اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری مقاومت بسیار بزرگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری مقاومت بسیار بزرگ

سلام
    دوستان یه مشکلی دارم
    می خوام با میکرو یه مقاومت خیلی خیلی بزرگ (بیشتر از 100 گیگا اهم رو اندازه گیری کنم) این مقاومت رو ولت مترم نمی تونه اندازه گیری کنه.
    حالا به نظرتون اینو چطوری میشه اندازه گیری کرد؟

پاسخ : اندازه گیری مقاومت بسیار بزرگ

بیستر توضیح بده ؟جریانش معلومه؟یا ولتاژ دو سرش؟احتمالا جریانش باید خیلی خیلی کم باشه!
    تو اين جهان 7 ميلياردي من معني ندارد و اگه تو اين دنيا فقط 1 نفر وجود داشت باز هم من معني نداشت

دیدگاه

برای اندازه گی مقاومت بزگ با دقت خیلی بالا از پل واتسون استفاده می کنن سه مقاومت معلوم و چهارمی مجهول
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_sl66
        سلام
        دوستان یه مشکلی دارم
        می خوام با میکرو یه مقاومت خیلی خیلی بزرگ (بیشتر از 100 گیگا اهم رو اندازه گیری کنم) این مقاومت رو ولت مترم نمی تونه اندازه گیری کنه.
        حالا به نظرتون اینو چطوری میشه اندازه گیری کرد؟
        با سلام
        چند محاسبه:
        با عبور جریان 1 نانو آمپر از مقاومت 100 گیگا اهمی ، ولتاژ 100 ولتی ایجاد می شود.
        در مدارات اندازه گیری در حدود 0 تا 5 ولت برای ورودی A/D مجاز است و مدار عمل می کنند و مدارات رایج دارای مقاومت ورودی چند مگا اهم هستند.
        بنابراین تناسبی بین مقاومت 100 گیگا و مقاومت ورودی مدارات رایج وجود ندارد.( تقسیم مقاومتی نامعین باعث خطای بیش از 99% در اندازه گیری می شود.)
        لذا باید از طرحی استفاده نمود که شرایط فوق را بتواند تصحیح کند ، به نحوی که :

1- جمع جریان عبوری از مقاومت ( شامل جریان تحریک + جریان ورودی به مدار اندازه گیر + جریان های نشتی مختلف ،
        کمتر از 0.05 نانو آمپر باشد. ( مثلا 25 پیکوآمپر) ) تا حدود 2 ولت بر روی مقاومت 100 گیگا ایجاد شود.
        2- جریان ورودی مدار اندازه گیری و نشتی ها ، کمتر از 5% جریان فوق باشد.( 1 پیکو آمپر ) ، تا خطا کمتر از 5% شود.

برای این اهداف شما نیاز به مداری مشابه الکترومتر(PH سنج) دارید.
        شامل opamp با ورودی MOSFET ویژه الکترومتر و دارای آفست کم. با تکنیک خاص برای ترسیم مدار در اطراف پایه ها ورودی پ امپ....

با جستجو در اینتر نت در مدارات اندازه گیری ، می توانید آنرا بیابید.

نکات :
        مدارچاپی برای این طرح باید با در نظر گرفتن موارد ذیل صورت گیرد.
        - نشتی مواد عایقی مدارچاپی و مانده مس بعد از اسید کاری( حتی مقادیر غیر قابل دیدن ) و اثر گردو غبار های محتوی مواد هادی(مثل هوای تهران!)
        و رطوبت محیط و چربی دست که به راحتی مقاومت معادل مدار چاپی را به کمتر از چند گیگا اهم کاهش می دهد و اندازه گیری را مختل می کند.
        پس عایق کاری ویژه می طلبد.

- ورودی پ امپ الکترومتری ، بسیار حساس به الکتریسیته ساکن است و..............
        با سپاس

گشتی در لاله زار
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sey22
          بیستر توضیح بده ؟جریانش معلومه؟یا ولتاژ دو سرش؟احتمالا جریانش باید خیلی خیلی کم باشه!
          ولتاژش دست خودمونه
          ببینید من یه ظرف کوچیک روغن دارم و می خوام مقاومت روغن رو اندازه گیری کنم.من به دوطرفش ولتاژ می دم و با ولت متر تغییرات ولتاژ رو اندازه گیری می کنم.ولی کلا بود یا نبود روغن 1میلی ولت تغییر ایجاد میکنه که خیلی کمه.برای پل وتستون مقاومت 100 گیگا از کجا گیر بیارم

دیدگاه

راستی با AD620 هم یه مدار بستم و یه پل وتستون هم با 4تا مقاومت 2مگا اهم درست کردم و این روغن رو با یکی از مقاومت ها موازی کردم ولی بود یا نبود روغن هیچ تاثیری در خروجی نداشت.مدارم درست کار میکنه اینو مطمئنم ولی فک کنم از روغن جریان خیلی خیلی کمی عبور میکنه و نمیشه آشکارسازیش کرد.فقط یک بارم به یه طرف روغن 24ولت(مثبتش) وصل کردم و طرف دیگشو زدم ولت متر اون یکی پراب ولت مترو هم زدم به منفی باتری ولت مترم رو 200 میلی تنظیم بود بعد حجم روغن رو 2برابر کردم ولتاژ 2 میلی ولت زیاد شد ولی خیلی کمه این.با 12 ولتم تست کردم یک میلی ولت زیاد شد.حالا به نظرتون اگه از 120 ولت استفاده کنم میشه 10 میلی ولت.به نظرتون ولتاژ رو زیاد کنم درست میشه مثلا 1000 ولت بدم؟

دیدگاه

سلام
              فاصله ی الکترود ها رو کم تر کن ، ولتاژ رو افزایش بده ، سطح تماس روغن با الکترود ها را افزایش بده نتیجه رو آزمایش کن .
              موفق باشید :smile:
              [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
              ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

سلام
                فاصله و سطح مقطع رو قبلا امتحان کردم.بهتر میشه ولی نه زیاد.وخیلی هم نمیتونم بزرگ کنم چون محدودیت فضا دارم.فقط من از ذغال داخل باتری ها به جای الکترود استفاده می کنم.اگه جنس الکترودو عوض کنم تفاوتی می کنه؟
                راستی به نظرتون ولتاژ رو از باتری بگیرم و چند برابر کنم؟ یا همون برق شهر رو با پل دیود یک سو کنم ؟

دیدگاه

سلام
                  ...
                  راستی به نظرتون ولتاژ رو از باتری بگیرم و چند برابر کنم؟ یا همون برق شهر رو با پل دیود یک سو کنم ؟
                  به نظرم خیلی فرق نداشته باشه

نمی دونم موثر باشه یا نه ولی روی دما هم یه مانور کوچیک می کردید (کمی دما را پایین بیارید ).

چند تا سوال :
                  1- فاصله ی بین الکترود هاتون رو چقدر گرفتید ؟
                  2-حجم روغن مورد آزمایش که بین دو الکترود قرار می گیره چقدره ؟
                  3- طول الکترود هاتون چقدره ؟

دیدگاه

الکترود ها به اندازه نصف طول ذغال باتری قلمی و قطرشم همون قدره سه تا الکترود با زاویه 120 درجه و رو به روی هم هستن و فاصله سر به سرشون 3 میلی متر بیشتر نیست.حجم روغن هم 25cc هستش.الکترود ها کاملا داخل روغن هستن.
                    دما رو پایین بیارم یا بالا ببرم؟
                    فردا ولتاژ بالا و دما رو تست می کنم نتیجشو می گم

دیدگاه

الکترود ها به اندازه نصف طول ذغال باتری قلمی و قطرشم همون قدره سه تا الکترود با زاویه 120 درجه و رو به روی هم هستن و فاصله سر به سرشون 3 میلی متر بیشتر نیست.حجم روغن هم 25cc هستش.الکترود ها کاملا داخل روغن هستن.
                      دما رو پایین بیارم یا بالا ببرم؟
                      فردا ولتاژ بالا و دما رو تست می کنم نتیجشو می گم
                      نمی دونم واقعا چقدر تاثیر بذاره ولی دما را پایین بیار .

چرا بجای ذغال از صفحه استفاده نمی کنید ؟؟ صفحه می تونه سطح تماس را افزایش بده

دیدگاه

سلام
                        حل شد.
                        صفحه ذغالی گرونه.خیلی گرونه.کلا طرح رو عوض کردم
                        از فیبر pcb چهار تا تیکه بریدم بعد یه قوطی کوچیک با مقطع کوچیک و ارتفاع بزرگ(1*1.5*15 سانتی متر) درست کردم بعد روغن رو ریختم توش بعد 220 رو یک سو کردم یه خازن دوروبر 700 میکرو 300 ولتم زدم دو ترفش ولتاژ و از روغن عبور دادم 1.15 ولت عبور کرد جالبه که با کم و زیاد کردن ارتفاع روغن مقدار ولتاژ عبوری تغییر می کرد از صفر تا 1.1.
                        اثر دما رو هم بررسی کردم.با افزایش دما سیالیت روغن بیشتر میشه مقاومت کم تر میشه یعنی وقتی دمارو زیاد کردم ولتاژ تا 12 ولت بالا رفت
                        همین

دیدگاه

سلام
                          حل شد.
                          صفحه ذغالی گرونه.خیلی گرونه.کلا طرح رو عوض کردم
                          از فیبر pcb چهار تا تیکه بریدم بعد یه قوطی کوچیک با مقطع کوچیک و ارتفاع بزرگ(1*1.5*15 سانتی متر) درست کردم بعد روغن رو ریختم توش بعد 220 رو یک سو کردم یه خازن دوروبر 700 میکرو 300 ولتم زدم دو ترفش ولتاژ و از روغن عبور دادم 1.15 ولت عبور کرد جالبه که با کم و زیاد کردن ارتفاع روغن مقدار ولتاژ عبوری تغییر می کرد از صفر تا 1.1.
                          اثر دما رو هم بررسی کردم.با افزایش دما سیالیت روغن بیشتر میشه مقاومت کم تر میشه یعنی وقتی دمارو زیاد کردم ولتاژ تا 12 ولت بالا رفت
                          همین
                          :nice:
                          :applause:
                          سلام
                          تبریک
                          کارتون عالی بود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X