اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال VCC و GND های میکرو های SMD

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال VCC و GND های میکرو های SMD

سلام و درود بر دوستان عزیز
    من دارم PCB مگا 32 که SMD هست را میکشم.
    میخواستم ببینم میتونم از VCC ها و GND ها که هر کدوم به تعداد 4 تا هست فقط یکی از اونها را متصل کرد ؟؟؟؟؟
    **همیشه به این فکر کن که خداوند با توست**

پاسخ : اتصال VCC و GND های میکرو های SMD

نوشته اصلی توسط حسین اقبالی
    سلام و درود بر دوستان عزیز
    من دارم PCB مگا 32 که SMD هست را میکشم.
    میخواستم ببینم میتونم از VCC ها و GND ها که هر کدوم به تعداد 4 تا هست فقط یکی از اونها را متصل کرد ؟؟؟؟؟
    مدل TQFP؟
    بستگی به کامپوننتایی داره که می خوای ازشون استفاده کنی. مثلاً اینکه ADC تغذیه جدا داره، که اگه ازش استفاده نمی کنی می تونی وصل نکنی.
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

منم همین سوال دارم
      بضی ic ها 4-5 تا یا بیشتر vcc یا gnd دارن
      مثلا vs1003 5-6 تا پایه ی gnd داره (غیر از اونایی که تو یه حالتایی باید به گراند کنی)
      وصل کردن همشون مجبورت می کنه برد 2 رو طراحی کنی... :cry:
      اصلا وجود این همه پایه ی تکراری چه سودی داره اگه مجبور باشی همشو وصل کنی؟ :angry:

حالا میشه؟ نمی شه؟ oo:
      پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

در صورتی که با اهمتر پایه های مشترک رو بگیرین میبینین که بهم متصل هستند ولی میکروهای خانواده AVR همینطوری به تغذیه حساس هستن و کم کاری تو تغذیه ممکنه باعث ناپایداری مدارتون بشه بنابراین پیشنهاد میکنم شده حتی با جامپر تغذیه رو بهبود بدین همچنین خازن های بیپلار نزدیک میکرو رو فراموش نکنین که خیلی موثره (مخصوصاً در AVR)
        آزاد گذاشتن پورت های تعریف شده و تغذیه میکرو مخصوصاً در فرکانس های بالا یا در سوئیچ زنی های سریع، باعث ایجاد رفتارهای غیر منتظره در شرایط خاص میشه در عین حال باید دید که سازنده در دیتاشیت چی گفته!
        Xmega + IAR + Labview = New Life

دیدگاه

پیشنهاد منم اینه که همش رو وصل کنید. چون اگه همشون یکیه، حتماً برای این گذاشتن که اگه مدار خواست جریان بالا بکشه، نسوزه. حالا شما اگه وصل نکنی ممکنه تو شرایطی یهو مدارت بسوزه!
          دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

بر خلاف نظر دوستان من فکر میکنم هیچ اهمیتی نداره که کدوم ها رو وصل کنید فقط این نکته توجه کنید که در اکثر مواقع پایه های تغذیه جفت جفت در کنار هم هستن در این صورت تغذیه را از زوج کنار هم وارد کنید
            دلیل اینکه چند تغذیه در ای سی های SMD وجود داره دو چیزه
            1- اینکه تعداد پایه ها در پکیج درست در بیاد مثلا در یک پکیج که نمیشه 35 پایه داشت
            2- راحتی طراحی پی سی بی برای طراح مدار تا تغذیه رو از هرجا که امکان داشت وصل کنه و مجبور نشه خط تغذیه رو که حساس هم هست هی بپیچونه!
            من با مگا 128 که سه تا ورودی تغذیه داره و من فقط از یکیش استفاده میکنم هیچ مشکلی ندارم(با VS1011 هم همینطور)
            درضمن اگر با اهم متر تست کنید خواهید دید که پایه های هم نام از داخل ای سی به هم اتصال کوتاه هستند!
            (راستی مگر یه میکرو چقدر ممکنه جریان بکشه؟!!!!)
            پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

سلام
              اگر از دیوایس آنابلوگ به دیجیتال استفاده نمی کنید پایه avcc را وصل نکنید. شما می تونید یکی از پایه های vcc را وصل کنید ولی بیاد داشته باشید که نباید پایه های دیگر vcc را رها کنید باید حدالامکان با یک خازن مولتی لایر یا پلی استر 100 نانو به زمین متصل کنید در غیر این صورت در شرایط خاص (محیط پرنویز) سیستمتان هنگ می کند.
              با این وجود پیشنهاد می شود تمامی پایه های vcc که معمولا 2 تا می باشند(یکی هم avcc که درجمع 3 تا ولی منظورvcc می باشد) را به تغذیه همراه با خازن 100 متصل کنید.
              موفق باشید
              نادانترين مردم کساني هستند که فکر مي کنند داناترين آنها هستند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
                مدل TQFP؟
                مثلاً اینکه ADC تغذیه جدا داره، که اگه ازش استفاده نمی کنی می تونی وصل نکنی.
                نوشته اصلی توسط a_sara
                اگر از دیوایس آنابلوگ به دیجیتال استفاده نمی کنید پایه avcc را وصل نکنید.
                حتی در صورت عدم استفاده از ADC باید تغذیه آن به ولتاژ مناسب متصل شود. توضیح پایه AVcc را در Datasheet مطالعه کنید:

AVCC is the supply voltage pin for the A/D Converter. It should be
                externally connected to VCC, even if the ADC is not used.
                اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                  حتی در صورت عدم استفاده از ADC باید تغذیه آن به ولتاژ مناسب متصل شود. توضیح پایه AVcc را در Datasheet مطالعه کنید:

AVCC is the supply voltage pin for the A/D Converter. It should be
                  externally connected to VCC, even if the ADC is not used.
                  نمی دونم والا، ما که خیلی ازش استفاده کردیم، مشکل خاصی ندیدیم. ننوشته ایراد وصل نکردنش چیه؟

دیدگاه

من فکر کنم یکی دیگر از دلایل استفاده از چند پایه برای Vcc و GND برای کاهش اثر نویز بر روی میکرو هست.
                    البته فکر میکنم اینطور باشه :mrgreen:
                    **همیشه به این فکر کن که خداوند با توست**

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین اقبالی
                      من فکر کنم یکی دیگر از دلایل استفاده از چند پایه برای Vcc و GND برای کاهش اثر نویز بر روی میکرو هست.
                      البته فکر میکنم اینطور باشه :mrgreen:
                      فکر نمی کنم. چون من شنیدم (یعنی خودم حال نداشتم برم توی دیتاشیتای قطور میکروها بگردم) که میکروها جریان زیادی می کشن. که برای اینکه پایه ها آب نشن و جریان تقسیم بشه از چندتا پایه تغذیه میاد تو.

دیدگاه

سلام به همه عاشقان و دلباختگان digital :mrgreen:
                        مرسی از جواب های ... :mrgreen:
                        چنتا نکته:
                        من یامه یه بار که پایه های مشترک(مثل gnd ) چنتا ic رو چک کردم دیدم یه 20،30 یا حتی بیشتر اهمی بینشون مقاومت هست! :eek:
                        کمه ولی هست :rolleyes:

من تا حالا avcc ای وی آر رو وصل نکردم چه موقع استفاده از وضعیت عادی پورت a ، چه تو adc ، همشونم مثل مرد کار می کنن :mrgreen:
                        در حالی که datasheet گفته ...

بقیشم یادم رف...

حالا در کل ، آره یا چی؟ وصل کنیم، نکنیم؟ ...
                        پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط black-8
                          حالا در کل ، آره یا چی؟ وصل کنیم، نکنیم؟ ...
                          آره، به نظر من که پایه های VCC و GND رو همشو باید وصل کرد. حالا چون روی TQFP از هر کدوم 4 تا هست پس باید 4تاشو وصل کرد :NO: :NO:
                          ناما AVCC به نظرم نیاز نیست. من هیچ وقت با وصل نکردنش به مشکل نخوردم

دیدگاه

عدم اتصال AVcc در بعضی از کاربردها مسئله ای به وجود نمی آورد اما شخصا چند مورد را هم مشاهده کرده ام که منجر به آسیب دیدن پورتی شده که ADC روی آن قرار دارد. بنابراین با توجه به تجربیات عملی و توصیه Datasheet بهتر است این تغذیه در هر شرایطی متصل شود.
                            در مورد ورودی های چندگانه Vcc و GND از منظر نویزپذیری باید تمام آنها متصل شوند و بنا به تاکید Atmel برای همه آنها هم بصورت جداگانه خازن قرار داده شود. در متون Atmel توضیح داده شده که حتی نزدیک بودن پایه های Vcc و GND در شماره ای مانند mega32 نسبت به شماره هایی مانند mega8515 که این دو پایه در کنار هم قرار ندارند، مزیت دارد.
                            در این رابطه متن زیر را مطالعه کنید:

http://www.atmel.com/dyn/resources/p...ts/doc2521.pdf
                            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
                              فکر نمی کنم. چون من شنیدم (یعنی خودم حال نداشتم برم توی دیتاشیتای قطور میکروها بگردم) که میکروها جریان زیادی می کشن. که برای اینکه پایه ها آب نشن و جریان تقسیم بشه از چندتا پایه تغذیه میاد تو.
                              oo: oo: oo: :eek: :surprised:
                              پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X