ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 15 از 15

موضوع: پروتکل TCP/IP

2010/05/01
    اصفهان
    378
    3

پاسخ : پروتکل TCP/IP

لايه ها يه چيز فيزيكي نيستندآ*، يك استاندارد تعريف شده هستند
    مثلا لايه كارت شبكه به عنوان خارجي ترين لايه تعريف ميشه
    و لايه اي كه ديتاي شبكه را تحويل سيستم عامل ميده كه برنامه هاي كاربردي باهاش كار كنند به عنوان داخلي ترين لايه مدل شبكه معرفي ميشه
    http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AF%D9%84_%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%B9_OSI
    آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
    تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
    آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
    هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    56

یه مثال میآ*زنم شاید زیاد ربطی نداشته باشه!
    فرض کن که میآ*خوای ماشینت رو بیمه کنی،اول میری سراغ یکی از نمایندگی های یه شرکت بیمه ، اونجا اطلاعات و پولت رو تحویل میدی، بعد اون نمایندگی اطلاعاتت رو میآ*فرسته به نمایندگی کل شهرستان یا استان ، از اونجا هم مستقیم میره توی بانک اطلاعاتی اون شرکت بیمه در سطح کشور.

یعنی این اطلاعات مرحله به مرحله انتقال داده میشه تا به مقصد برسه.

لایه ها هم همین طور هستن.
    وقتی میآ*خوای اطلاعاتی رد و بدل کنی، ابتدا در بالاترین لایه وارد میشه و توی هر لایه یه سری عملیات هایی انجام میگیره. مثلا لایه شبکه ،میاد و مسیریابی میآ*کنه که اطلاعات از کدوم مسیر عبور کنه بهتره و یا لایه data ink میاد و اطلاعات رو به صورت یک سری فریم در میاره وو میآ*فرسته به لایه فیزیکی .لایه فیزیکی هم این فریم های اطلاعات رو به صورت پالس های الکتریکی در میاره.بسته به این که از چه نوع شبکه ای استفاده میشه(کابل کواکسیال یا CAT یا فیبر نوری و ...)

در کل به جز لایه فیزیکی ، بقیه لایه ها مجازی هستن.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2008/09/02
    اصفهان
    1,897
    41

یک مورد مهم استفاده از لایه ها تطابق دو استفاده کننده متفاوت هست که حرف همو نمی فهمن. مثلا من عرب. شما فارس. نه من فارسی بلدم و نه شما عربی. ولی میخواییم با هم کار کنیم. یا حداقل مجبوریم!!! پس میاییم از یک لایه واسط بنام مترجم استفاده میکنیم. حالا فردا ممکنه من برم و یک اسپانیایی جای من بیاد. تکلیف شما چیه؟ هیچی! فقط لایه رو عوض میکنین. ولی صحبت های شما که بر اساس قواعد انسانی زده میشه ثابت میمونه.
    از طرف دیگه استفاده از مترجم این امکان رو به من و شما میده که با دیدگاههای شخصی خودمون صحبت کنیم. اصطلاحات محلی خودمون رو استفاده کنیم. و این وظیفه اون مترجم کذایی هست که اینها رو بهم تبدیل کنه.

میبینین که این یک مورد عام هست و همه جا استفاده میشه. ولی اینجا مورد ارتباط شبکه ای هست. حالا فقط باید ببینین این 7 تا لایه (که بعضی جاها ممکنه یکی یا چند تاش هم وجود نداشته باشه) هر کدوم چه منطقی پشت سرشون خوابیده.

لایه فیزیکی: برای انجام ارتباط در حد سیگنالی استفاده میشه. یک جا RS485 استفاده میشه جای دیگه اترنت و جای دیگه شبکه بیسیم. ولی کار همه شون ثابت هست. فقط داده رد و بدل میشه. چی رد و بدل میشه؟ اصلا مهم نیست. چون به این لایه ربطی نداره.

(بقیه اش رو هم از توی کتابا دربیارین. من که بریدم ....)
    2011/04/10
    دزفول
    64
    0

لایه ها اونجوری که شما فکر میکنین وجود خارجی ندارن. لایه های OSI هیچ وقت پیاده سازی نشدن ولی لایه بندی TCP/IP پیاده سازی شد که بسته ها به این شکل توش حرکت میکنند:
    وقتی شما می خواین بسته ای رو ارسال کنین در سطح لایه کاربرد قرار گرفتین بسته رو توی کامپیوتر خودتون تصور کنین این می شه لایه کاربرد.
    لایه بعدی البته از بالا لایه انتقاله که توی این لایه کامپیوتر شما با کامپیوتری که می خواین براش داده ارسال کنین ارتباط برقرار می کنه و اگر تونستن یه ارتباط امن ایجاد کنند شروع به ارسال اطلاعات می کنند در واقع در این لایه کل مسیری که بسته شما طی میکنه مشخص و ثبت میشه .خوب تا حالا معلوم شده که بسته چه مسیری رو باید طی کنه
    لایه بعدی لایه شبکه ست که بسته بوسیله مسیر یاب ها به سمت مقصد هدایت می شه
    لایه آخر هم لایه فیزیکیه که بسته شما به صورت بیت های صفر و یک تبدیل میشه و بعد به صورت سیگنال روی سیم قرار می گیره همین مسیر رو اگه برعکس کنی توی گیرنده جواب میده
    گاهی وقتا خدا تمام درها رو می بنده و پنجره ها رو قفل می کنه، زیباست اگر بدونی شاید بیرون طوفانه و خدا خواسته از تو مراقبت کنه....
    2009/04/25
    15
    0

هر یک از این لایه ها یک سرویس را برای لایه بالاتر خود فراهم می کند بطوری که با تغییر یک لایه سرویس ارایه شده توسط آن تغییر نکند . در ضمن این لایه ها توسط پروتکل ها در دو سمت گیرنده و فرستنده با هم ارتباط برقرار می کنند یعنی این که فقط لایه های متناظر در دو طرف حرف هم را می فهمند . وقتی که داده از لایه کاربردی در سمت فرستنده تا لایه فیزیکی می اید هرکدام از لایه ها یک header به آن اضافه می کنند . در طرف گیرنده هر لایه header خود را بر می دارد و نهایتا داده را به لایه کاربردی گیرنده می دهد.(البته این فقط یک مثال برای درک بهتر مفهوم لایه ها بود)
صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 15 از 15