اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل سرعت پمپ آب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل سرعت پمپ آب

سلام به همه . من چطوری می تونم سرعت پمپ آب یا همون الکتروموتور رو بدون اینکه قدرتش کم بشه تنظیم کنم ؟
    در آدمي عشقي و دردي هست که اگر صد هزار عالم ملک او شود آرام نگيرد. اين خلق به تفضيل در هر پيشه اي تحصيل نجوم و طب و غير ذالک مي کنند و هيچ آرام نمي گيرند زيرا مقصود به دست نيامده است. آخر معشوق را دل آرام مي گويند يعني که دل به وي آرام گيرد پس به غير، چون آرام و قرار گيرد؟ اين جمله خوشي ها و مقصود ها چون نردباني است و چون پايه هاي نردبان جاي اقامت و باش نيست، از بهر گذشتن است. خنک او را که زود تر بيدار و واقف گردد تا راه دراز برو کوته شود و درين پايه هاي نردبان عمر خود را را ضايع نکند.

پاسخ : کنترل سرعت پمپ آب

نوشته اصلی توسط MOHANDES-HASAN
    سلام به همه . من چطوری می تونم سرعت پمپ آب یا همون الکتروموتور رو بدون اینکه قدرتش کم بشه تنظیم کنم ؟
    بهترین روش کنترل فرکانس است . در حد 2 RPM هم میتونی تنظیمش کنی !!!

ولی نیاز به مدار حرفه ای کنترل فرکانس دارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid_teh2005

بهترین روش کنترل فرکانس است . در حد 2 RPM هم میتونی تنظیمش کنی !!!

ولی نیاز به مدار حرفه ای کنترل فرکانس دارید

میشه با اتصال AVR وتریستور این کارو کرد ؟
      A-Hosseini

دیدگاه

اینکار عملی هست اما با هزینه بسیار !!
        چون اینکار فقط با کنترل فرکانس میشه انجام داد ، و دستگاههای که اینکار رو انجام بدن یه نمه بی خیال بشی بهتره !!
        ولی اگر قدرت زیادی نخوای می تونی اینکار رو با استپ موتور هم انجام بدی ! بازم یم گم قدرت کم ! ولی می توین بسیار یاده و راحت دور اون رو بدون کم شدن قدرت اون کنترل کنی !!
        ولی !! یه چیز پرقدرت می خوای با کنترل دور بسیار دقیق ، میشه سروو موتورها !! تو دانشگاه با چه عظمت چند تا بیشتر نیست !!

یه راه حل هم هست !! استفاده از موتورهای یونیورسال ( همون موتورهای چرخ خیاطی ! )
        چون این موتورها قدرتی دارند و همیشه اونارو زیر بار راه اندازی می کنند !! تیو چرخ گوشتها هم از همین موتورها استفاده می کنند ! دیگه حسابشو بکن دیگه بعد از چند تا چرخ دنده که کلی بار راه می اندازند ، بعد از اون حالا استخون بندوزی توی چرخ گوستی اونور چی پس میده !!
        و می تونی با کمک یه مدار دیمر ( یه مدار با چند تا عنصر الکترونیکی که 500 تومن هم نمیشه ! ) سرعت اونو کم کنی !! خیلی خیلی راحت و چون از اون می خوای به عنوان یه پمپ آب استفاده بکنی هیچ مشکلی پیش نمیاد !!

پس بیخیال استفاده از کنترل فرکانس باشی ! چون حدود چند صد هزار تومن برات آب می خوره !!
        اگر خیلی می خوای کنترل سرعتت دقیق باشه ( در حد میلی متری ) از استپ موتور استفاده بکن که از چندین هزار تومن (حدود 10 الی .... هزار تومنها ) که هم برای قسمت درایور اون میشه و خود نوع موتور ! که باز هم طراحی مدار درایور اون یه مصیبتی دیگس !!

ولی بهترین گزینه استفاده از موتورهای یونیورسال ( dc ) هست !! موتور سالم اون و نو بین 6 تا 10 هزار تومن ژاپنیش که می توین از دست دوم فروشی ها با کمتر از 2000 تومن هم گیر بیاری !! قسمت درایور ( دیمر ) اونم که با 5 تا قطعه درست میشه و می تونی با یه ولوم راحت و به بهترین نحو سرعت اونو کنترل بکنی !

دیدگاه

حالا همین دیمری که گفتی رو نمیشه به یه میکرو وصل کرد تقریبا دقتش از پتانسیومتر فکر کنم بهتر بشه
          A-Hosseini

دیدگاه

دوست عزیز دیمر مداریه برای کنترل توان ! مدار دیمر از دو قسمت مختلف تشکیل شده ، یکی ترایاک که وظیفه کنترل ولتاژ رو داره و دومی قسمت فرمان ! توی دیمر ساده که تشکیل شده از یک خازن و مقاومت و دیاک ، ما با ایجاد اختلاف فاز از ولتاژ اصلی و فرمان دادن به ترایاک ولتاژ رو برش می دیم و با مقاومت یه پتانسیومتر سری میشه که اختلاف فاز رو کم و زیاد میکنه !
            حالا این قسمت مدار فرمان هم می تونه از این سه قطعه ساده تشکیل بشه و یا از مدارات میکروکنترلی با همه جزئیات !! البت اینم بگم که درسته که شاید با یه مدار میکرو کنترلی بشه کاری کرد که چند تا نمایشگر وجود داشته باشه و دیجیتالی و جالب ! ولی اینو در نظر بگیر که مدارات میکروکنترلی دردسرهای مخصوص خودش رو داره ، مخصوصا برای ولتاژهای بالا ، چون نویز توی اینجور جاها پدر آدمو در میاره و یه نمه اشتباه ممکنه باعث خرابی میکرو بشه !!
            از نظر هزینه و وقت طراحی هم اصلا قابل مقایسه نیست که نیست !! خلاصه بستگی به خود شما داره !
            یه ترایاک بزار و با هر چی می خوای فرمان رو بهش صادر کن ! یا کلید ، یا دیمری ، یا میکرو کنترلی !! هر طور که بخوای میشه و اونی که مسئله سازه طراحی و ساخت و هزینست !

دیدگاه

سلام دوستان
              یک سوال دارم برای راه اندازی پمپ کفکش 40 متری که از چاهی به عمق 30 متر آب را پمپاژ میکنه و با موتور برق راه اندازی میشه برای جلوگیری از ضربه هنگام روشن کردن پمپ قصد دارم سافت استارتر نصب کنم که گران است . آیا میشه از دیمر استفاده کنم ؟ مثلا اول با توان کم وارد مدار شه و کم کم توان را به حداکثر برسونم ؟ آیا ولتاژ کم باعث آسیب به الکتروموتور کفکش نمیشه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Zhm412 نمایش پست ها
                سلام دوستان
                یک سوال دارم برای راه اندازی پمپ کفکش 40 متری که از چاهی به عمق 30 متر آب را پمپاژ میکنه و با موتور برق راه اندازی میشه برای جلوگیری از ضربه هنگام روشن کردن پمپ قصد دارم سافت استارتر نصب کنم که گران است . آیا میشه از دیمر استفاده کنم ؟ مثلا اول با توان کم وارد مدار شه و کم کم توان را به حداکثر برسونم ؟ آیا ولتاژ کم باعث آسیب به الکتروموتور کفکش نمیشه ؟
                سلام
                تاجایی که اطلاع دارم سافت استارترها هم مثل دیمر عمل میکنن و با برش شکل موج، ولتاژ رو کاهش میدن. با سافت استارتر کنترلی روی دور موتور ندارید، فقط ولتاژ سر موتور رو کم میکنید که جریان راه اندازی زیاد نشه.
                به نظر من برای کار شما بهتره از درایور موتور استفاده بشه تا دور موتور رو بشه کنترل کرد. مطمئنا با استفاده از درایو عمر تجهیزاتتون هم بیشتر میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X