10 دليل براي مهاجرت به اوبونتو 10.10اوبونتو 10.10 يا "ميمون پوزهآ*دراز مستقل" ، در روز يکشنبه توسط شرکت "کانونيکال" براي دانلود در اختيار همگان قرار گرفت و بسياري از هواداران توزيع اوبونتو براي بهآ*روزرساني سيستمآ*عامل خود، مشتاقانه آنآ*را دانلود کردند.

اين نسخه از اوبونتو، بسيار زيبا و امن است و برترين ويژگي آن که توسط کانونيکال معرفي شده است، کاربرپسند بودن آن است که نسبت به نسخهآ*هاي قبلي تغيير فراواني داشته است.

اين شرکت ادعا کرده که اوبونتوي جديد ويژگيآ*هاي خاص خود را دارد و برتريآ*اش نسبت به نسخهآ*هاي قبلي کاملا مشهود است.

اوبونتو جزو سه توزيع محبوبآ* لينوکس است و آ*ما در اين مطلب ميآ*خواهيم برخي از ويژگيآ*هاي برتر اين ميمون مستقل را بيان کنيم تا اگر قصد داريد که آنآ*را دانلود کنيد، با يک ديد باز و گاهانه بهآ*سراغ اوبونتوي جديد برويد.10 دليل اصلي براي مهاجرت به اوبونتوي متنآ*باز از قرار زير است:


1. سرعت: اوبونتو 10.10 سريعآ*ترين اوبونتويي است که تاکنون منتشر شده است.

برطبق گزارشآ*ها، نسخه بتاي آن ميآ*تواند در کمتر از 7 ثانيه بوت شود. تا حالا چه کسي توانسته ويندوز را در چنين زماني بوت کند؟

2. قيمت: اين توزيع لينوکس از نظر ارزش مالي و قيمت، نياز به رقابت در بازار ندارد زيرا بهآ*صورت کاملا رايگان منتشر ميآ*شود.

اوبونتو10.10 يک سيستمآ*عامل خالص و ساده است که روي آن هيچ سرمايهآ*گذاري مالي نميآ*شود مگر اينآ*که شما بخواهيد بعدها پشتيباني پيشرفته آنآ*را داشته باشيد.

3. سازگاري با سختآ*افزار: اوبونتو ميآ*تواند روي هر سيستم سختآ*افزاري که شما داريد بهآ*خوبي کار کند، همچنين اين قابليت را دارد که روي همان سيستمي که قبلا ويندوز نصب بوده، نصب شود و بدون مشکل به کارش ادامه دهد و تا زماني که شما تصميم به حذف آن نگيريد، بهآ*خوبي خدماتش را ارائه ميآ*کند.

سازگاري بالا با سختآ*افزارهاي مختلف، از ويژگيآ*هاي برتر اوبونتوي جديد است.

4. سازگاري با ويندوز: در اوبونتو 10.10 شما اين قابليت را خواهيد داشت که در آن واحد، آنآ*را در کنار يکي از نسخهآ*هاي ويندوز نصب کنيد و اين امکان را داريد که به فايلآ*هاي خود در سيستمآ*عاملآ*هاي ديگر که روي سيستم نصب است دسترسي پيدا کنيد.

شما هرگز نبايد نگران اين موضوع باشيد که با حضور اوبونتو ديگر به فايلآ*هاي موجود در ويندوز دسترسي نخواهيد داشت.

5. برنامهآ*هاي کاربردي: برخلاف ويندوز، اوبونتو از نرمآ*افزارهاي رايگان و متنآ*باز بهرهآ*مند است. مثلا در خود بهآ*جاي آفيس مايکروسافت، اپنآ*آفيس رايگان را دارد.

هر برنامه کاربردي که يک کاربر به آن نياز دارد را ميآ*توانيد در مرکز نرمآ*افزاري اوبونتو بيابيد. همچنين هر برنامه اپنآ*سورسي را که بخواهيد ميآ*توانيد از اينترنت بهآ*صورت رايگان دانلود کنيد و از آن روي سيستمآ*عامل اوبونتوي خود استفاده کنيد.

6. امنيت: اوبونتو و تقريبا بيشتر توزيعآ*هاي لينوکسي، از امنيت بسيار بالايي بهرهآ*مندند، مخصوصا زماني که آنآ*ها را با سيستمآ*عاملآ*هاي انحصارطلبي چون ويندوز و مک مقايسه کنيد.

در حال حاضر تمام کارشناسان اعتقاد دارند که براي بانکداري آنآ*لاين بايد از لينوکس و توزيعآ*هاي برتر آن استفاده کرد تا امنيتي بالا داشته باشد زيرا امنيت سيستمآ*عاملآ*هاي ديگر تا حدودي دستخوش خطرات گوناگون اينترنتي است.

7. زيبايي: يکي از عوامل برتري اوبونتوي جديد، زيبايي فوقآ*العاده آن است که کاربر را جذب خود ميآ*کند.

رابط کاربري اين سيستمآ*عامل، بسيار منحصر بهآ*فرد است و فونتآ*ها و ويرايشآ*هايي جديد را شامل ميآ*شود. بايد اين نسخه از اوبونتو را ببينيد تا باور کنيد که زيباييآ*اش چشم را خيره ميآ*کند.

8. کاربرپسند: منوي جديد اوبونتو به شما اين امکان را ميآ*دهد تا به حساب کاربري خود در شبکهآ*هاي اجتماعي چون فيسآ*بوک و توييتر بهآ*راحتي دسترسي داشته باشيد.

شما ميآ*توانيد بهآ*راحتي به همه تالارهاي گفتآ*وگو در اينترنت متصل شده و براي هرکدام يک پنجره مخصوص بسازيد.

9. مولتيآ*تاچ (قابليت لمسي): اگر شما از نتآ*بوکآ*هايي استفاده ميآ*کنيد که از توزيع اوبونتو پشتيباني ميآ*کنند، توانايي آنآ*را داريد که با وجود اوبونتو 10.10 براي خودتان ويژگيآ*هاي جديد مولتيآ*تاچ را در يک سطح منحصر بهآ*فرد تعريف کنيد.

10. اوبونتوي جديد يک لينوکس است: امروزه دلايل بيآ*شماري براي استفاده از لينوکس و توزيعآ*هايش وجود دارد و انتخاب يکي از آنآ*ها بسيار سخت است. بهآ*عنوانآ*مثال، امنيت يکي از آنآ* دلايل است و بسياري ديگر که خود ميآ*دانيد.

اوبونتو 10.10 نيز يک توزيع لينوکس است که علاوه بر تمام ويژگيآ*هاي لينوکسي، قابليتآ*هاي جديدي را دارد که برخي از آنآ*ها را در بالا ذکر کرديم.