اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی یک مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی یک مدار

سلام . دوستان پپروژ ه ای است برا ی طراحی یک مدار که ار به آن برق یک فاز دادیم بتوانیم برق سه فاز 400ولتی بگیریم .
    مدار زیر را طراحی کرده ام . لطفا ان را ببینید و به منت کمک کنید .
    یک موج سینوسی را به یک مبدل آنالوگ به دیجیتال دادم و آن را به میکرو 8051 و از خروجی میکرو سه موج سینوسی با اختلاف فاز 0و120و240 دریافت کردم و سپس آن ها را تک تک به مبدل دیجیتال به آنالوگ دادم و خروجیشان را تک تک به یک تقویت کننده دادم که ورودی دیگر تقویت کننده برق تک فاز می باشد و حالا از سه خروجی تقویت کننده R,S,T ره دارم .
    البته فقط در حد یک بلوک دیاگرام آن را طرح کرده ام چون به درستی آن شک دارم . لطفا کمکم کنید .
    مرسی.
    :sad:
    "هنگامي كه دري از خوشبختي به روي ما بسته ميشود ، دري ديگر باز مي شود ولي ما اغلب چنان به دربسته چشم مي دوزيم كه درهاي باز را نمي بينيم." هلن کلر

پاسخ : طرراحی یک مدار

سلام
    پس کو؟؟؟
    مدار را میگم.... :exclaim:
    سوال هست مدار نیست
    جاذبه خاک به ماندن میخواند و آن عهد باطنی به رفتن
    عقل به ماندن میخواند و عشق به رفتن
    و این هر دو را خداوند آفریده است تا وجود انسان در آوارگی و حیرت
    میان عقل و عشق معنا شود. ( سید اهل قلم : ش.آ.)

دیدگاه

سلام
      دوست محترم لطفا متن را با دقت بخوانید . گفتم طرح مدار در حد یک بلوک دیاگرام است ویه درستی آن شک دارم .
      لطفا کمکم کنید .
      مرسی
      :sad:
      "هنگامي كه دري از خوشبختي به روي ما بسته ميشود ، دري ديگر باز مي شود ولي ما اغلب چنان به دربسته چشم مي دوزيم كه درهاي باز را نمي بينيم." هلن کلر

دیدگاه

ببخشید :redface:
        فکر کردم میخواهید فایلشو پلود کرده اینجا قرار بدید تا ببینیم چی به چیه
        :redface:
        جاذبه خاک به ماندن میخواند و آن عهد باطنی به رفتن
        عقل به ماندن میخواند و عشق به رفتن
        و این هر دو را خداوند آفریده است تا وجود انسان در آوارگی و حیرت
        میان عقل و عشق معنا شود. ( سید اهل قلم : ش.آ.)

دیدگاه

من منتظرم :sad:

دیدگاه

سلام. اگه قراره با میکرو بنویسید دیگه نیازی به ورودی سینوسی ندارید که، خودتون یه برنامه بنویسید که 3 تا موج سینوسی با اختلاف فاز مناسب خروجی بده و اون رو دیجیتال کنید، دیگه نیازی به ورودی هم نداری. مسئله دیگه اینکه اگه هر شکل موج سینوسی رو به 256 قسمت تقسیم کنید هر کدوم یک پورت رو میگرین برای اینکه دیجتیال به آنالوگ اون رو تبدیل به یه سیگنال آنالوگ کنه به این هم دقت داشته باشید. یعنی فرکانس نمیتونه خیلی بره بالا.
            بعد قضیه این 400 ولت چی هست؟ همچین ولتاژی رو از کنار میکرو هم رد کنید میکرو ریست میشه چه برسه که بخواد تولید کنه. اگه کار صنعتی هست به نظرم باید مدار های تریستوری و ... استفاده کنید .
            موفق باشید.
            شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
            هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
            چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام.
              من از میکرو برای ایجاد اختلاف فاز استفاده کردم ولی الآن با صحبت شما منصرف شدهام . به نظر شما اگر برای اختلاف فاز از سه مدار تریستوری که هر کدام انها در زاویه 0و120و240 روشن شوند ،استفاده کنم چطور است . بیشتر راهنماییم کنید .
              مرسی :sad:

دیدگاه

سلام.
                حقیقتش من تازه این ترم دارم درسش الکترونیک صنعتی رو میخونم مسلط نیستم. دوستان قدرتی کمک کنن.
                موفق باشید.
                شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
                هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
                چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

مرسی آقای نحوی. انشا الله با نمره 20 پاسش کید .
                  دوستان من منتظر کمک شما هستم :sad:

دیدگاه

با سلام
                    یکی از دوستان پروژه ایشون همین مداری که شما درباره اش بحث می کنید

مدار تئوری ایش با حالت عملی اش فاصله زیادی داره و نیاز به معلومات دقیقی در زمینه موتورها سه فاز داره

تئوری که
                    شما می تونی با داشتن موج PWM این کار رو انجام بدی

فرض بکن در زمان 1 یک موج PWM رو به یه جمع کننده سیگنال بدی بعد همون موج PWM با پهنای بزرگتر ( البته با نسبت درست )
                    به همین ترتیب می تونی این موج ها رو با استفاده از جمع کننده به یه سیگنال سینویسی تبدیل بکنی
                    همین کار رو در زمان واحد میشه برای سه موج انجام داد

البته ماجرا به اینجا ختم نمیشه
                    هم هزینه عملیاتی این کار زیاده
                    تقریبا میشه این کار رو تا مرحله اتصال به موتور جلو برد ولی خود موتور و رفتار اون و پارامترهائیکه از اونا منم اطلاع ندارم مسله سازه

موفق باشی :redface:

دیدگاه

با اجازه اساتید :mrgreen:

من یه سری اطلاعات در مورد اینپروژه دارم ! یه زمانی توی دانشگاه ما چند تا از دوستان الکترونیک شروع کردن به ساخت این پروژه ! می خواستند بدون استفاده از ترانس و با کمک میکروکنترل (avr ) اونو درست کنند !!
                      که دست آخر به علت همون مشکلی که محمد جان گفتند ( نویز) از این کار ناکام موندند !!
                      ولی ترم بعد به صورت اشتراکی بروبچ برق و الکترونیک با هم کمک کردند و یه همچین چیز ی را راه انداختند . ولی اینبار بدون کمک میکرو کنترلر !
                      منم تو بخش قدرت اون کمک کردم !!
                      الان نه به دوستام دسترسی دارم و نه به کتابای خودم ! اگر بتونم نقشه اونو می زارم ! حتمی به دردتون می خوره !
                      فقط بگم که نقشه از چه قرار بود !
                      ابتدا یه ولتاژ موج مربعی با فرکانس 50 هرتز تولید می شد ( با یه آی سی 555 بود! ) بعد این ولتاژ موج مربعی با دو تا پ امپ تبدیل می شد به موج سینوسی ! بعد خروجی اون به 3 تا پ امپ داده می شد که یکیش با اختلاف 0 می داد بیرون !! یکیش با اختلاف منفی و اونیکی با اختلاف + ! و بعد اونارو می داندن به ترانزیستورهای قدرت تا یه نمه جریان اونا تقویت بشه و بعد از اون تحویل داده یم شد به 3 تا ترانس تکفاز با ورودی 12 به خروجی 220 ولت که اونا با هم توی خروجی هم به حالت ستاره وصل می شدن و دست آخر یه ولتاژ سه فاز عالی که حتی با اون یه موتور سه فاز رو با راندمان بالا راه اندازی هم کردیم !

قط اینو گفتم که این پروژه بدون میکرو راحتتر اجرا میشه تا با اون !! البت من امتحان نکردم ولی می گن که pic ها حساسیتشون برای نویز کم هستش !! (اینو باید اساتیدش تائید بکنن ! )

یه چند روز بعد می گردم و نقشه قسمت سه فاز اونو پیدا می کنم براتون می زارم !!

دیدگاه

البته میشه این کار را به قول آقای حاجی زاده با مبدل های PWM انجام داد که بدین منظور ابتدا برق تکفاز را DC کرده و سپس جهت بالا بردن راندمان مدار ، به وسیله مدار بوستر آن را به سطح ولتاژ 500 ولت رسانده و سپس به وسیله مدار درایو مناسب و با استفاده از IGBT یا GTO در مدار قدرت می توان خروجی دلخواه را به دست آورد .
                        البته با روش ساده تری می توان از 6 عدد تریستور و مدار تحریک ساده ای به منظور خود رسید
                        [move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
                        [/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farshad
                          با اجازه اساتید :mrgreen:

من یه سری اطلاعات در مورد اینپروژه دارم ! یه زمانی توی دانشگاه ما چند تا از دوستان الکترونیک شروع کردن به ساخت این پروژه ! می خواستند بدون استفاده از ترانس و با کمک میکروکنترل (avr ) اونو درست کنند !!
                          که دست آخر به علت همون مشکلی که محمد جان گفتند ( نویز) از این کار ناکام موندند !!
                          ولی ترم بعد به صورت اشتراکی بروبچ برق و الکترونیک با هم کمک کردند و یه همچین چیز ی را راه انداختند . ولی اینبار بدون کمک میکرو کنترلر !
                          منم تو بخش قدرت اون کمک کردم !!
                          الان نه به دوستام دسترسی دارم و نه به کتابای خودم ! اگر بتونم نقشه اونو می زارم ! حتمی به دردتون می خوره !
                          فقط بگم که نقشه از چه قرار بود !
                          ابتدا یه ولتاژ موج مربعی با فرکانس 50 هرتز تولید می شد ( با یه آی سی 555 بود! ) بعد این ولتاژ موج مربعی با دو تا پ امپ تبدیل می شد به موج سینوسی ! بعد خروجی اون به 3 تا پ امپ داده می شد که یکیش با اختلاف 0 می داد بیرون !! یکیش با اختلاف منفی و اونیکی با اختلاف + ! و بعد اونارو می داندن به ترانزیستورهای قدرت تا یه نمه جریان اونا تقویت بشه و بعد از اون تحویل داده یم شد به 3 تا ترانس تکفاز با ورودی 12 به خروجی 220 ولت که اونا با هم توی خروجی هم به حالت ستاره وصل می شدن و دست آخر یه ولتاژ سه فاز عالی که حتی با اون یه موتور سه فاز رو با راندمان بالا راه اندازی هم کردیم !

قط اینو گفتم که این پروژه بدون میکرو راحتتر اجرا میشه تا با اون !! البت من امتحان نکردم ولی می گن که pic ها حساسیتشون برای نویز کم هستش !! (اینو باید اساتیدش تائید بکنن ! )

یه چند روز بعد می گردم و نقشه قسمت سه فاز اونو پیدا می کنم براتون می زارم !!
                          تئوری شما به خاطر چند دلیل عملی نیست
                          موفق باشی

دیدگاه

سلام.
                            از همگی دوستانی که نظر دادند ممنونم. من فکر کنم روی پیشنهاد دوستمانfarshad اگر کار کنم بهتر است دوست محترم لطفا زودتر شکل مدار را برایمان قرار بدهید .
                            مرسی :sad:

دیدگاه

بحث پیشنهاد نیست
                              طرح ایشون مشکل داره
                              حالا منم منتظرم تا نقشه شماتیک رو اینجا قرار بدند
                              من براتون مقاله ای در مورد تئوری کارتون دارم
                              ولی خوب خودتون علاقه ای نداری
                              منم نمی ذارمش :rolleyes:
                              موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X