اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد : شمارنده سنکرون از 00 تا 99 به وسیله ی فلیپ فلاپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد : شمارنده سنکرون از 00 تا 99 به وسیله ی فلیپ فلاپ

سلام
    بچه من یه شمارنده 00 تا 99 با فلیپ فلاپ میخوام که اعداد رو روی 7سگمنت نمایش بده.
    لطفا یکی مدارشو بهم بده.
    در ضمن اگه برای طراحیش جدول کارنو یا هر چیزه دیگه ای هم میخواد لطفا بزاره

پاسخ : راهنمایی در مورد : شمارنده سنکرون از 00 تا 99 به وسیله ی فلیپ فلاپ

نوشته اصلی توسط erfan_messi
    سلام
    بچه من یه شمارنده 00 تا 99 با فلیپ فلاپ میخوام که اعداد رو روی 7سگمنت نمایش بده.
    لطفا یکی مدارشو بهم بده.
    در ضمن اگه برای طراحیش جدول کارنو یا هر چیزه دیگه ای هم میخواد لطفا بزاره
    سلام.
    یه حس بدیه که می خوای هلو رو مستقیم بذاری تو گلو :NO:. این که پروژه دانشگاهت رو به موقع تحویل بدی بد نیست، اما اینکه بدونی چطور کار می کنه و چطور باید ساخت مهم تره.
    به عنوان اولین سوال، شمارنده سنکرون می خوای یا آسنکرون؟
    فلیپ فلاپت jk باشه یا t یا d?
    توی کتاب موریس مانو مدار کاملش هست، یه کم تغییرات کوچیک توش بدی (یه چندتا فلیپ فلاپ اضافه کنی) حله.
    بعدشم از یه آی سی BCD به 7segment استفاده کن تا خروجی برای 7segment بده. آی سیش: 7447 :agree:
    امیدوارم تشنه یاد گرفتن باشی، نه نمره گرفتن :agree:
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
      سلام.
      یه حس بدیه که می خوای هلو رو مستقیم بذاری تو گلو :NO:. این که پروژه دانشگاهت رو به موقع تحویل بدی بد نیست، اما اینکه بدونی چطور کار می کنه و چطور باید ساخت مهم تره.
      به عنوان اولین سوال، شمارنده سنکرون می خوای یا آسنکرون؟
      فلیپ فلاپت jk باشه یا t یا d?
      توی کتاب موریس مانو مدار کاملش هست، یه کم تغییرات کوچیک توش بدی (یه چندتا فلیپ فلاپ اضافه کنی) حله.
      بعدشم از یه آی سی BCD به 7segment استفاده کن تا خروجی برای 7segment بده. آی سیش: 7447 :agree:
      امیدوارم تشنه یاد گرفتن باشی، نه نمره گرفتن :agree:
      ممنون . ولی فرق سنکرون و آسنکرون چیه ؟
      من اینو نمیدونم؟

دیدگاه

ممنون . ولی فرق سنکرون و آسنکرون چیه ؟
        من اینو نمیدونم؟
        شما این رو برای پروژه درس منطقی مگه نمی خواید؟
        سنکرون همه کلاک هاش از یه جا میاد، آسنکرون کلاک فلیپ فلاپ جلویی از پشت سریش گرفته میشه
        دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

شما این رو برای پروژه درس منطقی مگه نمی خواید؟
          سنکرون همه کلاک هاش از یه جا میاد، آسنکرون کلاک فلیپ فلاپ جلویی از پشت سریش گرفته میشه
          آره واسه همین درسه. ولی به ما اصلا بخش فلیپ فلاپ ها رو درست حسابی درس ندادن.
          من یه شمارنده سنکرون طراحی کردم که از 0 تا 9 رو میشماره. حالا اگه بخوام از 0 تا 99 بشمارم چه کار کنم ؟

دیدگاه

آره واسه همین درسه. ولی به ما اصلا بخش فلیپ فلاپ ها رو درست حسابی درس ندادن.
            من یه شمارنده سنکرون طراحی کردم که از 0 تا 9 رو میشماره. حالا اگه بخوام از 0 تا 99 بشمارم چه کار کنم ؟
            آفرین. حالا فقط باید تعداد بیت هاش رو بیشتر کنی که وقتی رسید به 100 ریست کنه
            برای تا 10 شمردن به 4 بیت نیاز داری، حالا 100 به باینری میشه 1100100. این یعنی به 7 تا فلیپ فلاپ نیاز داری. از خروجیش هم بگیر که وقتی این شد همه فلیپ فلاپ ها رو ریست کنه

دیدگاه

آفرین. حالا فقط باید تعداد بیت هاش رو بیشتر کنی که وقتی رسید به 100 ریست کنه
              برای تا 10 شمردن به 4 بیت نیاز داری، حالا 100 به باینری میشه 1100100. این یعنی به 7 تا فلیپ فلاپ نیاز داری. از خروجیش هم بگیر که وقتی این شد همه فلیپ فلاپ ها رو ریست کنه
              پس به همون شمارنده قبلیم 3تا فلیپ فلاپ اضافه کنم. به همون ترتیب ؟
              اینم از عکس طراحی من :

دیدگاه

پس به همون شمارنده قبلیم 3تا فلیپ فلاپ اضافه کنم. به همون ترتیب ؟
                اینم از عکس طراحی من :

این فلیپ فلاپ ها چرا ریست ندارن؟ چطور تعیین کردی تا چند بشمره؟

دیدگاه

این فلیپ فلاپ ها چرا ریست ندارن؟ چطور تعیین کردی تا چند بشمره؟
                  من اینو با کمک کتاب موریس مانو طراحی کردم. درست هم کار میکنه.
                  از 0 میشمره تا 9 و با میره از 0 شروع میشه.

دیدگاه

والا این یه کم حالت خاصه. یعنی برای این طراحی شده. اما خوب یه سیستم استاندارد هست که میشه خیلی راحت باهاش تا هر عددی خواستی بشمری. اونم اینه که اون خروجی هایی که باید لحظه ریست شدن 1 باشن رو همه رو با هم AND کنی و بدی به ریست همه فلیپ فلاپ ها. مثلاً اگه می خوای تا 9 بشمره:
                    10(ده) به باینری میشه: 1010
                    این یعنی باید با 4 تا فلیپ فلاپ بسازیش. و خروجی D1 و D3 رو با هم AND کنی و بدی به ریست فلیپ فلاپ ها.
                    حالا شمارنده میشمره و به محض اینکه برسه به 10، ریست میشه (توجه کن که 10 اصلاً دیده نمیشه).
                    حالا برای 100: 1100100
                    باید D6، D5 و D2 با هم AND بشن و برن به ریست ها

دیدگاه

والا این یه کم حالت خاصه. یعنی برای این طراحی شده. اما خوب یه سیستم استاندارد هست که میشه خیلی راحت باهاش تا هر عددی خواستی بشمری. اونم اینه که اون خروجی هایی که باید لحظه ریست شدن 1 باشن رو همه رو با هم AND کنی و بدی به ریست همه فلیپ فلاپ ها. مثلاً اگه می خوای تا 9 بشمره:
                      10(ده) به باینری میشه: 1010
                      این یعنی باید با 4 تا فلیپ فلاپ بسازیش. و خروجی D1 و D3 رو با هم AND کنی و بدی به ریست فلیپ فلاپ ها.
                      حالا شمارنده میشمره و به محض اینکه برسه به 10، ریست میشه (توجه کن که 10 اصلاً دیده نمیشه).
                      حالا برای 100: 1100100
                      باید D6، D5 و D2 با هم AND بشن و برن به ریست ها
                      نشد.
                      لطف میکنی خودت یه یرح ازش بزاری.
                      من که نتونستم.

دیدگاه

چشم. با یه سرچ کوتاه تو گوگل:
                        http://www.electronics-tutorials.ws/counter/count_2.html
                        توی این سایت یه شمارنده آسنکرون رو نشون داده:

به ورودی ها و خروجی های فلیپ فلاپ ها توجه کن. می بینی که ورودی ها همشون 1 و کلاک فلیپ فلاپ ها از قبلی گرفته شده. به این میگن آسنکرون
                        ببین، از خروجی ها، از 1 و 4 گرفته داده به یه AND. پایه سومش هم کلاکه.
                        این یعنی وقتی 1 و 4 یک شد و کلاک هم یک شد همه فلیپ فلاپ ها رو ریست کن.
                        حالا تو می تونی همین کار رو برای 2 و 4 انجام بدی (یعنی لحظه ای که خروجی میخواد 10 بشه) تا همون موقع ریست بشه.
                        یا 1100100 برای اینکه تا 99 بشمره :read: :read:
                        موفق باشی

دیدگاه

چشم. با یه سرچ کوتاه تو گوگل:
                          http://www.electronics-tutorials.ws/counter/count_2.html
                          توی این سایت یه شمارنده آسنکرون رو نشون داده:

به ورودی ها و خروجی های فلیپ فلاپ ها توجه کن. می بینی که ورودی ها همشون 1 و کلاک فلیپ فلاپ ها از قبلی گرفته شده. به این میگن آسنکرون
                          ببین، از خروجی ها، از 1 و 4 گرفته داده به یه AND. پایه سومش هم کلاکه.
                          این یعنی وقتی 1 و 4 یک شد و کلاک هم یک شد همه فلیپ فلاپ ها رو ریست کن.
                          حالا تو می تونی همین کار رو برای 2 و 4 انجام بدی (یعنی لحظه ای که خروجی میخواد 10 بشه) تا همون موقع ریست بشه.
                          یا 1100100 برای اینکه تا 99 بشمره :read: :read:
                          موفق باشی
                          خیلی ممنونم.
                          یه سوال دیگه.
                          حالا که میخوام تا 99 بشماره باید 7 تا فلیپ فلاپ داشته باشم.
                          اونوقت من برای اعمال به 7 سگمنت از آی سی 7447 استفاده میکم. 4 بیت اولو میدم به یه آی سی . میمونه 3 بیت دوم . اونا رو چه جوری بدم به آی سی دوم ؟میشه فقط از 3 ورودی 7447 استفاده کرد ؟

دیدگاه

میشه فقط از 3 ورودی 7447 استفاده کرد ؟
                            جواب سوالت سادست. تو 8 بیت داری (ورودی 2 تا 7447) که کلاً توی بازه شمارش تو قراره 7 تاش تغییر کنه. اون یکی تغییر نمی کنه. یعنی نباید اون بیت باعث تغییری توی عددت بشه. یعنی باید 0 باشه. پس به زمین وصلش کن
                            اگه موضوع به نتیجه رسیده لطف کن گزینه به نتیجه رسید رو بزن

دیدگاه

جواب سوالت سادست. تو 8 بیت داری (ورودی 2 تا 7447) که کلاً توی بازه شمارش تو قراره 7 تاش تغییر کنه. اون یکی تغییر نمی کنه. یعنی نباید اون بیت باعث تغییری توی عددت بشه. یعنی باید 0 باشه. پس به زمین وصلش کن
                              اگه موضوع به نتیجه رسیده لطف کن گزینه به نتیجه رسید رو بزن
                              داداش اصلا به نتیجه نرسیدم.
                              لطفا یه نمونه از شمارنده 0تا 99 رو خودت بزار ببینم.
                              اعصابم ریخته بهم.
                              لطفا راهنمایی کن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X