اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت فیلتر باندپس،پایین گذر،بالا گذر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت فیلتر باندپس،پایین گذر،بالا گذر

سلام دوستان
    حقیقت من میخوام برای سه نوع اسپیکر فیلتر بالا گذر پایین گذر و میان گذر پسیو طراحی کنم ولی به یه مشکل برخوردم اونم اینه که نمیدونم شیب نمودار گین یا همون تابع تبدیل رو چجوری میشه تعیین کرد
    اینکه میگن مثلا قدرت این فیلتر 12 دسیبل بر اکتاو هست معنیش اینه که با دو برابر شدن فرکانس گین چند برابر میشه؟
    مثلا این رو میدونم که -3db یعنی اینکه گین روی اون فرکانس 1 بر روی رادیکال دو برابر میشه
    ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ : ساخت فیلتر باندپس،پایین گذر،بالا گذر

سلام
    یک decade فاصله میان یک فرکانس تا ده برابر اون فرکانسه. مثلا 1 تا 10 هرتز یا 5.5 تا 55 هرتز
    یک octave فاصله میان یک فرکانس تا دو برابر اون فرکانسه. مثلا 1 هرتز تا 2 هرتز یا 25 هرتز تا 50 هرتز
    از رابطه زیر میشه برای تبدیل شیب استفاده کرد:
    dB/octave = 0.3 * dB/decade
    که 0.3 همان log(2) است.
    برای مثال وقتی میگوییم 20db/decade منظور 6dB/octave است.
    یا 12dB/octave معادل 40dB/decade است.

دیدگاه

بسیار ممنون
      حالا اگه من بخوام مثلا یه فیلتر بالاگذر بسازم که مثلا فرکانس -3 db برابر 1.5 کیلوهرتز باشه و شیبش هم 24 دسیبل بر اکتاو باشه باید دقیقا چی کار کنم؟
      مشکلم اینه که میتونم خودم فرکانسش رو محاسبه کنم تو حوزه لاپلاس ولی حقیقت نمیدونم شیبش رو چجوری میشه تعیین کرد

دیدگاه

سلام
        شیب 24dB/oct یعنی 80dB/decade
        هر 20dB/decade یعنی با ده برابر شدن فرکانس، دامنه فیلتر 10 برابر کم میشود.
        بنابراین 80db/decade یعنی با ده برابر شدن فرکانس، دامنه فیلتر 10000 بار کم میشود. و این یک فیلتر قوی است.
        شما فرکانس قطع 1.5 کیلوهرتز دارید. پس در فرکانس 15 کیلوهرتز (که ده برابر 1.5 است)دامنه شما باید 10000 برابر کمتر شود.
        اصلا از رابطه زیر استفاده کنید تا مقدار دامنه را در هر جا فیلتر پس از فرکانس قطع بدست اورید:

در این رابطه f1 هر فرکانسی پس از فرکانس قطع یا خود فرکانس قطع است. و f2 هر فرکانسی بزرگتر از f1 است. A1 دامنه فیلتر در فرکانس f1 و A2 دامنه فیلتر در فرکانس f2 است. تمام log ها در مبنای 10 هستند.
        مثلا اگر f1 = 1500 و f2 = 5000 آنگاه A1/A2 = 123

تا جایی که من میدونم برای طراحی فیلتر فقط دو پارامتر شیب و فرکانس قطع کافیه. شما چرا به این چیزا نیاز دارین؟ مثلا در مورد فیلتر اکتیو من میدونم که اول نوع فیلتر را تعیین میکنید(مثلا باترورث یا چبی چف و ... ) بعد بر اون اساس توپولوژی مدار رو تعیین میکنین(یعنی مثلا مقاومت و خازنها چکونه به اپ امپ ها وصل بشن) و بعد با کمک فرکانس قطع و مرتبه فیتلر(که از روی شیب تعیین میشه) مقادیر خازنها و مقاومتها رو تعیین میکنید.
        آیا از نرم افزار خاصی برای طراحی فیلتر استفاده میکنین؟

دیدگاه

من مثلا میخوام فیلتر HPF طراحی کنم با فرکانس مثلا f0 و شیب 24 دسیبل بر اکتاو
          سوال من اینه که دقیقا چی این شیبو تغییر میده؟؟
          راستی مرتبه یه فیلتر روی چی تاثیر میذاره؟

دیدگاه

مرتبه فیلتر، شیبو تغییر میده
            هر یک مرتبه، شیب رو به اندازه 20dB/dec یا 6dB/oct زیاد میکنه
            پس شما به فیلتر مرتبه 4 احتیاج دارید.

دیدگاه

مرسی از پاسختون
              :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X