اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای پروژه کارشناسی سخت افزار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای پروژه کارشناسی سخت افزار

سلام
    دوستان من یه پروژه واسه کارشناسی برداشتم یعنی استادم بهم داد ولی من هیچ اشنایی ندارم چون متاسفانه یا خوشبختانه گرایش سخت افزار دانشگاه علمی کاربردی بیشتر به سمت شبکه هست و اصلا با میکرو و ... سروکار نداشتیم حالا ممنون میشم کمکم کنید

پروژه به این صورت هست که ما یه چیپ گیرنده GPS داریم .این چیپ به صورت جداگانه و از طریق 2 تا BUS به PC و AVR متصل میشه (یه باس برای کامپیوتر و یه باس برای avr) .به کامپیوتر از طریق rs232 وصل میشه و به میکرو هم الان دقیق یادم نیست . ما هیچ کاری به طول و عرض جغرافیایی که gps بدست میاره نداریم و فقط با ساعتش کار داریم .بر روی کامپیوتر تغییری که ایجاد می کنه اینه که باید ساعت کامپیوتر رو با gps تنظیم کنه مثلا اگر ساعت کامپیوتر 10:52 بود و ساعت gps 10:50 اونوقت ساعت کامپیوتر باید بشه 10:50 . بر روی avr هم دقیقا یادم نیست ولی فکر کنم باید یه عملی مثل stop کردن یه تایمر رو انجام میداد همین .خود استاد که میگفت برنامه نویسیش خیلی کوتاهه و کد زیادی نداره و اینم بگم که باید با زبان بیسیک نوشته بشه

حالا میشه منو کمک کنید که اصلا چیکار باید بکنم از ابتدا؟از چه برنامه هایی استفاده کنم واسه شبیه سازی و اینکه اگر شماتیکی چیزی دارین توروخدا ازم دریغ نکنین

عنوان تاپیک رو مرتبط با موضوع انتخاب کنید . لطفاً عنوان تاریک رو ویرایش کنید

پاسخ : اگر میشه منو در مورد این پروژه راهنمایی کنید

سلام دادا.
    هیچ کاری نداره. گلابی گلابیه!!
    اول یه ماژول gps تهیه کن که خروجیش RS232 باشه (که معمولاً rs232 یا همون سریال هستند)
    اینجا رو یه نگاه بنداز:
    http://www.jk-sensor.com/default.aspx?PID=Gps,Gprs,Gsm&GuidPage=450BB23 B-B4B3-4316-AADA-16E801566386&GuidLanguage=B52185A0-3B16-4E08-B4E9-3DAEF8DF07A2&GuidPageTitle=EC81B8B0-FDAD-4921-9B96-6379E225A49C

فقط کافیه یه max232 بهش وصل کنی. که اینم راحته و اینطوری وصل میشه به کامپیوتر.
    میکرو هم خودش rs232 داره. پس همو خروجی رو به میکرو هم میدی!!!
    به همین راحتی.
    فقط میمونه برنامه میکرو چون من C کارم و بیسیک نمیدونم. اما دوستان هستند و کمک میکنن.
    موفق باشی.
    تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-63
      سلام دادا.
      هیچ کاری نداره. گلابی گلابیه!!
      اول یه ماژول gps تهیه کن که خروجیش RS232 باشه (که معمولاً rs232 یا همون سریال هستند)
      اینجا رو یه نگاه بنداز:
      http://www.jk-sensor.com/default.aspx?PID=Gps,Gprs,Gsm&GuidPage=450BB23 B-B4B3-4316-AADA-16E801566386&GuidLanguage=B52185A0-3B16-4E08-B4E9-3DAEF8DF07A2&GuidPageTitle=EC81B8B0-FDAD-4921-9B96-6379E225A49C

فقط کافیه یه max232 بهش وصل کنی. که اینم راحته و اینطوری وصل میشه به کامپیوتر.
      میکرو هم خودش rs232 داره. پس همو خروجی رو به میکرو هم میدی!!!
      به همین راحتی.
      فقط میمونه برنامه میکرو چون من C کارم و بیسیک نمیدونم. اما دوستان هستند و کمک میکنن.
      موفق باشی.
      دوست عزیز واقعا ممنونم از راهنماییتون و بیشتر بابت اینکه فرمودین آسونه خیالم راحت شد آخه من تا الان کار نکردم.حالا چندتا سوال برام پیش اومده شرمنده اگر مبتدیانه هستن

1- این max232 که فرمودین در اصل رابط بین gps و کامپیوتر هست دیگه درسته؟
      2- gps مستقیم به avr وصل میشه؟
      3-اینکه استاد گفته هر کدوم باید با باس جداگانه به ماژول gps وصل بشن یعنی چی؟ یعنی همین max232 برای کامپیوتر و ارتباط مستقیم avr و gps?
      4-برنامش به نظر شما کوتاهه؟
      5-ممنون میشم با توجه به اطلاعاتتون و اینکه اینکاره هستین یه شماتیکی چیزی برام گیر بیارین اخه شما با اصطلاحات واسه جستجو اشنا هستین

دیدگاه

سلام دادا.
        1- max232 یه آیسی هست برای تبدیل سطح ولتاژ وسائل جانبی مانند میکرو، ماژول ها و ... به سطح ولتاژ کامپیوتر. قیمتش هم 300-400 تومنه!
        2- بله. البته با واسطه همین آیسی max232.
        3- منظور باس جداگانه رو نمیدونم. اما این ماژول ها معمولاً یک خروجی دارن، اونم سریاله. ولی فکر نکنم چیز خاصی باشه.
        4- تا کوتاه از نظر شما چی باشه! برا موارد کار شما فکر کنم 40-50 خط بشه که از نظر ما کوتاهه!
        موفق باشید.
        تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نیاز به max 232 نیست. اگه تهرانی برو جمهوری از جوان الکترونیک(پاساژ فرشته) یا آر اف فون یه دونه GT720F بگیر.جوان ارزونتر میده و اگه نداشتن میتونی GT723F هم بگیری.بین 25 تا سی هزارتومنه.
          این ماژول هم خروجی RS232 داره برای وصل کردن به کاپیوتر و هم خروجی TTL داره برای وصل کردن به میکرو. برای راه اندازیش هم کافیه بهش تغذیه بدی با 5 ولت.
          بقول دوستمون گلاب گلابه!

دیدگاه

خوب تکلولوژی درحال پیشرفته دیگه!!!
            دیگه گلابی تر شد!!!!!!!!!!!!!
            تشکر لازم نیست!

دیدگاه

سلام دوست عزیز
              کار سختی نیست، در ادامه فرمایش دوستان این کد رو که قبلاً نوشتم اینجا می گذارم شاید بدرد بخوره. خروجیت یه رشته است که با پورت سریال میره به کامپیوتر آنجام بسته به lat,lon و زمان که بصورت UTC داخل رشته ارسالیت هست می تونی UTC رو به GMT تبدیل کرده و به کامپیوتر اعمال کنی خوب رشتتون کامپیوتر برنامه کامیوتریشم سادست دیگ ، می تونی فرمولهای تبدیل UTC به GMT و بعد فاصله زمانی هر مکان با توجه LAT&LON رو از زمان گرینویچ (GMT) بدست بیاری و به GMT اضافه کنی و بشه زمان LOCAL و حتی تغییرات ذخیره زمانی بهاره و پائیزه رو هم می تونی اعمال کنی و بعد ساعت رو برابر ساعت کامپیوتر قرار بدی. البته اطلاً میشه گفت بدون میکرو هم کار قابل انجام هست.
              در مورد پروتکل خروجی این GPS ها و اطلاعات آن می تونی از برگه راهنما یا سایت زیر یا سرچ NMEA در گوگل استفاده کنی.

http://www.gpsinformation.org/dale/nmea.htm

'--------------------------------------------------------------------------
              ' GPS Reader
              ' Writed By M.R.Farshchyan
              ' 1386/5/16
              ' ver 1.01.1
              ' Micro Setting

$regfile = "M32def.dat"
              $crystal = 8000000
              $baud = 9600

' Port Setting

'SET PINB.4 for Input OF Serial UART
              Open "comb.4:9800,8,n,1" For Input As #1
              $baud #1 = 9800

' Dim Variable

Dim Strtemp As String * 120

' Main Body

Do
              '\r\n$GPGGA,123519,4807.038,N,01131.000,E,1,0 8,0.9,545.4,M,46.9,M,,*47
              'Read From Thered Char to Remove \n\r(Enter) And $ char from first of any Protocol,Here we Read Only GPGGA Sentences

Input #1 , Strtemp Noecho

If Mid(strtemp , 3 , 5) = "GPGGA" Then

Strutctime = Mid(strtemp , 10 , 6)
              Print Strutctime

End If

Loop

'----------------------------------------------------------------------------
              Close #1

End
              «اگر واقعيات با نظريات هماهنگي ندارند، واقعيتآ‌ها را تغيير بده.»
              آلبرت انشتين

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
                نیاز به max 232 نیست. اگه تهرانی برو جمهوری از جوان الکترونیک(پاساژ فرشته) یا آر اف فون یه دونه GT720F بگیر.جوان ارزونتر میده و اگه نداشتن میتونی GT723F هم بگیری.بین 25 تا سی هزارتومنه.
                این ماژول هم خروجی RS232 داره برای وصل کردن به کاپیوتر و هم خروجی TTL داره برای وصل کردن به میکرو. برای راه اندازیش هم کافیه بهش تغذیه بدی با 5 ولت.
                بقول دوستمون گلاب گلابه!
                gt723 چند؟ 25-30 تومن؟ مطمئنی؟ :eek:
                من اواخر تابستون از جهان کیت خریدم 38 تومن
                rfphone هم می داد 40
                پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

دوستان واقعا شرمنده کردین از جواب های همتون ممنونم نمیدونم چطور تشکر کنم من این چیزهایی که گفتین رو میرم تحقیق می کنم فقط بگم دقیقا این پروژه چیزهایی داره که ما نخوندیم اصلا یعنی نه برنامه نویسی خوندیم بجز C و نه میکرو و .... یعنی فقط در حد آشنایی خوندیم.شاید 80 درصد واحدهای تخصصی ما شبکه بوده .
                  فقط یه سوال استاد گفته باید این تاریخ ها به شمسی تبدیل بشه.من میدونم که برنامه واسه تبدیلشون هست ولی خوب تاریخ ویندوز که میلادیه تاریخ میکرو هم فکر کنم همینطور باشه نمیدونم منظورش چی بوده

دیدگاه

اگه gps رو میگی که ساعتش gmt یه و باید 3:30 رو بهش اضاف کنی که بشه time zone تهران
                    من برا gpsام اینو نوشتم ( c هست)
                    //************************************************** *********************************
                    //============================ SHOW DATA ON TFT LCD =================================
                    //================================================== =================================
                    lcd_gotoxy(1,2);
                    sprintf(hour_c,"%c%c",rmc_time[0],rmc_time[1]);
                    sprintf(min_c,"%c%c",rmc_time[2],rmc_time[3]);

hour_i=atoi(hour_c);
                    hour_i+=3;
                    min_i=atoi(min_c);
                    min_i+=30;

if (min_i>=60)
                    {
                    min_i-=60;
                    hour_i+=1;
                    }

if (hour_i>=24)
                    hour_i-=24;

sprintf(temp_lcd,"time: %2d:%2d:%c%c",hour_i,min_i,rmc_time[4],rmc_time[5]);
                    lcd_puts(temp_lcd,0x0000,0,WHITE);
                    memset(temp_lcd,0,25);
                    برا شمسی کردنم همین جوریاس
                    621 از سال کم می کنی و بقیشم خودت فک کن :mrgreen:
                    دستور atoi اینجا به کارت میاد
                    مثلا (min_i=atoi(min_c;
                    min_c شامل کاراکتر 2و3 time هست که میتونی از rmc درش بیاری
                    $GPRMC
                    ,165801.678,A,3543.3608,N,05121.6379,E,000.0,032.8,230810,,,A *6D

پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

سلام دادا.

دوستان واقعا شرمنده کردین از جواب های همتون ممنونم نمیدونم چطور تشکر کنم من این چیزهایی که گفتین رو میرم تحقیق می کنم فقط بگم دقیقا این پروژه چیزهایی داره که ما نخوندیم اصلا یعنی نه برنامه نویسی خوندیم بجز C و نه میکرو و .... یعنی فقط در حد آشنایی خوندیم.شاید 80 درصد واحدهای تخصصی ما شبکه بوده
                      نگران نباش. ما هم توی شبکه شما رو تخلیه اطلاعاتی میکنیم.
                      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X