و فرار کنم :redface:
    2007/11/28
    1,746
    21

سلام
    دوست عزیز برای محدود کردن جریان مقاومت ها را به صورت موازی می بندند و برای محدود کردن ولتاژ مقاومتها را به صورت سری می بندند.پس با سری و موازی کردن مقاومت ها می توان هر دو نتیجه را داشت.
    از رگلاتور برای تثبیت ولتاژ استفاده میکنند. فرض کن منبع شما 12 ولتی است و شما برای مداری که دارید 5 ولت لازم است از یک رگلاتور استفاده می کنید که هر ولتاژی بیشتر از 5 ولت داده شود خروجی به شما ثابت 5 ولت میده.حالا اگر مصرف کنده شما با ولتاژ کمتر از ولتاژ منبع کار میکند باید حتما از رگلاتور استفاده کنید.
    موفق باشید
    2008/08/29
    40
    1

آقای حیاتی عزیز سلام.
    ببینید من احساس میکنم یه تناقضی وجود داره.از یه جهت میدونم اشتباه میکنم اما برام قابل درک نیست.اصولا چرا باید برای کاهش جریان از مقاومت استفاده کرد!؟
    دوتا اصل هست که دوستان فرمودند:
    1-اینکه هر وسیله به مقدار لازم از منبع تغذیه جریان میکشه
    2-به همون دلیل بالا, بالا بودن جریان یه منبع تغذیه اصلا مشکلی ایجاد نمیکنه
    با این حساب چرا باید جریان رو کنترل کرد.؟مثلا تو ماشین یا توی اینورتر فیوز میزارن و مثلا میگن توی فلان مدار فیوز 1 آمپر بزار.!
    اگر جریان زیاد مضر نیست و هر وسیله به اندازه مصرفش جریان میکشه پس چه دلیلی برای محدود کردنش وجود داره؟؟
    در مورد رگلاتور هم یه مقدار توضیح بدم منظورم رو.
    ببینید من مصرف کنندم روش نوشته 8.4-12 ولت +-1
    باطریهای قلمی و تخت معمول ظاهرا نوسان ولتاژ ندارند که استفاده از رگلاتور تو اینا منتفی میشه درسته؟
    اما باطریهای سرب اسیدی مثل باطری ماشین گاهی اوقات نوسان داره و تا 14 رو دیدم میرسه.
    پس حتما یه وسیله لازمه که ولتاژ رو تثبیت کنه طبق گفته شما که تا اینجاش رو فهمیدم.
    حالا این رگلاتور به آمپر منبع تغذیه هم مرتبطه ؟یعنی :
    رگلاتور یه باطری 12 ولت 70 آمپر با رگلاتور یه باطری 12 ولت 5 آمپر فرق میکنه؟
    و دوم اینکه این رگلاتور چطور باید بین مصرف کننده و باطری قرار بگیره؟باطری وجود داره که به صورت داخلی رگلاتور داشته باشه؟
    و در آخر رگلاتوری وجود داره که چند خروجی داشته باشه؟مثلا رگلاتوری که به یه باطری 12 ولت وصل بشه و یه خروجی 12 و یه خروجی 9 و یه خروجی 4 داشته باشه؟
    بازم از اینکه اینقدر سمج هستم و با پر رویی دوستان عزیزم رو به حرف میگیرم معذرت میخوام. :redface:
    امان از بی هنری :angry:
    2008/09/29
    6,000
    414

ببینید من احساس میکنم یه تناقضی وجود داره.از یه جهت میدونم اشتباه میکنم اما برام قابل درک نیست.اصولا چرا باید برای کاهش جریان از مقاومت استفاده کرد!؟
    چون :

I=V/R

اگر به اين فرمول نگاه كني ميگه هر چي مقاومت بيشتر باشه جريان كمتر ميشه!

اینکه هر وسیله به مقدار لازم از منبع تغذیه جریان میکشه
    بله ولي در صورت استفاده ار ديود بايد جريان رو محدود كنيم چون ديود يه ساختاري داره كه وقتي ولتاژ دو سرش از 0.7 بيشتر ميشه مثل سيم عمل ميكنه و مقاومتي نداره!

با این حساب چرا باید جریان رو کنترل کرد.؟مثلا تو ماشین یا توی اینورتر فیوز میزارن و مثلا میگن توی فلان مدار فیوز 1 آمپر بزار.!
    اگر جریان زیاد مضر نیست و هر وسیله به اندازه مصرفش جریان میکشه پس چه دلیلی برای محدود کردنش وجود داره؟؟
    ببين الكترونيك استسنا زياد داره ولي توي اين مواردي كه شما ميگين براي ايمني بيشتره اگر مدار مشكلي براش پيش بياد و قسمتي از مدار بسوزه و اتصال كوتاه بشه مقاومت داخلي مدار كم ميشه و ممكنه آمپري هم كه ميكشه بيشتر بشه تبق همون فرمويلي كه گفتم
    در مورد رگلاتور هم یه مقدار توضیح بدم منظورم رو.
    يه جور مداره كه شبيه ترانزيستور قدرته كه به يه سرش ولتاإ¾إ¾ژ 1-30v ميدي از اونسرش ولتاژ 5 يا 10 يا 15 يا... مياد بيرون
    مورد استفادش اينه كه تبق فرمول بالا اگر ولتاژ رو محدود كنيم جريان رو هم محدود كرديم..

رگلاتور یه باطری 12 ولت 70 آمپر با رگلاتور یه باطری 12 ولت 5 آمپر فرق میکنه؟
    رگولاتو محدوديت جريان داره معمولا 1.5 آمپره پي ميشه 12 ولت 1.5 آمپر اون 70 آمپر ساعته كه اينطوري ميشه

اگر باطري شما 70Ah باشه يعني اگر ازش 10 آمپر جريان مگيري 7 ساعت برات كار ميكنه و افت ولتاژ پيدا نميكنه

ولي رگولاتور باطري كه نيست ظرفيتي كه براش تعيين ميشه بر اساس توانيه كه ميتونه تحويلت بده مثلا يه ماشيت با سرعت 100 كيلومتر در ساعت حركت ميكنه ربتي نداره كه با يه باك چقدر راه ميره...

و دوم اینکه این رگلاتور چطور باید بین مصرف کننده و باطری قرار بگیره؟باطری وجود داره که به صورت داخلی رگلاتور داشته باشه؟
    ديتا شيت هاي اي سي L7805 رو ببين
    نه فكر نكنم باطري اينطوري باشه!

و در آخر رگلاتوری وجود داره که چند خروجی داشته باشه؟مثلا رگلاتوری که به یه باطری 12 ولت وصل بشه و یه خروجی 12 و یه خروجی 9 و یه خروجی 4 داشته باشه؟
    اگر سويچينگ باشه آره ولي اونا خيلي پيچيدن دورو ورشون نرو بايد چند تا از همين l78 ها رو بخري و موازي كني

2008/08/29
    40
    1

ممنون قربان.باید تمرین کرد تا فهمید. :redface:
    2008/12/17
    تهران
    191
    1

با سلام
    دوستان کاملاً درست پاسخ دادند . :wow:
    ولی اگه هنوز ابهامی وجود داره بگو توضیح میدم ؟
    موفق باشی
    روی هر پله که باشی ، خدا یک پله از تو بالاتر است ،
    نه به خاطر اینکه خداست ، به خاطر اینکه دست تورا بگیرد .

باران به دلیل استمرارش سنگ را سوراخ می کند ،
    نه به خاطر قدرتش !!!
    این که چه کسی باشی و در چه موقعیتی به تصمیم خودتان بستگی دارد . ( دکتر شریعتی )
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15