اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروتکل TCP/IP

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروتکل TCP/IP

سلام دوستان خوبم

یک سری اطلاعات در مورد TCP/IP نیاز دارم .اینکه کلا" خودش چیه ؟ نحوه ی تبادل اطلاعاتش به چه صورته؟ کلمات کلیدیش چی هستن و توضیحاتشون؟ و اینکه اگه بخوام پیاده سازیش کنم (با یه پردازنده) به چه صورته ؟ نه اینکه برنامه بخوام ها! می خوام بدونم باید با چه مواردی سرو کله بزنم.
    ممنون می شم اگه کسی پاسخ بده واگه مقاله و بخصوص فارسی و لینکی چیزی داره در اختیارم قرار بده. توی سایت هم جستجو کردم چیزی پیدا نکردم فکر کنم چون این موضوع از مباحث روز هست بد نباشه یه اطلاعات کلی هم توی سایتمون باشه.

مثلا" من خودم به یه سری مفهوم برخوردم. معنی اینها چیه؟
    آدرس IP
    ارسال و دریافت IP Pocket
    DMS Lookup
    FTP Protocol
    HTTP Protocol رو هندل کردن

و مسایل دیگه.
    بازم ممنون
    مولای من
    نخواهمت که بگریی ولی به گریه دعا کن که وقت رفتن ایام انتظار بیاید

یا رب الحسین بحق الحسین اشف صدر الحسین بظهورالحجه

پاسخ : پروتکل TCP/IP

سلام
    با با یه حرفی جوابی چیزی.
    لااقل دوستایی که شبکه کار کردن یه کتاب خیلی خوب فارسی معرفی کنن (در مورد TCP/IP کامل توضیح داده باشه)
    با سپاس فراوان
    مولای من

دیدگاه

اغلب کتابهای شبکه رو که ببینی توضیحاتی دادن. یک سری توضیحات نسبتا جامع هم در سایت protocols.com میتونی پیدا کنی. توصیه میکنم یکی از کتابهای شبکه رو حتما حتی اگه سر سری هم شده نگاهی بهش بندازی چون مشخصا از این جور چیزا اطلاعاتی نداری. اگه منظور از دونستن tcp/ip مورد خیلی خاصی هست در خدمتیم. اما من یک ماهی نبودم اون قدیما در یکی از تاپیک های ARM یک توضیحات نسبتا مفصلی راجع به این پروتکل در قسمت بررسی مثال EasyWEB توسط دوستان اومده که مطمئنا خیلی بدردت میخوره. اگه مورد دیگه ای هم بود در خدمتیم.
      ایضا راجع به پروتکل HTTP هم توی همون توضیحات چیزای خوبی پیدا میشه.

دیدگاه

سلام
        درست حدس زدید من فعلا" از شبکه اطلاعاتم صفره.
        فعلا" قصدم یه کار تحقیقاتیه ولی اصل کار پیاده سازی این پروتکل با یه پردازنده است.
        من گشتم اون لینکی که گفتید رو پیدا نکردم امکانش هست لینک رو بدید (چون اسمشو می دونین)؟
        ممنون از توجه تان
        مولای من

دیدگاه

لطفا این پست رو دنبال کنید:
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43198.0

دیدگاه

کتاب "اصول مهندسی اینترنت" ، نوشته مهندس احسان ملکیان ( یه جلد سبز مغزه پسته ای داره )

آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
            تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
            آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
            هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

سلام ..... :rolleyes:
              کسی هست این مفهوم لایه ها رو در پروتکل OSI یه جوری بگه تو مخم بره !!!!! :mrgreen: من خودم خوندمش و میدونم 7 تا لایه داره اما اصلا عمقی متوجه نمیشه یعنی چی ؟؟ :cry2: میخوام بفهممش !!! یه مثالی یه چیزی بفرمایید که برام جا بیفته یعنی چی !!! بی زحمت کتاب و این جور چیزا معرفی نکنید !!!! خودم به اندازه کافی کتاب دارم ا ز اینترنت هم مقاله دانلود کردم تا حدودی هم خوندم فقط میخوام مفهموم این لایه ها رو بفهمم :smile: ممنون از پاسخ هاتون :agree: :read:
              مصادیق اظهار محبت به همسر
              بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
              ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
              اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_abc
                سلام ..... :rolleyes:
                کسی هست این مفهوم لایه ها رو در پروتکل OSI یه جوری بگه تو مخم بره !!!!! :mrgreen: من خودم خوندمش و میدونم 7 تا لایه داره اما اصلا عمقی متوجه نمیشه یعنی چی ؟؟ :cry2: میخوام بفهممش !!! یه مثالی یه چیزی بفرمایید که برام جا بیفته یعنی چی !!! بی زحمت کتاب و این جور چیزا معرفی نکنید !!!! خودم به اندازه کافی کتاب دارم ا ز اینترنت هم مقاله دانلود کردم تا حدودی هم خوندم فقط میخوام مفهموم این لایه ها رو بفهمم :smile: ممنون از پاسخ هاتون :agree: :read:
                OSI که تا پارسال به ما درس میدادن معلمه می گفت فعلا فقط یه طرحه و هنوز اجرا نشده ما هم پیگیر نشدیم که ببینیم اجرا شده یا نه، حفظ کردنش هم واقعا سخته من خودم داشتم برا کنکور میخوندم این رو گذاشتم دقیقا چند ساعت قبل کنکور خوندم و کامل حفظش کردم و از بعد از کنکور تا حالا دیگه نگاهش هم نکردم. حالا شما تصمیم داری پیادش کنی؟
                ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

یک کتاب جامع و خوب
                  شبکه های کامپیوتری ( پیشرفته )
                  دانلود مستقیم ( حجم حدود 10 مگ )
                  http://www.alt.ir/other/Advanced.Computer.Networks.zip

دیدگاه

سلام ...
                    ممنون من دانلودش کردم و قسمت لایه رو خوندم ولی باید بگم هنوز هم برام هضم نشده :cry2: :cry: اصلا این لایه ها کجا هستن ؟؟
                    مثلا داخل یه کامپوتر !!!! برای هر کدام جدا گونه !!! مثلا اگه یه لایه خراب بشه چی میشه ؟؟ فکر کنم اخرش برسم به همون حفظ کردن !!!!!!!!!!!!!!!! :cry2: :cry2: ( من از شبکه چیزی نمیدونم ها بهم نخندید هاااااا :sad: ولی خوب دارم میخونم هااااااااااااا )
                    مصادیق اظهار محبت به همسر
                    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
                    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
                    اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

لایه ها یه چیز فیزیکی نیستندآ‌، یک استاندارد تعریف شده هستند
                      مثلا لایه کارت شبکه به عنوان خارجی ترین لایه تعریف میشه
                      و لایه ای که دیتای شبکه را تحویل سیستم عامل میده که برنامه های کاربردی باهاش کار کنند به عنوان داخلی ترین لایه مدل شبکه معرفی میشه
                      http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AF%D9%84_%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%B9_OSI

دیدگاه

یه مثال میآ‌زنم شاید زیاد ربطی نداشته باشه!
                        فرض کن که میآ‌خوای ماشینت رو بیمه کنی،اول میری سراغ یکی از نمایندگی های یه شرکت بیمه ، اونجا اطلاعات و پولت رو تحویل میدی، بعد اون نمایندگی اطلاعاتت رو میآ‌فرسته به نمایندگی کل شهرستان یا استان ، از اونجا هم مستقیم میره توی بانک اطلاعاتی اون شرکت بیمه در سطح کشور.

یعنی این اطلاعات مرحله به مرحله انتقال داده میشه تا به مقصد برسه.

لایه ها هم همین طور هستن.
                        وقتی میآ‌خوای اطلاعاتی رد و بدل کنی، ابتدا در بالاترین لایه وارد میشه و توی هر لایه یه سری عملیات هایی انجام میگیره. مثلا لایه شبکه ،میاد و مسیریابی میآ‌کنه که اطلاعات از کدوم مسیر عبور کنه بهتره و یا لایه data ink میاد و اطلاعات رو به صورت یک سری فریم در میاره وو میآ‌فرسته به لایه فیزیکی .لایه فیزیکی هم این فریم های اطلاعات رو به صورت پالس های الکتریکی در میاره.بسته به این که از چه نوع شبکه ای استفاده میشه(کابل کواکسیال یا CAT یا فیبر نوری و ...)

در کل به جز لایه فیزیکی ، بقیه لایه ها مجازی هستن.

دیدگاه

یک مورد مهم استفاده از لایه ها تطابق دو استفاده کننده متفاوت هست که حرف همو نمی فهمن. مثلا من عرب. شما فارس. نه من فارسی بلدم و نه شما عربی. ولی میخواییم با هم کار کنیم. یا حداقل مجبوریم!!! پس میاییم از یک لایه واسط بنام مترجم استفاده میکنیم. حالا فردا ممکنه من برم و یک اسپانیایی جای من بیاد. تکلیف شما چیه؟ هیچی! فقط لایه رو عوض میکنین. ولی صحبت های شما که بر اساس قواعد انسانی زده میشه ثابت میمونه.
                          از طرف دیگه استفاده از مترجم این امکان رو به من و شما میده که با دیدگاههای شخصی خودمون صحبت کنیم. اصطلاحات محلی خودمون رو استفاده کنیم. و این وظیفه اون مترجم کذایی هست که اینها رو بهم تبدیل کنه.

میبینین که این یک مورد عام هست و همه جا استفاده میشه. ولی اینجا مورد ارتباط شبکه ای هست. حالا فقط باید ببینین این 7 تا لایه (که بعضی جاها ممکنه یکی یا چند تاش هم وجود نداشته باشه) هر کدوم چه منطقی پشت سرشون خوابیده.

لایه فیزیکی: برای انجام ارتباط در حد سیگنالی استفاده میشه. یک جا RS485 استفاده میشه جای دیگه اترنت و جای دیگه شبکه بیسیم. ولی کار همه شون ثابت هست. فقط داده رد و بدل میشه. چی رد و بدل میشه؟ اصلا مهم نیست. چون به این لایه ربطی نداره.

(بقیه اش رو هم از توی کتابا دربیارین. من که بریدم ....)

دیدگاه

لایه ها اونجوری که شما فکر میکنین وجود خارجی ندارن. لایه های OSI هیچ وقت پیاده سازی نشدن ولی لایه بندی TCP/IP پیاده سازی شد که بسته ها به این شکل توش حرکت میکنند:
                            وقتی شما می خواین بسته ای رو ارسال کنین در سطح لایه کاربرد قرار گرفتین بسته رو توی کامپیوتر خودتون تصور کنین این می شه لایه کاربرد.
                            لایه بعدی البته از بالا لایه انتقاله که توی این لایه کامپیوتر شما با کامپیوتری که می خواین براش داده ارسال کنین ارتباط برقرار می کنه و اگر تونستن یه ارتباط امن ایجاد کنند شروع به ارسال اطلاعات می کنند در واقع در این لایه کل مسیری که بسته شما طی میکنه مشخص و ثبت میشه .خوب تا حالا معلوم شده که بسته چه مسیری رو باید طی کنه
                            لایه بعدی لایه شبکه ست که بسته بوسیله مسیر یاب ها به سمت مقصد هدایت می شه
                            لایه آخر هم لایه فیزیکیه که بسته شما به صورت بیت های صفر و یک تبدیل میشه و بعد به صورت سیگنال روی سیم قرار می گیره همین مسیر رو اگه برعکس کنی توی گیرنده جواب میده
                            گاهی وقتا خدا تمام درها رو می بنده و پنجره ها رو قفل می کنه، زیباست اگر بدونی شاید بیرون طوفانه و خدا خواسته از تو مراقبت کنه....

دیدگاه

هر یک از این لایه ها یک سرویس را برای لایه بالاتر خود فراهم می کند بطوری که با تغییر یک لایه سرویس ارایه شده توسط آن تغییر نکند . در ضمن این لایه ها توسط پروتکل ها در دو سمت گیرنده و فرستنده با هم ارتباط برقرار می کنند یعنی این که فقط لایه های متناظر در دو طرف حرف هم را می فهمند . وقتی که داده از لایه کاربردی در سمت فرستنده تا لایه فیزیکی می اید هرکدام از لایه ها یک header به آن اضافه می کنند . در طرف گیرنده هر لایه header خود را بر می دارد و نهایتا داده را به لایه کاربردی گیرنده می دهد.(البته این فقط یک مثال برای درک بهتر مفهوم لایه ها بود)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X